Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
gxg_tm a scris:salut , imi poate spune cineva , in afara de Opel , ce masini mai au prinderea de 5 x 110 ?
cum e la varianta de 4 x 100 unde este "Ursuletul" de la BMW , sau Golf Mk2 de la VW
as dori sa stiu la 5 x 110 jantele de la ce masini se mai potrivesc , pentru ca pe net vad tot felul de aberatii privind distanta intre prezoane ..

adilos a scris:@gxg-saab-ul,si daca nu ma insel alfa romeo


doar marcile astea mai au distanta asta ?
Skip ads

  • gioni

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut , am cumparat pentru cauciucuri de iarna niste jante Borbet .Stie cineva de unde pot sa cumpar inele de centrare.La 100 km ora incepe sa trapideze masina .Jantele sunt echilibrate ..Bafta..
  • astra_20

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1995 1600
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
eu am jante pe 195/60/r14 si as dori sa pun pe 15 sau pe 16. Eu as prefera pe 16 imi spuneti o parere si nu as vrea sa fortez directie si bucse si restul doar am motor de 1.8 ca din cate stiu eu si asta conteaza
  • stanmarian

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2019 B 1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2009

  • Mesaj Privat
am 195/65 r15 de iarna si 195/60 r15 de vara pe genti de aliaj originale opel model ,elegance, fab. 2002 y17dt
Skip ads

  • bogdan25c

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@ astra_20 poti sa pui pe 16 fara probleme dar marimea jantelor cu cauciucuri sa pastreze cam aceleasi caracteristici ca cele de acum....in sensul ca daca ai 195/65/r14 sa pui 205/55 r 16 ...nu are nici un fel problema...
  • astra_20

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1995 1600
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
bogdan25c a scris:@ astra_20 poti sa pui pe 16 fara probleme dar marimea jantelor cu cauciucuri sa pastreze cam aceleasi caracteristici ca cele de acum....in sensul ca daca ai 195/65/r14 sa pui 205/55 r 16 ...nu are nici un fel problema...


Ms bogdan e ok cam la alea mam gandit si eu
  • mihaibbb

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare. Am pe astra G jante de tabla si mi-am cumparat acum jante de aliaj originale opel insa sunt de la un astra F bertone ( cred) ca sunt mai sport. Aceste jante au ET44 in loc de ET49 pe care il au jantele originale la astra G. Eu acum pot pune aceleasi prezoane de la jantele de tabla sau trebuie sa cumpar alte prezoane avand in vedere ca difera ETul intre jantele de aliaj de fabrica pt astra G si jantele origianle de fabrica de pe astra F.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Trebuie sa iei prezoane pentru jante de aliaj fiindca tu ai de tabla. ET-ul nu are influenta asupra prezoanelor ci se refera la pozitionarea centrului anvelopei raportat la punctul de prindere al jantei pe butuc.
Skip ads

  • mihaibbb

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2009

  • Mesaj Privat
am comparat prezoanele de la jantele alea in 5 spite de astra G de fabrica si sunt identice cu prezoanele mele de jante de tabla Neutral
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Este posibil si exista mai multe explicatii: masina ta a avut jante de aliaj inainte de a ajunge la tine, prezoanele de ti-au fost date cu jantele sa fie tot de tabla si tot asa. Cert este ca prezoanele pentru jante de tabla au aproximativ 2,5-3 cm de filet iar cele pentru aliaj au 4-5 cm de filet si alta forma a conului.
  • bogdan25c

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2008

  • Mesaj Privat
merg cele originale, nu-ti trebuie altele, eu am jante aliaj opel si am prezoanele originale de la cele de tabla asa ca ...merg Smile
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Eu tot prezoanele de la jentile de tabla le am.
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
eu am jante de aliaj ... rezerva e de tabla ... prezoane pt rezerva n-am ... si merg cele de la jantele de aliaj ... de ce adica ar fi prezoane diferite pt jantele de tabla si cele de aliaj ?
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
De mers merg prezoanele pt jenti de tabla la jenti de aliaj si invers dar nu inseamna ca sunt si 100% safe.
Prezonul trebuie sa intre in butuc un anumit nr. de spire (filet). Janta de tabla are 1-2mm grosime, janta de aliaj are peste 10mm grosime la prezon de aici si diferenta de lungime intre prezoane.
Deasemeni difera si conul de strangere de pe prezon si respectiv janta.
Daca folosesti janta de aliaj cu prezon de janta de tabla ai prezonul mai putin infiletat in butuc adica o rezistenta mai scazuta la prinderea rotii.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am vazut ca sunt catva care au inteles din spusele mele ca diferenta dintre cele 2 tipuri de prezoane ar fi atat de mare incat sa fie incompatibile unele cu altele. Nu sunt chiar atat de diferite. Jantele de aliaj au discul de prindere mai gros pentru ca nu pot avea aceeasi duritate ca cele de tabla si in consecinta prezonul trebuie sa fie mai lung. Tot din acel motiv, trunchiul de con de pe piulita care asigura centrarea rotii are inaltimea ºi baza mai mare la jantele din aliaj.
Pot fi folosite la jantele din aliaj si prezoanele de la jantele de tabla dar nu au aceeasi siguranta.
  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Salut
vreau sa cumpar un set de 4 jante pentru o astra H 1,7 cdti....am gasit niste jante pe 16 5X110....eu acum am 5 prezoane pe cele de tabla actuale si cauciucuri de 205/55/16.....vreau sa stiu se potrivesc jantele mentionate de mine pentru masina mea?
  • mihaibbb

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2009

  • Mesaj Privat
pai e cam aceeasi chestie care sa explicat mai sus ... din cate am inteles eu merg de mers dar nu ai siguranta care o ai cu prezoanele pt jante de aliaj care sunt mai lungi decat cele pt jante de tabla
  • Dartanian

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
sal am un opel astraH caravan 2008 si am gasit sa cumpar jante depe un vectra C 7j Et41 eu stiu ca am 6,5j Et37 aveti ideie se pot pune?
  • Dartanian

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
mai mentionez ca jantele sunt de 17" si motorul meu la astra este 19cdti
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Salutare
Mai readuc si eu la viata acest topic interesant care mi-a furat 2 ore din timpul de munca pt a-l citi, cu cateva intrebari:
1-inteleg ca jantele aliaj stoc de pe un Classic II (G) - Z17DTL au caracteristicile 15" J6 4x100 ET 49 ? in speicial J si ET as vrea confirmare
2-inteleg ca daca schimb cu jante pe 6,5 singura diferenta e ca or sa stea anvelopele (acelasi dimensiuni 195/60/15) mai intinse putin decat pe J6?
3-ce influenta are asupra comportamentului masinii faptul ca stau anvelopele mai intinse? sta mai bine in viraje stranse luate sportiv? la o eventuala acrosare a unei borduri, au sansa sa sara mai usor de pe janta?
4-inteleg ca cu cat ET-ul noilor jante e mai mic, cu atat roata iese cu totul mai in exterior fata de butuc, riscand sa atinga de aripa?
5-pentru masina de mai sus (G sau Classic II), care este diferenta maxima in mm cu care pot sa ies in exterior fara sa atinga in conditii de viraj si incarcare maxima ?(poate ati incercat diverse combinatii in mod real, ca eu nu am cum sa masor distanta actuala intre partea interioara a aripii si cauciuc)
6-cu calte cuvinte, cam care ar fi plaja ideala de ET? (pe unele site-uri gasesc ca minim 38, asta ar insemna 11 mm iesire spre exterior, spre aripa...nu imi dau seama cat loc este...daca stie cineva din experienta practica multumiri anticipate
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR