Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • Marius Popescu

  • Mesaje scrise: 700
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Offtopic
@rhydin
Numai ca eu vorbeam serios , fara sarcasm , atunci cand imi puneam intrebari ce inseamna "warming up" .

@gogosica
Spune-ne si noua ce modificari ai facut la admisie . Sau se aplica doar la Z18XE?
Skip ads

  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Am o bifa acolo cu injectors heating pagina 22
  • gogosica

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2011

  • Mesaj Privat
am refacut montajul instalatiei la galeria de admisie, acum nu pot pune nimic nici despre consum si nici despre altceva, motorul merge mai bine poate datorita si faptului ca am descoperit ca mai tragea si cate un pic de aer fals pe la toate duzele (sau cum le-o zice), am facut poze, am facut si filmare, e mai greu cu timpul muncesc pana tarziu si de aia ,
dar ca fapt divers faceti si voi poze la instalatie, acolo unde vine montat furtunul de gpl , ce intra in galeria de admisie, sunt curios cum e la voi,
in curand o sa pun si am sa dau si explicatii, poate ca e diferenta si de montator, siii......... am mai vazut si o alta galerie care era facut un altfel de montaj si cred ca era si un alt tip de instalatie.
oricum daca mai aveti intrebari va ajut atat cat stiu si eu.
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 495
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut!

Si eu am descoperit admisia la GPL defectuoasa si am remediat situatia.
Furtunele se prind in admisie printr-un fel de duze metalice cu filet conic in care intra furtunul de admisie gaz de la fiecare injector.
Aceste duze conice cu filet, erau slabite si una din ele era chiar aproape total desprinsa de pe galeria de admisie (simteam miros de gaz in masina, intra prin ventilatie). Aveam si rateuri uneori cand mergeam pe GPL in turatie mare si banuiesc ca de la admisia defectuoasa erau.
Rezolvare: s-a demontat toata admisia de la GPL, s-a dat cu pasta izolatoare Victor Reinz pe duzele conice si s-au re-insurubat in admisie, fiind stranse suficient de tare incat sa nu mai rasufle, dar cu atentie sa nu se rupa din cauza fortei.

Bafta!
Skip ads

  • tdf

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor si sa aveti Sarbatori Fericite!

Am doua probleme:
1. Cand calc pedaua de acceleratie "la blana" sare de pe GPL pe benzina. E normal?
2. Am fost la RAR si am mentiune GPL pe CI. Trebuie trecut GPL si pe talon?

Va multumesc anticipat.
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 495
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
1. La unele instalatii da. Face asa de la inceput?
2. Nu. Pe talon nu se scrie faptul ca masina are GPL.

Cu placere!
  • tdf

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc FBogdan!

1. Face asa de cand s-a (mai) racit vremea. Am sunat la montator dar nu mai am incredere in el, era gata sa ratez RAR din cauza actelor de montaj intocmite neglijent.
2. Voi avea o copie de pe CI in torpedo; daca politia nu va fi multumita se va lasa cu judecata.
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 495
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Sunt unele instalatii de GPL care comuta automat pe benzina cand se apasa acceleratia la podea, dar cred ca sunt rare la noi in tara si printre cele mai scumpe oricum.
Cel mai bine tii in torpedou copie CI sau autorizarea RAR pentru instalatia de GPL.
Skip ads

  • tdf

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2015

  • Mesaj Privat
1. As intelege sa comute pe benzina la soc dupa care, la reducerea turatiei, sa treaca inapoi pe GPL. La mine nu e asa, ramane pe avarie.
2. Asa voi face.
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
FBogdan a scris:1. La unele instalatii da. Face asa de la inceput?
2. Nu. Pe talon nu se scrie faptul ca masina are GPL.

Cu placere!

Total neadevarat. Oferi informatii total eronate.
Ca si raspuns la 2. Am fost la RAR si am mentiune GPL pe CI. Trebuie trecut GPL si pe talon?
Da esti obligat sa te prezinti la DRPCIV in vederea schimbarii talonului.
La observatii se va mentionat tipul de instalatie GPL si tipul rezervorului cat si capacitatea acestuia.


LE: atasez talonul ca sa nu dam nastere discutiilor inutile.
PS: cei care ti-au montat instalatia trebuia sa-ti aduca la cunostinta ca in termen de 30 zile de la data montarii instalatiei esti obligat sa te prezinti la RAR dupa care la DRPCIV


Ultima modificare facuta de rhydin la Mie 23 Dec, 2015 11:25 pm
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 495
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut!

Sunt la a 4-a masina cu GPL, toate proprietate personala, 2 din ele cumparate cu GPL montat deja si am schimbat talonul pe numele meu la politie, unde am prezentat bineinteles CI unde era scrisa instalatia GPL.
Cum iti explici ca nu mi-au trecut instalatia si pe talon?
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
am modificat anterior postul, cum iti explici? talonul personal.
mai adaug de pe politisti.ro


Skip ads

  • franculescustefan

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Sa va zic si eu consumul meu. Vectra c 1.8 gpl tomasetto stag 300. In constanta, mers sportiv spre foarte sportiv consum de la plin la plin 12,7l/100km. Am uitat sa mentionez, rezervor toroidal (in locul rotii de rezerva) de 53l. Imi intra 42,5-43l. Depinde de unde alimentez. In exterior, adica Constanta-bucuresti-moeciu, plus inca vre-o 50-100km urban am avut un consum de 9,5-10. Pe autostrada am mers numai cu pilot automat cu 130km/h. Mai exact, am facut 466km cu 43l gpl. Consumul aratat pe bord, adica cel pe benzina ( asta daca as fi mers pe benzina) imi arata 7,6. Credeti ca e ok consumul?
Ca si probleme...la viteza mai mare, imi pierde ulei. Am consumat 2l de ulei la 1000km. Am pus-o pe tester sa vad daca il pierde sau daca il mananca, si rezultatul este ca il pierde. Dar Nu pot sa-mi dau seama pe unde. Ar trebuii sa spal motorul intai si dupa aia sa vad. Ulei folosit: mobile1 5w40.
  • uskatu

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ce tester e ala care spune daca masina mananca ulei sau il pierde?! Detaliaza puțin.
  • franculescustefan

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Poate nu m-am exprimat eu cum trebuie. Este un GAS ANALYSER. Stai sa vad daca pot sa atasez si o poza.
  • franculescustefan

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2014

  • Mesaj Privat
uskatu a scris:Ce tester e ala care spune daca masina mananca ulei sau il pierde?! Detaliaza puțin.



Ultima modificare facuta de franculescustefan la Joi 31 Dec, 2015 6:01 pm
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
franculescustefan a scris:Poate nu m-am exprimat eu cum trebuie. Este un GAS ANALYSER. Stai sa vad daca pot sa atasez si o poza.

relax, nu pierde ulei, il arde Smile. Si eu m-am confruntat mult cu consumul de ulei, si cand am venit la mare, Bucuresti-Constanta aproape 1L folosit. Am ajuns acasa si dupa 2 saptamani am desfacut motorul. Concluzia? Segmentii de ungere coxati.
PS: pe BC pe benzina consumul ala este ceva estimativ, nu este 100% precis, pe GPL este total eronat.
  • franculescustefan

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Asa am crezut si eu, ca il papa motorul. Dar dupa ce am facut testul, la relantiu si la 3500 ture, a rezultat ca nu papa deloc ulei. Pur si simplu il pierde pe undeva. Urmeaza sa fac o baie la motor sa fie curat si sa observ dupa aia pierderile. Curios este ca am facut vre-o 200km pe la munte, prin serpentine si nu am pierdut deloc. Dar cand am mers pe autostrada, 130km/h am pierdut o gramada. Doar vre-o 20 km am mers cu 150-160km/h.
  • cypryx

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2014

  • Mesaj Privat
franculescustefan a scris:Sa va zic si eu consumul meu. Vectra c 1.8 gpl tomasetto stag 300. In constanta, mers sportiv spre foarte sportiv consum de la plin la plin 12,7l/100km. Am uitat sa mentionez, rezervor toroidal (in locul rotii de rezerva) de 53l. Imi intra 42,5-43l. Depinde de unde alimentez. In exterior, adica Constanta-bucuresti-moeciu, plus inca vre-o 50-100km urban am avut un consum de 9,5-10. Pe autostrada am mers numai cu pilot automat cu 130km/h. Mai exact, am facut 466km cu 43l gpl. Consumul aratat pe bord, adica cel pe benzina ( asta daca as fi mers pe benzina) imi arata 7,6. Credeti ca e ok consumul?
Ca si probleme...la viteza mai mare, imi pierde ulei. Am consumat 2l de ulei la 1000km. Am pus-o pe tester sa vad daca il pierde sau daca il mananca, si rezultatul este ca il pierde. Dar Nu pot sa-mi dau seama pe unde. Ar trebuii sa spal motorul intai si dupa aia sa vad. Ulei folosit: mobile1 5w40.


sa va zic si eu consumul meu ,gpl de fabrica vauxhall dualfuel,vectra c z1.8xe 2003 10.54l/100km asta din calcule dupa aprox 26000km(notez in agenda fiecare alimentare),nu am BC dar fac cam 250mile(400km) cu un plin dupa care alimentez,rezervor 58 l toroida dar imi intra max 44l .la alimentat prefer din experienta proprie Rompetrol.conduc cam 50-50 urban-extra.
partea cu consumul de ulei o am si eu dar doar cand o duc peste 3500 ture mult timp(autostrada),anu trecut mi a luat in 1600km (ro-grecia) 130 km/h constant unde s-a putut cam 5-600ml ulei 5w30 deci cred ca e ok.in rest complectez cam 600-700 ml de la schimb la schimb.nu am alte pierderi de ulei cel putin nu vizibile.
mecanicul meu (mecanic de o viata si cu atelier propriu) zice ca avand in vedere varsta masini e ok consumul si deocamdata nu e impetuos necesar segmentarea dar daca trec de 1 l de ulei la 10000km consum trebuie cautata cauza exacta.
masina mea a stat un an si ceva inainte sa o cumpar si e posibil ca segmenti de ungere sa fier anclansati.
  • franculescustefan

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2014

  • Mesaj Privat
La tine e ok consumul de ulei. Dar ce sa zic la mine ca mi-a papat( sau mi l-a aruncat pe undeva), cam 1litru de ulei la 350-400km pe autostrada. Probleme dimineata cu motorul rece ai? Adica mers intrerupt, dat in nas...asta primele 3-5 minute pana se incalzeste.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR