Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • 22 VIN

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Jurnalistul lituanian Vitoldas Milius si-a propus sa stabileasca un nou record mondial la volanul unei Dacia Sandero Stepway: o distanta de 16.000 de km strabatuta in 15 zile. Stepway s-a dovedit a fi un co-echipier de incredere in aceasta aventura, fiind, de altfel, si singurul tovaras de drum al lui Vitoldas, care a condus singur prin 7 tari europene si prin taigaua siberiana.
Punctul de plecare al lui Vitoldas a fost Cabo da Roca, aflat in apropierea capitalei Lisabona, iar destinatia sa a fost orasul aflat la extremitatea sud-estica a Federatiei Ruse, Vladivostok. Calatoria a inceput pe 15 aprilie si s-a incheiat in doar 11 zile si 6 ore, chiar mai devreme decat estimarea initiala a lui Vitoldas. Acesta a reusit performanta de a conduce zilnic peste 1000 de km, in conditii de vreme potrivnica si pe sosele care au pus la grea incercare anduranta masinii (gropi, pietris, portiuni de drum neasfaltat unde viteza maxima era de 5-10 km/h).
Numai in primele doua zile Vitoldas a reusit sa strabata 4000 de km : 1800 de km in prima zi si 2174 de km in cea de-a doua. A traversat 8 tari, trecand prin Portugalia (Lisabona), Spania (Zaragoza, Madrid), Franta, Germania (Freiburg), Polonia, Lituania, Letonia si Federatia Rusa (Moscova, Novgorod, Ufa, Chelyabinsk, Omsk, Krasnoyarsk, Zima, Irkutsk, Kamsk, Chita). Traversarea Siberiei i s-a parut proba cea mai grea, pe care a trecut-o insa cu succes. Vitoldas s-a lovit de un singur incident pe traseu: o pana din cauza calitatii proaste a drumului.
De altfel, Dacia Sandero Stepway s-a comportat bine pe tot parcursul calatoriei. Versiunea pentru care a optat Vitoldas a fost motorizarea pe benzina de 1.6 MPI 90 CP. Masina nu a suferit modificari sau pregatiri speciale pentru drum, cu exceptia inlocuirii anvelopelor standard cu unele cu profil adaptat la o viteza mai mare si cu flancuri consolidate (Continental Vanco Winter 2), inainte de a traversa teritoriul Siberiei. De asemenea, Vitoldas s-a asigurat ca va avea cantitatea necesara de benzina si a luat cu el doua canistre de 25 l.
"Aceasta calatorie a fost cu adevarat interesanta din toate punctele de vedere, dar inca am nevoie de putin timp ca sa-mi dau seama de dimensiunea experientei. O parte a calatoriei s-a desfasurat pe teritoriul Europei, care nu mai detine elemente de surpriza pentru nimeni, insa traversarea Rusiei este ceva unic. Acum nu mi se mai pare nimic infricosator in legatura cu acest teritoriu, drumurile sunt practicabile", a declarat Vitoldas Milius la finalul aventurii sale.

Skip ads

  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
E normal ca o masina noua sa tina 16.000 km. Ar fi fost chiar nasol sa strice ceva la ea.
Parere personala: aseara am mers prima oara cu un sandero si mi s-a parut ca e un logan mai mic Smile .
Nelamurirea principala: ce e cu centura aia din spate agatata de plafon? Chiar nu au avut loc sa o puna in alta parte? Era o poza parca la "diversi romani in trafic ..." cu un tuareg cu "oua". Exact asa parea si centura ast agatata de plafon.
Oricat ar evolua e tot Dacie si daca nu e Dacie e Renault Smile.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Scuze, dar e un partz in punga... "record mondial" sa faci circa 1000 de km pe zi, pe sosele europene si in Rusia (vara, cel mai probabil...), cu o masina noua... aproape orice particular motivat (cu bani si mai ales cu viza ruseasca) va reusi mai bine...
A fost platit de producator sa-si arate "vitejia" Question
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Mai, mai, ce minune! Uau!
Am vazut niste polonezi parca, strabatand Africa de la N la S cu Trabanturi VECHI, si le-a iesit. Prin Sahara, Serengeti, etc. Nu pe autostrazi.
Va informez, deasemenea, ca Trabantul are rezervor de...26 de litri. Si nu prea cred sa fie statii de alimentare prin desertul si savana susamintite.
Fratilor, patriotilor, filodacienilor, GROW UP! Idea
Skip ads

  • 22 VIN

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Acum vi se pare un nimic, dar cand e vorba sa denigrati marca, unii dintre voi scoateti afirmatii de genul "nici 1000km nu poti sa mergi cu ea ca se strica".
@sorin666: "1800 de km in prima zi si 2174 de km in cea de-a doua". 2174km intr-o zi sunt una, 1000km sunt alta.
  • Luci Sefu

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Juriul pentru deontologie in publicitate din Franta a cerut companiei Renault sa puna capat unei campanii in care prezinta autovehiculul SUV Dacia Duster drept un model „care respecta mediul”, informeaza site-ul Cartech.fr. Modelul Dacia Duster a fost vizat de o plangere din partea asociatiei Agir pentru mediu, care a fost acceptata de Juriul pentru deontologie in publicitate. Acest juriu a publicat un comunicat in care afirma ca sloganul folosit in reclama la Dacia Duster - „Noul Dacia 4x4: respectuos cu mediul la un pret nemaivazut” - este de natura sa induca in eroare utili­zatorii de internet si incalca prevederile Recomandarii Dezvoltare durabila a ARPP (Autoritatea de reglementare profesionala in publicitate). Juriul argumenteaza prin emisiile medii de dioxid de carbon ale modelului Duster (159 de grame/km in versiune 4x2 si 172 grame/km in versiune 4x4), superioare mediei franceze actuale (133 grame/km). Chiar si noul slogan - „Mai respectuos cu mediul” - este considerat mincinos, iar campania actuala pentru Duster va trebui astfel suprimata.
sursa: http://www.financiarul.com/...sa-in-franta.html
Pana la urma a luat cineva atitudine in legatura cu Dacia asta prezentata ca ,,masina secolului".

Cat despre sondajele cum ca dacia e mare si tare vorba lui sorin666 -cu bani scot aia ce sondaje vrea muschiul celui care plateste. E jenant sa compari o caruta cu o limuzina. Dar cum functioneaza foarte bine efectul de turma si lumea vede dacia pe aceeasi pozitie cu bmv, pe langa audi-ul din parcare probabil mai au si nemtii nevoie de o masina ce care sa care materiale de constructii si sa nu ii deranjeze prea mult ca s-a murdarit tapiteria. Sunt convins ca daca Fordul ar fi preluat uzinele dacia ar fi scos o masina mult mai buna total schimbata si la un pret mult mai bun. Dar cum amerianul probabil nu era familiarizat cu comisioanele din Romania asta este:)).

@22 VIN impresiile despre Dacia s-au forma in timp in functie de masinile creeate de ei. Ce e adevarat trebuie sa recunosc-fata de daciile 1310 e un progres major dar oricum nu isi justifica pretul care mi se pare mare in comparatie cu salariile din Romania.
Dar daca ar fi la un pret mai mai mic crezi ca ar mai avea bani sa plateasca sondajele si reclamele mincinoase? Ar mai avea directorii francezi njdemii de euro salarii?(Bani pe care nici in franta nu cred ca i-ar lua)
Stai linistit ca nici renault nu se bucura de o imagine mai buna pe piata auto tot datorita masinilor ,,bune si fiabile si cu un design nemaipomenit la preturi extraordinar de mici".
  • imprevizibil

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Tigra 1998 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
22 VIN a scris:Acum vi se pare un nimic, dar cand e vorba sa denigrati marca, unii dintre voi scoateti afirmatii de genul "nici 1000km nu poti sa mergi cu ea ca se strica".
@sorin666: "1800 de km in prima zi si 2174 de km in cea de-a doua". 2174km intr-o zi sunt una, 1000km sunt alta.

oau.....ce minune.......mama mia.......deci nu pot sa cred......cu dacia noua a mers 16000 de km..... asta e mare minune.1.6 si 90 de cai tehnologie de 25 de ani in urma.In plus nu is sigure.De consumat, consuma de rupe....asa au spus proprietarii.
deci cu orice alta masina, reuseai recordul acesta.....si cu una de 15 ani vechime...mai ales benzinara....deci va rog....
a si cu piesele la dacia in garantie, te rupe la buzunar......is mai scumpe decat la tigra mea....
deci 2:0 pentru SH vs dacia Very Happy
22 vin tu vrei, sa ridici dacia, mai presus de merit.dacia e masina e buna, dar nu se ridica calitativ cu, alte marci la acelas pret. nu am zis ca nu e buna.la tigra fac 50000 de km cu placutele de frana, la logan fac 30000. la logan se strica capatul de bara la directie la 16000 si respectiv 30000 de km. discul de ambreaj la 60000 ...la tigra la peste 145000 adica in partea mea.dupa cum vezi,masina mea rezista dublu (viatza masinii).
Atunci dacia e pt., cei cu buzunarul gros si cu nervi de fier. acum am mai auzit si de dacii fara probleme. dar soferii au un stil de condus.... de parca ar conduce un bmv 745, si mai poatra la voloan manusi din piele, sa nu stice aspectul interior.....iar cand urci in dacie tre sa te descalti....si nu depasesc 120km/h....iarna nu circula cu masina sa nu prinda rugina de la sarea de pe asfalt, si circula doar pe drumuri asfaltate bine.
a si 22vin nu-mi raspunde te rog la mesaj....ca ti-am mai zis:nu am actiuni la dacia si nu lucru la uzina
mersi de intelegere...
numa bine
  • 22 VIN

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
imprevizibil a scris:22 vin tu vrei, sa ridici dacia, mai presus de merit.dacia e masina e buna, dar nu se ridica calitativ cu, alte marci la acelas pret. nu am zis ca nu e buna.la tigra fac 50000 de km cu placutele de frana, la logan fac 30000. la logan se strica capatul de bara la directie la 16000 si respectiv 30000 de km. discul de ambreaj la 60000 ...la tigra la peste 145000 adica in partea mea.dupa cum vezi,masina mea rezista dublu (viatza masinii).

Nu pot sa nu-ti raspund la mesaj cand tu vii cu niste argumente, scuza-ma ca-ti spun, dar stupide de-a dreptul.
Discul de ambreiaj, placutele se uzeaza in functie de sofer si orasul in care stai. Ca daca stai in Bucuresti evident ambreiajul se va duce de 2 ori mai repede decat daca stai in Malu Spart sau Afumatii din Vale. Vrei sa-ti arat cum iti fac praf discul de ambreiaj de la Tigra in 1000km? Un unchi de-al meu detine un Logan, are 90000km (aproximativ) acum, si nu a schimbat disc de ambreiaj cum zici tu. Da, capatul de bara l-a schimbat la 60000km, dar ala am impresia ca trebuie sa-l schimb si eu la Astra, acum, la 83000km.
Si nu, nu vreau sa ridic Dacia mai sus de cat e acum (ca daca eram asa fan inrait nu-mi cumparam 2 Opel-uri), dar nu suport ipocrizia cu care unii critica asa, doar de dragul de a critica. Sa critici fara nicio baza logica e fix dovada de roman clasic caruia-i pute tot in jur, dar nici nu-si misca c*ru' sa faca ceva in privinta asta.
Luci Sefu: Loganul pleaca de la 6000euro. Cat de putin ai vrea sa coste o masina de 5 locuri si aceeasi dimensiune? Ce alternative mai ai in banii astia?
Skip ads

  • imprevizibil

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Tigra 1998 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
@22vin
clasicul roman e acela care, e obisnuit sa ceara preturi exorbitante pe un oarecare lucru de c#c#t, si care nu depune nici o munca sa il ridice la calitatea acceptabila. acela e clasicul roman, nu cel ce invata nepriceputii sa fie chibzuiti in achizitie.
numa bine si sa ai in vedere ca suntem prea saraci sa gresim cu banii....deoarece bunastarea noastra (a multora) depinde de ei(bani)
  • kseba70

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1977 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
ce va atacati fratilor atata cu dacia asta ,nici macar nui romaneasca, beneficiul il are francezu nu noi, cea mai proasta masina frantuzeasca este renaul (parerea mea), deci implicit si dacia, parerea mea, deci nu ma huliti. ficare are dreptul la o parere
  • imprevizibil

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Tigra 1998 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
@ kseba70
permite-mi sa te corectez: renault e super proasta ca pret calitate
a avut cineva un reno laguna motor 2,2 si a avut probleme la motor de nu stia cum sa scape de ea. la acceleratie is uimitoare dar atat au bun, nimic altceva...motorul imi provoaca dureri de cap
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
22 VIN a scris:
Si nu, nu vreau sa ridic Dacia mai sus de cat e acum (ca daca eram asa fan inrait nu-mi cumparam 2 Opel-uri), dar nu suport ipocrizia cu care unii critica asa, doar de dragul de a critica. Sa critici fara nicio baza logica e fix dovada de roman clasic caruia-i pute tot in jur, dar nici nu-si misca c*ru' sa faca ceva in privinta asta.
Luci Sefu: Loganul pleaca de la 6000euro. Cat de putin ai vrea sa coste o masina de 5 locuri si aceeasi dimensiune? Ce alternative mai ai in banii astia?


Mai corect de-atat nu se poate pune problema.

total de acord cu tine 22 VIN.
Skip ads

  • 22 VIN

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
imprevizibil a scris:a avut cineva un reno laguna motor 2,2 si a avut probleme la motor de nu stia cum sa scape de ea. la acceleratie is uimitoare dar atat au bun, nimic altceva...motorul imi provoaca dureri de cap

Si eu cunosc om caruia i s-a defectat incontinuu Astra noua, la 10000km. Rezulta ca si Opel e foarte prost?
Cunosc Mercedes S din 2009 caruia i-a picat panoul usii de la sofer dintr-o data. Masina care nu avea nici macar un an. Rezulta ca Mercedes e foarte prost?
Cunosc BMW X5 cu nici 100000km care a avut nevoie de alta cutie de viteze. Rezulta ca BMW e prost?
Cunosc Audi A8 din 2008 care abia s-a tarat pana la service, motorul era praf. Pe langa asta, portbagajul nu se mai inchidea, usa de la sofer scartai in ultimul hal, display-ul era blocat in bord etc. Rezulta ca Audi e prost?
Pot sa dau exemple pentru toate marcile auto. Ce e facut pe banda rulanta nu e bun. Punct. E imposibil ca din 10000 exemplare sa nu aiba niciunul defectiuni. Problema e daca ai sau nu ghinion.
  • imprevizibil

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Tigra 1998 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
corect, insa dacia e mai buna ca altele, de calibrul si pretul ei. dar prefer un opel de 2500-3000 de euro neanmatriculat.
  • kseba70

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1977 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
ati vazut reclama la Audi?
cei trebuie unei masini sa devina Audi?
dar cei trebuie unei DACII sa devina masina?
  • kseba70

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1977 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
si intradevar nimeni nu zice ca opel este crema, si Astra G noua (se intampla acum 4 ani), la 5000 km. i s-a spart blocul motor (masina fiind a nasei fetitei mele), un caz la 1.000.000, daca nu mai mult, Ar trebui sa fim nationalisti cand om face si noi o masina, de productie proprie (sasiu, caroserie, motor), nu sub licenta. ce drak ca nici caruta nu am inventato noi Embarassed
  • imprevizibil

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Tigra 1998 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
kseba70 a scris:si intradevar nimeni nu zice ca opel este crema, si Astra G noua (se intampla acum 4 ani), la 5000 km. i s-a spart blocul motor (masina fiind a nasei fetitei mele), un caz la 1.000.000, daca nu mai mult, Ar trebui sa fim nationalisti cand om face si noi o masina, de productie proprie (sasiu, caroserie, motor), nu sub licenta. ce drak ca nici caruta nu am inventato noi Embarassed

Pana atunci, nu o sa fiu nationalist cu hotii astia de la dacia.....ca doar ei mi-a facut probleme in achizitia unui opel din Italia.E vorba de taxa din dec.2008, cand repede au schimbat-o din 12 decembrie in 8 dcembrie.Sa imi aduc aminte cum plangeau oamenii, ca se triplase taxa. Eu, am vazut dispearea oamenilor.din cauza hotilor si a afaceriolor lor.
eu as fi multumit sa dispara toata firma dacia din ro, si impreuna cu ea si citroenul....si sa nu mai vad urma de roata de dacia in romaia.
ca daca mai traia Vlad Tzepes .........facea dreptate.......si ca urmare dacia disparea pt., todeauna spre multumirea mea. deoarece, dacia a supravietuit datorita noua si pe spatele nostru......nu pe buna dreptate..............taxe si nervi..........cadou pt., voi.......toti cu buna dreptate, care ati ales masini din import.........asta sa supravietuiasca dacia .............sa tragem in tzeapa romanii:si cum?........a ii obligam sa ne cumpere daciile ...da i-au obligat pe saraci..asta au facut.
si pana la urma iti cumperi dacie noua...aia nu e masina,...e dacie
''ti-ai luat masina...faina masina...fain opel....''
''ti-ai luat dacie''.... vedeti repede deosebirea facuta de toti oamenii?
deja cand un prieten zice:'' ti-ai lua dacie''. adica vrea sa zica''bietu prost''......hmmmmmm ........ nu ti se pare ca te ia peste picior...?
ha ha
  • gmc78

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Kadett 1986 13s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
no comment
  • kseba70

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1977 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
''IMPREVIZIBIL''
mai usor ca ne omoara astia pe amandoi Laughing Laughing Laughing
  • imprevizibil

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Tigra 1998 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Nu nu-ti fa griji Kseba 70 su nu am zis nimic neadevarat, insa eu is ca un antivirus.......adica topicul e virusat cu profesionalism, de niste persoane care detin anumite interese Wink .
in afara de asta nimic de zis..........romanii trebuie sa stie adevarul
stima
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR