Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • luc1979

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Cum va spuneam, si-a revenit brusc! Rolling Eyes
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
luc1979 a scris:Cum va spuneam, si-a revenit brusc! Rolling Eyes

din cate imi aduc aminte am citit ca, cam tot ce e prin masina inclusiv clima comunica cu BCM pe o magistrala si la fel ca si la calculatoare se intampla sa apara cate o eroare de comunicare asa ca daca nu ai o eroare stocata nu prea ai ce face Rolling Eyes
  • luc1979

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
lucio85 a scris:
luc1979 a scris:Cum va spuneam, si-a revenit brusc! Rolling Eyes

din cate imi aduc aminte am citit ca, cam tot ce e prin masina inclusiv clima comunica cu BCM pe o magistrala si la fel ca si la calculatoare se intampla sa apara cate o eroare de comunicare asa ca daca nu ai o eroare stocata nu prea ai ce face Rolling Eyes


Mda, m-am obisnuit cu ideea. Astept sa faca Insignia 3 ani sa iau...masina. Evil or Very Mad
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salutare.
Astea cu azi merge maine nu poimaine da e chiar haioasa(sau are insignia si functii de autoreparare Very Happy). Cred ca aia de la service nici macar nu o sa te bage in semana.
Skip ads

  • luc1979

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
crybabyro a scris:Salutare.
Astea cu azi merge maine nu poimaine da e chiar haioasa(sau are insignia si functii de autoreparare Very Happy). Cred ca aia de la service nici macar nu o sa te bage in semana.


pai se uita ala stramb la mine cand i-am zis ca am ramas cu ea in intersectie. Shocked
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
http://www.sfin.ro/articol_...l_dekra_2011.html

totusi vad ca insignia sta bine la fiabilitate prin topuri. recent a mai fost si in alt clasament pe locul 1 alaturi de audi a6, la cele mai putine defecte la masini noi.
unii colegi de forum vad ca au ceva probleme.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Felicit Opel pt pozitia care a castigat-o dar am ceva nelamuriri. Nu stim cate masini au fost testate, sa nu uitam ca Insignia este ultima lansata comparativ cu Mondeo, A6, Passat. De asemenea, iar curios ca in topul 50.000-100.000km si peste 100.000km nu mai apare. Cred ca mai interesant ar fi fost sa vedem cum se comporta dupa 50.000km. Asa, pana in 50.000km cifrele sunt foarte apropiate.
1. Opel Insignia (96.1%)
2. Audi A4 (95.5%)
3. Ford Mondeo (94.2%)
4. Mercedes-Benz C-Class (94.1%)
5. BMW 3-Series (91.5%)
  • Lucifer_The

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:Felicit Opel pt pozitia care a castigat-o dar am ceva nelamuriri. Nu stim cate masini au fost testate, sa nu uitam ca Insignia este ultima lansata comparativ cu Mondeo, A6, Passat. De asemenea, iar curios ca in topul 50.000-100.000km si peste 100.000km nu mai apare. Cred ca mai interesant ar fi fost sa vedem cum se comporta dupa 50.000km. Asa, pana in 50.000km cifrele sunt foarte apropiate.
1. Opel Insignia (96.1%)
2. Audi A4 (95.5%)
3. Ford Mondeo (94.2%)
4. Mercedes-Benz C-Class (94.1%)
5. BMW 3-Series (91.5%)


Ai dreptate insa probabil nu sunt inca asa multe in intervalul 50-100mii Km ca sa fie relevant testul. Peste un an doi vom vedea.
Skip ads

  • adramarvis

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Pentru ca mesajul meu initial nu s-a postat sau e ratacit pe undeva , mai incerc odata ; descriu oarecum si intreb - de la setarea Power door locks , trec in Prevent doorlock white door open (off) , apare si Delayed door lock care , va intreb ce executa si cum Question Rolling Eyes
Multumesc .
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Inseamna ca daca dezarmezi usile si intr-un timp anume nu deschizi nicio usa,se blocheaza automat la loc pentru siguranta.
  • adramarvis

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc mult .
  • adramarvis

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Buna seara Eddie .
Sa mai discutat pe forum despre autoblocarea usilor peste o anumita viteza . La unii se blocheaza , la altii nu . La mine nu . Rezulta ca este o setare specifica . Care este aceasta Question
Multumesc .
Skip ads

  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
adramarvis a scris:Buna seara Eddie .
Sa mai discutat pe forum despre autoblocarea usilor peste o anumita viteza . La unii se blocheaza , la altii nu . La mine nu . Rezulta ca este o setare specifica . Care este aceasta Question
Multumesc .


Salut.
Pe consola centrala ai un buton Config ; ii dai una si pe primul rand al afisajului(eu am cd 300) apare cate o linie din meniu. Browse faci cu butonul balans, intri in meniu apasand in mijlocul butonului si iesi din meniu cu butonul Back. Contactul trebuie sa fie pus insa.
Valorile care le-am modificat sunt
* Vehicle settings
***Power door lock
***** Avoid lock open door - asta e pus pe on si cred ca nu te lasa sa inchizi masina daca e o usa deschisa(nu am umblat aici)
***** Auto door lock am pus pe on
***** Auto door unlock am pus pe all doors
In cartea tehnica sunt deschise toate meniurile, trebuie doar sa le ignori pe cele pe care nu le ai.

La mine cu setarile astea, usile se blocheaza pe la 15km/h. Succesuri.
  • Dante66

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2010

  • Mesaj Privat
crybabyro a scris:
adramarvis a scris:Buna seara Eddie .
Sa mai discutat pe forum despre autoblocarea usilor peste o anumita viteza . La unii se blocheaza , la altii nu . La mine nu . Rezulta ca este o setare specifica . Care este aceasta Question
Multumesc .


Salut.
Pe consola centrala ai un buton Config ; ii dai una si pe primul rand al afisajului(eu am cd 300) apare cate o linie din meniu. Browse faci cu butonul balans, intri in meniu apasand in mijlocul butonului si iesi din meniu cu butonul Back. Contactul trebuie sa fie pus insa.
Valorile care le-am modificat sunt
* Vehicle settings
***Power door lock
***** Avoid lock open door - asta e pus pe on si cred ca nu te lasa sa inchizi masina daca e o usa deschisa(nu am umblat aici)
***** Auto door lock am pus pe on
***** Auto door unlock am pus pe all doors
In cartea tehnica sunt deschise toate meniurile, trebuie doar sa le ignori pe cele pe care nu le ai.

La mine cu setarile astea, usile se blocheaza pe la 15km/h. Succesuri.


scuze de off-topic
ce vresiune de INSIGNIA ai ?
motorizare/ echipare (+ aditionale)
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@Dante666 : Sports Tourer Edition, CD300
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
adramarvis a scris:Buna seara Eddie .
Sa mai discutat pe forum despre autoblocarea usilor peste o anumita viteza . La unii se blocheaza , la altii nu . La mine nu . Rezulta ca este o setare specifica . Care este aceasta Question
Multumesc .


Auto door lock trebuie pus pe ON,si se blocheaza automat la 15 km/h parca,din fabrica setarea era pe OFF si nu se inchideau automat.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
eu nu am in menu auto door lock, ci doar restul de optiuni mentionate mai sus. e vorba de insignia 2009 cosmo, cd400 si 2010 octombrie tot cosmo, cd 500.am sa intreb la reprezentanta care e problema. nici la mine nu se blocheaza automat usile.
  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Treaba cu "auto door lock " e pentru cand uiti sa inchizi mashina si se blocheaza automat dupa un interval de timp...eu nu am prea vazut altceva.Am insignia 1.8 edition cd500
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@vectragts1 : gresit. Se refera la autoblocarea usilor si portbagajului la plecarea de pe loc.
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
crybabyro a scris:@vectragts1 : gresit. Se refera la autoblocarea usilor si portbagajului la plecarea de pe loc.


Nu uita ca noi avem model 2011,cele mai vechi s-ar putea sa nu aiba setarea asta...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR