Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salut!
Eu as vrea sa imi schimb culoare din bord, cu unul plasma care are niste fire, pe care trebuie sa le conectez undeva.
Stie undeva unde ar fi ideal pt o astra h?
Multumesc!
Skip ads

  • bodyn

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2008

  • Mesaj Privat
mihai_pelly a scris:


ai lipit leduri smd cu 2 picioruse?eu le am cu 3 dar atuncea cand am lipit ledul nu se aprinde,nu stiu care ar fi cauza,ma gandesc sa le lipesc pe o parte,sa nu mai izolez un cap de +,si nu ii dau de cap,ori fi ledurile de vina? sa nu fie ok? dar cand testez lipirea este ok
  • Costache_Catalin

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2009

  • Mesaj Privat
E cineva din Severin care imi poate modifica si mie contra cost iluminatul la blocul de lumini si la ceasurile de bord unde afisaza nr de km?Sau imi puteti da o sugestie cum sa fac sa lumineze bine la kilometraj?Eu am iluminatul schimbat la kilometraj cu leduri albe,dar cand bate soarele nu se mai vede nimic.La Tid am gasit banda cu 3 leduri SMD albe si lumineaza foarte puternic da nu pot introduce o astfel de banda si la kilometraj deoarece este prea lunga.Multumesc anticipat.
  • fristei

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Salutare.
Cine se ocupa pe-aici de schimbat becurile din bord si de pe consola cu leduri de alte culori? Bineinteles, contra-cost.
Astept un mesaj privat sau un semn pe yahoo. FRISTEI sunt acolo.
Multumesc frumos !
Skip ads

  • Micutzu

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Ce parere aveti de led-urile astea: www.leduriauto.com/leduri-t5-albe-00w1/ (a nu se considera reclama) merita? sa mai pun vreo rezistenta? si va mai rog sa-mi spuneti de cate led-uri am nevoie pt ceasurile de vectra b?
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@Micutzu
nu mai ai nevoie de rezistente dar sunt proaste si nu o sa ai lumina uniforma, daca vrei sa se vada frumos va trebui sa te apuci de modificat, gasesti suficiente informatii in acest topic doar trebuie citit
  • zarnescu alexandru

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Colegul Micutzu,daca vrei o solutie simpla si fara bataie de cap,cauta leduri smd pe soclu,alea au si rezistente si lumina uniform ,exact ca cele de fabrica
  • Micutzu

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pt sfaturi. Totusi ramane o intrebare: cate sa folosesc pt ceasuri?
Skip ads

  • zarnescu alexandru

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Despre ce masina e vorba?Daca e astra g sunt 3 leduri la ceasuri si unul la km,scoti becurile vechi si montezi ledurile,daca vrei sa luminezi si acele cu alta culoare va trebui sa tragi fire si sa pui cate un led in dreptul fiecarui ac indicator
  • Costache_Catalin

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2009

  • Mesaj Privat
E cineva din Severin care imi poate modifica si mie contra cost iluminatul la blocul de lumini si la ceasurile de bord unde afisaza nr de km?Sau imi puteti da o sugestie cum sa fac sa lumineze bine la kilometraj?Eu am iluminatul schimbat la kilometraj cu leduri albe,dar cand bate soarele nu se mai vede nimic.La Tid am gasit banda cu 3 leduri SMD albe si lumineaza foarte puternic da nu pot introduce o astfel de banda si la kilometraj deoarece este prea lunga.Multumesc anticipat.
  • motanel_cristi

  • Mesaje scrise: 331
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salutare.Nu am stat sa citesc cele 137 de pagini(scuze).Vreau sa modific si eu ceasurile de bord.M-am interesat la colegul Flores si mi-a cam explicat cum sta treaba in mare(TRW-urile nu sunt pe placul lui in sensul de modificat si il cred avand in vedere ce a iesit din mana lui)).Acum intrebarea:A modificat cineva TRW-uri?As vrea si eu sa vad niste poze.Multumesc
  • viki2000

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2008

  • Mesaj Privat
S-au ars niste becuri in bord la Vectra B si am citit tutoriale cateva ore de demontat bord precum si de inlocuit becuri cu LED-uri.

Ce nu am gasit inca in aceste pagini, poate am sarit cu vederea, este o lista clara cu:
- Ce tip de soclu are fiecare bec, unde se afla amplasate cele cu un anumit tip de soclu si cate sunt la numar?
- Sunt toate la fel?
- Ce puteri au? Banuiesc ca toate sunt de 12V.
Ma refer atat la intrumentatie, MID, cat si la butoane – clima, comada faruri...
As vrea sa cumpar LED-uri cu soclu si sa le inlocuiesc si nu am timp sa desfac sa verific si pe urma sa cumpar.
Ce am aflat pana acum e doar ca exista soclu T5 si B8.5D.
Sunt compatibile? Sau unele se potrivesc doar in anumite locuri si altele in alte locuri?
Exista si alte tipuri de socluri?
Skip ads

  • viki2000

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Intre timp am gasit urmatoarele:
- Instrumente: 3 LED-uri soclu B8.5D
- MID: 3 LED-uri soclu B8.5D
- Clima (ventilator): 3 LED-uri soclu T5
- Panoul cu comenzi deaspura celui de clima : 5 LED-uri si rezistente – soclu necunoscut
- Intreupatorul comnda faruri: 7 LED-uri si rezistente si ceva fire – soclu necunoscut
Informatiile le-a vazut pe aici: http://www.blue--system.de/...953_Vectra-B.html

Aveti alte informatii?
  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
@viki2000 daca nu ai gasit , posibil sa nu fie ....poti contribui oricand cu informatii/poze sa se bucure si alti.
  • adelin1927

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Salutare colegi!
Am schimbat si eu becurile cu niste leduri dar nu am obtinut rezultatul dorit.Vroiam sa se vada cam asa

dar se vede foarte nasol plus o usoara tente de galben-verzui.
Am folosit leduri din astea .
Folia de la ceasuri cumva este si ea galbena sau este transparenta?
Mai mentionez ca intensitatea luminii este cam slabuta cu toate ca eu am dat de rotita la maxim.
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
N-ai pus becurile care trebuie . Eu am inlocuit pe cele arse ,nu am facut schimbari , dar rezultatul a fost cel dorit . Trebuia sa incerci un bec inainte sa montezi la loc ceasurile .
  • kynio

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2009

  • Mesaj Privat
@adelin1927 - foloseste doar leduri smd...e vb de dispersia luminii,etc
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@adelin1927
curta si vopseaua de pe folie daca vrei sa se vada alb ;
  • octaviantomescu

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
@adelin1927
Dupa cum s-a mai spus in post-urile anterioare, intr-adevar, daca folia este galbena pe spate, trebuie curatata. Am incercat la randul meu sa inlocuiesc becurile standard cu leduri, insa la ceasurile mele (VDO) folia este cu galben pe spate. Nu am vrut sa risc sa deteriorez folia curatand vopseaua, asa ca am experimentat exemplul unui coleg in primele post-uri: folie rosie lipita pe spate, cu scotch, in spatele cadranelor si a display-ului. Acelasi lucru si la TID. Rezultatul este multumitor si pot reveni oricand la starea originala.
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@octaviantomescu
Daca vii la urmatoarea intalnire Clubopel Pitesti o sa iti arat la mine cum se vede cu folia razuita.
Nu ai ce strica, vopseaua galbena e pe spatele foliei, asezi folia cu fata in jos pe o masa (birou etc), intre folie si masa pui o foaie de hartie, revista, iar pe spate razuiesti cu o lama de cutter (eu folosesc o lama de bisturiu, e putin curbata si merge mai usor decat cu lama de cutter).
Am facut cateva zeci de ceasuri prin aceasta metoda si nu am deteriorat nici macar o folie.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR