Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • toco

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Chiar nu stie nimeni ? Crying or Very sad
Skip ads

  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
toco a scris:Chiar nu stie nimeni ? Crying or Very sad

toti au legat ca in schema si nu au probleme. tu poate ai si alte legaturi facute la sistemul de lumini.. ai cumva montate after market led-uri sau alte lumini pe fire din bord? altfel nu ar trebui sa fie problema...
  • toco

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Nu, nu am montat nimic, nu stiu de ce Crying or Very sad o fi defect MID`ul Question
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
toco a scris:Nu, nu am montat nimic, nu stiu de ce Crying or Very sad o fi defect MID`ul Question

posibil .....
incearca si ai legatura cu cineva din timis si poate verificati prin o schimbare de mid-uri si vezi ce se intimpla...
Skip ads

  • toco

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Ma-m gandit si la asta, o sa incerc sa vad ce si cum... Multumesc pentru sfaturi !
  • toco

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Din pacate, nu a vrut nimeni sa ma ajute pentru un sfert de ora cu un mid. Are cineva schema de la mufa mid ? Cu toti pini care cum sunt ? Sau mai bine zis schema mudei de la tid ?
  • toco

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Stie cineva ce fel de mid e asta ?

Am avut un mid exact cum e tid`ul adica cu 2 butoane in partea dreapta, imi arata in stanga sus imi arata consumu instant, autonomia etc in dreapta ceasul si temp, dar a avut cateva linii lipsa si cum Evil or Very Mad isi baga coada am incercat sa`l repar dar nu am reusit decat sa`l stric de tot. Asa ca am cumparat unul de la dan.opel. Cand am desfacut ,,cadou" de la dan surpriza acest asa zis mid. Are intradevar mufa din spate exact ca mid`ul meu cel vechi cu 32 de pini dar nu`mi arata nimic de genu consum autonomie etc, decat gradele in stanga ceasu in dreapta si data jos. Nu functioneaza nici o comanda la el nu se reseteaza daca apas cele doua butoane de pe maneta de sters parbrizu absolut nimic, nici ceasul nu`l pot potrivii... Stie cineva daca e chiar mid de astra g ? sau ceva informatii despre el ?
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
toco:

acesta este un gid. si functioneaza doar cu sistem ncdr1xxx. nu poti face nimic cu el daca nu il ai imperecheat cu ncdr....
Skip ads

  • toco

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Deci inseamna ca nu`l pot folosii, decat sa mai dau 100 de euro pe un cdr mai bine caut alt mid. Pufff iara 130 de euro aruncati pe fereastra Sad
Poate imi si detaliezi putin care e legatura intre ele, si ce anume indica pentru ca nu prea vad unde ar putea arata consumu si toate cele
Multumesc !
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
toco : undeva la aceasta pagina este o poza cu un gid care arata:" trip dist.- 540 km." deci cam asa se vede bc -ul pe un gid.:https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=6714&postdays=0&postorder=asc&start=160
legaturile intre ele sunt multe( vreo 20 ) , dar nu este greu daca incerci. doar ca nu se merita daca nu ai din fabrica. se merita doar daca vrei sa cheltuiesti bani in plus...
  • toco

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos 02tes ! Cu sigurantza nu ma apuc sa`mi fac gid`ul mai bine imi iau alt mid
  • flores_astra

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
toco a scris:Deci inseamna ca nu`l pot folosii, decat sa mai dau 100 de euro pe un cdr mai bine caut alt mid. Pufff iara 130 de euro aruncati pe fereastra Sad
Poate imi si detaliezi putin care e legatura intre ele, si ce anume indica pentru ca nu prea vad unde ar putea arata consumu si toate cele
Multumesc !

o alta solutie putin mai costisitoare cei drept iei o consola de astra g pt display cid iar in loc de cid pui mid vectra b care e mai fiabil din toate privintele si ai scapat pt ani buni de pixeli lipsa sau alte prebleme vestite la midul de astra g
Skip ads

  • toco

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Puff, acum deocamdata astept, a promis dan.opel ca imi schimba gid`ul numai ca deocamdata nu are pe stoc. Multumesc oricum de idee Flores.
  • toco

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Ieri abia am reusit si am schimbat gid`ul cu un mid, acuma imi apar urmatoarele erori, la cel dinainte nu`mi apareau, stie cineva ce inseamna ?
Multumesc !

  • faststorm

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2001 Motor Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2005

  • Mesaj Privat
emilmarin a scris:Baieti, incepand de astazi am computer de bord pe astra g Y17DT, functioneaza perfect si le multumesc celor care m-au sfatuit, sunteti adevarati meseriasi, daca are cineva neclaritati cu privire la montaj ma puteti contacta , va ajut cu placere
PS are cineva o maneta de stergatoare cu bc?


Salutare!,

Am vazut ca ai pus BC pe y17DT, eu am aceasi motorizare ca tine, am inteles ca tre sa trag firul de la pin 27 MID la pin 47 ECU in mufa X73 !
Poti te rog sa-mi spui daca mai trebuie sa trag si alte fire, nu ma intereseaza in prima faza decat consum.
Am mufa de maneta in consola volan (partea stanga) pt BC si MID cu GSM pt casetofon CCRT700
  • AlucarD

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Salutare sunt un pic confuz . dar vreau sa cred ca voi aveti dreptate si cer urmatoarele informatii :
- mai intai de toate masinuta mea este o Astra G Classic II Z17DTL din 2008 are 80 CP m-am uita la bord si nu am mufa nici de CC nici BC dar vreau sa le montez pe toate (si asta e numai si numai vina voastra ) in schimb la pedalele de Frana si ambreaj am swich-urile acolo
- MaiAndrei a spus ca merge BC pe motorizarea mea. dar un forumist de aici de la care vreau sa i-au manatele mi-a spus ca degaba le pun pentru ca nu se pot activa nici cu OP-com nici cu Tech2 ESTE ADEVARAT ?

Astept un raspuns de la cei priceputi si in masura sa imi raspunda ( pentru ca sunt pe cale sa cumpar piesele si sa nu le cumpar degaba).
Eu ma rog sa se poata ... Va multumesc si sa aveti o Dimineata Placuta .. nu stiu daca am sa pot sa adorm pana imi va raspunde cineva
Sa aveti grija de Frumuseti
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
@AlucarD
Nu este adevarat.
Pt. montaj cruise control ai aici tot ce-ti trebuie: https://www.clubopel.com/vie...asc&start=560
iar pt. BC ai explicatiile chiar in acest topic.
Spor la citit.
  • AlucarD

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2007

  • Mesaj Privat
@Iulian1971 da asta am facut tot weekend-ul am citit pe forum si am vazut ca chiar daca nu ai mufele... se rezolva cu nise cabluri trase pe la ECU + mufa x2(adica iei de pe traseu) + activare!

Multumesc de ajutor.. cand am strans toate piesele din puzzle am sa revin
O zi Buna Tuturor
  • cristy70

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2010

  • Mesaj Privat
mai oameni buni care ma puteti ajuta cu codul la casetofonul philips Gm 90506137
  • turcitua

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
salutare ,

de ieri sunt posesor MID SI CC pe astra g z16xe

mai am ceva de munca, si la unu si la altul ... dar in pricipiu e ok

am tras firele la ecu le-am infipt in gauri (m-am chinuit deoarece pinii nu stateau ) dar surpriza nu indica nici consum si nici CC nu functioneaza


concluzie nu fac contact firele in ECU SPERRR

maine pe zi sa mai desfac odata mufa X71 de la ecu sa fad e acolo

dintre voi care ati mai avut pini care sa nu stea in mufa cand ii bagat?
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR