Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
La comanda pentru caldura trebuie sa pui cate un SMD pe fiecare inscriptie ca sa iasa bine
Skip ads

  • motanel_cristi

  • Mesaje scrise: 331
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2009

  • Mesaj Privat
le-am bagat in soclu .Dar soclurile sunt acesteacumparate de la magazin auto.Se vand cu tot cu bec normal dar le-am scos si am pus SMD-uri ca cele din post-ul de mai sus
  • motanel_cristi

  • Mesaje scrise: 331
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2009

  • Mesaj Privat
kallyo a scris:La comanda pentru caldura trebuie sa pui cate un SMD pe fiecare inscriptie ca sa iasa bine

Da...e singura varianta dar nu prea ma pricep in ale electricii Smile.O sa ma ami documentez si poate gasesc un amic care se pricepe Very Happy
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Daca pui led-uri de 1W la climatizare nu ai nevoie de leduri pe fiecare simbol. Doar ca de 1W gasesti doar albe.

Ca idee: 6 led-uri de 1W subvoltate (in loc de 300mA si cadere de tensiune de 3.2V functioneaza la ~100mA si ceva peste 2.5V pentru a nu se incalzi foarte tare). Le folosesc ca DRL (sunt doar cele 6 LED-uri in ambele poze, fara faruri aprinse):



Ultima modificare facuta de BV19MAX la Sam 12 Jan, 2013 10:28 pm
Skip ads

  • motanel_cristi

  • Mesaje scrise: 331
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2009

  • Mesaj Privat
O poza cu acele leduri mi-ar fi de mare ajutor:D
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
De aici le-am luat: http://www.mivarom.ro/catal...hp/led-alb-p-6076
Le folosesc de aproape 2 luni zilnic si functioneaza ireprosabil.
Sunt si de 3W, dar nu le-am incercat. Probabil o sa-mi iau dinastea sa pun pe pozitie la opel (masina din poza este audi-ul): http://www.mivarom.ro/catal...hp/led-alb-p-6077
  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ceasuri VDO cu smd-uri albastre si rosii. Am renuntat la plasme.

Inainte, pareau OK, dar invertorul tiuia de ma scotea din sarite si nu imi dadeam seama ca cele clasice cu leduri arata mai bine.


Acum


ionutzz, sper acum sa fie astea etalon pentru tine Razz si am facut poze cu un aparat mai bun, sa vezi mai bine, dar culorile sunt cu mult mai frumoase in realitate, un albastru si rosu saturat, nu palid.
  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
0.40.60.100 par mai intense decat celelate ...gradatile iar la fel , mai intunecate decat cifrele.
As deschide photoshopu dar nu cred ca e nevoie, se observa diferentele si cu ochiu liber.
Etalon cred ca-i un pic cam mult spus.
Skip ads

  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Daca te uitai si tu mai bine, vedeai ca gradatiile rosii sunt la intensitate asemanatoare cu cele albastre, nu cu cifrele. Cifrele sunt cifre, gradatiile sunt gradatii.
Pai fata de ce mi-a aratat ionutzzz, este etalon, ca alea nu aveau nici dungile rosii si diferente sunt la toate ceasurile, daca vrei deschid photoshop si editez toate pozele cu ceasuri sa vezi, ca toate au probleme.

Fata de astea, e cu putin spus etalon.
analizat in photoshop

Dupa parerea mea cel mai bun proiect, din punct de vedere al lucrarii, apartine lui M.Nyck, facut cu panou special cu multe leduri.
analizat in photoshop, chiar si asta are diferente

Sa nu ma zic ca ard ledurile la unele ceasuri, de nu vezi drumul cu ele.
Si ceasurile mele, cu leduri lipite direct pe plasticul alb, (sa vezi ca nu sunt subiectiv)
analizate in in photoshop

Pai in primul rand, daca vrei sa stii, ceasurile astea nu sunt proiectate sa pui leduri, pentru ca au un plastic alb denivelat, iar in locul unde e 40, plasticul e cel mai apropiat de folie, cu alte cuvinte, ledul e cel mai aproape si nu are unghi de deschidere, dar cred ca stii asta, altfel nu prea avem ce discuta.
Chiar si la cei care si-au facut panou cu leduri, sunt diferente, in unele locuri.


Ultima modificare facuta de aquagen la Dum 13 Jan, 2013 4:53 pm, modificat de 14 ori in total
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
cea mai buna "performanta" este atunci cand pui led-urile sa bata fie in jos fie spre margine, deci caracterele si liniile sa fie luminate ambiental, nu direct.
  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Da, dar numa daca tai afara interiorul plasticului acela alb, sa nu aiba denivelari.
La Vectra C este uniform acel plastic si e facut special sa faca lumina difuza.
Iar la folia gradata VDO, dupa ce ai ras si smirgluit folia galbena, suprafata nu mai este egala si e prea transparenta.
Deci 2 probleme care sunt cam greu de trecut, daca vrei sa iluminezi cu leduri.

Sun de vanzare plasme facute dupa ceasurile originale, dar nu gasesc nici unde la noi asa ceva.

dar si astea analizate cu photoshop, nu arata cum trebuie
Sunt dintr-o bucata.
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
dupa ce smirgheluiesti folia poti aplica un strat sau mai multe de lac. Fie cu pensula (lac de unghii) fie lac spray.
Eu fiind foarte ocupat in ultimul an nu am mai apucat sa ma ocup de asa ceva, dar facusem niste teste si era chiar super ok cu lac
Skip ads

  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Bun, folia o reparam, o facem mai difuza la cifre dar plasticul alb ?
Trebuie taiat afara, altfel nu merge.

Poza de pe forum.


Asta e special conceput sa focalizeze lumina unui bec, nu sa lipim noi leduri in nestiire.
Dar am o varianta, zic eu perfecta, lumina perfecta peste tot, egala 100%, dar implica costuri.
  • ionutzzz07

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2009 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2012

  • Mesaj Privat
aquagen a scris:Ceasuri VDO cu smd-uri albastre si rosii. Am renuntat la plasme.

Inainte, pareau OK, dar invertorul tiuia de ma scotea din sarite si nu imi dadeam seama ca cele clasice cu leduri arata mai bine.


Acum


ionutzz, sper acum sa fie astea etalon pentru tine Razz si am facut poze cu un aparat mai bun, sa vezi mai bine, dar culorile sunt cu mult mai frumoase in realitate, un albastru si rosu saturat, nu palid.


Bravo,chiar imi place cum lucrezi,si mid-ul cand l-ai facut rosu a iesit super si imi plac cum ti-au iesit si ceasurile chiar daca as fi vrut un albastru mai inchis cumva si rosul ala mai aprins Laughing dar e bine si asa.Hai ca te mai antrenezi si vin la Timis sa mi le faci si mie Laughing
  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Saracul Canon PowerShot, nu intelege culorile pe care le receptioneaza.
Albastrul acela, este cel mai albastru care poti sa ti-l imaginezi , iar rosu este cel mai rosu, dar asa iese pe aparat.
Nici 30% nu arata asa.
Oricum nu ramane asa. Ma gandesc la alt sistem de iluminare, alta treaba nu am cand sunt liber.
Si refac tot cu placuta si leduri.
  • ionutzzz07

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2009 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Fain oricum,imi place ca le migalesti calumea Laughing ,deci vreau ceasurile alea,placuta cu luminile rosii Laughing
  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu zic ca, daca citesti topicul asta, inveti sa iti faci singur ca nu e mare lucru.
Depinde ce model de ceasuri ai, daca in TRW, poti face usor, pui leduri albastre cu soclu si doar la ace trebuie modificat cu leduri si plastic. Daca ai VDO ca mine, e cumplit. Nimic nu e cum trebuie.
Sincer sa zic la mine e groaznica lucratura, a trebuit sa modific de multe ori valorile rezistentelor si e horror locul cu pricina. Dar ma gandesc sa schimb totul, cum spuneam, pentru ca necesita multa munca de proiectare, nu de executare. De aceea nu ma recomand Razz.
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
@BV19MAX
la ledurile acelea de 1W e necesar sa folosesti ceva radiator pentru disiparea caldurii?
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
daca le folosesti la puterea maxima (300 mA) se incalzesc destul de tare. Pana pe la 200mA se incalzesc abia dupa minute bune, dar nu trec de 40 de grade. La 300mA dupa o ora de functionare fara radiator a ajuns aproape de 100 grade.
3 bucati la putere maxima lumineaza lejer o camera de 2.5x4.5m, poti si sa citesti :d

Si ca sa-ti raspund la intrebare, nu, eu nu le folosesc cu radiator, totusi, se recomanda montarea lor pe o placuta metalica, cu pasta termoconductoare pentru disiparea caldurii.
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc, mi-ai raspuns complet, ma gindeam si la o luminare interioara.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR