Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
skoda e rupta din vw! le rupe gura celorlalte doua!parere strict personala!
Skip ads

  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@alexhaiducu....deschide ochii si mintea...pe lumea asta nu exista numai VW
Parerea mea personala...intre cele 3 din versus e destul de greu de facut o departajare clara....o masina intretinuta te tine 15 ani indiferent ca e tdci, tdi sau cdti.
Acum am cautat pe net si ghiciti ce: conform adac(cine nu stie ce este, exista google) din cele 3 de mai sus astra h cu 125 cp a primit cel mai bun punctaj -2.1(echivalentul calificativului bun, deasupra mai fiind doar foarte bun, insa extrem de putine masini au ajuns acolo)....gasiti testele pe adac.de

PS.Ca sa mai punctez inca o data ca cele 3 din versus sunt masini sensibil egale din majoritatea punctelor de vedere, toate au calificativul"bun", diferenta fiind de punctaj, unde cum am spus astra a iesit cel mai bine
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
am astra h fabricatie 2008! am adus din germania skoda fabricatie 2008! diferenta? astra e praf pe langa skoda! e mai lenesa ,mai putin confortabila si ce ma enervat cel mai mult,sofatul in astra e mai obositor ca in skoda! parerea strict a mea! nu ma intereseaza parerile celor din adac sau mai stiu eu ce institutii care fac clasamente la comanda!
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nu extrapola experienta ta cu cele 2 masini asupra tuturor masinilor....eu unul te cred, poate e mai puturoasa astra....insa nu ne-ai spus ce motorizari aveau cele 2 masini
Skip ads

  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
am adus nu o skoda si o astra! am adus cam 60 de masini in timp de 1 an si jumatate! caraus de masini pentru niste amici care vindeau masini sh in targ vitan din bucuresti! plecam duminica dimineata si veneam cel tarziu vineri dimineata! si tot asa! am adus opel,vw,skoda,audi,bmw,mercdes,volvo,toyota,nissan,dodge,renault! toata gama de masini! cel mai bine m-am simtit in mercedes,audi ,bmw,vw! cel mai aiurea in cele frantuzesti! opel este marca care are cea mai rapida depreciere de pret! fordul e imediat dupa ea! am opel si stiu bine! am adus alte cateva,diverse motorizari si echipari! am mers cu ele cam 1500 de km! am avut destul rulaj ca sa imi fac o parere! sant totusi bune pentru cei fara bani ! productia de skoda a facut sa scada vanzarile de vw pe segmentul de concurenta! a fost cea mai vanduta masina in europa doi ani la rand! fiecare isi face parerea lui despre masini! nu contest parerea nimanui! mi-am spus doar parerea mea!
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Tu ar trebui sa stii mai bine avand in vedere ca ai adus atatea masini,ce iti e mai usor sa gasesti la bani putini in Germania un Focus 2 sau o Astra H ? (intreb pentru ca am un var care la ultima masina nu prea i-a mai convenit sa ia Astra H din simplu fapt ca erau mai scumpe decat Focusul)
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
sincer, eu nu m-am ocupat de achizitie ! eu doar le-am adus in tara! iti recomand totusi sa iei ford pentru ca opel are un sistem mai complicat de evacuare si antipoluare care o face mai pretentioasa in exploatare!sistemul de regenerare al filtrului de particule inca nu e performant! daca nu ai cunostinta de cum se face treaba ,bagi mana aiurea in buzunar dupa bani!ca pret ,in germania opel e mai scump ca ford!,desi divizia opel este cumparata de ford!
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Nu am intentia sa cumpar vreo masina,varul meu mai aduce ocazional pentru revanzare in tara,incepuse cu H-uri,a adus vreo 3-4 H-uri si ultima masina a fost un Focus 2, cand l-am intrebat de ce nu a mai adus H,mi-a zis ca mai trebuie sa pui cateva sute de euro ca sa iei un H,asa ca a luat Focus............Tu mai sus ziceai ca Opelul se depreciaza mai repede decat Fordul,deci nu prea reiese treaba asta in Germania si cum romanii le cumpara de acolo,nu prea reiese nici in Romania,acum tu ar trebui sa stii mai bine avand in vedere ca ai adus personal,eu ma bazez doar pe ce mi s-a spus
Skip ads

  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Stii ce nu prea inteleg eu (nu pre se leaga) @alexhaiducu
ai avut ocazia sa iti cumperi skoda sau alte masini de ce ai ramas cu opelul?
Am senzatia ca stiu raspunsul
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
am avut si alte masini!
acum am opel! e mai ieftin si mai ieftin de reparat! cred!
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
alexhaiducu ;eu vad skoda sub opel,la orice capitol,inclusiv cost reparatii normal e by vw .
daca mergem in randul taximetristilor posesori de skoda,vom gasii foarte greu pe cei multumiti ,discutiile sunt usor de purtata ,dar realitatea e cu totul alta.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
alexhaiducu a scris:...desi divizia opel este cumparata de ford!


Laughing
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,681
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Asta-i teoria conspiratiei.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Ai dracu astia de la Ford, cumpara tot.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Asta inainte sa fie cumparati de Dacia. Laughing
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
alexhaiducu a scris:am avut si alte masini!
acum am opel! e mai ieftin si mai ieftin de reparat! cred!

Exact!
de asta si a doua mea masina cumparata e tot Opel- e mai ieftin de intretinut.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Eu zic ca va imbatati cu apa rece cand ganditi ca Opel e mai ieftin de reparat decat o Skoda sau un Focus.
Asta era valabila acum cativa ani cand Opel tinea preturile un pic mai jos decat ceilalti. De ceva vreme incoace de cand magazinele de piese auto s-au inmultit ca ciupercile, preturile sunt sensibil asemanatoare pentru toate marcile. Se gasesc piese aftermarket la toate colturile, unele bune, altele proaste.
Daca tu iti cumperi piese aftermarket pentru Opelul tau si vecinii iau piese de origine la Skoda sau Focus, sigur tu vei iesi mai ieftin decat ceilalti.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Nu se imbata nimeni cu apa rece. Forul e mai naspa decat opelul si asta te costa la manopera, chiar daca piesele, de origine sau nu, sunt la acelasi pret.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Ce inseamna pentru tine mai naspa? Da exemple.
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Se refera la faptul ca e mai dificil de reparat (dezasamblat/asamblat) si asta se traduce printr-un pret de manopere mai scump.
Este adevarat ca acum placutele de frina si filtrele sunt la aceleasi preturi indiferent de marca auto, dar fiecare marca auto are alte "consumabile". Exemplu la Skoda, turbina este consumabil.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Chestionar

Opel Astra H vs Ford Focus vs Skoda Octavia
Opel Astra H 1.7 diesel 51%
Ford Focus 1.8 diesel 16%
Skoda Octavia 1.9 diesel 32%
314 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR