Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • wizard.time

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Vreau si eu o parere in privinta montarii unui MID pe Opel Astra G 1.6 Z16XE.
MID-ul trebuie luat de pe o masina cu aceeasi motorizare sau merge si de la Diesel?conteaza si capacitatea cilindrica a motorului ?
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
MID-ul merge si de la diesel. Daca nu e de pe aceeasi motorizare, trebuie schimbat code index-ul.
E un tabel care iti spune ce code index trebuie sa folosesti, functie de motor si de dimensiunea rotilor
  • marcopolo

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Pt y17dt din 2002 exista vreo posibilitate de BC folosind "infrastructura" existenta pe masina(eventual tras fire,MID sau GID,mici modificari,etc) sau exista posibilitatea de a pune scule de genul scangauge sau turbogauge-la nici unul nu am vazut sa scrie explicit ca merge si pe anul 2002,zice Diesel dupa 2004..
In principiu m-ar interesa strict pt consum instant si average consum...A pus cineva asa ceva pe diesel fabricat inainte de 2004?Mersi
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nu stiu unde ai citit ca nu se poate, eu unul am pus MID pe y17dt din 2001. am tras 1 fir de la ecu, 3 fire de la ceasuri si 3 de la maneta BC plus toate check-urile legate la masa, e prea costisitor sa pui toti senzorii.
Skip ads

  • cos_min

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2010

  • Mesaj Privat
scuze, nu prea am timp sa intru
mai dau niste detalii pt cei care mi-au scris
aveti nevoie de 3 lucruri:

1. interfata ELM327 cu bluetooth (~150ron pe 0kazii)
2. PND (gps) sau PDA, la fel cu bluetooth si WinCE (un gps cu BT,fara harti ~ 400ron)
3. program pt. winCE care sa citesca parametrii dati de ECU si sa ii afiseze (asta l-am facut eu)

pt. PDA(PoketPc) exista bluetooth managere pt conectarea la interfata ELM
si programe de diagnoza cum ar fi ODBgauge(free si cu surse), OBD key, ScanMasterPPC, PocketScannerPDA

la GPS-urile cu winCE managerul permite doar conectarea ca handsfree
pt a conecta alt device de poate folosi Adeneo BTmanager care emuleaza COM2
prin care se pot conecta programele pt. PDA
am cautat mult un BTmanager pt gps dar Adeneo este singurul care merge
au varianta demo care merge 30 minute (spart nu exista)

programul meu nu foloseste BTmanager, deschide com-ul BT
si streamurile care vin le prelucreaza si afiseaza ce vreau

pe GPS cu winCE in chineza, Adeneo nu merge
nici GPS-urile Garmin, TomTom, care au Linux sau sisteme de operare proprii
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Am o intrebare pentru cei care au pus MID de Vectra B in consola de CID (Astra G)
A incaput fara modificari?
Eu am pus acum vreo 2 saptamani un MID de Omega B (modelul mai vechi cu 2 mufe, galbena si neagra) care a intrat la fix, mai nou am incercat cu un MID de Vectra B (mufa 26 pini galbena) si alt MID tot de Vectra B (mufa 32 pini gri) si nu intra niciunul sunt mai mari cu 3mm in lateral.
Ori consola mea de CID e mai mica ori MID-urile de vectra sunt mai mari. O sa caut un MID de B2 sa vad ce dimensiune are.
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ti-am raspuns si pe pm. Toate consolele de CID sunt la fel ca dimensiuni, MID urile de Vectra B sunt la fel, trebuie putin decupat din carcasa spate a MID-ului de Vectra. Poate raspunde si cineva care a decupat ca sunt foarte multi.
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nu ma complic cu decupatul. Am analizat mid-ul si consola pe toate partile, trebuie decupat din partea laterala stanga a carcasei mid-ului (cea neagra), nu partea din spate (capacul alb), asta inseamna ca mid-ul nu mai sta fix in interior daca ciopartesc pe acolo, nu il voi mai putea prinde decat in doua suruburi (doar pe partea netaiata) si sa vezi atunci greierasi in bord, in plus pe viitor nu o sa il mai pot vinde (in caz ca prind vre-un CID).
Singura solutie e sa mai cumpar un MID de omega (daca mai gasesc, ca la cat sunt de rare...), sa mut circuitul din MID-ul de vectra in carcasa de omega si gata treaba.
Am cumparat cateva modele diferite de MID-uri in ultima perioada incat cand voi posta la bazar o sa creada lumea ca dezmembrez masini nicidecum ca am cautat unul "compatibil ca date" si care sa intre in gaura din consola
Acum stau cu 2 MID-uri de vectra in casa si cu gaura in bord Sad

P.S. Ce index code are MID-ul activat pentru y17dt?
Skip ads

  • razvanhau

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salut am si eu un astra g 1.6 16 v din '99. Pot sa imi montez un computer de bord care sa afiseze...consum, km..etc? Este cineva din CONSTANTA care se ocupa cu asa ceva sau care a mai facut?
Multumesc anticipat
  • liv_cj

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2011

  • Mesaj Privat
salut
vreau sa stiu daca te ocupi cu montat de mid si tot ce trebuie pe o astra 1,7dti.?ma adresez lu Je
  • Fydo

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salut, am citit toate paginile din acest topic dar n-am ajuns la nici o concluzie. Eu am TID (ceas, data, temperatura, si melodie), ce imi trebuie pentru a-mi arata si restul funtiilor (consum, range.....) ? Rolling Eyes Masina este din 2001 y17dt
  • liv_cj

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2011

  • Mesaj Privat
este cineva din cluj care se ocupa de asa ceva ?
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Fydo a scris:Salut, am citit toate paginile din acest topic dar n-am ajuns la nici o concluzie. Eu am TID (ceas, data, temperatura, si melodie), ce imi trebuie pentru a-mi arata si restul funtiilor (consum, range.....) ? Rolling Eyes Masina este din 2001 y17dt

Ai nevoie de - cel putin - MID, maneta de stergatoare cu butoane pentru BC, si intalatia electrica facuta ( trase firele ). Daca vrei si CC mai ai nevoie si de senzori ( nivel antigel, nivel lichid spalare parbriz ).
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
@realcriss
se decupeaza doar MID-ul de vectra b in lateral si se dau alte 2 gauri pe carcasa lui, consola de CID nu se modifica. Daca ai/ mai ai nevoie de MID de Omega (cu 4 becuri si un pic mai mic decit cel de vectra b ) am eu unul de vinzare, vezi la publicitate.
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
pascaru_val
multumesc dar ia uite ce am gasit, (dupa numeroase cautari pe google)

5 inch touch screen open frame VGA monitor
Native Resolution: 640*480
Active area: 102*76mm (fix cat gaura de la CID)
Posibilitati multiple: car pc, dvd playback, camera de parcare etc

Ramane de vazut daca trimit si in Romania
  • *NeLu*

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2010

  • Mesaj Privat
salut ,spuneti mi si mie va rog daca sa mai intamplat la cineva ,imi dispare partial mesajele inscrise pe displey ,se poate repara ,sau trebuie inlocuit displeiyl
  • *NeLu*

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2010

  • Mesaj Privat
am MID ,imi afiseaza ,data ora temp, consumul inst,mesaje de avertizare ,si altele ,e astra g 2001 motor z16se
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Incearca aici: https://www.clubopel.com/vie...p?p=882840#882840
daca ai aceeasi problema.
  • cone

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
salutare daca ma poate ajuta cineva cu un sfat . mi-am montat mid vectra b si maneta bc pe astra g 1.7 cdti . am fost la reprezentanta si mi-au spus ca nu se poate activa calculatorul de bord ca nu se potriveste midul. de precizat ca nu am tras firele de la ecu si nu am pus toate firele la masa, cele care trebuia puse la masa . ce e de facut?
  • blackdevil

  • Mesaje scrise: 1,817
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cone a scris:salutare daca ma poate ajuta cineva cu un sfat . mi-am montat mid vectra b si maneta bc pe astra g 1.7 cdti . am fost la reprezentanta si mi-au spus ca nu se poate activa calculatorul de bord ca nu se potriveste midul. de precizat ca nu am tras firele de la ecu si nu am pus toate firele la masa, cele care trebuia puse la masa . ce e de facut?

in cazul in care nu ai tras firele nu o sa iti afiseze ceea ce trebuie + ca o ficial nu s-a pus asa ceva pe aceasta motorizare ! deci trebuie interpretat indexcodul
eu iti sugerez sa iei legatura cu flores_astra pentru fire si cu maiandrei pentru rezolvarea problemei cu indexcodul. mult succes
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR