Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • Survivor

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Pentru cei care au platit deja..cum ati platit? -inainte sa vedeti masina sau dupa ...ptr.ca mi se pare putin anapoda sa platesc ptr.un obiect pe care il voi vedea dupa ce fac plata.Ma gandesc la situatia in care masina vine cu probleme gen zgarituri sau mai stiu eu..ce solutii am la indemana daca am platit deja?
@adeladana
la tine cum a fost?
Stiu din postul tau anterior ca ai luat-o tot de la GTT..
Ai vazut masina inainte de a o plati?sau tot asa ai facut plata si dupa aia ai luat-o in primire...
Skip ads

  • Neouber

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Si eu sunt curios ca luna asta ar cam trbui s adau comanda
Help
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
1. vin mai repede ca "a intrat in priza linia de fabricatie"
2. datorita problemelor inerente unui produs nou si nu prea bine testat unii beneficiari au renuntat, ca de obicei firma (nu Opel ci toate fac la fel) incearca sa rezolve acestea cu reglari in fabricatie si cu info service.
  • Survivor

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Se pare ca mi-am facut griji degeaba...totul a fost OK.Am platit inainte sa vad masina,insa nu am avut nici cea mai mica problema la ridicarea masinii....
Masina e super ....merge ceas...... Very Happy
Bafta celor care inca asteapta Very Happy
Skip ads

  • i.bogdan

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
problemele sint mai simple. adam opel face deja programarile imediat ce i se atribuie o serie de caroserie corsei. o luna aproape pe linie, doua saptamini pina in gyor si trei de livrare pina in Rom, total 2,5-3 luni. Problema nu este la adam opel ci la nesimtiti de dealeri care nu sint in stare sa gestioneze treburile. apar bastanii care dau bani sa li se livreze lor mai repede masina..si uite asa romanul e tradat ca de obicei nu de neamt ci de concetateanul sau. ei dau livrari la 6-9 luni deoarece spaga face sa se prelungeasca termenul tau de livrare deoarece masina comandata mai intra o data pe linie.... cereti intotdeauna sa va dea statusul masinii. si veti vedea ca lucrurile sint diferite si daca ar avea doar buna credinta in derularea contractelor opelul va livra masini ca orice alt constructor: max. 3luni. de ex masina mea a stat o luna pt ca nu a achitat-o dealerul si uite asa o luna trecu peste cele trei normale.singura scuza poate fi doar prelungirea perioadei cit uzina este in concediu si reparatii, adica vara
  • mishu_c

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1.6 115 HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2007

  • Mesaj Privat
salutare la toti, m-ar interesa si pe mine o masinuta noua anu asta si m-am decis la corsa... as dori sa aflu cam cat este timpul de asteptre la erebus anul trecut prin vara era cam de 9 luni ... s-a schimbat cva? :-s Sad
  • VLAD90

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut scuze pentru fani corsa dar classic II mi se pare ca ai putea lua in calcul si classic II 1,4 si 1,7 e o masina care si-a demonstrat fiabilitatea in timp. banii tai decizia ta
  • razvan

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Stie cineva pentru ce este 'butonul' ala pus pe geamul mic de pe partea soferului (la masinile cu alarma)?
Trebuie sa se aprinda ledul lui cind se armeaza alarma?
Skip ads

  • Neouber

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am dai ieri comanda
Corsa Enjoy 1.2, 80 CP, clima, proiectoare, cd30cdc, ESP, tempomat+computer de bord, pahet drumuri grele, oglinzo incalzite si senzor de parcare...tot tacamu 13800 eurolaci
Livrare 15.05.2008...mai e mult pana departe
  • vladd1923

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 ZX16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Neouber a scris:Am dai ieri comanda
Corsa Enjoy 1.2, 80 CP, clima, proiectoare, cd30cdc, ESP, tempomat+computer de bord, pahet drumuri grele, oglinzo incalzite si senzor de parcare...tot tacamu 13800 eurolaci
Livrare 15.05.2008...mai e mult pana departe


eu ieri am dat si am platit pt masinuta 12.300 cu ac, mp3 7 dif, jante aliaj usor duble, pilot automat si computer bord, senzori lumina ploaie si oglinda int heliomata, esp si scutul de protectie motor, faruri ceata, volan multi fct, masina facea normal 13.175 euro dar sunt un bun negociator Very Happy ! + ca era deja reducere la pachetul cu ac si mp3 playeru.
mie dealerul mi-a zis ca dureaza maxim 9 sapt! deci pe la sf lu martie ar trebui sa o am, asta daca nu m-a tepuit dealeru. oricum i-am zis ca dak nu am masina pan at renunt la ea.

p.s: nu ma intrebati ce dealer ca nu dau info Very Happy, poate doar mici exceptii pe pm! Numai bine
  • C'mon

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 1,2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Eu am dat comanda pe la jumatea lui octombrie si mi-au zis 3-4 luni. A venit in ultima saptamana din decembrie. Deci se poate..
E o Corsa 1,2 easytronic, 4 usi (pt copil Confused ca altfel as fi luat cu 2 ca arata fain), cu de toate Cool
Sunt indragostita de ea...o recomand tuturor Razz
  • C'mon

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 1,2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2008

  • Mesaj Privat
scz, "de toate" insemnand ca e cosmo + optionale...
Skip ads

  • Bianca

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,

Dupa cum ma tradeaza numele sunt o fata. M-am hotarat acum o luna sa achizitionez o Corsa. Eram hotarata sa imi iau 1.2- 80 CP, Enjoy in 3 usi. Pe urma m-am plimbat pe la showroom-uri, am mai vorbit cu amici din jurul meu care au Opel-uri si am cerut sfaturi. Toata lumea m-a sfatuit de bine, drept urmare in momentul asta sunt si mai incurcata decat la inceput.

Am trecut de la 1.2 - 80 CP (despre care toata lumea mi-a spus ca o sa imi consume enorm pt ca e un motor micut si supraalimentat) la 1.3 CDTI - 75 CP (despre care am aflat ca trage greu si ca trebuie sa il conduc intr-un anumit fel astfel incat sa nu patesc fel de fel de neplaceri cu el). Acum habar nu am daca sa imi iau 1.2 - 80 CP, sau 1.3 - 75 CDTI.

Precizez ca eu nu fac mai mult de 12.000 km pe an cu masina (si asta in caz exceptional) si ca e folosita pentru Bucuresti, cu exceptia weekendurilor din vara cand tot plec in Bulgaria. In momentul de fata conduc un Logan 1.4 - 75 CP care mi se pare ca se misca precum un melc, nu accelereaza deloc si imi ia 15 in Bucuresti iarna.

Sfatul pe care va rog sa mi-l dati este spre ce sa ma indrept tinand cont de fapt ca nu vreau sa bag o tona de bani in revizii si service, si ma intereseaza o masina care sa imi consume sub 10 in oras (nu am pretentii de consumuri gen 5-6). De diesel mi-e teama dupa ce am citit si aici pe forum de problemele pe care le intampinati voi, plus ca am inteles ca trebuie condus mai subturat decat benzina, dar nici prea subturat (asta am aflat-o intr-unul din showroom-urile din Bucuresti).

Ah da! Saptamana cealalta vreau sa ma duc sa dau comanda!

Merci de ajutor
  • ingerul

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2007

  • Mesaj Privat
In primul rand doresc sa salut pe toata lumea. Sunt inscris pe forum de ceva vreme dar m-am documentat pana acum, si am citit informatii folositoare. In viitorul f apropiat as vrea sa achizitionez noua Corsa cu urmatoarea 'configuratie':
1.4i , 90 CP NJOY
+
ESP
Oglinzi electrice cu sistem de degivrare
Scut motor
Pachet 2: Proiectoare ceata, CDR1 (CD30, MP3), Aer conditionat

Astazi am fost la Gold&Platin de acolo si don`shoara mi-a facut un calcul pentru masina cu dotarile de mai sus: 12.824 euro DDP, in acest pret intrand un anume discount de 4% pe care a spus ca l-ar putea obtine pt viitoarea mea masina.
Totusi, pe langa dotarile de mai sus parca m-ar incanta si: Pachet Winter (scaune fata incalzite, volan incalzit, volan imbracat in piele SPORT) + Pachet Thnic (computer de bord, cruise control). Astfel, pretul ar ajunge undeva in jurul a: 13.341 DDP, poate un pic mai ieftin dupa ce mai scad 4% din Pachetul Winter si cel Tehnic.

Acum as dori sa stiu de la posesorii de 1.4 90 CP cum se comporta masina in mediul urban, dar si cel extraurban. Ma refer aici la consum si bineinteles la "capabilitatea" de a face fatza acceptabil la drumuri lungi. Mentionez ca aproximativ 30% din viitorii km parcursi ii voi face in afara orasului. Da, poate unii dintre voi ma vor sfatui sa ma orientez spre motorina dar...nu sunt un fan al diesel-ului asa ca iese din discutie.
Astept viitoarele opinii legate in special de motor, daca exista sau daca ati intampinat probleme cu acest 1.4.
Va multumesc anticipat, astept post-urile dvs.
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Daca mergi 12.000 de km pe an ia-ti motor pe benzina, mai ales daca zici ca iti trebuie mai mult in oras.

Daca esti nemultumita de Logan 1,4 75 CP, atunci ia-ti 1,4 90 CP pe Corsa.

Vara 1,2 80 CP consuma in Bucuresti 9-10%. Iarna mai adaugi 1-2 litri. Motorul de 1,4 consuma putin mai mult, dar nu exagerat. Nu te lasa pacalita de consumul mai mic la diesel. Per total dai mai multi bani pe kilometru la diesel decat la benzina daca adaugi pretul mai mare, intretinerea mai scumpa si faptul ca mergi sub 25.000 de km pe an.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Corsa diesel 1,3 exclus, faci drumuri scurte si putini km, arunci banii efectiv plus revizii foarte scumpe.
Logan 1,4 este o porcarie de masina si motor 75CP !
Corsa 1,0 este la fel de sprintena ca un Logan si are doar 60CP la twinport sau 55CP cel simplu. Eu cu Agila 1,0 trebuie sa-i las pe taranii cu Logan sa ma depaseasca ca altfel le trebuie 3km sa reuseasca. Avantajul la motorul de 1l este consumul dar va trage exact ca Loganul.
Vrei sa fii mai sprintena atunci cumperi Corsa 1,2L si consumul tot o sa fie sub tigaia romaneasca.
  • ingerul

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos Batman pt reply-ul tau. In primul rand vroiam sa spun ca nu sunt o "ea" ci un "el" Smile
Apoi....sunt din Galati unde traficul nu este chiar o problema majora, ma refer aici ca se merge destul de bine. Daca 1.2 consuma in jur de 9-10% urban sa inteleg ca 1.4 poate consuma cam 11% ? Totusi, am sperante sa fie acest consum in oras undeva in jurul a 10%. Smile E posibil avand in vedere traficul de aici?
Nici nu ma gandesc la Logan, m-am indragostit de Corsa, vreau aceasta masina cu adevarat. Pe an...cred ca o sa fac in jurul a 15-18.000 Km.

Edit: In plus, ma batea gandul pt motorul de 1.2 80 CP dar m-am gandit ca motorul de 1.4 e ceva mai sprinten si o sa ma ajute mai mult la drumurile efectuate in afara. Da, m-am gandit si ca o sa consume mai mult dar nu cred sa fie o diferenta asa mare in ceea ce priveste "pofta de carburant" intre cele 2 motorizari. Ce ziceti?
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Raspunsul meu a fost postat intr-un alt topic initiat de Bianca, adica o "ea". Apoi probabil Dan a mutat totul in topicul asta, asa cum era si normal. Si asa, ordinea raspunsurilor s-a schimbat oleaca.

Dar daca raspunsul meu te-a ajutat in vreun fel, ma bucur.

Pentru drumuri lungi in afara orasului cred ca ar fi mai nimerita o masina mai mare (clasa compacta) decat una din clasa mica, pt. stabilitate crescuta, confort sporit si portbagaj mai mare. Dar in 13.000 de euro nu gasesti o masina de clasa compacta dotata cat de cat (poate eventual Kia C'eed). Daca nu esti dispus sa dai mai mult, probabil ca alegerea ta e cea mai buna, motorul de 1,4 e mult mai nimerit la drum lung, decat 1,2.

Cat despre optiuni, volanul si scaunele incalzite mi se par mofturi, mai ales ca masina se incalzeste in 2 minute. Insa tempomatul poate fi util, mai ales ca vrei sa folosesti masina in afara orasului.

Consumul dat de mine pt. 1,2 e inregistrat in Bucuresti de nevasta-mea cu AC. Un sofer mai experimentat si intr-un oras mai de doamne ajuta poate scoate un consum sensibil mai mic. Diferenta de consum intre 1,4 si 1,2 nu e mare.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Da, eu am unit discutia.

Motoarele noi de pe Corsa (twinport) Z10XEP, Z12XEP, Z14XEP sunt cu distributie pe lant si provin din cele vechi X euro 3 si varianta euro4 cum erau Z10XE si Z12XE. Motorul Z14XEP nu are nicio legatura cu cel dinaintea lui Z14XE, el provine din Z12XE!
Avantaje la aceste motoare :
-fiabilitate crescuta
-distributie pe lant, nu se rupe, tine 120,000km dar de fapt o schimbi cind incepe sa tacane
-intretinere si consumabile foarte ieftine
-management motor Bosch (imbunatatit fata de versiunea veche M1.5.5) mult mai bun decit Delphi sau Marelli (1,3 diesel).

Diferenta de consum nu este decit maxim 1L urban intre 1,2 si 1,4, extern cam 0,3l.
Medie orara buna scoti numai prin mers cu viteza constanta (detector si CB). In oras trebuie sa fii sofer si sa cunosti orele + stradutele, altfel nici gind sa ajungi la consumul dat de producator.

Referitor la Corsa D 1,3 diesel : este o deceptie totala fata de varianta C cu 1,3.
  • ingerul

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Pertinente informatii. Apreciez Batman si Dan.
Sugestia ta, Batman, de a ma orienta spre clasa compacta...este una plauzibila. Dar nu, nici nu ma gandesc sa achizitionez Kia Ceed in detrimentul Corsei. Smile Tinuta de drum o fi poate alta la masinile din clasa compacta dar si preturile sunt altele. Pentru cerintele si nevoile mele eu cred ca Opel Corsa Njoy 1.4 90 CP imi va satisface asa-zisele exigente.
Dan, multumesc f mult pentru detaliile privind motorul de 1.4. Ma incanta ideea ca acest tip are o fiabilitate crescuta si ca distributia este pe lant, si nu in ultimul rand ca intretinerea si consumabilele sunt acceptabile ca pret.
Da, in mod sigur voi opta pt 1.4 90 CP, pachet NJOY + optionalele care le-am scris in primul post (ma refer la cele la care domnisoara de acolo mi-a calculat pretul incluzand un discount de 4%). Apropo, este "decent" acest discount? As putea obtine mai mult? Vreo parere despre asta? :p
Si inca o intrebare....la NJOY...pot 'alege' volan si schimbator imbracate in piele (fara sa includa pachetul winter) ?

Edit: toate jentile de la Corsa (tabla si aliaj) sunt cu 4 prezoane? Masinile dotate cu ESP vin cu jenti cu 5 prezoane cumva?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR