Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,Vectra A,C20NE,1992,116 CP! Imi pare rau daca nu abordez topicul ("Jante si totul despre ele") dar nu am gasit exact ceea ce cautam prin metoda "cautare",si astfel postez aici;deci,in legatura cu dimensiunile jantelor,si mai ales cu cele ale cauciucurilor:pana nu de mult(de doi ani...) am avut pe masina cauciucuri marca "Kinstrong",195/60/R15,ceva chinezarii,care erau ft imbatranite,nu neaparat uzate ,montate pe niste jante de Astra G.Cum ma pregatesc de un drum mai lung am schimbat cauciucurile cu altele intr-o stare mult mai buna,Dunlop SP Sport 200 E,195/65/R15 91V,si vreau sa spun masina este cu totul alta...amortizeaza mult mai bine denivelarile,franarea este mai eficienta,stabilitatea este mai ok.Cele vechi erau...PLASTIC,nu cauciuc ! Intrebarea mea este:in "Carte" am trecute ca dimensiuni de anvelope:195/60/R14 86 H; 175/70/R14 840 M+S;si eu am acum pe masina 195/65/R15 ,din cate am inteles imi dauneaza clar la abaterea vitezometrului cu - 5km/h,altceva ar mai fi...? 1)consum in plus,2)fortarea-solicitarea sistemelor de directie,3)franare,4)suspensie?Mentionez ca nu mi se pare ca diametrul rotii ar fi mult prea mare sau ar atinge de caroserie.Si o poza cu jantele ...
Skip ads

  • mocca

  • Mesaje scrise: 512
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salutare vreau sa imi cumpar jante de 15' pentru masina mea si nu stiu ce sa cumpar ..masina e Opel Vectra A are acum cauciucuri 175/70/R14 si vreau sa ii pun cauciucuri 185/60/R15 ce jante trebuie sa cumpar care sa fie distanta intre prezoane ?

THX
  • daniel.boescu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2010

  • Mesaj Privat
buna
a mai intalnit cineva jenti de tabla cu spite dupa modelul celor din aliaj? eu am avut surpriza sa vad ca ale mele au doar un capac de plastic.
  • kylerul

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2010

  • Mesaj Privat
@daniel.boescu
jantele acelea din tabla si cu aspect de aliaj se numesc jante structurale sau cel putin asa scrie in brosura opel.
ce masina ai si ce dimensiune au ? ( si eu am jante structurale pe 17" pe o astra J )
Skip ads

  • daniel.boescu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2010

  • Mesaj Privat
opel astra 1.3cdti
jantele sunt pe 16''. tocmai am cumparat masina si nu am mai intalnit asa ceva.
multumesc
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
am vazut destule jante de genu asta ... atat pe astra H cat si pe vectra C. Dupa ce stii unde sa te uiti le recunosti dintr-o privire.
  • kylerul

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2010

  • Mesaj Privat
sunt destule tipuri cu modelu ala de jante astra H, astra J, ultimul tip de zafira nu stiu cum se numeste, pe vectra mai sunt
  • adilos

  • Mesaje scrise: 663
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut,aveti cumva idee,jantele de 19'' de vectra OPC merg si pe Astra H?
Skip ads

  • nootka

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2008

  • Mesaj Privat
sal.
Am o nelamurire tocmai am achizitionat un opel astra H clasic III dar fabricat in 2010.Din fabrica cand mi-a venit are jenti pe 195/65/15.as dori sa stiu merg puse jenti pe 17,si ce dimensiuni la anvelope ar merge. mentionez ca am motor 1400cm2 90cp iar tipulde motor z14xep.va multumesc si astept un raspuns.
  • nirolff

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2010

  • Mesaj Privat
nootka a scris:sal.
Am o nelamurire tocmai am achizitionat un opel astra H clasic III dar fabricat in 2010.Din fabrica cand mi-a venit are jenti pe 195/65/15.as dori sa stiu merg puse jenti pe 17,si ce dimensiuni la anvelope ar merge. mentionez ca am motor 1400cm2 90cp iar tipulde motor z14xep.va multumesc si astept un raspuns.



Merg foarte bine de 17 si presupun ca sunt si in 4 prezoane. ti-as recomanda cele de pe opel tigra arata si bine estetic, am avut eu pe astra g din 2000
  • ionitzaemil

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salutare > am trecut ''in revista'' toate post-urile dar.............. tot am nevoie de ajutor > nu sunt lamurit pe deplin > am un astra H/2008 cu jante de 16'' in 5 prezoane si am gasit sa cumpar pe 15''(pers. spune k au fost pe un Zafira dupa care pe un Vectra-parca din 2001) >>>>> SE POTRIVESC - SUNT BUNE(in certificat imi permite de 15'') multam'
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Se potrivesc si nu prea. Astra H nu permite fizic la orice versiune de motorizare jante pe 15 iar cele proprii au et-ul mai mic decat vectra b sau astra g. Care sunt exact dimensiunile jantelor?
Skip ads

  • ionitzaemil

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Ptr. 15'' i-mi permite : ET 35 ...... si ptr. 16'' permite ET 37 / 39 > valori luate din certificatul de conformitate
Dar Gabi.B.HD cu siguranta a-i intrebat despre cele pe care a-s vrea sa le cumpar.............. din pacate nu stiu si nici pers. nu este in tema >o sa incerc sa-l dirijez , poate scrie ceva pe janta . Sad
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
De cele pe care vrei sa le iei am intrebat. Sigur sunt scrise pe ele dimensiunile.
  • ionitzaemil

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Ai dreptate , m-am uitat la cele de pe masina si scrie : 61/2Jx16 H2 ET37 > NI-MI RAMANE DECAT SA AFLU CE DIMENSIUNE AU CELELALTE
  • ionitzaemil

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
............ am luat leg. cu pers. ............. din pacate ....... ET 33...... si aveau si un pret bun.......... poate le vrea cineva > Tel: 0766422792 sau adyghetiu@yahoo.com. <
  • nislau

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2009

  • Mesaj Privat
salut,
vreau sa iau jante pentru cauciuri iarna ce ET imi trebuie 39 sau 49 pentru astra g, 2003? r14
  • nislau

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2009

  • Mesaj Privat
dupa multe cautari pe "goagle" am aflat raspunsul la ce inseamna ET39 si Et49 la astra G.
ET39 este indicat pentru jante raza 14
ET49 pentru jante raza 15 aceasta intrand mai in interior

ET 49 R14 e indicat pentru astra f, tigra

am probat et49 r14 pe astra g si pot spune ca pe spate e ok dar cred ca pe fata ar fi ceva probleme cert este ca ET39 e mai sigur pentru ca roata va calca mai in exterior si deci o stabilitate mai buna mai ales ca eu doresc sa echipez masina pentru iarna
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
ionitzaemil a scris:............ am luat leg. cu pers. ............. din pacate ....... ET 33...... si aveau si un pret bun.......... poate le vrea cineva > Tel: 0766422792 sau adyghetiu@yahoo.com. <


Poti sa le iei linistit intrucat jantele astea ies mai in afara decat cele indicate cu doar 2 mm asa ca nu este nici o problema. Totusi, inainte de a le lua, pune una pe fata sa vezi daca iti atinge etrierul in ea.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Are cineva montate pe Astra H jante cu ET 41 ( 205/55/16 )? Am vazut ca se recomanda ET 37. Ar fi probleme daca se monteaza cele cu ET 41?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR