Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Am revenit la PC.
Deci Domnilor Colegi cu aparate de filmat sau nu, cu ambitii sau nu, cu ce vreti voi, pe acest drum se poate circula LEJER cu 2 roti spre dreapta de la ultima linie dis/contiuua. Nu spun ca nu aveti dreptate chiar sa mergeti aproape lipiti de axul drumului, ESTE DREPTUL VOSTRU, dar inainte de a face pe interesantii pe rutiera vedeti accidentul cu salvarea care a ajuns in sant http://www.google.ro/url?sa..._b3xOS_DNEQohbOew

http://www.google.ro/url?sa...ka1kNGIXMRkAReBLg

Si citind astea, cine e vinovat? Cel ce a fost ambitios si a incercat ruleta ruseasca, acum are dosar penal de vatamare corporala din culpa.
Asta e cel mai recent exemplu, daca doriti in privat detaliem si cu alti asa zisi 'legalisti'.
@Aco , faci destul de des drumul, tot asa stai, la ax? Deh, doar e banda ta ! Eu nu cred, cred ca vrei sa ajungi odihnit la destinatie, nu cu capul tandari si 'masina spalata'. (oricum nu e cazul tau ca doar nu mergi cu Trabi la Moldova, tu ai cu ce).

Eu unul daca i-mi pica in fata unul ca individul cu filmarea, il invat urcarea pe platforma...... din lateral, si ma asigur sa am si martori ca si-a schimbat directia de mers nejustificat.

Atat am avut de spus, ma retrag, si asa am vb destul pe tema asta.
Seara buna tuturor, si feriti-va de ...'fotografi amatori' care incurca traficul de dragul unei postari pe youtube.
Skip ads

  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Parerea mea! unde-i lege nu-i tocmeala! CA regulile sunt, ca sa fie incalcate e partea a doua! Totusi cine vrea sa depaseasca, trebuie sa astepte momentul prielnic depasirii! Si toti cei din video nu stiu ca aia e banda de urgenta, si cred ca e banda unu, si ca respectivul sta pe banda "2" expre sa nu-i lase pe ei! Cat priveste circulatia in afara ii dau dreptate lui liviu! Aici sunt drumuri prin oras si pe autostrada, care sunt special destinate taxiurilor si autobuzelor plus inca una sau doua benzi pentru ceilalti soferi! Si se intampla sa fie aglomerat, foarte aglomerat si avansezi cu 1 metru la 3 secunde! Foarte anevoios, dar nu ai sa vezi unul, dar niciunul ca o ia pe banda de autobuz/taxi ! Si imaginati-va ca nu trece nici un autobuz sau taxi pe acolo, poate si o ora! Toti stau in coloana si asteapta! Fa la noi asa niste strazi cu banda speciala de autobuze si sa fie aglomerat, sa vezi cati merg pe acolo fara nici o problema/jena! Cum va explicati asta? Cum de la ei se poate si la noi nu? Am niste raspunsuri pentru intrebarile astea dar ma abtin! La noi in trafic e plin de smecheri, care mai de care! De aia ne meritam soarta!
cip077, chiar daca nu sunt autostrazi sau drumuri fara gropi, asta nu inseamnaca trebuie sa mergem la intimidare! Traficul si respectul in trafic ar trebui sa fie acelasi!
"Oricand voi gasi asemenea specimene o sa-i linistesc in stilul meu (atunci cand am 12 m lungime si nu-mi pasa de 'coada' ansamblului de vehicul ! " Bun si in felul asta unde ajungem? Ce rezolvam? Ramane unul cu masina avariata sau eventual mort in sant, pentru ce? ca merge regulamentar?
Pai atunci ce sa mai inteleg? Daca unii merg regulamentar, nu e bine! Daca merg neregulamentar iar nu-i bine! Ar trebui sa merg dupa ce toane are cel din spatele meu? Nu stiu, dar parerea mea este ca cel putin in trafic ar trebui sa ne revizuim comportamentul, ca doar o singura viata avem! Cu totii facem greseli in trafic, si ne bucuram cand in momentul ala persoana respectiva ne intelege ca am gresit si plecam cu gandul sa nu se mai repete, in loc sa ne injure si sa zica "prostule, nu vezi pe unde mergi? " La randul nostru sa intelegem si noi pe altii!
Cum de altfel cu totii avem momente cand suntem indispusi sau grabiti, si putem reactiona gresit in trafic, dar uneori trebuie sa ne gandim si cu ce eventuale costuri ne grabim!
Eu...nu sunt un sfant in trafic si ma apuca si pe mine uneori dracii dar dupa aia realizez ca nu se merita si incerc sa ma controlez cat de mult pot, ... cand pot!
Si in incheiere, vreau sa mai repet odata si anume: Nu drumurile care le avem duc la un asa comportament in trafic! Asta e cu totul altceva!
Drumuri linistite va doresc!
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Am zis ca ma opresc aici, dar...
@Ursu/\82, cand o sa faci traseul asta de care se vorbeste, regulat, si o sa gasesti 'legalisti' la axul drumului, in afara localitatii, in camp deschis, cu vizibilitate 100%, banda 'de urgenta' libera si fara pic de denivelare, si din fata vine coloana, ai ceva greutate(ca si ansamblu rutier) si nu poti depasi orisiunde, in localitate poate il lasi in pace dar si in afara .... sa stai dupa el.... te apuca toti dracii pe pamant.
Nu comparati cu ceea ce vedeti pe drumurile de afara. DA, e clar in BE ce e drum national are un regim de mers si il respecti, dar aici cand nu sunt alte alternative, ce sa facem? E usor de dat sfaturi cand conduci 'acolo', si vii in concediu si vezi ca unu cu platforma depaseste pe linie contiua si se duce, si arati cu degetul, dar ALA e satul de mers cu 30-50km/h ca unu cu Loganu vede Loganul de Rurala la post parcat si mai are putin sa traga si frana de mana.

Repet, sunt bizon, ilegalist, ce vreti voi, nu am camera pe masina, dar oricand o sa fac ceea ce au facut multi suparati in clipul prezentat.
Deja suntem cam off, la contre o sa raspund doar in PM.
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu o lua personal, te rog, dar cum am mai zis, atata timp cat ala merge regulamentar, nu vad de ce si tu nu ai merge! Daca nu vrei sa mergi regulamentar si vrei sa mergi mai repede, este problema ta si il depasesti, cand poti sau unde poti! daca nu, cum am mai zis, astepti momentul prielnic depasirii! Eventual la urma urmei ii faci cateva semne discrete, flash sau pui semnal stanga sa depasesti sa te vada si astepti daca vrea sa se dea deoparte! Daca nu, e problema ta cand, unde si cum depasesti! Nu ii tai calea sau il injuri ca nu sa dat deoparte!
Parerea mea!
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,097
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Aici ii dau dreptate lui @ursu! E mai "ciudat" acest drum DN2.
Dar, Cip, aici nu-ti dau dreptate. Daca omul merge legal nu trebuie sa-l stresezi. Sunt destule locuri unde se poate depasi pe contrasens.
Cand esti cu "utilajul de 12 metri" prin alte tari, tot asa faci? Nu prea cred.
Filmul de pe trafictube este pus de unu care e de loc din Cluj - daca imi aduc bine aminte - iar acolo au si ei Deva-Cluj, un drum asemanator cu DN2. Voi stiti ca acolo toti circula pe B1 iar acostamentul e liber. Iar Politia daca te prinde ca circuli pe acostament te opreste si te intreaba de sanatate! Ei, cei din zona aia, nu sunt obisnuiti cu stilul de circulatie de pe DN2.
Eu unu, cand circul pe acest drum, merg numai pe B1, nu pe acostament, dar daca vad in oglinda ca vine altul mai lansat ma trag usor mai pe dreapta -numai in cazul cand pot si nu pun in pericol pe nimic si pe nimeni. In schimb, daca e unu care vine si incepe de departe sa dea flash-uri, claxoane, etc nu ma dau. Si ma bucur daca cel din fata mea se retrage pe dreapta sa pot trece de el, dar daca ajung pe unu care nu se trage mai pe dreapta, stau in spateele lui pana cand il pot depasi pe contrasens.
Si ca sa vedeti ca nu vorbesc prostii priviti filmuletul urmator, facut de mine pe traseul Tg. Frumos - Podu Iloaie. Filmul are viteza dublata:

P.S. Vezi dupa minutul 3 .40 - ce a facut cel cu Zafira ti se pare normal?
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,097
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Dupã 8 August se modificã (din nou) Codul Rutier. Mersul cu autovehicole pe acostament este în mod explicit interzis și sancționat ca atare. Se va sancționa de asemenea mersul pe bicicletã pe trecerea de pietoni, sau deplasarea pe mai mult de un rând cu biciclete, mopede, motociclete.

LE: http://www.trafictube.ro/idiotul-zilei-2/
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Plus sa nu mai amintim ca acest acostament de pe E85 este plin de denivelari.
  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
toata lumea zice "unde-i lege nu-i tocmeala" si trebuie sa respectam legea. Atunci de ce oare cand am facut scoala de soferi ni s-a spus "daca vrea unu sa va depaseasca bagati-va un pic pe dreapta, sa ii faceti loc" eu unu asa fac ij momentele cand nu am chef de alergatura, si vreau sa merg linistit, cu 50-70 la ora sa vad peisajul. ba dimpotriva, daca vad pe unu ca vrea sa depaseasca il anunt si cu semnalizarea daca e liber in fata, ca poate omul ala trebuie sa se dea 1 metru mai in stanga sa ma depaseasca, eu vad perfect ce e in fata. daca se baga vreunu in depasire aiurea, si din fata vin masini, prefer sa reduc viteza putin sa ii dau posibilitatea sa se replieze in trafic, pe banda lui, ca daca se pupa frontal cu ala din fata se rotesc in sens invers acelor de ceasornic si eu ma infig in ei. asa ca mor cu legea de partea mea. si pot sa va anunt ca pana acum nu mi-au cazut galoanele si nici nu vor cadea vreodata. parerea mea ca in trafic , inainte de lege, trebuie sa fie respectul si intelegerea reciproca intre participanti la trafic.
Skip ads

  • cornel.m

  • Mesaje scrise: 348
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Ceea ce se dezbate aici s-ar putea concluziona in: "De ce sa faci un bine, cand poti sa faci un rau".
Cunosc drumul perfect (E85 sau DN2). Am mers si merg des pe el (am stat 18 ani in Focsani, 4 ani naveta Buzau - Focsani, 5 ani naveta Bucuresti - Focsani).
Concluzia este una foarte simpla: daca nu s-ar merge pe acest "acostament" ar fi PRAPAD. Avand in vedere ca este un drum FOARTE aglomerat (mai aglomerat este doar DN1), toata lumea ar avea de suferit: soferii, comerciantii, politia, turistii, consumatorii, etc. Depasirile ar fi rare si FOARTE periculoase. Accidente vor fi cu zecile pe zi.
Este singurul drum (DN sau E cum vreti sa o luati) care leaga capitala de Moldova (care este si regiunea din Romania cu cea mai mare densitate de locuitori).
Daca vreti mai multe argumente (pro mersului pe acostament) va stau la dispozitie (nu am vrut sa poluez topicul).

P.S.: Va rog eu ... mult de tot ... nu o mai ardeti cu legea! Cate legi bune ati vazut in Romania?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
mariusgmg a scris:Mersul cu autovehicole pe acostament este în mod explicit interzis și sancționat ca atare.

Inca o dovada ca legile din Romania nu au nici cea mai mica legatura cu realitatea in care traim.
Ca nu fiu total off topic, in ultima vreme am constatat o tendinta, inclusiv a TIR-istilor, de a merge cat mai aproape de axul drumului. Chiar daca drumul are acostament. Mie, cel putin, mi se pare foarte incomoda asigurarea din fata cand efectuezi manevra de depasire cand colosul merge lipit de ax.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,097
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu nu spun ca sunt de acord cu legea! Se vede si in filmuletul de mai sus cum circul eu.
Sa vedem dupa ce intra legea in vigoare daca se va pune politia pe amenzi pentru mers pe acostament pe DN2. Pentru ca si acum e interzis dar politia lasa de la ea, a vazut ca e mai decongestionat traficul asa.
Adevarul e ca daca ai si statie faci lejer 5 ore de la Iasi la Bucuresti! (se poate si mai putin Wink )
  • mihaiadrian

  • Mesaje scrise: 632
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Multi nu vor cunoaste noul codul rutier imediat.

In concluzie, daca mergi pe e85 ori ii dai ca viteazul sa nu te ajunga nimeni din urma, ori iti iei flash uri, claxoane si injuraturi ca la usa cortului ca nu te dai la o parte de pe banda de circulatie pe acostament.

Eu am prins o singura data radar pe e85 dar nu m au oprit cu toate ca mergeam pe acostament
Skip ads

  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Mi se pare mai normal sa lasi axul drumului LIBER si eu sa merg pe acostament sau macar apropiat pentru a lasa cale libera masinilor de interventie
Cred ca idiotul, idiotii , idioata , idioatele au gandit din birou si au mers din bucuresti pana la servici si undeva prin tara numai cu avionul/elicopterul nu cred ca a vazut un drum european/ national / autostrada(care nu este ca nu suntem in stare) , sa le parcurga sa vada in ce stare proasta sunt sau ce inseamna acostament etc....
Imi e rusine de drumurile noastre .
Si in afara in Portugalia mi-a spus un prieten ca in orase si in afara lor exista banda de urgenta da e numai banda de urgenta. nu exista banda de urgenta pt VIS(veri important shit) in caz ca te-a prins ca esti VIS te-a ars la buzunar urat de tot.
Noi(vorbind la modul oarecum general/ o parte din noi) nu stim sa avem bun simt dar deloc. Si mi sa intamplat deseori sa vina o animala sa ma feresc de el dar nu o sa o mai fac, voi excepta situatiile in care am pasageri.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Problema asta nu tine neaparat de lege. Vorbim aici de parca cineva le-ar respecta. Toti incalcam anumite legi cand circulam cu masinile, mai ales cele referitoare la viteza de deplasare.
Asa ca sa lasam legalul si sa ne concentram pe moral. Care la cate unii, hai sa recunoastem, este infect.
Da, multi alearga ca nebunii. Alearga totusi pe banii lor, pe viata lor, din nefericire cateodata iau si vietile altora. Sunt multi prosti pe sosele, hai sa nu fim si noi la fel de prosti ca ei.
Circul si eu destul de mult pe celebrul E85. Cateodata ma grabesc, merg mai repede decat este legal si in cazul in care sunt prins, suport consecintele. Ma deranjeaza cateodata cei care merg aproape de axul drumului, ma apropii, semnalizez din timp intentia de depasire. Unii stau cu ochii in oglinda, asa cum ar trebui, au bunul simt si se trag un pic spre dreapta, imi fac loc sa trec si nu ma incurca cu nimic. Altii asteapta pana ajungi in fundul lor, te tin acolo o perioada mai lunga sau mai scurta de timp fara sa aiba nimic in fata si abia apoi se trag un pic pe dreapta sau nu, fiind obligat sa astept sa nu vina nimic din fata si sa depasesc in siguranta. Oricum, nu dau flashuri, claxoane, etc. Astept si atat.
Cand nu ma grabesc, chiar daca merg aproape de axul drumului, am retrovizoarea in ochi aproape tot timpul. Vad pe vreunul venind cu viteza, ma repliez pe dreapta din timp, fara a-l incurca pe respectivul, chiar daca da sau nu da flashuri.
Totul tine de bun-simt, lucru pe care multi nu il au. Mergeam pe E85 intre Urziceni si Buzau cu 110km/h in afara localitatii, avand ca pasager pe un cunoscut, sofer cu state vechi, sute de mii de km parcursi. La un moment dat, de la distanta, din spate, flashuri de la un grabit. M-am repliat pe partea dreapta si l-am lasat sa treaca. Era o racheta marca Logan 1.4, cred ca avea peste 140km/h. Pasagerul meu a inebunit instantaneu, a inceput sa isi bage si sa isi scoata, spunandu-mi ca lui daca ii dadea flasuri unul cu sifonierul autohton il alerga de ii sarea pistoanele prin capota; nu se dadea la o parte nici de al dracului; il lasa sa vina aproape de el si punea frana brusca; il lasa sa ajunga paralel cu el si il scotea de pe sosea. Am ramas perplex cand am vazut cata rautate si prostie poate exista in capul cuiva. L-am intrebat pe respectivul, ce castiga daca facea asta? A ridicat din umeri si a zis asa, cu jumatate de gura, sa se invete minte in gura ma-sii.
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
"Pasagerul meu a inebunit instantaneu, a inceput sa isi bage si sa isi scoata, spunandu-mi ca lui daca ii dadea flasuri unul cu sifonierul autohton il alerga de ii sarea pistoanele prin capota; nu se dadea la o parte nici de al dracului; il lasa sa vina aproape de el si punea frana brusca; il lasa sa ajunga paralel cu el si il scotea de pe sosea. Am ramas perplex cand am vazut cata rautate si prostie poate exista in capul cuiva. L-am intrebat pe respectivul, ce castiga daca facea asta? A ridicat din umeri si a zis asa, cu jumatate de gura, sa se invete minte in gura ma-sii. "
Mentalitate pura de roman!Smile)) Un adevarat roman ! Cum am zis: Ne meritam soarta!
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:Pasagerul meu a inebunit instantaneu, a inceput sa isi bage si sa isi scoata, spunandu-mi ca lui daca ii dadea flasuri unul cu sifonierul autohton il alerga de ii sarea pistoanele prin capota; nu se dadea la o parte nici de al dracului; il lasa sa vina aproape de el si punea frana brusca; il lasa sa ajunga paralel cu el si il scotea de pe sosea. Am ramas perplex cand am vazut cata rautate si prostie poate exista in capul cuiva. L-am intrebat pe respectivul, ce castiga daca facea asta? A ridicat din umeri si a zis asa, cu jumatate de gura, sa se invete minte in gura ma-sii.

Mie mi-e greu sa cred ca un om poate gandi asa.
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Smile) Daniel, nu e singurul ! Sunt o gramada!
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Dragi colegi, din nefericire sunt o groaza care gandesc asa. Si ce e mai rau este ca unii chiar fac asa, nu doar gandesc.
De aia am zis pe aici de multe ori si o sa o sustin mereu. De multe ori problemele nu vin de la autoritati, legi, samd. Ar trebui intai sa ne uitam in gradina proprie, sa ne corectam intai pe noi si apoi sa incercam sa ii corectam si pe altii.
Drumuri bune va urez, rabdare si calm.
  • cornel.m

  • Mesaje scrise: 348
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2010

  • Mesaj Privat
exact ce ziceam:
cornel.m a scris: "De ce sa faci un bine, cand poti sa faci un rau".

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu care va fi sanctiunea pt. circulatul pe acostament dar sper sa fie pedeapsa capitala. Cand vand cum se aduna 4 idioti in paralel pe un drum a carui latime, clar nu suporta asa ceva, mi se ridica parul pe spate. Poate cand mai circulati asa o sa va intalniti cu ceva surpriza (caruta, dacie, bicicleta) dupa o curba la dreapta cu grabitul caruia ii faceti loc in paralel cu voi. Sper sa supravietuiti...
Cand sunteti pe autostrada tot asa faceti nu? Circulati pe banda de urgenta sa vada europenii astia prosti ce binevoitori is romanii.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR