Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
se pot pune si pe 17, dar viteza indicata va fi eronata, si in plus, vei simti fiecare gropita/denivelare, asa ca sper ca ai nervi si dinti buni Smile), iar bucsele si alte elemente ale suspensiei vor cadea mai repede. Singurul plus este stabilitatea si designul.
Skip ads

  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
eug_v a scris:Salut colegi,am si eu o nelamurire,am o vectra b din 2001 cu motor 1,6 de 101 cp,vreau sa-mi pun niste jenti pe 17 dar multi mi-au zis ca sunt prea mari pentru motorul de 1,6. Voi ce parere aveti? Are cineva pe 1,6 jenti pe 17? Cum se comporta masina,trage mai greu,a crescut mult consumul? Astept parerile voastre. Muultumesc.


17 cu cat pt ca nu este indeajuns 205; 215; 225?
eu la 215/45/17 am un consum cu aprox 1% mai mare, se simte diferenta intrecele de iarna si astea dar castigi la siguranta (stabilitate) si estetic. daca vrei un consum redus monteaza instalatie de gaz si roti 185/60/15.

florinianc a scris:se pot pune si pe 17, dar viteza indicata va fi eronata, si in plus, vei simti fiecare gropita/denivelare, asa ca sper ca ai nervi si dinti buni Smile), iar bucsele si alte elemente ale suspensiei vor cadea mai repede. Singurul plus este stabilitatea si designul.


eu zic ca sunt 2 plusuri enumerate de tine.
stabilitatea si designul iar eu pentru astea le-am montat.

P.S. si am mai spune niciun radar. din cauza gropilor din oras (si nu numai) merg cu viteza legala. Mr. Green
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Am eu de 17 pe 1.6...

Daca pui anvelope mici ajungi la acelas lucru ca cele originale.
Demaraj mai greu...dar este 1.6..nu motor de curse...oricum nu face nimic..
Dar sa pui anvelope mici pe masina cu suspensie stock...arata ca un rahat... si sa pui ditamai salamul de cauciuc mai bine laso normala. Daca le combini cu o suspensie sport, este foarte ok atunci
Ca si in cazul benzinarelor, la diesel este alta treaba!
  • eug_v

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Va multumesc,stiu ca 1,6 nu este sportiv dar nici sa fie prea moarta dupa ce ii pun jante pe 17 nu as vrea sa fie. Ma intereseaza mai mult sa arate mai bine masina si cu jante pe 17 modelul de pe vectra sport cred ca ar arata foarte bine,nu stiu ma mai gandesc putin. Inca o data va multumesc pentru pareri.
Skip ads

  • Laur R.

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
robertt_rct a scris:
Laur R. a scris:Are cineva poze cu Vectra B1 pe anvelope 185/65/15? Momentan am 195/65/15 si am gasit o oferta buna pentru primele dar nu stiu cum o sa arate. Multumesc

Hidos! din punctul meu de vedere apoi gandeste-te si la siguranta.
am eu cauciucurile de iarna pe 185 si parca sunt roti de bicicleta.


Asa ma gandeam si eu. Ai vreo poza ceva? Din spate m-ar interesa mai mult.
  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
din pacate nu am poze si nici posibilitatea de a mai face pentru ca mi-am montat rotile de vara.
daca mai astepti pana la 1 oct 2013 Twisted Evil
  • valentinangelescu

  • Mesaje scrise: 560
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2011

  • Mesaj Privat
andreidragosflorin a scris:- daca ai certificat de inmatriculare nou nu scrie dimensiunea rotilor acolo...insemnand ca poti sa mergi cu ce vrei
- daca certificatul e vechi trebuie sa te duci la reprezentanta opel sa-ti dea o foaie comform ca masina suporta rotile respective si apoi te duci la rar sati omologheze jantele


salut,
eu am certificat nou si nu scrie nimic de dimensiuni ... sa inteleg ca ii pot pune pe 17" fara probleme?

mentionez ca masina este B1 ''98, 2.0 16v cu prinderi 5x110, dimensiunea lor este 7J x 16H2 ET45 si le-am pus cauciucuri 205/50/16
https://www.clubopel.com/vie...=asc&start=20

multumesc,
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Valentin nu te mai lua din povesti ca se bate campii grav...
Numai se trece pentru ca se afla prin statie in ....30 de secunde.

Pui dar pe spatele tau, sau poate reusesti sa le omologhezi.
Daca te opreste pentru roti te rezolva si cu talon nou.
Am patit, deci nu ma intereseaza gogosile astea..
Si nu numai eu, am patit si pe un bmw cand omul doar a dat prin statie atat, ceva pe 17"? raspuns, NU. Nu avea prententi de cauciuc dimensiunea exact, orice sa fi fost dar pe 17" sa fie.

Dar incearca la rezentanta, iti va da foaie doar daca cotizezi unde trebui sau s-a montat 17" pe masina identica cand erau ele pe fabricatie.
Skip ads

  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
"Menþionarea în C.I.V. a anvelopelor opþionale

Pentru a completã în cartea de identitate a vehiculului (C.I.V.) alte anvelopele ºi jante ce pot fi montate opþional pe un anume tip de autovehiculul (menþionate în documentele de omologare de tip a vehiculului), trebuie sã prezentaþi vehiculul echipat cu anvelopele respective la una dintre reprezentantele R.A.R.

În cazul unui vehicul echipat cu anvelope/jante care nu sunt menþionate în documentele de omologare acesta determina reomologarea vehiculului, operaþiune care presupune inclusiv efectuarea obligatorie a încercãrilor privind performanþele sistemului de frânare ºi etalonarea vitezometrului, ºi, dacã Laboratorul de Încercãri pentru siguranþa rutierã decide, a încercãrilor privind stabilitatea vehiculului ºi zgomotul acestuia. Omologarea se va acorda numai dacã rezultatele încercãrilor ºi verificãrilor efectuate atestã îndeplinirea condiþiilor tehnice aplicabile.

Informaþii suplimentare se pot obþine la tel.: 021 318.17.30"


sursa: pagina de internet RAR. http://www.rarom.ro/RO/arti...3ionale--204.html


cred ca era mult mai simplu cu o cautare pe google cu urmatoarele cuvinte: "rar omologare roti"!
Respect!

P.S. am masina echipata din 2007 cu 215/45/17 si am pana acum 100.000 km 90% in Bucuresti si nu s-a luat nimeni de rotile mele.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@robertt_rct Daca ai foaie de la reprezentanta nu se mai fac teste.Le trec direct in C.I.V.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Acolo trebui vorbit, dar nu cei de pe bv. Timisoara:)) ca aia nici nustiu cum arata o vectra b =))=))
Daca le mai spui si de 17" Smile))
  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
eu nu am facut decat sa copiez textul de pe siteul RAR. am folosit si ghilimele sa nu fiu acuzat de plagiat. din cate vad eu, ei trateaza 2 situatii acolo. una cu hartie de la firma producatoare de autoturisme (reprezentanta) si alta cu teste ( in cazul in care doreste clientul ceva mai special).
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Treaba cu foaia este cat se poate de adevarata.
Dupa ce am reusit sa inmatriculez masina l-am rugat pe tip daca poate sa imi treaca 225/45r17 si a spus doar atat. Cu ce-a mai mare placere, ai foaia de la reprezentanta?
Deci se rezolva foarteee usor, doar ca acel "usor" este la reprezentanta....

Treaba cu testare, daca nu gresesc se numeste omologare individuala si costa ceva banuti + ca nu ai certitudinea ca treci...
  • valentinangelescu

  • Mesaje scrise: 560
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2011

  • Mesaj Privat
stiam faza cu reprezentanta , ideea e ca mai costa si pe acolo ceva banuti + pe la RAR, iar de plimbat nu-mi arde asa de tare
eu pe talonul vechi aveam doar 14 "si 15" , am 15" pt iarna si 16"pt vara si parca as trece pe 17"de vara
ramane de vazut, cele pe 16" pot trece neobservate mai usor decat 17
merci baieti
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
O sa imi fac eu drum in urmatoarea perioada la alta reprezentanta opel sa vedem daca scot de la alti altceva
Anunt aici daca rezolv ceva!
  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat


hai ca ai avut noroc @Laur R. ultimii fulgi de zapada m-au obligat sa reinstalez rotile de iarna. nu stiu cat de bine se vede dar ... asa ca idee.
  • trosa80

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 x18xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Alin-Smith a scris:Salutare, am pus jante pe 17 cu anvelope 225 45 17 , se simte ca merge putin mai greu directia si pe drumuri cu denivelari simt miscari in volan stanga -dreapta, pe drum bun nu se simte absolut nimic ruleaza perfect. Are ceva daca schimb anvelopele pe fata cu unele 205 50 17? Am vazut ca nu este diferenta mare la diametru, doar 3-4 mm.

Am eu 205/50/17 ET47 si nu am nicio problema,degraba trebu sa schimb cauciucurule si am sa incerc cu 215/50/17 pentru a obtine putin confort,ca tot o folosesc doar prin oras si mai mult de 40-60 la ora nu merg.A incercat cineva?Si inca o intrebare:Care ar fi marca de anvelope cele mai moi in masura R17?

  • Glacius

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
La fel ..si eu am jante de tabla de 14 inch cu 4 prezoane , si as dori sa pun jante de aluminiu 4 prezoane de 15 inch 6J H2 ET49 cu cauciucuri 185/60/15. La ce ar mai trebui sa fiu atent cand iau jantele?
  • nastase.adrian

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2011 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2013

  • Mesaj Privat
daca imi pun pe fata cauciucuri 175/65/r14 pentru ca am facut rost de doua bucati foarte bune si las pe spate pe cele 185/70/r14 cu exceptie de diferenta la vitezometru imi creste consumul?sau imi afecteaza cu ceva masina?o sa fie cu mult mai joasa?multumesc
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Are cineva idee daca pe Vectra B intra anvelope de 225 (R15) si spate si fata, fara probleme ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR