Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Poate ai vrut sa zici ca nu se schimba doar filtrul ca la majoritatea masinilor.
"Fuel Filter, Replace (Petrol Engine)
L494500
Note: The fuel filter integrated in the in-tank module is a fixed component of the in-tank module and therefore cannot be replaced individually. If in need of service, the entire in-tank module must be replaced"
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Asta e tot modulul la Agila si semana bine cu cel de Cors D

Contine pompa, regulator presiune, filtru, sonda nivel...
Filtrul nu are mentenanta, se curata foarte simplu doar cu ocazia inlocuirii pompei.
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=36197
  • andyboy84

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2002 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
eu am schimbat uleiul si filtrele de ulei , polen si aer si am platit 198 de lei cu manopera inclusa. ala de benazina il schimb abia peste 20000 de km ca abia are 10000
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
hienax a scris:chestia cu schimbatu la 5 mii o faci cand bagi un ulei mai special cum ar fi un mobil 1 care curatza motorul de toate cele si atunci faci primu schimb la 5 mii pentru a elimina toate mizeriile apoi 10 mii


nu vreau sa par rau dar mobil1 de ce e un ulei special?mi se pare un rahat cu reclama mai mare...de si o folosesc...
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu greu am fost convins sa folosesc Mobil1 dar si mai greu de ala american ca eram fan Castrol. Concluzia mea e ca intruadevar curata motorul mai bine decit Castrol, este silentios si nu consuma ulei.
Castrol, Mobil si Mobil1 au in lista uleiuri de curatare botezate Clean sau High Mileage, astea contin un procent mai mare de "detergenti" decit cele normale, asta e tot secretul.
Un coleg cu Astra G Z12XE care a folosit numai Castrol cu schimb la 10,000km avea motorul "curat" adica depuneri galben/aurii gen eloxare, dupa un schimb cu Mobil1 0W40 american tot ansamblul chiulasa/axe/culbutori/tacheti stralucea ca unul nou de uzina.
Am doua Z10XE si Z12XE amindoua sunt tratate cu Mobil1 0W40 si sunt extrem de multumit.

A nu se confunda Castrol sau Mobil1 normale care curata incet cu cele Clean sau High Mileage care curata mult mai repede (cam 16% "detergenti" in plus).
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Suna promitator...asta chiar nu stiam
  • pricop_t

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am o Corsa 1,2L benzina la care am garantie pana pe 7 Februarie.
nu stium cum sa procedez cu revizia:

sunt obligat sa ma duc tot la dealer sau service opel autorizat pt a face revizia (costa cam mult la ei) sau sa ma duc la un service de cartier dar care are ceva echipamente de verificare cu piesele mele (ori originale GM sau ceva mai bun decat GM) unde posibil sa ies la un pret mai mic ?

am si casco la masina , dar nu stiu daca conteaza asta pt revizie.

ideea este ca nemaiavand garantie la ea, as vrea sa fac revizia undeva mai ieftin dar totusi sa imi spuna daca am probleme si sa imi testeze franele, directia, etc, adica nici la nea gogu de la colt Razz

astept pareri, impresii si sugestii.

multumesc
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Pierzi garantia. Casco n-are treaba cu reviziile. Si garajul din colt poate fi ok, conteaza omul nu brand-ul! Sau o poti face singur, daca ai o groapa ptr baia de ulei, dar pe frigul asta...
Tu decizi daca merita sa dai mai multi bani ptr o luna de garantie.
Ptr Z12XEP, consumabile in jur de 300RON, filtre si ulei Mobil1 0W40. Filtre comandate la magazine auto sau chiar pe forum @ "publicitate". Ulei, din Cluj, Mobil1 adus din US. Manopera, intre 50 si 100RON. Te costa mai putin daca iei ulei mai ieftin.

Citeste forumul, sunt multe informatii.
Skip ads

  • pricop_t

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2008

  • Mesaj Privat
mersi de info mihai_39

ideea este ca nu ma mai intereseaza garantia lor pt o luna, si tocmai de asta nu mai vreau sa fac la ei. ma pot lipsi de garantie pt o luna cat mai am, dar sa fac revizia pe mai putini bani
am mai citit pe forum despre piese necesera, preturi, ideii.

recomanzi un service particular anume?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Lasa garantia ca nu merita. Iti comanzi ulei 4 bidoane cum spunea colegul, iti cumperi filtre si mergi la un service, iti spune Mihai unde ca altfel va intelegeti ca bucuresteni. In rest daca nu ai timp de cautat filtre spui sa puna ei Mann, Mahle, o diagnoza, verificate frine fata si gata.
  • pricop_t

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2008

  • Mesaj Privat
si imi mai pun si stampila pe caietul de revizie? ca am inteles ca unii pun altii nu, iar eu as cam vrea sa am dovada ca am facut revizia.
  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
......Cod piesã / Cod catalog / Descriere
1... 93188725 / 58 35 930 / ELEMENT, FILTRU DE AER
2... 55702456 / 68 08 622 / FILTRU DE HABITACLU (POLEN)
3... 93185674 / 56 50 359 / KIT, ELEMENT FILTRARE ULEI
Toate le-am luat cu 130 lei + 214 lei ulei Mobil1 USA (inclus transport) iar manopera 0 lei Very Happy.
Bani ramasi pt altele 300 lei . Laughing


Ultima modificare facuta de ovidiu.SB la Mar 05 Jan, 2010 5:38 pm, modificat de 5 ori in total
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Unele service-uri pun stampila si completeaza iar altele nu. Oricum stampila si cartea service nu fac doi bani in ziua de azi cind se cumpara cu 20euro. Mai degraba factura face dovada, macar la piese ca la manopera se mai intelege lumea. Oricum ar fi un ochi "format" vede km reali si cum a fost intretinuta masina. Nu uita ca uleiul se schimba la 10,000km si evident filtrul, filtrul benzina 20,000km, filtre aer/polen cind este cazul (intre timp aer comprimat face mult bine).
  • pricop_t

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2008

  • Mesaj Privat
ovidiu, poti pune un link cu catalogul sau informatii de unde ai luat piesele?
am inteles ca ar trebui schimbat si filtrul de benzina sau nu are asa ceva?
  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Eu le-am luat de la magazin de piese auto din sibiu, tu in Bucuresti ai de unde alege o gramada . Filtrul de benzina se schimba cu rezervor cu tot Laughing . stai calm ca acu nu e cazul poate peste vreo 3-4 ani Razz.
Informativ
filtru ulei MAHLE 35lei
filtru aer PURFLUX 45lei
filtru habitaclu VALEO 50lei
  • pricop_t

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2008

  • Mesaj Privat
pentru cei care vor sa stie in functie de nr de km ce anume trebuie sa schimbe, sa consulte catalogul de la link-ul urmator:

http://www.opeldibas.ro/service.php?s=revo

nu fac nici un fel de reclama, dar mi s-a parut interesant de stiut, indiferent daca esti incepator sau avansat Razz
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Schumi, ti-am scris pomelnic. Sa-ti verifici mesajele pe forum. Ia-l ca o mica biblie de inceput, inveti pe parcurs daca ai rabdare. Very Happy
  • pricop_t

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2008

  • Mesaj Privat
mersi. il voi studia din scoarta in scoarta Smile
  • add

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Unele service-uri pun stampila si completeaza iar altele nu. Oricum stampila si cartea service nu fac doi bani in ziua de azi cind se cumpara cu 20euro. Mai degraba factura face dovada, macar la piese ca la manopera se mai intelege lumea. Oricum ar fi un ochi "format" vede km reali si cum a fost intretinuta masina. Nu uita ca uleiul se schimba la 10,000km si evident filtrul, filtrul benzina 20,000km, filtre aer/polen cind este cazul (intre timp aer comprimat face mult bine).


de ce se schimba uleiul la 10 000?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
add, la cati km ai vrea sa il schimbi? asta in cazul in care il consideri consumabil, ca tu poate stii ca e pe viata...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Chestionar

Consideri utila extinderea perioadei de garantie contracost
Da 25%
Nu 53%
Nu stiu / Nu ma pronunt 21%
32 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR