Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul vorba lui mircea.Imi pare rau sa vad aceasta atitudine pe un forum de pasionati opel.Ori toata lumea este prea ocupata ori nu prea se pricepe nimeni si decat sa iti dea un raspuns incorect mai bine deloc.Sunt la al 6-lea autoturism si de fiecare data am avut alta marca pentru a vedea ce si cum si pot spune ca o asemenea atitudine de nepasare nu am intalnit pe niciunul dintre fourmurile celelalte.Daca vrei niste raspunsuri imediate inregistreaza-te si pe forumuri din afara(garantez ca vrei primi raspunsuri de la niste oameni pasionati de aceasta marca).
Nu stiu ce tip de vectra ai dar poti incerca pe acest forum: http://forum.vectra-c.com/index.php eu am primit raspunsuri la toate intrebarile(mai greu a fost cu termenii tehnici in engleza in rest avem ce invata de la straini)
Cu stima
Skip ads

  • adystelistzu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1994 1.7 td de isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
da,foarte corect...!,insa referirea mea era strict la faptul ca am primit de 2 ori de la voi notificari ca as fi primit cel putin un raspuns...!?
Unde sunt?,cu toata stima...
Iar faza cu "traim in Romania..." e vrajeala....
Nu am dorit vre-un raspuns imediat niciodata, insa m-a enervat ca am primit notificari de la voi ca as fi primit cel putin unul....!?Atunci,unde sunt...?
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Vei primi pe adresa de email de fiecare data raspuns atunci cand cineva scrie ceva pe aceasta discutie.De exemplu si acum vei primi pe adresa de email pentru simplul fapt ca am scris eu acest raspuns.
Cam offtopic discutia.
Cu stima
  • cristiduda

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 gts Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2008

  • Mesaj Privat
salutare. sunt nou in acest club si nici nu am visat sa am vreodata vectra si mai ales C......ma intereseaza daca stie cineva ce tip de ulei se foloseste la motorul de 2.2 diesel...specific ca este modelul GTS. multumesc anticipat
Skip ads

  • Stifman

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Buna. Sunt nou pe forum. Am cumparat si eu un Vectra B din 97. Am "dat comanda" din germania si l-am primit acus 2 zile. Motorul suna bine, scrie ca am 158000 la bord, un pic zgariata.
Nelamurirea mea este urmatoarea: nu am primit la ea carte tehnica, oare nu a vrut sa imi dea cartea tehnica omul care la adus din germania ca a umblat la kilometraj sau ceva piese sau nu a dat germanul din tot ceva motiv asemanator?
Va rog dati un raspuns. Multumesc!
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
de obicei nu se prea gaseste carte tehnica la o masina asa veche.iar daca masina e caravan si mai e si break asteapta-te sa aibe in jur de 250000-300000.majoritatea care au carte service au km astia.cele care nu au arata la bord decat 100000-140000.deci....deduci singur.
neamtul nu da piese de schimb ca nu are de unde!
  • Stifman

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Nu e caravan. E limuzina. Si nu pare forjata nici macar la interior. Tot ziceti ca a avut dat ceasul inapoi? Eu ma bucur pentru ea dar primesc din stanga si din dreapta pareri si unele is bune altele rele. Nu mai stiu la ce sa ma gandesc. Am zis ca apelez la parerea voastra ca voi macar aveti Opel.
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
daca din punct de vedere tehnic si vizual esti multumit stai fara grija. ce conteaza daca are 200K sau 100K de km daca motorul toarce bine si schimburile au fost calitative si facute la timp? incearca sa ai grija de ea cum stii tu mai bine! va vad prea stresati din cauza nr de km.. sunt reali, au fost modificati s a m d. eu mi-am luat masina in martie cu 207K km (tind sa cred ca sunt reali, am primit si carte service in care sunt notate schimburile) si sunt foarte multumit de cum merge. poate este destul de fustrant sa vezi masini vechi de peste 10 ani cu 100 de mii de km dar asta e viata.. Wink
Skip ads

  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Stifman a scris:Nu e caravan. E limuzina. Si nu pare forjata nici macar la interior. Tot ziceti ca a avut dat ceasul inapoi? Eu ma bucur pentru ea dar primesc din stanga si din dreapta pareri si unele is bune altele rele. Nu mai stiu la ce sa ma gandesc. Am zis ca apelez la parerea voastra ca voi macar aveti Opel.

Pai cum ar trebui sa arate o masina forjata la interior Laughing In Germania si mosnegii merg cu 140 km/ora pe autobahn deci nu exista masina care sa nu fi fost forjata cum spui tu.
Ce mai conteaza ca are 300-400.000 km la bord atata timp cat masina merge si tu ai platit pentru ea un pret rezonabil.Pai oameni buni va luati masina la 2000-3000 euro si a-ti vrea sa arate ca noua si motorul sa aibe 100.000 km.Eu mi-am luat ca second car un golf 2 din 1985(pentru a pastra vectra si a nu o utiliza prea mult in oras)si la vechimea ei sunt super multumit de masina(mai ales ca am platit pentru el 4000 ron)
  • cipri30

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Cum pot sa reglez ceasul la opel vectra b? Am tot apasat pe butoane dar fara nici un rezultat!
  • Gelutzu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut.Am si eu o vectra b 2001 dti si m ar interesa si pe mine un spoiler fata si o grila modelul sport.Multumesc
  • likehell23

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
cristiduda a scris:salutare. sunt nou in acest club si nici nu am visat sa am vreodata vectra si mai ales C......ma intereseaza daca stie cineva ce tip de ulei se foloseste la motorul de 2.2 diesel...specific ca este modelul GTS. multumesc anticipat


in carte zice asa 10W 40 pentru temperaturi de la -20 - +45 grade celsius...dar mai zice ca pentru temperaturi de -30 pana la peste +45 5W 30
Skip ads

  • heni

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
buna ziua .
sunt un nou posesor opel vectra b...are numere rosii, si m-ar interesa urmatorul lucru.
ce norma EURO poate avea?
este din 1996 ,motorina.
in cartea technica nu se precizeaza.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
2
  • heni

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
maiandrei a scris:2

de unde poti afla?
de unde stii?
esti sigur?
ff sigur?
yupiiiiii il pot inscrie!
  • endoro

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2008

  • Mesaj Privat
De azi sunt posesorul unui Vectra C SH 2003, pana ieri Astra 2001, ambele diesel 2.0.
Prima impresie ... desi se aseamana foarte mult la stilul de condus, fiind aceeasi motorizare, parca e altceva... mai eleganta, mai mare, mai stabila, raspunde mai prompt la viraje, mai silentioasa in interior si ceva mai luxoasa.

Desi am oscilat intre a lua un BMW seria 3, un Ford Mondeo diesel sau o alta Astra, consider ca am ales bine procedand la achizitionarea acestui Vectra C.

Toate cele bune !
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
endoro a scris:De azi sunt posesorul unui Vectra C SH 2003, pana ieri Astra 2001, ambele diesel 2.0.
Prima impresie ... desi se aseamana foarte mult la stilul de condus, fiind aceeasi motorizare, parca e altceva... mai eleganta, mai mare, mai stabila, raspunde mai prompt la viraje, mai silentioasa in interior si ceva mai luxoasa.

Desi am oscilat intre a lua un BMW seria 3, un Ford Mondeo diesel sau o alta Astra, consider ca am ales bine procedand la achizitionarea acestui Vectra C.

Toate cele bune !


Sa o porti sanatos si musai baga-i niste poze sa o vedem si noi.
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
In urma unui accident auto mi-am avariat partea frontala a masinii ( Vectra C GTS 2003 1.8 Z18XE ) . S-au indoit aripile , capota , s-au spart farurile si un proiector iar bumperul e rupt si el . Din cauza loviturii suportul pentru farul din dreapta s-a indoit , la fel si metalul acela pe care se inchide capota . Mi-am dat seama ca atat suportul de far cat si metalul pe care se inchide capota sunt una si aceeasi piesa . Am gasit piesa la magazinele de piese auto , dar nu stiu cum se monteaza . Am auzit de la cineva ca de fapt e sudata de lonjeroane si nu e fixata numai cu suruburi . Daca mecanicul e nevoit sa taie sudurile sa o monteze pe cea noua , banuiesc ca-mi va strica toata geometria masinii . Stie cineva cum se monteaza piesa asta ?

O poza cu piesa respectiva .

  • ivally

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salut tuturor. ! Mi-am cumparat anul asta (2008) o vectra C de la radacini, de care sunt foarte multumit. Ideea este ca vreau mai multe accesorii pe ea, pt ca in momentul achizitionarii (ziua cand am luat si permisul auto) nu am mai avut rabdare 3 luni pana imi aduceau una cu opiunile cerute de mine. Am pe ea piele, mp3, xenon, computer de bord - insa vreau sa ii pun navigatie, dvd player (daca este posibil), sa ii schimb bara fata cu una mai interesanta. Am tot cautat pe internet firme de tuning etc, dar nu am gasit nimik interesant . Incep sa cred ca BMW, Audi si Mertz sunt singurele masini existente pe planeta ! Mentionez ca ecranul este unul GID si il vreau CID ! Vreau senzori parcare sau camera video spate, mai vreau daca se poate sa imi afiseze computerul presiunea in roti !Se poate face schimbarea asta ? si daca da... unde ?
Multumesc pentru eventualele raspunsuri !
Sper sa fiu atent sa vin si eu la intalnirile opel din bucuresti ! Sunt super incantat de masina !
  • viorelt

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
sa o conduci cu placere dar, sa stii ca nu poti face nici o modificare la masina cata vreme e in garantie.
de fapt poti sa faci insa vei pierde garantia daca nu faci modificarile la un service autorizat opel.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR