Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Benzinar 1.8,anul trecut pe autostrada,treapta 5,130-140,3800-4200rot/min.
Skip ads

  • flaviand

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Mda, stiu ca la diesel se schimba sub 3000 iar la benzina de obicei peste.

Pana acum am preferat benzina, nici nu merg foarte mult si diesel-urile erau cam zgomotoase pentru mine, chiar si clasicele "tedeiuri".

Dar acum chiar ma deranjeaza cum zice si optimus, ca la benzina trebe sa o tin constant la 3500-4000 cand merg pe autostrada.

Sa faci asa masina silentioasa de familie si nu pui tu a 6-a treapta nici la motorul de 2.0 ? Asta e discriminare curata pentru benzinare... Very Happy
  • tony13

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2008

  • Mesaj Privat
badea daniel a scris:poate gasesti un politist mai zelos si ramai fara talon se intampla f. des

in talonul nou nu mai este trecuta marimea la anvelope
  • flaviand

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Da, cred ca ai dreptate. Am impresia ca nici masa remorcabila nu mai apare. Iar la faza cu remorcile chiar stiu ca era nasol.

Apropo de consumuri, a mea are pe oras cam 8 daca merg babeste si cam 9 daca ii dau mai tare. Ajuta probabil faptul ca in Brasov circulatia e mai lejera si ca la job merg zilnic pe ocolitoare. Asa cum ziceam, consumul e totusi mai putin relevant avand in vedere ca nu trec de 15.000 pe an.
Skip ads

  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Eu,la masina precedenta(garaj)am avut C16NZ,si cu ala am scos consum de 11l/100km iarna in oras,chiar ca nu e relevant consumul.
Merita gandit si alegerea intre diesel si benzina,cum pretul la pompa aproape nu difera,costurile ulterioare ar indica achizitionarea unui benzinar.
Corectati-ma daca gresesc dar aceste costuri sunt mai mari la diesel.
  • flaviand

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Cred ca lumea se fereste ca sa nu intram in disputele clasice. Personal nici nu vreau asta, daca este sa merg tot pe A voi alege probabil una identica cu cea de acum. Iar daca ma hotarasc sa rabd un pic mai mult si sa luam un B atunci vedem ce gasim pe piata la momentul respectiv. Daca este la pret ok si fara probleme, tipul combustibilului e mai putin relevant.

Curios totusi ca in unele conditii 1.6 consuma in covasna mai mult ca 1.8 in brasov. Desi daca ma gandesc pot sa scot si eu consum de 11 fara sa ma chinui prea tare... Smile

Ca greutate vad ca B-ul de 1.8 are doar vreo 50kg in plus, iar dieselul mai adauga vreo 100 kg. Mare diferenta n-ar fi asadar la capitolul asta. Am gasit si modele cu GPL din fabrica. Sunt curios unde vine totusi rezervorul sau este inlocuit cu totul cel de benzina ? Se pune in locul rotii de rezerva ? In mod traditional B-ul are tot roata normala sub masina sau vine cu roata din aceea mica de rezerva ?
  • tomde

  • Mesaje scrise: 461
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Unele modele B vin fara roata de rezerva, doar cu kit de reparare.
  • flaviand

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Hmm, asta e cam nasol, ca sa stai sa o repari in mijlocul drumului mai ales pe o vreme cum e acum, nu-i chiar placut. Au macar locul dedesubt ca sa pui una in caz ca vrei sa-ti achizitionezi separat ?

In alta ordine de idei, vad ca in afara de Edwin nu prea avem oameni care au mers cu ambele modele. Chiar m-ar mai interesa niste opinii de la proprietari care au avut ocazia sa le compare si sa treaca de la una la alta.
Skip ads

  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Rezervorul la Zafira poate sa fie in multe parti,si sub scaunele spate,locul roatei de rezerva.
  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Dupa cum stiu eu kitul de reparare este un fel de spray cu furtun care rezolva si pana,si umfla si roata.
Deci nu se pune problema reparatul in mijlocul drumului.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Kitul de reparatii este intr-adevar un spray+un compresor...si sa stiti ca functioneaza Wink Nu cred ca dureaza mai mult decat schimbarea unei roti..si nici nu trebuie sa te murdaresti pe mana Wink
Desigur locul rotii de rezerva este liber..daca cineva vrea sa-si puna si o roata de rezerva o poate face fara probleme..are nevoie doar de suportul pentru roata de rezerva.
@flaviand, parerea mea este ca ambele modele sunt excelente. Alegerea motorizarii depinde de gustul si preferintele fiecaruia. Modelul B este mai "modern" cu mai multe "facilitati" dar in mare masura este pe acelasi trend ca si predecesorul sau ( desigur sunt folosite noile concepte din industria constructoare de masini ).
Oricare ar fi decizia voastra va doresc succes Wink
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 719
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Daca dispui de ceva bani si ceva noroc poti lua Zafira B cu motor 1.7CDTi de 110 CP. Am impresia ca la consum e mai rentabil.
Cat despre Kitul de reparatii in cazul penelor, este bun dar daca daca desigilezi bidonul de solutie trebuie folosit tot. Asa am patit eu iar cand am vrut sa-l cumpar, aia de la magazin mi-au zis un pret de 250 ron Confused Asa cred ca tot rezerva e mai valabila.
Skip ads

  • flaviand

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2010

  • Mesaj Privat
optmimus - mersi de lamuriri, desi nu cred ca o sa iau cu CNG. Mai degraba ii montez un kit HHO daca e sa fac o treaba... Smile

Edwin - m-as mira ca daca o iau second sa vina cu kitul respectiv, mai ales daca e cam de unica folosinta si destul de scump

nicusor - asa cum ziceam, consumul e mai putin important. La prima cautare majoritatea modelelor sub 7000 eur gasite pe mobile.ro au motor 1.9 diesel cu 101 sau 120 CP. Mai sunt cateva 1.6 CNG dar acelea oricum mi se par submotorizate la 94 CP. Prefer ceva la 120-150 CP iar pe dieseluri se poate face usor chip, oricare din motoare l-as alege.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Daca o cumperi " de afara" sunt sanse mari sa aibe kitul. ( Daca masina a fost echipata cu acest kit din fabrica ). Eu am cumparat masina din Belgia si a avut kitul Wink
  • flaviand

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Zamfira de acum a fost frantuzoaica si Tigra a fost austriaca, dar am cam alergat cu inmatricularile si imi promisesem ca urmatoarea o iau gata inscrisa, chit ca aici gasesti mai greu ceva ok.

Sa vedem ce se mai intampla si cu taxele auto, oricum daca e sa mergem pe varianta B mai avem ceva de strans asa ca intre timp poate se mai schimba ceva legi sau se mai scurteaza termenele la procese.

Parca vad ca pana atunci imi pierd rabdarea sau se satura doamna de tot de Tigra si ne pica vreo ocazie buna la un A gata inscris... Smile
  • ionascu pavel

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Zafira 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Va salut pe toti posesorii de Zafira.

Am o Zafira B de 3 ani si jumatate si inainte am avut modelul A. Nu contest nici unul dintre aceste doua modele pentru ca, ambele si-au facut treaba la fel si fara costuri mari de intretinere. Singurul + pe care il acord primului model, silentiozitatea motorului. In rest, ambele masini sunt reusite.
  • flaviand

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2010

  • Mesaj Privat
pavel, da un pic mai multe detalii te rog.

Ce motoare ai avut la modelele tale ?
  • lungu123

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2011

  • Mesaj Privat
care este butonul de resetare pt. problema cu insp in bord
  • Alex230

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Cenzurat.

Pentru vanzare /cumparare avem sectiune comerciala. Multumesc pentru intelegere ( Edwin )
  • srulz

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Salutari tuturor posesorilor de Zafira ! De cateva zile am o Zafira A din 2003 Z18XE 170k km la bord, vreo 200-300k si ceva in realitate (in 2006 avea conf, cartii de service vreo 147k in germania). Am vrut o masina mare de familie, cu piese accesibile si neaparat benzina. Am citit vreo doua luni parerile de aici si m-am decis pentru motorul de 1.8, cel 1.6 fiind destul de lent pentru caroseria asta. Motorul merge bine, suprinzator de bine la km reali. In schimb, am gasit o groaza de defecte, unele normale dupa atatia ani, unele care tin de grija fostilor proprietari, altele de calitatea GM.... Sincer sa fiu, nu recomand o astfel de masina cu atatia km, decat unui pasionat care se pricepe si are timp sa lucreze la ea, acasa. Altfel, mersul la service, pentru o reabilitare de calitate, poate sa duca masina la valoarea unei Zafira B. Voi reveni cu amanunte. Va multumesc celor ce ati impartasit din impresii pe acest forum !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR