Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Daca eu am sansa sa traiesc intr—o societate, unde pot avea acces la cultura, si unde am putut descoperi adevarul, de ce sa dau cu piciorul? Majoritatea triburilor (indiferent de zona), au o forma de inchinare. Poate lor Li s—a descoperit in mod personal Dumnezeu, si merg din generație in generatie.........poate fi asa sau nu, dar sunt convins cã Dumnezeu are un plan si pentru ei.

Nu vreau sa aduc pe nimeni pe nicio cale, fiecare are minte sa gîndeascã si sa aleaga in mod personal. Eu am adus dovezi (care au fost solicitate, fara iau la mistouri pe nimeni) la lucrurile care s—au spus, si care nu erau corecte. Ca deranjeazã asta e, nu am nici o problema.

Poate pe mine nu ma comanda nimeni......poate am afacerea mea si timp liber cat vreau eu......poate imi permit un Porsche si mi—am luat Opel........poate.....!
Si daca esti crestin, automat esti si sarac, sau trebuie sa fii sãrac sau rupt in fund?

Pentru restul mistourilor ieftine (gen popa sau pastor), nu ca as fi la un nivel foarte inalt, dar nu ma cobor atat de jos......

Vad ca discutia merge intr—o directie pe care nu mi—o doresc, credeam cã se poate purta un dialog civilizat, fara mistouri si jignire.....se pare ca nu se poate, nu e nici o problema.

Bafta— definitie data de dex= sansa, cinste....etc.

Dar ca sa nu abia nimeni de comentat, va spun Servus Smile.
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,681
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Sa mai revii.

Mari pischeri mai sunteti si voi... a zis omul ceva si ati sarit ca hienele pe el cum ca-i popa. Da, a zis ce zice si popa, dar nu-i tot una. Mr. Green

Trebuie remarcat ca adevarul are multe fatete, iar fiecare dintre noi o vede doar pe câte una. Daca am deschide ochii mai bine, ce bine ar fi.
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Borsy ... am sa fiu punctual la tot ce afirmi ... "ti sa dat accesul la cultura sa afli adevarul" ... vezi ca adevarul tau poate fi diferit de al meu sau al vecinului de peste drum.... exista un adevar relativ. Daca faci referire la adevar ...
In cazul 2. trebuie sa fiu de caord cu tine cu un amendament ... "Dumnezeu are un plan cu ei ... " ... poate ca se chiama altfel .... si poate e negru sau ... verde. Acea forta poate fi numita functie de religia poporului, comunitatii sau a tribului si poate lua aspectul dorit de credinciosii respectivi. Sa o numim universal ... "o forta divina" cred ca e mai corect.
3. Poti conduce ce masina doresti atat timp cat o faci legal si iti platesti taxele.
4. Un popa,prelat,calugar sau ce grad o avea el , are capabilitatea sa vorbeasca si cu un profesor dr. univesitar ... cat si cu o persoana cu coeficient de inteligenta scazuta. Acopera datorita talentului psihologic (in termen stiintific),(unii ii spun har pt termenul religios) o o plaja mare de psihotipuri umane.
Tocmai finalul este de comentat un pic mai mult. Sau mai bine zis ... de lamurit. Nu ne luam La revedere ... la fiecare scriere,pt ca dorim ca dialogul sa fie cursiv. Daca traim in Ardeal ... eu stiu obiceiul ca sa folosim cateodata in exces ... Ciao ... Ciao. Nu avem nimic impotriva ... dar nu te superi folosirea cuvantului Bafta ... dupa fiecare dialog creeaza un fel de nota de persiflare. Sfatul meu sincer este sa lasi discutia deschisa ... fara acel Bafta (din final). Nu e mai firesc asa ?
P.S. Apropo ... si sa fi popa este o meserie, chiar nu trebuie sa te simti ofensat. Mie imi plac popi din zonele hispanice care chiar sunt destupati (nu inhibati ca ai nostri) ... poti vorbi orice cu ei si nu te trimit imediat la scriptura.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Hai mai nenea Borsy nu te suparara pe noi, esti tu mai tinerel asa si inca suferi de pacatul trufiei dar crede'ne ca noua ne place de tine si vrem sa vorbim cu tine! Mai vino pe la noi, ca sa fiu in asentimentul colegului Happy, ca poate ne consolam reciproc cu faptul ca in viata asta n'o sa aflam adevarul niciodata, poate pentru ca nimeni de pe pamintul asta nu'l cunoaste sau si mai rau pentru ca nimeni nu vrea si nu are interes sa'l cunoastem. Cum din toate timpurile au existat smecheri priceputi in confiscarea realitatii si in contrafacerea ei cu mare maiestrie fii sigur ca s'au priceput sa ne contrafaca si noua vietile alterindu'ne perceptiile asupra ei prin diverse metode ce exploateaza slabiciunile si temerile oamenilor. Tot ceea ce incercam sa facem aici in mod neacademic este sa strapungem válul mental ce ni l'au aruncat peste ochii mintii smecherii profitori milenari, ...atit si nimic mai mult...

L.E. ...nu'ti spun "bafta" dar te salut respectuos! Wink
Skip ads

  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Am sa va supun atentiei un aspect pe care tot mai multe biserici il practica. Sonorizarea excesiva. Se stie ca sunt tot mai multe biserici care folosesc tehnologia moderna. Becuri economice in iluminare, aparatele de aer conditionat si statiile de amplificare. Nu am nimic cu toate astea dar sunt unele biserici care au scoase cate o boxa doua de mare putere, in afara bisericii(permanent) in asa fel incat poti sa auzi slujba si (cantarile nu totdeauna melodioase) de afara. Si cum bisericile se intampla sa fie amplasate printre blocurile de locuit ... sa te ti lalaieli si cantari de se aud la 3 blocuri distanta. Nu credeti va invit la mine acasa la Obor(vis a vis Kaufland Bucuresti) biserica Sf. Dumitru ... si cand dorimi mai bine sambata sau duminica dimineata sau cand e sarbatoare ... se lasa cu decibeli din difuzoare. Tin sa mentionez ca inainte de revolutie slujbele se tineau dar aveau decenta.Se mai practica ceva de genul asta pe la moscheile musulmane cand se chiama credinciosii la rugaciune ... dar dup aia rugaciunea e facuta totusi in liniste si in intimitatea moscheii. Eeeii ... nu ... unii popi ortodocsi s au gandit sa se auda slujba si afara .... Ma batea gandul sa ma duc la politie sa depun o plangere de tulburarea linistii publice .. poate umbla totusi la potentiometrul ala si l da mai incet.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,681
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Am gasit si tradus in limba româna documentarul cu meditatia pe care l-am pus mai sus, il puteti viziona aici.

Si am mai gasit ceva interesant, dar inca stau sa rumeg ce castig daca incerc si reusesc, ori daca sa incerc sau nu chestia asta timp de o saptamana. Am ascultat cam 8 min aseara, eram cam rupt de oboseala dar din curiozitate mi-am pus castile si am ascultat (insa cu ochii deschisi, nu cu ei inchisi asa cum zic ei in descriere) si urmarea a fost ca m-a luat o durere de cap si m-am oprit. Si-apoi am citit vre-o cateva sute de comentarii din cele de pe pagina, sunt tot felul de pareri si experiente unele pro altele contra, ei daca e cineva mai evoluat pe directia asta si stie sa dea un sfat corect eu il astept.

Am tras o portie de ras, dar m-am si ingrijorat unpic citind ce au relatat altii. Cert e ca trebuie sa faci asta dimineata cand nu ai ganduri negative, atunci cand esti calm si odihnit. Altfel, poate nu reusesti, sau poate vezi ce nu e bine sa vezi.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Sint citeva faze pe care trebuie sa le parcurgi pina intri in starea de meditatie. Daca vrei sa inveti sa faci meditatie te sfatuiesc sa te initiezi cu cei ce stiu sa faca asta si accepta sa te indrume. Nu merge dupa metoda romaneasca: romanul le stie si le face pe toate!
Poti sa incerci la filiala locala yoga, in primii doi ani, timp in care primesti initierea n'or sa reuseasca sa'ti suceasca mintile cu ideologia Smile iar asanele si meditatia n'au stricat nimanui. Altfel senzatia este fantastica... daca te tii departe de amanuntele bombastic-religioase.
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Si daca nimeresti si la "gasca" lu` Bivolaru ... o sa incerci si o "citronada" ... "pipiGuru" ... si bonus o sa mai dai si la buci pe la vr o yogina nesatula ... Smile) Smile) Smile) .... haaai maaaaa ..... da o n colo de treaba ...
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,681
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
@iso
Merci de raspuns. Doar ca nu am firea necesara sa pot face Yoga, sunt iute de felul meu si mereu n-am stare. In plus, nu pot sta în pozitia lotus ca am o problema cu ligamentul de sub genunchiul stâng, deci cel mult sa fac meditatie sezând pe scaun picior peste picior sau în pozitia culcat pe spate. Dar o s-o iau eu încet... încet... cu inceputul, si probabil ca o sa si reusesc la un moment dat. Meditatia e un 'MUST HAVE', vreau sa o practic pentru sanatate si pentru intelect. Uite aici ce am ascultat azi-noapte inainte sa adorm, culmea e ca m-am relaxat maxim si dupa asta chiar ma simteam fresh, mi-a luat aproape o ora sa adorm din nou. Smile Asta neaparat trebuie ascultata la casti, iar daca se poate, sa fie unele de calitate.

@viforel
Sa stii ca am doi prieteni care merg la Yoga în mod special sa pasca in grup ceva caprioare manipulate mental. Si chiar cred chestia asta, ca nu e greu pentru cineva initiat spiritual sa le însurubeze în cap idei d-astea si tot mental sa le anuleze toata rezistenta psihica daca sunt slabe/labile psihic. Mie personal mi-au recomandat sa NU ma duc la Yoga ca cica sunt însurat si daca încep sa pasc la caprioare s-ar putea sa-mi stric familia si n-ar fi cazul sa fac astfel de prostii ca am familie si copil. Laughing No bine... acuma, ei oricum n-au familie/copii, sunt liberi de orice angajament si deci pot sa faca tot ce le trece prin cap. Mr. Green


Ultima modificare facuta de ahappyuser la Mar 01 Jul, 2014 5:55 pm, modificat de 4 ori in total
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Ehh ... m am mai linistit ... credea ca ai ganduri .. "d alea". Mai acu cativa ani buni (inainte sa ma casatoresc) imi zice in amic... (golanas ce i drept) ... " auzi frate ... ne bagam si noi sa vedem ce i pa la Bivolaru ...? Cica e rost de "pompe" ... la greu" ... am ras cand mi a zis. ... el a continuat....... "daaa maaa .... sunt ele cam nasparli la moaca .unele mai trecute ... daaaa e rost deee ... "bucimbol" ......Smile m am prabusit de ras. Evident n am dat curs ... experimentului ... ca am simtit ca gruparea are probleme. Si am avut oarecum dreptate ... a urmat scandalul mediatic si alte minuni. In fine ... cine are timp sa stea sa se uite la stele ... n are decat. In India mai in trecut ... normal ca stateau si meditau Smile ca de foame ... din lipsa de mancare mai bine inchideau ochii si se detasau ... isi abateau gandurile:-). D aia vezi cate un yoghin d ala batran cu barba .... dupa ce se duce el prin desert ... slab mort, schelet Smile ... pai ce sa manance p acolo ....Smile
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
...dragii mei e grav daca ati inceput sa ginditi buruienos in gradina domnului! Laughing
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Iso ... ce i mai omule ... am povestit o situatie... acumaaa .... ca ... colegu happyuser e stresat si isi pune o muzica d aia ..."intergalactica" ... "spatiala" Smile e problema lui ...n a zis omu ca se muta cu arme si bagaje la yoghini ,la budisti ... face si el experiente Smile ....cand te am vazut ce ai scris ... mai mai sa ne dojenesti Smile. ... parca vad o babuta in fata cu texte d alea ... "sa stricat lumea maica" ...Smile Smile Smile
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Cretinciosii cotizanti sint rugati sa se prezinte la ghiseele BOR pentru eliberarea certificatelor de actionar! Laughing BOR a devenit S.A.-societate pe actiuni in toata regula! Din pacate pentru noi populimea platitoare de impozite si taxe, statul roman corupt inca n'a aflat despre acest fapt de mare angajament spiritual savirsit de BOR cu mare maiestrie si tot de la noi prostimea suge cele mai mari taxe ca sa ghiftuiasca popimea lacoma si nemernica.
Cretinciosi ati invins, mergind la biserica ati devenit bogati! ...ups pardon, nu voi ci popimea lacoma s'a imbogatit de pe urma pupicilior aplicati de voi cu mare regularitate si sirg fundurilor grase popesti intru' slava si belsugul sfintei smenozenii crestine pe numele ei de curva institutionala BOR. Evil or Very Mad

Detalii inspaimintatoare aici: Cum a devenit arhiepiscopia Clujului jucator pe piata de capital
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Paaai ... daaaaa, paaai ... daaaaa ... Daca inainte de comunism pe vremea regala si dupa, se proceda tot asa si BOR avea mosii ... Comunistii le au luat si le au mai scurtat aripile. Sa intors democratia ... eee pai sa le dam ce era al lor mai fratilor. Ca altfel avem parte de procese la CEDO. Daca suntem credinciosi ... inteleg. Dar ca suntem si prosti ... nu mai inteleg. Cand BOR iau bani din 2-3 surse ... nu poate sa hotarasca cineva. Pentru terenurile si averile compensate , cati zeci de ani ar trebui sa le dam salarii de la buget ? Si atat. Pai vor si bani de la buget,vor sa aibe si afaceri,(cladiri,spatii,hoteluri) terenuri,paduri, ..... si ce mai vor ?
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,681
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Acolo (în poza) era intâlnirea actionarilor ? Smile
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,681
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Am mai vorbit si cu alti prieteni care fac din meditatie o practica zilnica, si mi-au spus ca din momentul in care ,,o sa ma desprind,, voi vrea sa fac asta zilnic. Cica experienta nu se compara nici macar cu seczul. Am ascultat pe casti acest link si am fost aproape-aproape sa ma desprind, simteam cum capul ar vrea sa se ridice dar eram cu mainile incrucisate pe piept (stând intins la orizontala) si parca mâinile ma apasau si simteam cum nu ma lasau sa ma ridic de la jumatate. Defapt, stau si ma gandesc ,,cum de unii calugari, sau chiar si alti initiati inafara bisericii pot sa-ti spuna lucruri din trecutul tau sau din viitorul tau ?,, Ca astea doua sunt lucruri atat de personale... iar cei ce o fac (cel putin pentru mine) sunt exact aceia care si-au deschis glanda pineala si cu ea pot vedea in viitor sau in trecut. Asadar, nu cadeti muti de uimire in fata calugarilor cu puteri telepatice ca asta e mecanismul : glanda pineala, si antrenamentul necesar folosirii ei. Posibilitatile ei sunt nelimitate.

Deci, incepand de astazi m-am hotarat sa fac tot posibilul sa folosesc mai mult de cei ,,5% din posibilitatile creierului uman,, consider ca cei 5% folositi in viata de zi cu zi i-am cultivat deja suficient de mult (din scoala pâna azi) cât sa pot sa trec dincolo de cei 5% si sa ma bucur de puterea mintii cu care este inzestrat orice om. Asadar, daca poate cineva sa ma ajute cu vre-un link, sau daca cineva este deja initiat si are un sfat care mi-ar prinde bine acum cat sunt la inceput, il rog sa ma ajute cu orice considera el ca ar fi de un real folos.

L.E:
Uitati-va numai ce zice Gregg Braden in link-ul asta despre om si natura/puterea mintii lui, asta deja e stiinta.


Ultima modificare facuta de ahappyuser la Lun 07 Jul, 2014 7:11 pm, modificat de 2 ori in total
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
http://www.descopera.ro/sti...e-al-treilea-ochi
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,681
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Merci, am citit, dar as fi vrut ceva mai in detaliu : cum trebuie procedat, care sunt 'the best practices', la ce sa ma astept, ce ar trebui sa nu fac, etc.
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Mda ... vad ca experimentati. Nu zic sa nu ... dar vedeti ca joaca asta poate sa nu iasa bine. Nu cred ca e tocmai normal sa experimentam pe propriul corp tehnici incerte care pot avea efecte. Deci ... mare grija Daca tot va arde de chestii d astea mai bine mergeti la experti care au sa va si arate ... rezultate. Am zis experti, nu falsi profesori. Apoi, urmeaza lucruri si tehnici anexe care pot duce subiectul intr o capcana ... se poate intra intr un "derapaj al vietii", vezi grupari gen Bivolaru.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,681
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Oh, nu... Nu caut profesori iluminati, nu e nevoie de o religie, grupare sau apartenenta la ceva. Cu totii avem puterea de a medita, de a fi sanatosi si treziti spiritual. Doar ca trebuie sa devina stil de viata, nu trebuie neaparat sa vina din vre-un curs sau seminar, unii o tin tot dintr-un seminar in altul pe teme de spiritualitate sau de business si nu se vad rezultatele... de ce? pentru ca defapt chestiunile astea despre care inveti trebuie sa devina un stil de viata. Nu poti sa te minti la nesfârsit, doar cu iubirea, adevarul si cinstea se merge inainte, nu se poate altfel.

Ia uitati ce zice omul asta aici.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR