Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • macelaru.daniel

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2013

  • Mesaj Privat
baieti pot sa fac cheie briceag pe vectra b2 2001?
Skip ads

  • Cristian Arnautu

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Zafira 2001 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2013

  • Mesaj Privat
buna ..am rezolvat si problema blocari-deblocari usilor spate ,,, singura problema era chiar in broasca ,,am desfacuto si am controlat si piesa care nu e buna e un comutator care da curent motorasului ....maine am sa pun si cateva poze ..eu acum am eliminat un fir si am pus pe direct fara acel comutator ....maine revin cu cateva poze ....daca cunoaste cineva dum as putea rezolva alt fel problema inafara de metoda aplicata de mine de anulare a comutatorului astept sfaturi ca am facut chestia asta doar la o portiera mai am de facut modificare si la aialalta ..pa
  • Cristian Arnautu

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Zafira 2001 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2013

  • Mesaj Privat
astea sunt pozele .........................
  • zangor

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 1998 X16 SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Buna seara!Am o vectra 1.6 din '98 de aproximativ 2 luni.De cand am luat-o am avut problema la usa dreapta fata:nu se inchide si nu se deschidea din inchidere, ci numai manual.De cateva zile usa a ramas blocata pe inchis, nu se mai deschide nici din interior si nici din exterior, siguranta se ridica/coboara normal dar usa tot blocata ramane.Am incercat sa dau jos capitonajul, am desfacut cele 3 suruburi de la baza buzunarului si pe cele de la maner dar nu pot scoate capitonajul neavand loc de bord.Ce sa fac?Va multumesc!



Ati fost de acord cu regulamentul, atunci cand ati deschis acest topic,considerati ca a fost respectat, acordul ?
Titlu,descriere.....cautare.
edit by Stefan Tolos.

21-Feb-13 11:09:56 PM
Skip ads

  • Glacius

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Tot cu usa dreapta fata am si eu probleme la o vectra B din 1996, intrebarea mea e , ce cod are acem modul sua ma rog broasca ce o fi cu inchiderea centralizata? Intreb asta pentru ca am mai schimbat module la skoda si s a intamplat ca modulul master sa nu recunoasca un modul second de pe alta masina incat a fost nevoie partea electrica sa o las de la masina mea si sa pun doar motorasul ( a fost o reparatie la motorasul ce urca si coboara geamul) .

La mine nici din telecomanda si nici din broasca soferului nu se inchide centralizat usa dreapta fata, nu mi dau seama care anume e acel actuator, eu as vrea sa mi iau broasca cu totul sa ma stiu intr o treaba , dar sunt pe coduri si fiind in anglia sunt nevoit sa iau de la o vauxhall .
  • Leevy

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2009

  • Mesaj Privat
OK dar sa stii ca daca e cu volan pe stanga nu se potriveste actuator fata pasager de la masina cu volan pe dreapta.
  • Glacius

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Imi spune is mie icneva ce cod are actuatorul de la usa fata dreapta? AM cumva?
  • Glacius

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Nu inteleg de ce nu ar merge? e aceasi usa.. e drept usa dreapta fata in anglia e cea a soferului si are si modulul master in ea, pe cand in romania e usa pasager ..insa eu vreau sa stiu ce cod are actuatorul din romania de la usa pasagerului ..este DB sau BD ? NU am sa iau modul usa pasager vauxhall pentru usa pasager romania Smile) nici nu are cum sa mearga de la usa stanga la usa dreapta. O sa iau de la usa de pe dreapta pentru aceasi usa de pe dreapta.
Skip ads

  • Catalin_G

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2012

  • Mesaj Privat
salut , sper ca vin cu o problema nemaintalnita in acest topic , mi-am schimbat radiocasetofonul masini si mentionez ca era un car philips 400 cu un radioplayer pioneer, totul bine si frumos , tid-ul numai merge , nu-i nicio problema , in schimb , dupa ce m-am dat jos din masina si am apasat pe butonul cheii masina numai raspunde la nicio comanda , nici de inchis nici de deschis , ar putea avea vreo legatura radio-ul cu inchiderea centralizata a masina , mentionez ca am incercat resincronizarea cheii cu contactul pus si apasat pe butoane dar fara niciun rezultat , mai este cineva in situatia mea?,si a reusit sa rezolve? are cineva vreo explicatie sau vreo solutie ? va rog frumos ajutati-ma!
  • cena_sima

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salutare! De doua saptamani am cumparat un vectra b caravan si de cand am luato nu merge incuietoarea la portbagaj. Cheia nu se invarte in butuc iar la actuator nu vine curent. Am demontat fata de la portbagaj si am dat impuls actuatorului si a functionat si la inchidere si la deschidere. Stie cineva unde m'as putea uita daca nu cumva firul e intrerupt? Sunt ceva mufe pana la modulul de inchidere pe care ar trebui sa le verific?
  • petricavlad37

  • Mesaje scrise: 553
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Meriva 2009 x16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Sal.Verifica in partea stanga sus unde ies cablurile din caroserie in burduful de cauciuc.(eu acolo am avut firele intrerupte de la inchidere si dezaburire)
  • nastase.adrian

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2011 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Salut.Imi poate spune si mie cineva cum pot sa fac resincronizarea la telecomanda la vectra b1?cand apas pe butoanele de la telecomanda se aprind becurile cel verde si cel rosu dar nu se intampla nimic.si o pot incuia si descuia doar cu cheia(manual).multumesc
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,083
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Cu contactul pus apesi butoanele.
  • cena_sima

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2008

  • Mesaj Privat
petricavlad37 a scris:Sal.Verifica in partea stanga sus unde ies cablurile din caroserie in burduful de cauciuc.(eu acolo am avut firele intrerupte de la inchidere si dezaburire)


Multumesc de info. Chiar acolo a fost si problema, toate firele imi erau intrerupte. S'a rezolvat inchiderea la portbagaj si intradevar si dezaburirea. Doar ca acum cand o blochez/deblochez nu se mai aprind avariile ca si inainte! Exclamation Question
  • petricavlad37

  • Mesaje scrise: 553
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Meriva 2009 x16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
sal.poate ar trebui sa faci o resincronizare cheie -masina.
  • Bogzy

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Salut. O intrebare: de ce cand actionez pe telecomanda sa inchid masina se inchide si se deschide dupa 1 sec? Iar dupa ce inchid cu cheia si deschid din telecomanda ramane usa sofer inchisa. Are cineva vreo solutie la problema mea?
  • ctxxtig

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Parerea mea e ca ai vre-un fir intrerupt la intrerupatoarele alea pt usi deschise, asa se comporta cand o usa nu e inchisa bine.
  • Ionutz_yo

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salut,
am si eu o problema un pic mai complicata; nu imi mai functioneaza inchiderea centralizata nici din cheie,nici din butonul de la usa soferului sin plus mi-au ramas si usile de pe partea dreapta plus haionul pe pozitia de inchis nu pot sa le mai deschid; a mai intalnit cineva astfel de problema ?
  • breyton

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1999 x18xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
tot pentru o vecra b din 99,are modulu,dar cand inchid din cheie(nu am reusit sa sincronizez cheia) se aprind stopurile de frana cand se actioneaza.la inchidere
la deschidere nu se aprind becurile de la frana,doar cand deschid masina din cheie.
si am observat ca daca apas pedala de frana imi "ticaie" actuatorul de la portbagaj(masina combi).

ma poate ajuta cineva? vectra b 1999,x18xe1.
multumesc
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,684
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Saptamana asta m-a lasat si pe mine ceva la usa stanga-spate de nu mai mergea inchiderea centralizata la usa respectiva. Dar mai era un amanunt, nu puteam sa apas sau sa trag de tzumburusul ala decat cu patentul. Am desfacut burduful dintre usi, firele erau intregi dar la toate cele trei fire ce merg in motoras (rosu-negru,galben-negru,albastru-negru) aveam intrerupta camasa exterioara :

Am cumparat un actuator SH din dezmembrari cu 100lei, l-am bagat cat pentru testare in mufa de la usa mea, inchid-deschid totul ok deci actuatorul era defect pana la urma. Exact ca si colegul de mai sus, ulterior dupa schimbarea actuatorului am incercat si eu sa demontez actuatorul in casa dar n-a vrut nicicum (i-am dat un maxim 10min in care l-am luat cu frumosul, dar n-a cedat) imi tot tinea ceva la mijloc asa ca l-am vandalizat pentru ca sa vad ce este inauntru. Stiam ca se poate demonta, dar nu avea niciun rost sa ma chinui ca la mine nu mergea nici sa trag de tzumburus, deci probabil ca mai era un defect mecanic-ceva si in broasca. Asa arata broasca dupa ce a fost desfacut capacul:

A, sa nu uit, la mufa din burduf se poate scoate siguranta care tine papucii din mufa, pe urma folosind o surubelnita subtire dintr-o trusa de surubelnite de ceas cat sa apas urechea de protectie care tine papucii firelor sa iasa inafara am scos pe rand fiecare fir, i-am pus varnish termocontractibil peste locul unde aveam intrerupta camasa firelor ce merg in motoras, apoi am montat totul la loc si Voila! inchiderea centralizata e din nou perfect functionala.

Funny enough, mufa care intra in actuatorul ce comanda inchiderea centralizata este de SAAB, cel mai probabil ca si actuatorul+broasca din usa sunt tot concepte SAAB :

Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR