Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • always on the run

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
pai deocamdata nici nu stiu cate motorizari sunt pe Vectra B.
Daca le-ar scrie cineva cu tot cu consumuri, poate as stii mai bine.
Skip ads

  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Eu cred ca Vectra si consum mic nu se impaca. Adica eu cred ca va consuma clar peste Logan sa zicem (da, stiu si diferenta de calitate/confort). Va consuma cat o masina din clasa ei (clasa medie - NU clasa compacta gen Astra). La mine aia inseamna aproximativ 11 L/100km (benzina) in oras, cu drumuri scurte gen 1-2 km, pauza si tot asa. Pot sa zic ca e mult comparativ cu un Matiz, dar in rest sunt multumit ca este ceea ce am cautat - o masina de FAMILIE.
Intretinerea este relativ ieftina - in sensul ca de cand am luat-o am bagat in ea putin si des (in jumatate de an cam 10 milioane lei vechi) dar ma consolez cu gandul ca va fi asa pana o aduc la stare foarte buna peste tot.
Parerea mea este ca pentru cine vrea masina de familie, Vectra e foarte buna, pentru cine vrea mobilitate maxima = consum redus sa isi ia o buburuza.
  • marius_mml

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Ar arata cam asa:
-1.6 benzina
-1.8 benzina
-2.0 benzina
-2.5 benzina
-1.7 diesel (s-a folosit parca pana in 1998)
-2.0 diesel (in doua variante)
-2.2 diesel
Posibil sa mai fie si alte variante(mai mari de 2.5, dar banuiesc ca nu te intereseaza), daca o sa cauti pe forum la vectra o sa gasesti toate variantele posibile. Eu am 2.0 DTI, motorul Y20DTH. Pana acum nu am inlocuit nimic la partea mecanica( asta daca nu socotesc doua furtunase de vacuum fisurate), doar pe partea de suspensii unde am inlocuit cateva bucsi. Consumul se situeaza in medie pe la 7 l/100 km, in conditile in care sunt destul de calm la volan(consum facut prin Cluj in mare parte). Inafara am scos si cosum de 4.5 la un drum de Craiova. Este mai costisitor la asigurari si la impozit, fiind motor de 2000 cmc.
  • turbo 07

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
1,6 16v /1998 /''benzina''.
Skip ads

  • always on the run

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
cat consuma in Bucuresti motorul asta?
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
eu zic sa citesti cateva saptamani forumul shi dupa sa vii cu intrebari mai inteligente

ontopic: vectra b cu 2.o dth
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Cred ca un 1,6 benzina ar fi ideal atat din punct de vedere al consumului, al intretinerii dar si al impozitelor si RCA-urilor.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Cine are rabdare sa citeasca acest topic: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=99 stie si ce sa aleaga.
Skip ads

  • always on the run

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
DJ34KLA a scris:eu zic sa citesti cateva saptamani forumul shi dupa sa vii cu intrebari mai inteligente

ontopic: vectra b cu 2.o dth


mersi pentru primire.
Dupa Paste vin in Craiova sa-ti dau o bere. Exclamation
ONTOPIC: cred ca ma indrept spre motorina.
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
ai uitat sa scrii si bugetul, poate ar fi bine sa targetezi alt model (ex:astra g)
  • always on the run

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
ai dreptate.

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=25186
  • Mephysto

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Buna seara. Sunt nou pe acest forum si urmeaza sa achizitionez un Opel Vectra A, anul '92 modelul GTS (cel cu haionul prelungit... adica eu cred ca e modelul GTS). Motorul deste de 2.0L pe injectie si cam atat stiu despre ea, fiindca nu am avut ocazia sa vorbesc prea mult cu actualul proprietar. Va rog frumos daca puteti sa imi dati niste indicatii... mai exact dupa ce sa ma uit la ea fiindca nu ma pricep si nu as vrea sa o iau si sa o tin in parcare.
Va multumesc anticipat.
Multa bafta!
Skip ads

  • litium1000

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut!
Mai am cam doua saptamani pana sa plec in .de dupa o vectra C 1.8 GTS. De un an ma tot uit pe site-uri si urmaresc preturi, am citit forumul si am ajuns sa stiu multe lucruri despre masina asta chiar daca nu m-am urcat in niciuna.
La inceput vroiam sa-mi cumpar din tara, eventual adusa de altcineva, dar parca ar fi mai bine sa o vad eu la mama ei acolo. Cred ca asa micsorez sansele sa-mi iau tzeapa.

Vroiam sa-mi iau 1.9cdti, dar la cum s-a scumpit motorina...m-am lasat pagubas.
Am la dispozitie max 11.500, fara taxa d prima inmatriculare.(12.500 cu totul)

Cu 2 zile inainte de data plecarii, o sa-mi rezerv cateva masini si o sa-mi fac un traseu. As vrea sa stiu niste adrese de parcuri mari, unde sa am sanse mari sa gasesc ce-mi place (in situatia neplacuta in care masinile rezervate nu corespund specificatiilor).

O sa plec cu un var de-al meu, el a mai fost de vreo 3 ori dupa masini in Ger, o sa avem GPS cu care sa ne orientam. El se pricepe destul de bine la masini si la mecanica, in general, si am incredere in el.

Orice sfat de la cei care au fost dupa masini in afara e bine-venit + adrese de autohouse-uri serioase
Multumesc anticipat
Bafta!
  • ledatrad

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2008

  • Mesaj Privat
salut. sunt nou, si m-am hotarat sa-mi iau un vectra c, la staruintele unui mecanic. ideea este ca nu prea sunt hotarat daca sa iau motorul de 2.0, sau 2.2. sunt fan diesel Very Happy
mentionez ca vreau s-o iau sh, si cat se poate de utilata. un sfat referitor la preturi daca are cineva, eventual cineva care-si vinde masina. multumesc frumos
  • josh200ce

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut

Ma bate gandul sa merg in Germania sa iau o Vectra B cu mai putin de 150 000 km, A/C si ce s-o mai gasi pe ea, la un pret de circa 3000 E.
Am gasit deja cateva exemplare interesante pe net. Eu mi-as dori benzina, 1.6 daca reusesc.

La cerintele mele, toate exemplarele sunt din primii ani de fabricatie, 1995-1997.
Ce ziceti, sa ma risc? Cat de multe batai de cap poate sa-mi dea o Vectra din perioada aia. Sincer, m-am speriat la sectiunea "Probleme tehnice" (pt Opel in general).

Cam cum merge o Vectra de 1.6 cu cutie automata?

Mersi!
  • andreim4

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2007

  • Mesaj Privat
salut. nu stiu ce sa iti zic despre cutiile automate. tre sa te interesezi si tu nitel. masina din 97 cu mai putin de 150k km e vis, ai sanse foarte slabe sa gasesti asa ceva. a mea are 180k si e in ro din 2002. mai bine de 90% din masini au km masluiti. daca te uiti pe net o sa vezi foarte multe masinii din 2005 care pana in prezent au tot 150-200k km. asta nu are relevanta. cutiile automate stiu ca sunt mai greu de intretinut. cele din acea perioada stiu ca fiind mai rudimentare au un consum mai mare de combustibil si nu prea ai frana de motor nu ai mod sport si drive. deci daca vrei cutie automata iti recomand dupa 2000 dar la 3000 euro no chance. masina in rest este foarte buna fiabila. sfaturi sunt multe. cred ca prin primile pagini ale threadului ai cateva informatii despre ce tre sa cauti la o masina second. fumu pe teava sa nu fie albastru. vezi cauciucurile cum sunt totite. daca nu sunt uniform e posibil sa fie din cauza la vreun accident. etc

bafta
  • josh200ce

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Pt zona in care vreau sa ajung, am gasit vreo 20 de bucati cu cerintele mele pe o raza de 50 de KM.

Din poze am dedus ca o cutie automata pe Vectra B are si buton S (Sport) si un altul pt aderenta scazuta.
Am o idee la ce sa ma uit pt a vedea in ce stare este o masina.

Pe mine ma intereseaza ce parere aveti voi, proprietari de Vectra B, despre un model din 95-97. Sunteti multumiti de fiabilitate? Inteleg ca tu esti multumit. Multumesc pt informatie.

Altcineva?
  • litium1000

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut!
E posibil ca de maine sa intru in familia Opel.
Am gasit pe un site autohton o vectra gts din 2004, 1.8 benzina, 50.000km, unic proprietar, cumparata din tara, cu de toate pe ea, piele...
Am mers si am vazut masina, arata foarte bine, ingrijita..Omul cere 11.000E si a zis ca accepta orice tester

Maine merg cu ea la tester la Autovit.
Ce ma nelinisteste pe mine:
E posibil sa faca vreo combinatie sa iasa bine testele alea, cand de fapt masina e o epava? (tipul nu-mi inspira incredere)
O sa fac si drive test cu masina, dar nu am condus multe masini la viatza mea si nu prea stiu dupa ce sa ma uit.
Am citit tutorialele pentru testare masina SH, dar totusi mi-e cam frica.
Nu ma scot banii afara din casa si nu-mi permit sa-mi iau tzeapa Sad
E vreun mecanic priceput pe forum care sa ma insoteasca maine ? (contra cost, bineinteles)
  • Cloud

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Galati
  • Masina: Tigra 1999 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
si eu tot o intrebare asemenatoare.. doresc sa achizitionez un opel vectra...dispun doar de 4.800 euro si am gasit un opel vectra b din '96
detalii:
Categoria: autoturism UÅŸi: 4/5
Data: 8/1996 Motorizare: Diesel
Capacitate: 1700 cm3 Consum: 5,00l
Kilometraj: 145.000 km
Culoarea: albastru

Opţionale siguranţă:
ABS; ÃŽnchidere centralizata; Servodirectie; Airbag;
Opţionale confort:
CD Player; Oglinzi electrice; Oglinzi încalzite; Plafon electric; Spate scaune ajustabil;

Observaţii:
Masina de garaj,proprietar,cu toate taxele la zi.Consumabile si chit distributie inclusiv pompa apa schimbate,itp 2009,anvelope noi.Merita vazuta;orice test.

am mers la un mecanic care mi-a spus ca masina merita acele 160mil ...dar iarna s-ar putea sa am probleme cu inghetul motorinei sau filtru...

voi ce spuneti...merita investitia ?..e prima mea masina.... mersi pentru ajutor Embarassed
  • andreim4

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2007

  • Mesaj Privat
4300 de euro e un pret bun. pt diesel chiar prea bun(parerea mea). daca mecanicul e de incredere eu zic ca isi merita banii. un sfat.... mai asteapta sa veza care e faza cu noua taxa de inamatriculare ca cica s-ar putea sa intre in vigoare din 1 iunie. nu mai e mult
succes
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR