Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Florinx2007

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Vallyyy ... mersi pentru variante...will do that...vb pe mess imediat ce gasesc timpul necesar sa incep lucrarea! Imi place cum ti-a iesit interiorul, si eu vreau o combinatie de alb/portocaliu la consola si alb la ceasuri!
Skip ads

  • gaby_opc

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2004 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2010

  • Mesaj Privat
vallyyy a scris:Am terminat si eu oficial interiorul de "imbracat" in leduri,doar o sageata mai am sa o fac alba la CDR ( nu am gasit decat un led alb la magazin)



cate si ce leduri ai folosit la ceasuri ?
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Am folosit leduri 5050 - T5

Le-am scos din soclu ,am desfacut ceasurile si le-am lipit pe placa "in floare " sa zic asa,cam cate 3 leduri pe soclu de bec,in tot vreo 12 leduri
La consola am folosit aceleasi leduri doar ca in soclu de becuri de dacie,pur si simplu le-am schimbat ca si cum as fi schimbat becurile
  • marinboss

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2012

  • Mesaj Privat
ce fel de leduri imi trebuie pt blocul de lumini la vectra b?
Skip ads

  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salut...cine a schimbat ledurile la astra h,poate sa imi spune si mie cum ajung la le schimb pe cele de la volan(ma refer la butoanele pentru comenzi volan)?multumesc anticipat!
  • FLX

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Scoti suruburile din spatele volanului in dreptul comenzilor, vei gasi un surub pe fiecare parte.
Ca idee:
http://postimage.org/image/dssfbuynj/
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
am inteles.ma gandeam ca trebuie scos volanul sau ceva de genu si imi era frica ca o sa trebuiasca sa ajung si pe la air-bag,dar acum m-am lamurit si este foarte simplu de scos.multumesc!
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
vallyyy a scris:Am terminat si eu oficial interiorul de "imbracat" in leduri,doar o sageata mai am sa o fac alba la CDR ( nu am gasit decat un led alb la magazin)




Interesanta idea cu aceste leduri si Felicitari! .La prima poza vad ceva diferente la conturul ceasurilor si adica la ceasurile de la apa(partea spre maxim) si combustibil(partea spre minim)-par sterse indicatoarele . E din cauza telefonului sau lumina prea puternica de la leduri? . Si cate leduri ai folosit in total?Daca ne poti lamuri exact cate vin pe fiecare soclu de bec . La bordul de astra g sunt doar 3 socluri de bec care lumineaza fundalul din cate stiu eu !Multumesc
Skip ads

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Pozele sunt facute cu un aparat destul de bun,adica omul care mi-a facut pozele e fotograf de ocazii(nunti,botezuri etc.),cu telefonul aveam nicio sansa sa le scot asa de bine sau cu o camera banala.Poza este cat se poate de apropiata de realitate,dar desigur la Apa si Benzina nu s-a focalizat bine.Ledurile le-am lipit in "in floare" ca in desenul de mai jos ( soclurile becurilor si ledurile sunt desenate cu rosu),desigur am pastrat si plasticul care imprastie lumina in ceasuri


  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Este ok .Am zis eu ca din cauza aparatului a fost . Acum m ai lamurit si cu pozitionarea ledurilor . Este foarte ok si multumim mult pentru informatii . Cu siguranta asa voi proceda si eu .
  • Hades

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Am luat leduri T5 5050 pentru consola de aer dar nu se aprind, oricum le-as suci. Mentionez ca acum am leduri smd albe si functioneaza perfect.
Daca are cineva o idee, cu mult drag astept raspuns.
  • bogcris_17

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut tuturor.
Dupa ce am citit tot thread-ul mi-am facut curaj sa ma apuc sa imi pun si eu led-uri(a fost greu sa imi fac curaj deoarece nu am pus mana in viata mea pe letcon si nu am nici o treaba cu electronica:))

Mai am de lucrat la TID doarece focalizeaza si face cateva umbre, la climatizare cred ca are filtru galben si nu stiu cum sa il sterg(e sistem cu un singur bec), la bricheta led-ul rosu este prea slab, va trebui sa gasesc alt led sau alta solutie, iar la ceasuri inca nu m-am apucat...imi e teama ca nu le mai pot pune la loc:))

Orice sfat este binevenit!
Sunt foarte novice in ceeace priveste electronica asa ca ma declar oarecum multumit la prima incercare:)
Multumesc tuturor pentru ideile postate aici!
Skip ads

  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
la tid se pun smd sau ledurile trebuiesc putin pilite in cap.Se lucreaza pe smd pt o iluminare mai puternica
  • bogcris_17

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Cu SMD nu prea as vrea sa incerc pentru ca am inteles ca e migalos de lipit...mie mi se par greu de lipit si led de 5mm:) o sa desfac din nou si o sa pilesc led-urile(ca si intensitate sunt multumit doar ca focalizeaza). Cam cate led sa pun in tid, momentan am 8.
Multumesc.
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
becuri smd in soclu deja puse
  • bogcris_17

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Se pot folosii acele SMD in soclu si pentru ceasuri? Adica daca lumina facuta de ele este suficienta pentru a nu face umbre sau zone intunecate pe ceasuri?
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
sunt excelente.Da o cautare pe google si o sa iti dai seama la ce ma refer.Ai grija ca in afar de galben si alb ceasurile si tid, mid etc se vad foarte slab pe timp de zi
  • flores_astra

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
aproape am terminat si eu masinutza mai am de facut gurile de ventilatie si liniuta de pe rotitele de inchis gurile de ventilati ;spatiu de depozitare


Total leduri folosite pana acum aproximativ 125 de buc combinate de 5mm 3mm si tip smd fara cele de la iluminatul la picioare timp de munca estimativ 4 zile de munca de dimineatza pana seara numai la liniutele de la ceasuri cele rosii de la 50km/ora,caldura mare ,motorina putina si turatie pe rosu mi-au luat aprox 10 ore
Calitatea pozelor nu este una exceptionala
  • neobdium

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Zafira 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Cam asa arata momentan la mine Very Happy
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Lasa-ma sa ghicesc ? Ai puse leduri albe si a iesit lumina verde nu ? Vezi ca fitrul galben la ceasuri se poate sterge si la TID se poate schimba( in cazul in care nu vrei sa pui leduri rosii aici nu mai nevoie de modificari la filtre)
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR