Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • rahmaninov

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
andreiarabolea a scris:Salut....

Si eu nou pe aici ... (cresc utilizatorii pe zi ce trece).

Scurt si la obiect.

Tot un OPEL VECTRA as vrea sa achizitionez si eu din Germania (autohus.de)
intrebari:

2.0 DTI > CAT consuma ?
daca se stie ceva concret despre aceste motoare.
Se pare ca voi gasi ceva acolo..chiar pana in 100.000 km. (77k 65k).
an: 2004.

Sau altceva: link-uri...ceva despre acasta varianta !


Intrebare: cat vrei sa dai pe masina?
Skip ads

  • Haurar

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Pret rev. 60000km la 2.0T :

- manopera 150 Ron la DiBas
- piese 190 Ron ( filtru aer,benzina, polen , ulei si 6l ulei GM)
TOTAL: 340Ron < 100E

O fi scump la benzina o revizie? Oare cat costa la diesel la 1.9 CDTI ? tare sunt curios , merita diferenta de bani intre diesel si benzina?
  • opelvectra

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
1.8 140 ps vs 1.9 150 ps
  • opelvectra

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
dfghdhdhd
Skip ads

  • cruger

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
eu nu mai inteleg nimic din topicu asta
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
opelvectra a scris:dfghdhdhd

Pai asta era ideea.
  • cruger

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
@Marian-Codrin nu exista 1.9 tdi euro 4 , asta in primu rand si in al-2-lea nu stiu unde e atat de cunoscuta fiabilitatea acestor 1.9 tdi. Cred doar ca numarul lor, faptul ca toata lumea cum poate sa isi ia o masina , una doua 1.9 tdi. Very Happy Patetic
intra si tu pe wwforum.ro si o te cam iei cu mainile de cap
Pai ce prob au baietii nostri cu diesel-ul de la opel sunt floare la ureche fata de ce am citit acolo.
Si eu vroiam passat si m-am linistit.
Mai poti sa citesti in revista "que choisir" unde au facut baietii rewiews depre modelele de passat, si nu a iesit bine.
si tot asa
  • Haurar

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
cruger a scris:@ nu exista 1.9 tdi euro 4 ,


Total neadevarat...VW si Audi au motoare 1.9TDI de 116CP Euro 4 , chiar si motoarele de pe Passat-ul anterior din 2005 au Euro 4....Smile Si alea de 2.5TDI V6 din 2004 sunt Euro 4...
Skip ads

  • CHIRIAC

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2008

  • Mesaj Privat
SALUT sper sa fiu alaturi de voi cit de curind

Salut la toti fanii OPEL ,sint la al 3-lea opel astra si sint multumit ,ultimul are motorul de 2.0 dth acum il am la vinzare masina merge super nu ma indur sa o dau dar ce s-ai faci ,astai viata cind vrei mai mult ,in concluzie dupa vinzare urmeaza VECTRA C am zis sa iau 1.9 cdti de 120 cp alte cunostinte ca cel de 150 cp e tot acelasi motor dar mai puternic ,corect zic si eu dar am inteles ca cel de 150 cp c-am rupe tot dupa motor daca te dai la el (ambreiaj,fulia mare care tine cureaua de la A/C ) si turbina e modificata sau variabila (nu am inteles prea bine asta cu turbina).
Acest motor de 1.9 cdti indiferent de cai este un motor reusit ?
Din informatiile voastre c-am cit tine turbina si injectoarele la acest tip de motor?
Intreb ca sa stiu la achizitionare la ce sa ma orientez ,nu am bani de noua si ma multumesc si cu S-H.
Va multumesc de atentie si fara evenimente neplacute.
PS.La asa ceva visez si astra e al meu deocamdata.







  • GABIEFECT

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 2.0DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut.Am si eu un opel vectra B din noiembrie 2001 cosminionut daca esti interesat asta e nr meu de telefon 0744106681

  • CHIRIAC

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Se vede treaba ca nici aici nu se mai uita nimeni se dau anunturi publicitare mai nou...........
MULTUMESC.
  • CHIRIAC

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Chiar nu mai intereseaza pe nimeni titlu acestui topic sau nu am fost prea explicit in mesajul meu de mai sus din 18 feb. 2008 ora 4 57 pm ?

Fara cuvinte....... Oare?
Skip ads

  • cruger

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
@chiriac Spune tu te rog mai exact ce anume vrei sa sti ? Fiabilitatea motorului multijet de la fiat ? Nu cauti unde trebuie. Ar trebui sa cauti pe net rewiews, rapoarte service, reviste de specialitate, etc etc. Aici o sa obtii raspunsuri in marea lor majoritate subiective. Cauta statistici.Asta ai tu nevoie nu de sfaturi de pe forum. Parerea mea. Aici poti intreba ce parere are unu si altu dar ceva elocvent nu vei obtine si mai rau o sa te ametesti. Urmeaza-mi sfatul si o sa-mi dai dreptate. Succes Cool
  • CHIRIAC

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Se pare ca mai citeste cineva (cruger)dar daca nu te superi asa se numeste topicul ,,vreau sa-mi iau o vectra-info"si de la acest info as dori ceva lamuriri .nu ma intereseaza statistici pentru ca am fost la reprezentanta Opel din Braila si am luat toate datele de care eram interesat ,dar eu intreb persoane care are asa ceva si ce parere au despre vectra c 1.9 cdti :
- am inteles eu ca motoarele CDTI sint facute la italieni si de 1.3 1.7 si1.9 de ce ,nemtii nu mai sint in stare sa faca motoare ,sau sint motoare ,,comerciale" si de duzina?
-de ce aceste motoare CDTI arata sub masca de plastic ca niste bulgari de pamint si ulei ca eu la motorul meu de 2.0 DTH nu am vazut asa ceva ?
-dece 2.0 DTH are doar 101 cp si motoarele de 1.9 au si 150 cp , nu sint inpinse la maxim cu o durata de viata mica ?
- cit tine turbina si injectoarele la acest tip de motor? cdti-urile am inteles ca nu au pompa de injectie dar au injectoare electronice si astea sint cheia la aceste motoare?

Nu sint intrebari pentru date tehnice doar pareri ma inereseaza daca aveti?E posibil ca aceste motoare pentru ca sint generatii noi sa nu aiba probleme inca .
Sint interesat sa cumpar un vectra c dar nu stiu inca ce sa iau 1.9 cdti sau 2.0 dth chiar daca e mai slab e mai testat si mai sigur.
Multumesc pentru atentie si numai bine.
  • cruger

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Deci cand am spus statistici, nu am spus informatii generale despre masina in sine luate de la reprezentanta. Statistica inseamna sa vezi numarul defectelor aparute in perioada de garantie si dupa , pe o perioada de timp sa zicem de 3 ani la un anumit model de masina, in comparatie cu altele. Cum vrei tu sa afli asta aici ?. Iti spun eu cum . Nu se poate. Daca vrei sa gasesti raspunsul la intrebarile tale, cauta ce ti-am zis. Aici nu gasesti ce vrei tu. Teste comparative intr-e motoare fibilitate, probleme uzuale, nu le poti gasi repectiv afla de la 20 de insi pe un forum. Asculta ce iti zic. Ca sa iti poti face o idee poti cauta revista TUV. E din GE si e un clasament de fiabilitate pe producatori pe o baza de 9 mil de masini din 99 pana in 2007. De aicui poti trage intr-adevar o concluzie daca un model anume are probleme sau nu. Adik ce spuneai tu de motorul de 150 de cai, ca face ca drege ca rupe , etc. Intelegi acum ?
  • CHIRIAC

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2008

  • Mesaj Privat
OK se pare ca mai am de studiat si de cautat ,si o sa mai astept un timp oarecare pina ma hotarasc ce imi cumpar , sint putin confuz.
Oricum multumesc pentru sfat .
  • cruger

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Ai vazut ? Incepi sa intelegi acum. Iti doresc mult succes si sa ne anunti si pe noi cand te hotarasti asupra unui model. Atunci poate ne poti argumenta de ce ti-ai luat modelu ala si nu altu. Bafta
  • CHIRIAC

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Dar dupa tine care ar fi alegerea si de ce?Vad ca esti online ai timp de o discutie uite adr. mess chiriac_1974 . Multumesc
  • always on the run

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
In primul rand "Bine am venit" pe forum, asta este primul meu post!
Doresc sa cumpar o Vectra B, iar la banii care-i am ,ma incadrez undeva la '98-'99.
Aceasta masina va fi folosita destul de intens in Bucuresti, si acum intreb care este cel mai fiabil motor pe Vectra B?
Ma intereseaza urmatoarele aspecte: consum mic, fiabilitate, zgomot interior redus, intretinere ieftina si usoara.
Tinand cont ca pe aici sunt useri care au ceva ani la bordul unei Vectra B ii rog sa-si exprime fiecare punctul de vedere, incercand sa omitem consumuri exagerat de mici doar pt ca sotia a mers cu ea si a obtinut un consum superredus. adica ma intereseaza care este consumul real al motoarelor nu extremele.
rgs,
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
vrei diesel sau benzina?sa stim ce vrei.ca din ce ai scris u nu poti sa ai toate avantajel.consum mic si fiabilitate=diesel.zgomot redus si intretinere ieftina=benzina
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR