Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • cornelmen

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc baieti de raspunsuri ....o sa fac schimbul maine , poimaine si m-am gandit sa pun un Mobil 1 5w40 3000x1.....si daca se poate sa imi spuneti ce filtru de ulei sa i-au . Eu vreau filtru MANN , dar nu stiu ce cod are pt Opel astra g 2003 motor de 1,6 8v. astept niste raspunsuri
Skip ads

  • shrincu

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
MANN sunt ok. Cat despre coduri, cel mai bine mergi la magazin cu talonul si omu' de acolo iti da mai multe variante din care sa alegi. Al meu are cod W712/75
Piesele si consumabilele pot fi diferite de la o masina la alta, in functie de echiparea originala, anul fabricatiei etc..Daca eu iti dau un cod de pe masina mea sunt sanse mari sa nu se potriveasca la a ta, desi aparent masinile sunt identice.
  • cornelmen

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Ms mult ...am fost si mi-am luat Filtru de ulei MANN intradevar codul este w712/75.....dar baiatul de la magazin mi-a dat un filtru cu codul W712/22... azis ca este identic . maine o sa schimb uleiul. Ce ziceti este bun MOBIL 1 5W40 300x1 ? Multumesc mult de ajutor Rolling Eyes
  • shrincu

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca W712/22 e pt Z16SZR(75CP/55kW)...nu sunt sigur. Vezi in talon ce motor ai. Nu imi dau seama ce diferenta e intre cele doua filtre.
Si nu stiu daca in 2003 se mai producea Z16SZR.
Cu marca de ulei nu pot sa te ajut...sunt discutii aprinse aici pe tema asta.
Skip ads

  • cornelmen

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Merge sigur ...uite am gasit un site cu tot ce exista uleiuri si filtre .....http://www.oilmag.ro/uleimotor/schimb-ulei-si-filtre-revizie-opel-1.6-mann_tp-15341.html asta ca sa vada si ceilalti , care sunt interesati Wink
Mercy mult pt sprijin
  • bluetux

  • Mesaje scrise: 1,386
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
cornelmen a scris:.....si daca se poate sa imi spuneti ce filtru de ulei sa i-au . Eu vreau filtru MANN , dar nu stiu ce cod are pt Opel astra g 2003 motor de 1,6 8v. astept niste raspunsuri


poate vrei sa-ti schimbam si uleiul Shocked
on-topic : ''Uleiuri - de care folosim, de ce; discutie despre diversele marci si tipuri de ulei''.
  • Rocco03

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Salut! Eu am folosit la vechiul Astra G Diesel, motor Y17 DT Castrol Magnatec Diesel si motorul se comporta foarte bine si nu consuma ulei deloc! Schimburi regulate la maxim 12 k, iar filtre Mann!
  • cornelmen

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salut ...am facut zilele astea schimbul de ulei la masina , opel astra G de 2003 motor 1,6 8v si am bagat ulei Mobil1 5W40 si filtru MANN . Credeti ca am facut bine? o sa il verific zilele astea sa vad cum evolueaza pe joja Laughing Toate cele bune
Skip ads

  • Decebalus

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Cati km are masina ? pana acum iti papa ulei ?
  • cornelmen

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2011

  • Mesaj Privat
papaaa...are 88000 km , cand am schimbat uleiul , am mai gasit 2 litri de ulei in motor .....eu fiind la inceput , si mai nepriceput .Crying or Very sad
  • Decebalus

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Poti incerca ceva mai vascos daca tot papa, motul-valvoline-q8 si altele pe 5w40.
Se stie ca 1.6 otto cam papa ulei Smile
  • xplayer

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2011

  • Mesaj Privat
salut..am si eu o corsa b 1.4 din 1996 si as dori sa stiu ce ulei de motor pot folosi pentru completare si ce cantitate de ulei ia motorul la un schimb complet...mentionez ca nivelul de ulei indicat pe joja este la limita inferioara si nu stiu ce ulei am in motor deoarece am cumparat masina de curand...iar vechiul proprietar nu mai stie ce ulei a folosit
Skip ads

  • shrincu

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Eu zic ca mai bine ii faci un schimb de ulei cu ce preferi tu si cu ce te tine buzunarul. In felul asta stii ce ai, de unde ai plecat si urmaresti cum evolueaza.
Pentru cantiatea de ulei cauta in manual. Daca pui mai mult decat trebuie poti sa ai belele Nu!
  • gaby_isro

  • Mesaje scrise: 427
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2009

  • Mesaj Privat
cornelmen a scris:papaaa...are 88000 km , cand am schimbat uleiul , am mai gasit 2 litri de ulei in motor .....eu fiind la inceput , si mai nepriceput .Crying or Very sad


Vezi ca astea de 16 8v papa ulei la greu, asa e si astra alor mei parinti, e o problema generala la ele, CICA ar fi normal sa pape asa, desi nu prea cred...
Semeringurile la supape ar rezolva oarecum problema, dar nu e 100% sigur intotdeauna...
Cauta pe forum despre Z16SE, ai sa gasesti destule...
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
xplayer a scris:salut..am si eu o corsa b 1.4 din 1996 si as dori sa stiu ce ulei de motor pot folosi pentru completare si ce cantitate de ulei ia motorul la un schimb complet...mentionez ca nivelul de ulei indicat pe joja este la limita inferioara si nu stiu ce ulei am in motor deoarece am cumparat masina de curand...iar vechiul proprietar nu mai stie ce ulei a folosit


fa schimbul de ulei si filtre si ca ulei te orientezi pentru motorul tau ce ar fi mai bun. poti incerca cu GM 5W30 Dexos 2 pentru inceput si daca ti-l papa la greu (peste 0.6l/1000km) atunci poti pune mai gros 10W30 sau 10W40 GM sau alta marca. Dar nu mai umbla prea mult asa ca nu se stie cand a fost facut ultimul schimb si ce a avut in el. Inainte de a face schimbul iti recomand si un flush pentru ulei (recomand de la Liqui Molly) ca sa curete bine motorul.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
da ala de la liqui /44 lei / face toti banii,merge si ala mai ieftin /16-18 lei/ dar cine se respecta ......- la flush fac referire.
si tot un l-m la ulei, eu iti recomand.un 10w-40
  • bluetux

  • Mesaje scrise: 1,386
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
@xplayer
Q8 Formula Advanced 10w40;
Q8 Formula F1 10W50

e un bussines pt comercianti flushul, ai grija la masina de 15 ani, daca-l faci, fa-l intr-un service cu garantie. Majoritatea producatorilor de automobile nu recomanda flush (printre care si GM).

3.5 l necesari la un schimb (inclusiv filtrul).
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
stai linistit ,pune-i flush fara nici o remuscare ,motorul tau iti va fi recunoscator.garantez eu cu un motor nou ca nu se va intampla nimic.
daca ai posibilitatea lasa sa se scurga vreo 2-3 ore.

spalati motoarele cu alt ulei
folositi motor flush
folositi tratamente motor /de calitate/ ,exclusiv pentru intretinere si viata lunga a motorului
folositi aditivi pentru a mentine rezervor,pompa,injectoare si tot sistemul de injectie in stare optima .

asta se cheama intretinere si nu trebuie sa-mi recomande express GM.
  • bluetux

  • Mesaje scrise: 1,386
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
au cam disparut de pe situl castrol.com informatii despre Castrol Magnatec Prof. 5w40 C3:

Showing page 1 of 1
GTX Magnatec 10W-40
GTX Magnatec 15W-40
Magnatec
Magnatec 10W-40 A3/B3
Magnatec 15W-40 A3/B3
Magnatec 5W-30 A3/B4
Magnatec Diesel 10W-40 B3
Magnatec Professional A1
Magnatec Professional A3 10W-40
Magnatec Professional A5 5W-30
Magnatec Professional A5 5W-30
Magnatec Professional B4
Magnatec Professional C2

mai bine mai tarziu decat niciodata, sper sa dispara si din rafturi, un ulei f slab...
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
bluetux a scris:au cam disparut de pe situl castrol.com informatii despre Castrol Magnatec Prof. 5w40 C3:

Showing page 1 of 1
GTX Magnatec 10W-40
GTX Magnatec 15W-40
Magnatec
Magnatec 10W-40 A3/B3
Magnatec 15W-40 A3/B3
Magnatec 5W-30 A3/B4
Magnatec Diesel 10W-40 B3
Magnatec Professional A1
Magnatec Professional A3 10W-40
Magnatec Professional A5 5W-30
Magnatec Professional A5 5W-30
Magnatec Professional B4
Magnatec Professional C2

mai bine mai tarziu decat niciodata, sper sa dispara si din rafturi, un ulei f slab...

aprob pozitiv, nu e deloc un ulei grozav pt motoarele opel, m-am convins pe pielea mea.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR