Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • marius_mx

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Fratilor..in seara asta am tras si eu fire pt cc.De maneta urmeaza sa fac rost...sa vad de la ce sh...dar ce fac cu activarea!
Trebuie activat sau este el deja activ? Astra g y17dt.
Skip ads

  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,007
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Laurentiu:
Scuze ca raspund asa tarziu dar am avut o gramada de treaba si nici nu stiu cum a trecut timpul.


Fa abstractie de motor si culoare. Poza e luata dintr-un "garaj" de pe forum.

Attila mi-a aratat mufa X2 in spatele celor 2 cutii negre. Aia cu sigurantele si aia cu releele. Ca sa vezi X2-ul, trebuie sa demontezi cele 2 cutii. O sa o vezi pe peretele compartimentului motor o cutie avand conturul diagramei pe care ai postat-o tu pe forum 2-3 pagini mai inainte. E destul de mare, trebuie s-o vezi.
  • vilica

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Pana la urma mufa X2 nu e in interiorul masinii in partea dreapta jos sub ornamentul de plastic?
Parca asa citisem pe undeva......
Am si eu o astra 1.7cdti motor Z17DTL si nu am firele trase si as vrea sa le trag singur, doar ca nu inteleg care si unde e mufa asta.....
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,097
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Vezi bine ca nu. Acolo e numai X1 si o jumatate din alta cupla (adica firele se opresc aici, nu pleaca dintr-o pereche a cuplei, mai departe).
Skip ads

  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,007
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Laurentiu, cum stai cu cablajele pentru CRC si BC? N-ai mai postat nimic in privinta asta. Astept sa te lauzi ca ai rezolvat si ca totul merge bine. Daca ai alte nelamuriri care se pot rezolva prin forum, spune si il intrebam pe Attila.
  • marius_mx

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Vilica...eu am tras firele direct de la x73 la maneta,le-am bagat prin partea stinga a pompei de frina,...Este o gaura acolo si iese deasupra pedalei de acceleratie.
Incearca cum vrei tu,dar asa este mai simplu.Multa bafta!
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,097
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Merci Liviu, am totul pregatit, dar se pare ca voi avea mari probleme. Intr-adevar, la X2 e greu de ajuns, daramite sa o desfac si sa ma leg acolo. Deci voi lega tot ce se poate in X45, urmand ca pentru cei 3 senzori pe care nu ii am in X45 sa trag fire direct de la ei. Mai trist e altceva. Am tras ieri la cinva cu aceeasi motorizare, firul de consum pentru MID. Era dus din ECU pana la X45, in X45 nu avea nici pin (pe plecare catre X2) si cred ca era tras de la X2 la cupla MID (masina nu a avut BC ci TID cu telefon, deci 32 de pini).
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Era sigur tras de la MID la X2. Nu cred ca avea unde in alta patre sa se duca decat in X2. Pacat ca nu era si de la X2 la X45 Sad
Skip ads

  • Tiby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Alta posibilitate sa te legi la x2 este numai pe acolo?De pe traseu nu te poti lega?O sa ma apuc in weekend sa fac legaturile.Mai greu cu activarea functiei .Oricum o sa incerc singur ca am intrebat la gtt si mi-ai zis ca ma costa 200 lei(traseu,activare).
  • marius_mx

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Sal tiby...crede-ma ca trebie sa te uiti in mufa x73 din ecu , ca sa vezi ca vei ramane uimit.Anume...nu sunt firele trase daca nu ai mufa linga volan!
Eu am tras din x73 cele trei fire direct pe linga pompa de frana..si anume;
Pin ECU 29.44.62 ,FIR DE 0,5 mm2.Am Smile desfacut capacul {doar superior] la mufa de la ECU si am introdus capetele firelor care au fost desizolate cam 1cm,am inchis cu grija mufa la loc si am pozat''instalatia''pe furtunul de vacuum a pompei de framna.Am cautat o gaura pe unde sa bag''instalatia'' in interiorul masini si am vazut o ''gaura'' acoperita cu un dop de cauciuc in stanga mea sau dreapta pompei de frina.
Firul iese deasupra pedalei de acceleratie, de acolo l-am pozat pe sub bord si l-am scos la maneta de semnalizare.Deci papuci nu am folosit!sper sa te descurci.
L.E. Vezi ca mai trebuie sa scoti un fir din siguranta 38 ...dar eu am preferat sa-l iau de la contact cheie,am plus cind pun contactul!
Sper ca te-am lamurit si spor la treaba!
  • Tiby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Mersi marius.In mufa x2 cea din compartiment motor nu ai mai tras fire?Eu trebuie sa trag dor din X73 ecu?Sper ca da.Ramane doar de activat functia.Promit ca o sa revin cand termin si cu niste poze.Daca mai aveti alte sfaturi e de bine;ca toata discutia a dus la rezolvare.Mersi mult!
  • Tiby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
O sa va zic pe scurt cum am facut.
Am reusit sa cumpar o maneta de tempomat.


Rosu este cel care vine legat la siguranta-eu l-am legat pe un fir inseriat cu o siguranta de 5 Amperi pe un fir care da plus la contact.Ca sa nu am alimentata instalatia tot timpul.
Gri-dezactiveaza
Albastru-coboara in viteza
Verde-Activeaza/urca in viteza
Eu nu am gasit o mufa care sa se potriveasca acolo asa ca am facut una dintr-o mufa de la o alarma auto.



Eu am facut in sens invers,adica,am montat mai intai maneta am tras cablul pe langa coloana si am iesit cu el afara printr-o gaura din partea stanga a masinii,pe langa cablul care deschide capota,eu aveam firul de la sirena alarmei care iese pe acolo iar dupa aia am pus silicon sanitar ca sa izolez acolo pentru siguranta. Am tras firul pe langa celelalte fire care ies din X2.
Am desfacut capacul de la mufa ecu (X73) si am bagat cablurile direct in mufa.





Poza cu mufa ecu :




Poza mufa de la calculator Ecu:




Eu dupa ce am facut toate astea m-am oprit pentru ca nu mai aveam timp sa mai verific firele in mufa si le-am scos.Ramane sa ma gandesc cum sa fac,adica sa incerc iar sa introduc firele direct in mufa sau sa fac rost de niste papuci sa fac legatura cu papuci.Apropo daca poate cineva sa faca o poza in care sa se vada papucul din mufa clar, va raman dator.



Skip ads

  • Tiby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am reusit sa fac rost de niste papuci .Daca stie cineva,asa arata cumva cea din mufa ecu?




Mersi mult!
  • marius_mx

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Opelistilor din pitesti...nu puteti activa pilotul automat la noi in localitate.
Sau cel putin la mine nu au vrut sa se bage nimeni:(Asa ca m-am lasat pagubas.Pt toti ceilalti multa bafta.
  • macandrew

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Pitesti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Daca te referi doar la activare (nu cablare, etc.), mie mi-au activat functia in 5 minute, la reprezentanta Opel din Pitesti. Maneta o montasem eu in prealabil.
  • marius_mx

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Si cat te-a costat? Unde ai fost pe varianta cu slatina?
  • macandrew

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Pitesti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
M-am inteles ca baiatul de acolo sa nu-mi mai faca intrare in service, pt ca astfel ar fi fost 100 Ron. I-am dat baiatului din service 40 Ron si gata treaba. Da, pe varianta cu Slatina, la reprezentanta Opel.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Cand ai scris aici te-ai gandit ca ai putea sa creezi neplaceri baiatului din service? Chestiile astea se discuta pe privat.
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
andreih a scris:Da, se poate am montat eu acum citeva zile la Opel West Oradea. Nu aveam nici un fel de cablaj din fabrica.

Nu mai cita mesajul anterior!
maiandrei


Salut ,

Am vazut ca ti-ai montat maneta pt. CC .Poti sa-m spui daca maneta e cu revenire la semnalizare ? Se pare ca sunt cu si fara revenire pe piata .

Multumesc .
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
hr.hunter a scris:Am montat maneta si am activat (dupa lungi asteptari) functia... ce sa mai zic, placere curata! De-abia astept concediul
pentru ca urmeaza sa fac vreo 3000km pe autostrazi vestice Very Happy .
Am iesit putin pe autostrada sa vad cum e si imi place la nebunie. Iar faza ca poti accelera din buton e si mai cool Cool


Salut ,

Poti sa-mi spui mai detaliat cum se accelereaza si decelereaza din buton ? Nu mai trebuie sa schimbi vitezele sau se poate accelera si decelera in plaja de viteze acceptabila pt. treapta in care te afli ?

Multumesc .
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR