Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • Kspic

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Ok. Succes la pariu cand o sa am salariu sa muncesc pentru bani atunci o sa fac pariuri. Acum am vazut ca ai spus si ceva legat de pariuri. In astia 19 ani ai mei eu n-am pariat nici pe footbal unde bagi 4-5 lei dar pe 1000 -2000 lei pe o cursa.
Duminica de la ora 2 sunt liber. Aduc si a20dth-ul daca e nevoie pentru liniuta.
Ma repet, eu am facut liniuta cu pasat de 1.9 PD dar nu stiu exact care din cele 3 sau 4 era.
Daca ajungi cu j-ul e si mai bine, ne jucam mai fain.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ok. Ne auzim dupa 2. Vii cu G-ul tau si banii. Nu ne intereseaza J-ul.
Bogdan, Gabi e cel mai bun mecanic din Dolj pe grupul VAG. Passat B6 pe care l-a facut desi fusese incendiat si arsese pe jumatate.

Asa ca Passat-ul lui B5 e super intretinut si chiar e tipla desi vede numai rosu. Wink
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Smile))) sa puneti si un filmulet sa rad mai bine:)))
  • Kspic

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Banii ? N-ai inteles ca eu nu fac priuri si mai ales pe sume de genul 1000-2000 RON. Vorbesti de 1000 ron de parfa ar 1 leu.
kideras, stai linistit ca nu e sens giratoriu si nici gheata ca sa facem scamatoriile tale. Deci nu o sa radem.

Bun deci o sa vedem Astra g 1.7 98cp dti vs passat 1.9 PD 130cp. Chiar daca pierd chiar daca e sa castig placerea unei liniute tot este.


Ultima modificare facuta de Kspic la Joi 10 Apr, 2014 9:59 pm
Skip ads

  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Sa transmiteti in direct Smile)))))
Kspic, singurul pe care il puteai face era cel de 90 cp alh-ul..fiind greu passatul si cu doar 90 cp..se explica ; cel de 101..mi-e cam greu sa cred dar nu e imposibil daca soferul nu era f experimentat ;
  • Kspic

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2010

  • Mesaj Privat
E bine ca luam in calcul doar motoarele nu si conservele pe care le cara. Eu sunt tare curios cum o sa se comporte babuta vs aia mai tanara si mai dotata in caluti.
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Silviu 1393, vad ca ai afirmat de cateva ori ca masina lui Kspic este putregai, conosti cumva masina sau i-ti place ca mananci saorma cu detoate, sau poate crezi ca toate g-urile sunt ca ce ai tu.Singura persoana cerebrala di topicul asta este Daniel, restul...pierdeti timpul.
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
bgd92 a scris:Sa transmiteti in direct Smile)))))
Kspic, singurul pe care il puteai face era cel de 90 cp alh-ul..fiind greu passatul si cu doar 90 cp..se explica ; cel de 101..mi-e cam greu sa cred dar nu e imposibil daca soferul nu era f experimentat ;


g4 101 e greut la fel si pasatul dar .. ar fi dar nu ar fi ... treaba e asa si asa .. (nu vreau sa pun paie pe foc dar g4 101 trage foarte bine), dar nu am condus 1.7 remapat ... Smile
dar 130 ... Smile keep dreams ...Smile
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Visse, sunt cerebral pe naiba. Vin dupa o garda in care am stat 30 de ore in picioare.

Noi de prapadim de ras pe aici. Laughing
Intre timp pregatim Passat-ul, ii facem din nou toate adaptarile la motor.


Kspic, fugi si tu da-i lustru sa fie mai aerodinamica! Duminica sa fii nemancat, ras, sa faci pisu acasa sa fii mai usor. Clisma iti fac eu la fata locului ca sunt gastroenterolog. Alea 2-3 kile in minus ajuta sa ii mai dai Passat-ului o lungime. Mr. Green


Ultima modificare facuta de pirvu_daniel la Joi 10 Apr, 2014 10:29 pm
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
@pirvu_daniel pierde mult din aderenta cu clisma ... o sa faca burnout Smile))
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Poluati cam mult topicul (terenul de bataie) initiat pentru sustinatorii Opel sau Dacia.
Multa copilarie de genul "ba a mea-i mai mare", cam prea multe vise de adolescent/ tanar din seria NFS, enorm de multi "zmei" pe drumurile publice...
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Pai daca preparati Pasatul, inseamna ca-l urcati in cp denota ca trisati sau ma insel?Acum serios, daca zmeii astia care tot dau borsul pe nas la masini, unii in vis stand in spatele tastaturii de pc, altii pe sosele, ar fi muncit pe banutii cu care au fost cumparate masinile, i-ar fi durut sufletul/buzunarul cand se proptesc in acceleratie.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Visse, e VCDS(VagCom). Interfata de diagnoza, nu de tuning. Pozele le-am facut pentru firma de echipamente de diagnoza pe care o am si topicurile de publicitate, nu pentru discutia asta. Cu aceasta ocazie si-a mai facut Gabi adaptari si codari la masina. Am spus mai sus, noi doar ne prapadim de ras.
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Daca vi sigur la Bz, anunta-ma te rog, poate bem un/o ceaiul-cafeaua-apa plata impreuna.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Visse, depinde de vreme. Ca si saptamana trecuta am zis ca venim pe la vulcanii noroiosi si Siriu si am stat acasa. Te anunt si stam cu mare drag. Noi venim sa ne odihnim si sa ne mai incarcam bateriile, toti muncim 18-20 de ore pe zi(eu am ajuns doar la 4 ore de somn/noapte). Iar eu mai sunt luni si de garda.
http://www.scjuc.ro/
Deci mai bag 30 de ore in picioare. Cool
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Am numit motorul lu Kspic "putregai" pentru ca asa este pe langa ce il considera el. El se crede ca face 1.9 TDI 130 cp dar nu se gandeste ca acela are o putere aproape dubla si un cuplu pe masura si nu se presteaza in fata unui 1.7 DTI cu tot remapul lui. Nu vrea sa recunoasca , ca are un motor care poate cat poate,nu cat il lauda el. Si el inca nu are bani de motorina(ai lui). Nu zic eu ca masina mea e supersonica,e o Astra Caravan din 2002 z16xe cu 185k km la bord plus ce o mai avea ea peste si oricand am recunoscut micile probleme pe care le are masina. Eu nu am ridicat-o in slavi precum fac altii,care nu isi vad lungul nasului si nici al masinii/motorului.
@Visse: Imi place shaorma cu de toate,tocmai ce am mancat una. Dar vezi ca pe tine te cam bate Limba Romana. Mai treci putin pe la scoala si dupa mai vorbim! Bafta la BAC!
  • PunctAlbastru

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Silviu1393 a scris:Daca vrei ne intalnim si dam o liniuta si cu Astra si cu Megane 1.5. Sa-ti cumperi un filtru de aer nou ca o sa ti-l infund cu atat fum cat o sa iei Wink


M-am cracanat de ras =))...

Kspic a scris:

Astra J-ul are asa :
165 cp cu 350nm cuplu
gume 225/50/17
1550kg

Astra G-ul are asa :
98cp cu 215 cuplu
gume 195/60/15
1180kg



Kspic, fa o treaba, ca sa terminam odata cu masina si motorul secolului, 1.7 bautor de tractorina, marele performer pe shushele.

350 Nm ai Astrei J, inmulteste-i cu raportul din diferential, mai inmulteste si cu raportul de tr3 (si/sau 4), apoi imparte la raza rotii (in metri) si la masa Astrei J.

Fa aceeasi chestie cu datele Astrei tale. Si posteaza aici.

Iti faci macar o idee de ansamblu despre ce valori de acceleratie sunt capabile cele doua masini (la cuplu maxim), ignorand frecarea si lasand la o parte cronometru, aifoane si alte flatulatii. Eu nu am facut calculul ca nu stiu datele problemei si mi-e lene sa le caut. Ai putea chiar sa castigi. Ai putea sa calculezi chiar niste timpi de repriza de la vit X la Y (la cuplu maxim ca nu stii distributia), dar tu fa macar asta. Sau posteaza datele exacte aici si s-o gasi unu sa calculeze ca sa incheiem povestea.

PS: Am zis tr3 si/sau 4 si nu mai mici, ca sa elimini patinarea. (Presupun ca Astra aia a ta de 1.7 remapata si supersmechera nu patineaza si in a3a, ca-mi tai... una-alta.. )

PS2: Raza rotii o afli simplu. Calci intr-o balta mica si apoi vezi la ce distanta se succed urmele pe asfalt. Imparti la 2*pi.


Ultima modificare facuta de PunctAlbastru la Vin 11 Apr, 2014 12:52 am
  • Kspic

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Deci eu am ajuns la urmatoarea concluzie. Unii ori sunt ... ori se fac. Am repetat de nu stiu cate ori acelasi lucru si unii o tin pe a lor.
Am spus negru pe alb ca am facut liniuta cu un pasat 1.9 PD. 1.9 pd are mai multe variante maxima fiind de 130cp. Poate ca cel din liniuta a fost cel de 100 pentru ca m-am dus cam prea bine, poate ca a fost de 110, sau poate ca a fost unul de 130 pus pe butuci.
A fost o intalnire in trafic unde nu toate masinile care au peste 10 ani mai sunt ca atunci cand erau fete mari.

1.6 stiu ce poate si din liniutele facute imi este inferior.
Un singur 1.8 am prins dar nu stiu ce varianta era. Am discutat cu propietarul la prima intersectie 10 secunde, discutie in care am fost intrebat ce motor am. Cand i-am spus 1.7 romanul a zis n-are cum.


Am acceptat liniuta lui daniel pentru a ii demonstra ceea ce poate babuta. Nu sper sa il bat, atata timp cat masina aia e in stare foarte buna sunt 100% convins ca iau bataie.
Pe mine ma intereseaza modul in care masina mea o sa se tina fata de masina acelui baiat Gabi.
Eu si cu daniel am tot discutat pe mesaj privat, ne-am inteles zic eu destul de bine si sper ca la intalnirea magica de duminica sa ne intelegem ok.


Eu nu cred ca m-am facut corect inteles. Masina asta nu o vand si reclama nu ii fac.
Pentru ca am postat un filmulet in care doua astre se dueleaza, am ajuns sa fiu luat la misto. Pai daca stateam eu cuminte si pastram joaca asta pentru mine nu era mai ok ?
Pana la urma, a zis bgd o vorba inteleapta acum cateva pagini. Nu trebuie sa dovedesc nimanui ce am. Lasa sa fie elemtul surpriza in trafic.

Eu nu inteleg ce s-a gasit asa de exagerat in ceea ce am spus. 99% din cei de aici nici n-au mers cu o masina ca a mea si totusi isi dau cu parerea.
Conteaza extrem de mult si soferul. Daca iti cunosti masina foarte bine si stii cum sa o alergi ai sanse foarte mari sa il umilesti pe unul cu cp mai multi care nu stie sa o exploateze.
Am spus de 1.7 DTI ca are potential de tuning. Sunt discutii pe opel tuning in care sunt precizate limitele superioare ale componentelor acestui motor.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,681
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Acum cativa ani am condus si eu un Passat sedan 1.9 de 131cai din 2004 (Cx 0,28 ) daca despre modelul asta vorbiti. Nu sunt fan VW (ba dimpotriva!) dar modelul asta cu motor de 131 cp cand apesi serios acceleratia e senzatie. E masina de Autobahn, cu 6 viteze. Cel pe care l-am condus eu avea 70.000km luat de nou, mi-a placut ca puteai merge omeneste cu el (sa-i zicem mers la consum, asa... de oras 6,5l/100km) sau puteai baga piciorul in el si atunci te durea stomacul sau daca aveai pasageri in spate auzeai aproape imediat nemultumirile celorlalti.

Deci, va rog eu nu mai faceti misto ca nu poti sa stai 1:1 cu el nici cu Astra J 1.7 din 2014 (o masina frumoasa, dar cu un coeficient aerodinamic de tot rahatul Cx=0,32 pentru un model produs intre anii 2009-today! si asta doar de dragul design-ului) , totusi intr-un fel colegul @Kspic e de laudat ca nu a dat in spate (e tanar, asa e normal) dar sanse reale nu are decat daca crapa ceva in Passat-ul ala (desi nu-i exclus, ca are ceva ani si el deja).
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Silviu1393 a scris:Am numit motorul lu Kspic "putregai" pentru ca asa este pe langa ce il considera el. El se crede ca face 1.9 TDI 130 cp dar nu se gandeste ca acela are o putere aproape dubla si un cuplu pe masura si nu se presteaza in fata unui 1.7 DTI cu tot remapul lui. Nu vrea sa recunoasca , ca are un motor care poate cat poate,nu cat il lauda el. Si el inca nu are bani de motorina(ai lui). Nu zic eu ca masina mea e supersonica,e o Astra Caravan din 2002 z16xe cu 185k km la bord plus ce o mai avea ea peste si oricand am recunoscut micile probleme pe care le are masina. Eu nu am ridicat-o in slavi precum fac altii,care nu isi vad lungul nasului si nici al masinii/motorului.
@Visse: Imi place shaorma cu de toate,tocmai ce am mancat una. Dar vezi ca pe tine te cam bate Limba Romana. Mai treci putin pe la scoala si dupa mai vorbim! Bafta la BAC!

Deci am avut dreptate, recunosti ca-ti place sa mananci pe aici " saorma cu de toate" o sa-ti raspund in privat sa nu poluam si mai mult topicul.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR