Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • andras212

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Daca montati led-uri la masina calculati rezistenta pentru tensiunea de 14,5-15v cat are cand merge motorul si nu pentru 12v. Lafel si pentru ledurile din bazar facute pentru 12v, trebuie modificate rezistentele altfel se ard mai repede.
se poate inlocui becul si in butonul de avarie.eu am folosit un led rosu de inalta lum. cu rezistenta 680ohm in serie pentru lumina intermitenta(mai putrnica)si se inlocuieste rezistenta existenta din buton cu una de cca 1000ohm.aceasta se insumeaza cu rezistenta de 680 atunci cand butonul nu este actionat si face ca led-ul sa stea aprins la "jumatate" din intensitate.spor.
Skip ads

  • thejoker

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salut. Despre ce suport de plastic din interiorul butonului e vorba ? Te intreb ca m-am apucat si eu sa schimb becurile prin bord (am inceput cu comutatorul de faruri).
Iar faza aia cu prezervativul a fost super-tare. Man, esti genial. Bine ca prezervativele astea mai au si alta utilitate, mai ales de ordin electronic.
  • mirceakis

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1996 x16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2010

  • Mesaj Privat
cum demontez consola ventilatie vectrab
  • mircea_piti

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2010

  • Mesaj Privat
salut.eu mi-am schimbat la opelul(vectra b sport edition) meu toate luminile din bord si va spun cu mare sinceritate ca totul se face foarte usor dar cu multa rabdare .imediat ce voi termina masina de reparat voi reveni si cu poze si pt cei doritori pot sa va spun cate si ce fal de becuri se pun .
Skip ads

  • thejoker

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Astept pozele cu interes, am schimbat la climatronic dar nu a iesit lumina uniform la comutatorul de directionare al aerului avand in vedere ca are deflectorul ala de plastic transparent care nu imi convine. Stima.
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
va rog sa ma lamuriti in privinta climatronicului de pe o vectra b 2001..in spatele ecranului se afla soclu cu becuri? sau is leduri smd? Nu a mai fost umblat in el si vreau sa schimb deoarece mi so ars un bec la el Razz
  • cristiandvd

  • Mesaje scrise: 383
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
becuri
  • thejoker

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salut. Eu am schimbat becurile din spatele climatronicului ( toate). Sunt niste becuri lunguiete de 12 volti. Am pus in acelasi soclu SMD rosu cu rezistenta si se vede super. Nu e greu dar trebuie sa ai multa rabdare si multe pachete de tigari. Personal am pus SMD-uri rosii la afisaj si albastru la simboluri. Stima.
Skip ads

  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
thejoker a scris:Salut. Eu am schimbat becurile din spatele climatronicului ( toate). Sunt niste becuri lunguiete de 12 volti. Am pus in acelasi soclu SMD rosu cu rezistenta si se vede super. Nu e greu dar trebuie sa ai multa rabdare si multe pachete de tigari. Personal am pus SMD-uri rosii la afisaj si albastru la simboluri. Stima.


Incep si yo operatiunea weekendu viitor numa ca al mine o sa fie verde cu alb Razz
Si inca ceva ce rezistenta ai pus? de kti ohmi 500-600?
  • CosmineLis

  • Mesaje scrise: 359
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Scuze de offtopic ! Care a-ti desfacut de mai multe ori bord-ul dati-mi un sfat va rog ce sa mai verific ca nu mai am lumnini in bord nici in consola centrala.Se Aprind cand pun contactul doar bricheta afisajul de la km si TID-ul(care clipeste regulat). Cand dau la automat si invarte electromotorul se aprinde tot bordul ptr o fractune de secunda apoi se sting.Dati-mi va rog un indiciu ce sa verific.Cand aprind luminile de pozitie am luminat doar blocul de lumini atat.Am inlocuit bloc lumini,degaba,sigurante verifcate,am dat bordul jos n-am vazut nimic suspect pe placa cu circuite Sad Am cateva luni de zile si nu ii dau de cap. Va multumesc mult!
  • thejoker

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salut. In legatura cu rezistentele , o sa dau aici un link ( este un link util, nu este reclama sau altceva), astfel incat sa te ajute sa alegi varianta optima. Link-ul este : http://led.linear1.org/led.wiz.
Pentru mine a fost util. Eu am ales la a mea masina albastru cu rosu.
Ce sa zic, spor la treaba si daca ai nelamuriri sau daca vrei un sfat , vb pe privat.
Stima.
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
thejoker a scris:Salut. In legatura cu rezistentele , o sa dau aici un link ( este un link util, nu este reclama sau altceva), astfel incat sa te ajute sa alegi varianta optima. Link-ul este : http://led.linear1.org/led.wiz.
Pentru mine a fost util. Eu am ales la a mea masina albastru cu rosu.
Ce sa zic, spor la treaba si daca ai nelamuriri sau daca vrei un sfat , vb pe privat.
Stima.

Ms eram pe drumu bun Razz
Skip ads

  • Schneider

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2010

  • Mesaj Privat
salut.detin un vectra b din 2001 si as dori sa schimb si eu becurile de la butoane,clima si asa mai departe, cu leduri.imi poate spune si mie cineva pas cu pas operatiunea pt un buton(presupun ca pt restul e la fel)ms
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Toate informatiile sunt aici pe forum Razz desigur trebuie cautate si mai este desigur si aici -->http://www.blauetachos.de/doc/opel/index.htm
Iar pentru consola de climatronic se poate accesa la omega B(acolo se explica operatiunea ii la fel ca la vectra b )
  • thejoker

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Schneider a scris:salut.detin un vectra b din 2001 si as dori sa schimb si eu becurile de la butoane,clima si asa mai departe, cu leduri.imi poate spune si mie cineva pas cu pas operatiunea pt un buton(presupun ca pt restul e la fel)ms


Salutare tuturor. Eu am facut niste poze la ce am schimbat becurile cu leduri ( butoane, climatronic, bloc comanda lumini). Pentru cine e interesat pot urca/trimite pozele. Stima.
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@thejoker pai punele Razz daca chiar vrei sa le pui Very Happy
  • deleted-55668

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2010

  • Mesaj Privat
cum se schimba becurile care lumineaza butoanele de reglare aer cald rece ventilatie si dirijare aer

Pentru ca esti nou venit, am cautat pentru tine topicul relevant.
Citeste regulamentul si respecta-l!

  • xenon88

  • Mesaje scrise: 224
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2009

  • Mesaj Privat
de unde ca sa stim noi ce fel de masina ai specifica modelul anul masini asa nu te poate ajuta nimeni.
  • sentro

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Dec 2007

  • Mesaj Privat
kallyo a scris:@thejoker pai punele Razz daca chiar vrei sa le pui Very Happy

nu vrea....sau a vandut masina intre timp
  • giony81

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2001 Y20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ma poate ajuta cineva pentru ca nu stiu cum sa procedez.Pe timp de noapte nu am nici o lumina in consola la reglaje pentru aerul conditionat. Se aprind doar luminile la casetofon si cele de la dezaburitor, AC si recilculare, dar intre ele la cele 3 butoane care se rotesc e bezna totala si cind umblu la ele aprind lumina din plafon sa le gasesc. Trebuie sa fie luminate, sa ars ceva trebuie sa ma duc la un electrician? Eu nu ma pricep, asa a fost de cind am cumparat-o si e prima mea masina.
Multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR