Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Mikorokotroko

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Mures
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut. Eu nu inteleg cum va scade oil life asa de jos. Eu la prima revizie la 1500km mai aveam 55%, iar acuma am 25000km si mai am 70%. Si am masina de 8 luni, si merg fara prea mari menajamente, ma refer la faptul ca vreau sa simt cei 160 HP Razz
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@Mikorokotroko
explicatie e simpla, in cazul tau nu a apucat sa scada pentru ca faci ff multi km in timp relativ scurt
din verificarile mele nu are legatura cu nr de km sau silul de condus si mai degraba e o strategie de marketing
oil life e acelasi lucru cu INSP de la vechile generatii si acesta scade cu un procent o data la 3-4 zile indiferent de cati km faci cu masina sau stilul de condus Embarassed , asta ca atunci cand masina implineste un an calendaristic oli life ajunge la 0%
  • crconst

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
'@lucio85

Explicatia ta se poate aplica la mine, ( masina are 7 luni folosita decat odata la 2 luni) si deci ar trebui sa fie la 50% (sau aproape). Intrebarea este ce faci, te duci la service si iti schimba uleiul sau reseteasa aplicatia si iti arata iar 100% oil life.

Are cineva experienta cu Di-Bass Ploiesti, sunt buni pe partea de service? Nu de alta dar nu m-as duce pana la GTT Bucuresti sau Victoria Brasov doar pt atat.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@crconst
din ce am observat eu pana acum exact cum am zis si mai sus
nu conteaza nr de km sau stilul de condus ci doar timpul, iar in cazul tau la 7 luni ar trebui sa fie undeva pe acolo
recomandarea la orice masina indiferent ca s-a mers cu ea 10-15k sau nu ai facut decat 1000-2000km intr-un an
uleiul trebuie schimbat, pentru ca isi pierde din proprietati, oxideaza si nu mai realizeaza ungerea necesara
eu zic sa mergi sa schimbi uleiul atunci cand faci un an calendaristic chiar daca nu faci km si atunci se reseteaza si oil life, oricum e obligatorie revizia de un an atat timp cat masina e in garantie
Skip ads

  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Problema mea in continuare,poate ma ajuta cineva....
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=75590
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Eddie a scris:Problema mea in continuare,poate ma ajuta cineva....
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=75590


De azi nu mai am nicio problema...am portbagajul mai mare ! Am rezolvat-o ! Very Happy
  • gpoint

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Va salut domnilor . Acesta este primul meu mesaj pe acest forum.Momentan am o Honda Civic 2.2 ICDTI 140cp si in vreo 2-3 luni vreau sa imi cumpar O Insignia sunt fermecat de ea dar nu am avut OIRO necesari sa imi cumpar una , ei bine acum am . Am tot citit prin posturile voastre si nu prea am gasit probleme mari in afara de blocarea usilor si scartaitul bordului nu prea sunt . Ma puteti ajuta cu un sfat cu o parere in legatura cu ceea ce ati patit voi cu ale voastre dupa un anumit nr de km ? Am auzit ca sunt probleme destul de mari cu : placa de presiune , ambreiajul , volanta , turbina ? Este adevarat a picat la cineva sau sunt numai rautati ? Daca a picat la cineva cam cat costa ? In general piesele sunt scumpe sau nu prea un ex sau 2 daca se poate ? Va multumesc mult si am sa va urmaresc in continuare sa vad ce mai spune`ti . Va salut !
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
gpoint a scris:Va salut domnilor . Acesta este primul meu mesaj pe acest forum.Momentan am o Honda Civic 2.2 ICDTI 140cp si in vreo 2-3 luni vreau sa imi cumpar O Insignia sunt fermecat de ea dar nu am avut OIRO necesari sa imi cumpar una , ei bine acum am . Am tot citit prin posturile voastre si nu prea am gasit probleme mari in afara de blocarea usilor si scartaitul bordului nu prea sunt . Ma puteti ajuta cu un sfat cu o parere in legatura cu ceea ce ati patit voi cu ale voastre dupa un anumit nr de km ? Am auzit ca sunt probleme destul de mari cu : placa de presiune , ambreiajul , volanta , turbina ? Este adevarat a picat la cineva sau sunt numai rautati ? Daca a picat la cineva cam cat costa ? In general piesele sunt scumpe sau nu prea un ex sau 2 daca se poate ? Va multumesc mult si am sa va urmaresc in continuare sa vad ce mai spune`ti . Va salut !


bine ai venit pe forum. din ce am citit pana acum, nu stiu de nici un caz de turbina, volanta, ambreaj etc. de altfel in germania sta bine prin topuri la fiabilitate. eu sunt la a doua insignia, nu am avut probleme majore la nici una din ele. la prima am avut mici greieri in bord si alarme false la senzorii de parcare fata din cauza suportului de nr. la a doua nu am ce reprosa.vezi ca am un jurnal de bord pe softpedia.
Skip ads

  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Eu sunt la prima Insignia, 1.5 ani, 50.000 km si sunt f multumit.

Probleme: deschiderea portbagajului pe la 30.000 km, rezolvata in garantie, de atunci functioneaza impecabil.

Si am mai avut un recall in service pe la 20.000 km si mi-au schimbat in garantie discuri + placute garantie spate. Recall-ul a fost pt toate masinile cu frana de mana electrica.

In rest reviziile la 15k si motorina Wink.
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Va salut, dupa aprox. doua luni de asteptare mi-a sosit masina: Sport Tourer 2.0 CDTI, 130 cp. Am facut 4000 de km si sunt foarte multumit, cu un singur amendament: ca nu am luat motorul de 160 cp. Va spun ca inainte am mai avut wv passat break si Audi A6 Avant, 2.5 TDI. Masina asta chiar e reusita. Modelul este Edition+Premiun Edition+CD 400, 245/45/18.
L.E Am si o rulota cu mma 1300 kg.
  • chivuletz

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Insignia
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Protektor a scris:Va salut, dupa aprox. doua luni de asteptare mi-a sosit masina: Sport Tourer 2.0 CDTI, 130 cp. Am facut 4000 de km si sunt foarte multumit, cu un singur amendament: ca nu am luat motorul de 160 cp. Va spun ca inainte am mai avut wv passat break si Audi A6 Avant, 2.5 TDI. Masina asta chiar e reusita. Modelul este Edition+Premiun Edition+CD 400, 245/45/18.
L.E Am si o rulota cu mma 1300 kg.


dak nu te superi...knd ti-a ajuns masina ? (ziua..)
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Pfff ! Era intr-o Joi si cred ca data era 05.05.2011, de ce? Are importanta?
Skip ads

  • chivuletz

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Insignia
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Protektor a scris:Pfff ! Era intr-o Joi si cred ca data era 05.05.2011, de ce? Are importanta?


de curiozitate doar ..k tre sa imi ajunga si mie masina sapt asta pe sf..si eram curios sa vad in ce zi ti-a venit Very Happy
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Mi s-a scamosat centura de siguranta,acolo unde se freaca de sistemul de blocare al centurii.Sincer,materialul din care e facuta centura mi se pare slab calitativ si mai subtire decat la alte centuri de siguranta.A mai patit cineva acest lucru ?

P.S. Am vorbit la Opel si ii vor face o poza sa vedem daca GM accepta sa o schimbe pe garantie sau nu....
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Centurile unde sunt facute? La a mea takata Romania.
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Nu m-am uitat,dar in loc sa fie mai groase si sa para putin plastificate,sunt subtiri si se desira....
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Eu nu am observat asa ceva la centuri. Dar am observat de vreo doua saptamani un scartiit la frana pe partea dreapta fata de groaza.
Cat de curand o sa ma duc sa le verific.
  • insignia blue

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 16let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
salut,a avut cineva probleme cu ambreiajul?imi miroase a ambreiaj,multumesc anticipatp.p.s.insignia 1,6 turbo
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salutare.
Stie cineva unde este situat filtrul de polen la Insignia?
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
crybabyro a scris:Salutare.
Stie cineva unde este situat filtrul de polen la Insignia?

in spatele torpedoului din partea dreapta Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR