Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • overtaxer

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2005

  • Mesaj Privat
credeam ca numai eu am consumuri de 14-15% in oras, chiar imi faceam probleme. tot un kadett 1.8i am si eu dar e motor NT de 90 cai. totusi consuma multicel, poate si din cauza ca am si consum mare de ulei, cam 1l/2000 km
Skip ads

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
DarkJacobs a scris:...nu mai imi ia 10.4 in orash pt ca nu mai folosesc clima...
Diferenta se vede foarte clar in poze. Initial aveai 14 km/h, acum ai 18 km/h viteza medie. De aici diferenta de consum.
  • DarkJacobs

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
maiandrei a scris:
DarkJacobs a scris:...nu mai imi ia 10.4 in orash pt ca nu mai folosesc clima...
Diferenta se vede foarte clar in poze. Initial aveai 14 km/h, acum ai 18 km/h viteza medie. De aici diferenta de consum.

Si astae, ai dreptate Laughing
  • cutzitaru

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Kadett 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Eu am un motor de 1.2 S pe un Kadett E (cutie in 4 tr), si imi ia in Bucuresti in conditii de uzura mare si mers mai mult decat sportiv, iintre 18% si chiar 22%...
Calculat plin pe plin... Sad
in afara ia chiar bine pentru un motor din 1977... aproximativ 8% daca nu depasesc 140Km/h

Dupa parerea mea oricum nu prea e relevant consumul in Bucuresti... DAR ma rupe la buzunar... Sad
Si mai mananca si un litru de ulei cam la 500 - 800 Km.... Sad (Mobil Synt 10w40)
Skip ads

  • DarkJacobs

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
cutzitaru a scris:Eu am un motor de 1.2 S pe un Kadett E (cutie in 4 tr), si imi ia in Bucuresti in conditii de uzura mare si mers mai mult decat sportiv, iintre 18% si chiar 22%...
Calculat plin pe plin... Sad
in afara ia chiar bine pentru un motor din 1977... aproximativ 8% daca nu depasesc 140Km/h

Dupa parerea mea oricum nu prea e relevant consumul in Bucuresti... DAR ma rupe la buzunar... Sad
Si mai mananca si un litru de ulei cam la 500 - 800 Km.... Sad (Mobil Synt 10w40)

Parerea mea e ca la un astfel de consum de benzina si ulei ar cam trebui facuta o segentare si s-ar amortiza banii. Sunt sigur ca nu sunt scumpe piesele la o astfel de masina avand in vedere vechimea. Dar trerebuie avut in vedere ca daca e non-euro masinile cica vor fi scoase din uz in urmatorii ani.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Sa fim seriosi, nimeni nu poate sa lase "pe jos" o tara intreaga Laughing
Ce e prins in circulatie e bine prins si acestor masini nu li se poate cere sa treaca teste de noxe mai drastice decat cele valabile in ziua cand au fost produse/omologate Exclamation
Asta a zvonistica miorritica care functioneaza dn plin Twisted Evil (poate mai pot unii si altii sa vanda cate un kkt de Citroen intre timp...)
  • Bughy

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
sa va zic si eu consumul masinutei mele ASTRA G 1,7 DTI (2002):
-urban: 6,5-7%
-extraurban: 5,5% (la inceput am scos si 5,2 dar am mers destul de calm ca sa vad ce pot scoate Smile )
  • Zmeutzu

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2008

  • Mesaj Privat
In prima saptamana de mers cu noua achizitie ( vectra b2, 1.6 16v) am facut 1000km si sunt foarte multumit de consum. Nu pot da detalii exacte, dar cam 400 km sunt in oras, recte in bucuresti, deci trafic de bucuresti,l in afara, 250km pe A1 iar restul pe E85 + cateva drumuri nationale. In conditiile in care in afara viteza a variat intre 100 si 170, o medie as putea spune lejer la 120-130, plus ce am mers in oras, consumul per total a iesit 7.8 l/100km.
Skip ads

  • overtaxer

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2005

  • Mesaj Privat
pt cutzitaru: pune un ulei mai gros, 15w sau chiar 20w ca vine vara. pt motoare asa vechi nu merita sa pui semisintetic, pune mineral. eu folosesc Esso Uniflo (15 lei/litru). Crede-ma nu e nici o diferenta intre el si Mobil, in plus sunt produse de acelasi grup(Exon parca). Toate uleiurile sunt aproximativ la fel, adica asigura ungerea, diferenta facand-o nr de km in care isi pastreaza proprietatile. In cazul tau, dar si al meu, tot timpul completand, nu crezi ca circulam mereu cu ulei proaspat? intr-un timp ma batea gandul sa pun Lubrifin, enervat de faptul ca mananca ulei, dar am zis totusi sa pun ceva ieftin dar din gama buna.
  • cutzitaru

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Kadett 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
overtaxer a scris:pt cutzitaru: pune un ulei mai gros, 15w sau chiar 20w ca vine vara. pt motoare asa vechi nu merita sa pui semisintetic, pune mineral. eu folosesc Esso Uniflo (15 lei/litru). Crede-ma nu e nici o diferenta intre el si Mobil, in plus sunt produse de acelasi grup(Exon parca). Toate uleiurile sunt aproximativ la fel, adica asigura ungerea, diferenta facand-o nr de km in care isi pastreaza proprietatile. In cazul tau, dar si al meu, tot timpul completand, nu crezi ca circulam mereu cu ulei proaspat? intr-un timp ma batea gandul sa pun Lubrifin, enervat de faptul ca mananca ulei, dar am zis totusi sa pun ceva ieftin dar din gama buna.


am zis si eu sa-i pun ceva mai bun...
Oricum acum ma pot "lauda" cu un drum Bucuresti-Slatina-Bucuresti cu o viteza maxima de 110 Km/h (la 130 parca se rupe...) cu un consum de 6.2% si ulei cam 1l/1000 Km...
Nu mai schimb uleiul ca o sa schimb masina...
  • Viz

  • Mesaje scrise: 515
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Astra y17dt
1240 km extraurban alimentat 60.5 L (conform bonuri) /metoda plin-plin
Viteza: 110-120km/h cu varfuri de 140/ 70-80 in localitate.
Conditii de rulare:
-300 km au fost facuti cu vant din fata
-70 km pe serpentine cu accelerari puternice
- restul de km in conditii de mai sus
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Mie Corsa C din 2002 motor 1.2 imi consuma acum ca a venit caldura intre 7L si 8L mediu, adica si in oras si afara, jumate jumate. In iarna imi consuma 10L. Sad
Skip ads

  • Bobby-NOS

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1995 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2006

  • Mesaj Privat
mai...ziceti-mi ceva,ca-s disperat...pretena cu astra-ul F diesel...atata de mult consuma,de imposibil asa ceva:) asa scade nivelul la motorina de numa...avansul sta undeva la 1000 rpm,nu e cam mult?
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Astra Caravan 2,0 dti, consum mediu la cca 800 km iarna 6.5-7,5%, vara 5,5-6,00%. In cei 800 km, sunt peste 90% drumuri in si intre orase cam 15-50 km/zi si cate un weekend pe valea prahovei.
Vara trecuta in concediul la mare 1000 km, 5%.
Acum o saptamana la Opel Fest Moldova 1300 km, consum 5,5%.
  • Bobby-NOS

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1995 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2006

  • Mesaj Privat
ma baietzi..nush ce sa zic,acum plec la Tg.Mures,sa vad cat o sa-mi consume masina...e exagerat consumu...daca-mi scoate peste 6...o dau:)
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Anul trecut faceam test pentru cel mai mic consum mediu (obtineam atunci 3.5%).
In acest uichend am facut testul pentru cel mai mare consum mediu:
- Autostrada Soarelui (A2) cap-coada;
- Viteza medie - 163 Km/h (atat a dat BC, autostrada era libera si am mers cu 160 - 200). Aviz amatorilor care au impresia ca daca merg cu X km/h aproape tot timpul, viteza medie este tot atat;
- Stil condus - pedala-podea;
- Consum mediu: 12 litri / 100 km. De asemeni ma asteptam sa fie mai mare, in accelerari scadea rar sub 15. Sunt curios cum ar fi acest consum in conditii similare cu o a 6-a treapta Oare?
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
la un mers constant (160-200km ora)cu accelerari line consum iti va scadea.dar la mers sacadat cu accelerari violente sigur va fii la fel sau chiar un pic mai mare.
  • deleted-15207

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
vectra b z 16 16v oras-10 la suta
afara- 6,5 la suta ,asta pt ca nu conduc prea sportiv-in cazul asta consumul cam creste
va doresc cat mai multi km indiferent de consum si fara probleme
  • Hordy

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1990 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am schimbat o fisa => consum 10% in oras inainte era intre 14 - 18 . Sa conteze asa mult o fisa ?
  • ovidiucro

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV 100kW 136CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Tu ce zici, conteaza daca functioneaza bine 3 in loc de 4?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR