Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Verifica daca nu cumva ai luat vreun surub in anvelopa cu probleme. Daca nu a fost inca perforat nu se desumfla. E o posibilitate. Se mai intampla.
Skip ads

  • Dartanian

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Am reusit sa rezolv problema,A fost din vina mea ca nu am strans bine prezoanele.Si cand ma gandesc ca am mers asa peste 100 km,pot spune ca sunt norocos ,ca nu am privit cum o i-a roata inainte.
  • liviulica

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2010

  • Mesaj Privat
SALUT LA TOTI AM O PROBLEMA DE NU POT SAI DAU DE CAP DELOC MI SE AUDE PE PARTEA STANGA FATA UN TUPAIT CONTINU PE LOC DREPT SI AN VIRAJ LA STANGA AM SCHIMBAT RULMENTUL PLANETARA NUSTIU CE SA MAI SCHIMB ATI PATIT ASA CEVA NU POT SAI DAU DE CAP MASINA E UN OPEL ASTRA DE 1.6 CARAVAN C16NZ VA ROG MULT AJUTATIMA
  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salut.O problema asemanatoare am si eu la masina mea.E vorba de un Z16XE / Astra G / 2001.

Problema sta in felul urmator : de curand am schimbat toata suspensia fata : Amortizoare / suport arc / flansa / rulment flansa (intr-o parte am schimbat chiar si bieleta antiruliu).

Zgomotul se aude doar cand trec peste o denivelare brusca : Exemplu un sant mai adanc , nu ma viteza , dar cand coboara si urca roata de acolo se aude ca si cum ar atinge ceva.M-am uitat pe acolo si nu vad nimic ce ar putea fi.
De curand am facut si unghiurile la roti , si la fel : nici o diferenta.

Am gume noi pe fata 195/60/15. Arcurile la schimb pareau a fi bune.La viteza nu simt nimic , chiar daca trec si peste limitatoarele alea dese de viteza.
Doar cand merg pe piatra cubica , sau un sant ceva mai adanc .

Ce ar putea fi?

Multumesc.
Skip ads

  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Sry post dublu , nu puteam modifica.

S-ar putea sa fie bieletele antiruliu , cel putin asa au spus in service la prima vedere.oi vedea cum se pot testa aceste jocuri.

Apropo : care este rolul bieletei antiruliu?
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
De cateva zile mi-a aparut o bataie la roata stanga fata si nu stiu de la ce ar putea fi.Am ridicat-o sa vad jocurile si nu are joc deloc.Se aude ca si cum ar fi un plastic desprins,m-am uitat sub masina totul e ok.Bataia se aude doar cand masina intra in balans sau intr-o groapa mai mare.De la ce ar putea fi?Sa fie telescopul de vina?Voi ce ziceti?
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Mi se aude ca o lovitura infundata la roata dreapta fata, cand dau prin gropi sau peste denivelari... Amortizorul nu pare sa fie curs.
  • sandokhan

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salutare. Am si eu o vibratie suparatoare in volan la viteze de peste 135km/h. Masina e o Vectra C Combi Z19DT 2007. Mentionez ca prima oara cand am observat trepidatia a fost in noiembrie cand am pus cauciucurile de iarna (mentionez ca am echilibrat rotile). Ca sa scap de problema am facut o geometrie - nu a rezolvat problema --- am zis ca e de la cauciucurile de iarna. Acum o saptamana am pus cauciucuri de vara noi, am echlibrat rotile si surpriza... pe la 140 tot trepideaza. Poate s-a mai confruntat cineva cu problema asta si ma poate ajuta...
Skip ads

  • JohnBranch

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2009

  • Mesaj Privat
din cauza placutelor se poate produce un zgomot metalic atunci cand virez pe loc ? am schimbat recent placutele pe fata si de la roata dreapta se aude un zgomot metalic cand virez pe loc, dar si cand plec de pe loc fara sa misc volanu.precizez ca zgomotu apare din cand in cand.
  • padrefloryn

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salut, am un opel vectra c,2005, motor 1.9, 150 de cai si am o problema : atunci cand iau o curba stanga, relativ lejera, se aude un huruit intrerupt (cam ca la autobuz). Cand iau un viraj dreapta, se comporta normal. Care poate fi problema? ....vreun rulment oare?
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Posibil sa fie planetara obosita!
  • craciun mihai

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2011

  • Mesaj Privat
craciun mihai a scris:salut
am o vectra b 2001 si dupa ce rulez suficient sa se incalzeasca rotile, pe partea dreapta fata se aude un vuiet, in functie de cum lanseaza masina pe asfalt -sus-jos. cand se lasa se aude, cand se salta nu.
e posibil sa fie vreun capat de planetara?
e singurul lucru neschimbat recent.

am schimbat si capetele de planetara intre ele, am mers si la mecanic sa-mi verifice rulmentii....acelasi zgomot tampit.
nimeni nu are habar de ce ar putea fi vorba? Rolling Eyes
Skip ads

  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Am fost azi la un service, am urcat masina pe elevator pentru a verifica ceva... si invartind de roata, au observat baietii ca planetara dreapta e stramba rau de tot. Adica mijlocul planetarei se misca cam cu 2 cm sus-jos (fata de centru, adica vreo 3-4 in total) in timp ce aceasta se invarte... Banuiesc ca e destul de serioasa treaba.
Cum s-ar putea indoi o planetara in halul ala? Masina a fost lovita in partea aceea, se pare ca mai grav decat credeam initial.
E musai sa o schimb acum? A mai avut cineva probleme de genul?
Eu am mers 16 mii km cu masina si n-am simtit trepidatii sau ceva care sa ma puna pe ganduri.
  • leorac

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2009

  • Mesaj Privat
sal. sunt posesorul unui vectra b 2.0 y20dth 2001.de ceva timp se aude un "huruit" ce pare a veni din partea din fata a masinii,acest 'huruit' apare cam de la vit. pe 50km\h se mentine la viraj dreapta dar dispare la viraj stanga,mentionez ca am tras de roti si nu au joc,am schimbat rulmentul pe partea stg.in urma cu aprox.un an iar pe partea dr. am schimbat pivotul si rulmentul acum doua zile dar zgomotul nu a disparut (inainte de shimbarea rulmentului dr. nu prezenta joc dar am crezut ca el este cauza zgomotului-"huruitului"),nivelul uleiului in cutie este normal,ce sa fac? multumesc mult.
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Daca tot ai umblat la roti,nu ai verificat jocul planetarelor?Posibil de acolo sa fie huruitul,daca zici ca rulmentii sunt buni.
  • leorac

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Pana la urma era rulmentul stg. schimbat in urma cu un an si care s-a dovedit a fi de calitate,ca orice piesa ce nu e "pe original"cum zic domni de la magazine.Deci toata "huruiala"venea de pe partea stg. ms.mult
  • aladinman2002

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
salutare colegi!
tot am cautat problema mea...dar se pare ca nu s-a mai intalnit nimeni cu ea. masina mea vectra b2 din 2001 z16xe.
in iarna trecuta de doua ori mi s-a intamplat, de drum itins si drept si fara zapada sau gheata sa-mi fuga masina intr-o parte sau alta ca si cum as fi ramas in pana cu o roata, sau ca si cum o roata s-ar fi infranat. imediat am oprit si am pus mana de roti sa verific dar nimic(nu era nici una calda ...ca si cum ar fi mers infranata). de atunci am schimbat pe fata flanse amortizoare, bielete atiruliu, bucsi bara stabilizatoare, telescoape spate. problema mea este ca si acum (vara) patesc acelasi lucru. pe drum intins simt cum masina o ia necontrolat ...mai ales pe portiunile cu denivelarile facute de tiruri. am mers la service sa verific ce bucsi pe fata sunt cu probleme.....dar meseriasii de acolo au spus ca totul e ok. nu stiu care ar fi cauza. tin se metionez ca pe drum intins drept simt fiecare denivelare din astfalt nu mai zic de drumurile proaste din buzau ....pe alea le simt fara nici o problema.(am uitat sa precizez ca am facut testul la amortizoare si au iesit cu 80% toate)
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ce dimensiuni ai la cauciucuri si ce tip de suspensie ai?
  • aladinman2002

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
la cauciucuri am dimensiunea standard 195 65 15 cu suspensie normala (ma asteptam ca la o suspensie sport sa fie mai rigida de aceea am preferat o masina mai "comfortabila" ). mai ales dimineata cand plec se aude si in drepta fata si in spate o troncaneala infundata. daca la roti s-au uitat si au vazut ca nu sunt probleme oare sa fii picat flansele de la amortizoare in nici o jumatate de an. stiu ca am pus lemforder si stiu ca sunt printre cele mai bune. sa fie oare si amortizoarele chiar de mi-au iesit la test 80 %? sau sa fie din caseta de directie?. stau si ma gandesc la ce service sa ma mai duc aici in buzau...vre-o recomnadare ceva?
  • aladinman2002

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
am fost la service (cei de la fiat). .... si mi-au spus sa stau linistit, toate sunt bune. nu troncane nimic nu bate nimic, masina este perfecta.....o singura explicatie referitoare la faptul ca pentru drumurile noastre ar fi trebuit un pachet drumuri grele. totusi, parerea mea este ca ar trebui totusi schimbate amortizoarele fata chiar daca testul a iesit 80 %. asta voiam sa va intreb: pot fi ineficiente amortizoarele chiar daca pe test ies destul de bine? pentru ca alta explicatie nu gasesc la ceea ce patesc eu cu masina asta.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR