Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
free ride a scris:Am un opel astra g 1.7 cdti din 2007.Din cate am vazut lichidul de racire se schimba la 2 ani.Intrebarea mea este la schimbarea distributiei se schimba si lichidul de racire?Pt ca eu am schimbat distributia la Opel dar nu mai am factura si nu stiu daca a fost schimbat lichidul de racire.



Fã rost de un Densimetru antigel ºi îþi poþi mãsura singur antigelul ºi vezi astfel dacã trebuie schimbat. Dacã doreºti sã cumperi unul, nu costã mai mult de 10-15 lei.
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
free ride a scris:Am un opel astra g 1.7 cdti din 2007.Din cate am vazut lichidul de racire se schimba la 2 ani.Intrebarea mea este la schimbarea distributiei se schimba si lichidul de racire?Pt ca eu am schimbat distributia la Opel dar nu mai am factura si nu stiu daca a fost schimbat lichidul de racire.


daca ai schimbat si pompa de apa atunci trebuia sa iit schimbe si antigelul... dar ca sa fi tu sigur mai schimba-l odata si stai linistit 2 ani.
  • free ride

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2007 Ilfov
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc pt raspunsuri! nu am schimbat pompa de apa.desimetru am si este la -28 de grade
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ar mai trebui putin antigel... din cate stiu eu la proportie 1:1 iasa undeva la -35°C densitatea...
e destul de rau ca nu ai schimbat si pompa de apa... daca ti se blocheaza risti sa iti distruga motorul fiind pe cureaua de transmisie. Acum fiecare stie cum e cu banii si face cum vrea dar sper sa nu platesti apoi de 10 ori mai mult...
inginerii care au scris in TIS ca se schimba: cureaua, rolele, pompa de apa nu au scris degeaba...
Skip ads

  • free ride

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2007 Ilfov
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2007

  • Mesaj Privat
mikyboy a scris:ar mai trebui putin antigel... din cate stiu eu la proportie 1:1 iasa undeva la -35°C densitatea...
e destul de rau ca nu ai schimbat si pompa de apa... daca ti se blocheaza risti sa iti distruga motorul fiind pe cureaua de transmisie. Acum fiecare stie cum e cu banii si face cum vrea dar sper sa nu platesti apoi de 10 ori mai mult...
inginerii care au scris in TIS ca se schimba: cureaua, rolele, pompa de apa nu au scris degeaba...
Am sa caut factura sunt sanse sa fi schimbat si pompa asa cum am spus am facut la opel lucrul asta la 60 de mii km imi aduc aminte ca a costat 1900 ron cu schimbul de ulei.daca trebuiea schimbata la km astia si pompa cred ca o faceau cei de la service.pt ca eu le-am spus sa schimbe tot ce este necesar.acum ma duc sa caut
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
mikyboy a scris:
e destul de rau ca nu ai schimbat si pompa de apa... daca ti se blocheaza risti sa iti distruga motorul fiind pe cureaua de transmisie..

La 1.7, pompa de apa e pe cureaua de accesorii (care antreneaza alternatorul si AC), nu pe cea de distributie. Chiar daca se blocheaza, nu are cum sa-ti distruga motorul
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
eu stiam ca este pe cureaua de distributie... (sau poate era asa la modelele de 1.7 mai vechi...). daca este asa cum spui tu atunci nu e nici o problema si o schimba cand face probleme doar Wink
  • andytga

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
salut.am o mica dilema: m-am uitat in borcanelul de antigel si nu mai era.. m-a ajutat un vecin cu un antigel gata preparat de la lukoil(culoarea antigelului-verde);.buun..mi-a pus in borcan(pana in varf). se poate intampla ceva?
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
DA se poate strica garnitura de chiuloasa. Ala verde este cu silicati de obicei. Nu stiu nici ce masina ai ca nu ai pus in semnatura dar sfatul meu este sa te uiti unde ai pierderea (verifica mai ales sub covorase in interiorul masinii) sa rezolvi problema si apoi sa schimbi tot antigelul ca daca aveai fara silicati si ai completat peste cu silicati e vai si amar de el motor si garnituri... ca sa nu mai zic ca silicatii atata chiuloasa de aluminiu.
  • andytga

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
am opel corsa b (1995);1,4-90 cp.nu am avut pierderi.o sa ma uit sa vad
  • tavi.

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Va salut! Ce parere aveti de antigelul MOTUL ,este bun de ceva? Va multumesc!
  • pantosdaniel

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Arad
  • Masina: Calibra 1992 c20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
c20xe, HEPU (rosu, fara silicati).
Skip ads

  • cristian.capra

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Da de cel original GM ce ziceti? (rosu cod 19 40 663)
Din octombrie 2009 am din acesta.
Instalat 50% cu 50% cu apa (nu de la robinet HA HA HA).

O zi buna si drum intins.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ar cam trebui sa il schimbi ca are deja 2 ani. este bun cel original ca din ala folosesc si eu de cand am masina si nu am avut nici o problema...
  • cristian.capra

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Am vrut sa-l schimb anul trecut, dar am avut un "mic" accident (eu, nu masinuta), ca se implineau acesti 2 ani, si trebuia sa schimb si distributia. Asa ca am s-o fac acum in primavara.

O zi buna si drum intins!
  • rider1

  • Mesaje scrise: 710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salut. Masinuta mea e din 2001. A cumparat-o anul asta in ianuarie, a venit de afara cu antigel verde. Vreau sa trec pe antigel rosu-roz. Pot sa treaba asta ? Trebuie sa spal motorul, cum ? Va multumesc si va rogm ajutati-ma cu sfaturile voastre.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
vezi ca daca citesti toate posturile acestui topic si mai sunt cateva topice pe aceasta tema o sa gasesti raspunsul la cum se face curatarea instalatiei de racire si ce antigel se recomanda sa pui. Eu iti recomand original GM sau Hepu iar restul pune mana si citeste ca informatie exista...
  • cristian.capra

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Iti recomand cu caldura sa faci schimbul cat mai repede.
Din 2008 pana in 2009 cand am facut schimbul de antigel, acesta era verde.
Asta ataca aluminiul si garniturile.
Eu tot timpul aveam o scurgere de antigel dar nu stiam pe unde este.
Puneam la semn si in aproximativ 100Km nivelul in borcan ajungea pana la 1,5 cm, unde apoi stationa asa.
Banuiesc si cred ca am dreptate scadea foarte mult presiunea in instalatie, si nu mai pierdea pe la "supapa".
Habar nuaveam pe unde era pierderea, M-am uitat peste tot dar nu am vazut nimic pe unde ar curge.
L-am lasat asa.
Mai erau pierderi dupa aceea, dar in timp mai indelungat.
Acum in primavara am desfacut motorul pentru RK, si pe parte admisiei pe unde circula antigelul era toata mancata inclusiv garnitura.
Pe partea unde vine garnitura de chiuloasa nu a avut nimic, am avut noroc.
Eu am spalat motorul in 4 cicli atunci.
La RK motorul l-am spalat in "cada", de foarte multe ori.
Acum dupa aproximativ 800 Km nivelul de antigel este OK.

O zi buna si drum intins!
  • deleted-76099

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Pentru motoarele dupã anul 2000 inclusiv se foloseºte doar antigel fãrã silicaþi (sã aibã culoarea roºie sau portocalie). Dacã aveþi alte culori (verde, albastru) riscaþi sã distrugeþi in timp garniturile de la calorifer, iar antigelul sã vi se scurgã in maºinã. Eu folosesc Havoline intr-o concentraþie de 1 la 1.
  • florinniculescu86

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Ma puteti ajuta cu un raspuns si pe mine va rog?Pompa de apa la Z16XEP este pe cureaua de accesorii nu?Si daca nu am schimbat-o din 2006 neavand probleme cu ea,risc ceva?Multumesc anticipat!
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR