Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Parerea mea e ca uleiul nu a fost schimbat la timp si din cauza asta ti s-a cam dus si tie blocul cu valve. Odata ce incepe sa smuceasca nu prea mai ai cum s-o repari ieftin, asta din propria-mi experienta ti-o spun.

Ai putea totusi sa cumperi 6 litri de ulei recomandat pt cutia ta (nu stiu care este) si sa il schimbi de cate ori e nevoie pentru a schimba toti cei 6 litri. In mod normal ar trebui sa-l schimbi de 3 ori cate 2 litri.

Am mai spus-o si o repet: varianta de racire aleasa de GM este o porcarie. Ma refer la integrarea radiatorului pt uleiul cutiei in radiatorul de racire a apei/antigelului. Temperaturile ridicate omoara cutiile automate prin schimbarea calitatii uleiului din cutie.
Skip ads

  • Tyby_G

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Naiba sa-l ia de ulei, am inteles ca trebuie unul special pentru cutia asta, nu atf simplu. Problema e ca aia de la reprezentanta sunt in aer total, n-au nicio treaba cu lumea asta. In cartea de service (care e in germana) este specificat exat tipul uleiului pentru motor, dar pentru cutie n-am vazut sa scrie ceva, decat ca se schimba la 4ani/60k km.
Si culmea, avand in vedere ca nu smuceste decat dupa ce se incalzeste, si numai in D, cred ca problema e de la ulei necorespunzator plus probabil ceva la radiatorul minune, pe care cred ca o sa-l duc la verificat cu prima ocazie, adica luni.
Totusi, stie cineva EXACT ce ulei intra in cutia automata de pe 2.2 diesel din 2003?
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Da-mi pe privat seria caroseriei si-ti voi spune eu exact. Wink
  • Tyby_G

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Unfortunately nu-mi merge pm-ul dar nu e niciun secret.
Seria este - WOLOZCF6931007458
Skip ads

  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Ai AF33, uleiul recomandat are codul GM 93160393 (sau cod de catalog: 19 40 771), denumit si ATF 3309. Wink
  • dejavu

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Gata, problema rezolvata si la mine multumita recomandarii facute de Danbita. Am ajuns la mecanicul in cauza. Verdictul a fost clar si pe loc...blocul de valve...asadar si prin urmare...comadare din olanda bloc nou...asteptat 5 zile, sosit montat 2 zile. rezultat - masina merge impecabil si de nerecunoscut. Tipul mi-a zis clar ca se ajunge in situatia asta deoarece lumea asculta de cei din reprezentanta opel si nu schimba uleiul din cutie (ei zic ca nu se schimba ever...). Gresit. Acesta se schimba la fiecare 50 mii Km. Facand acest lucru vei prelungi viata cutiei enorm si nu vei avea probleme. Multumesc pe aceasta cale inca odata lui Danbita.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu cred ca recomanda cineva sa nu se schimbe uleiul in automate.
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Si eu am auzit de recomandari de-astea. Evident, mi-am facut cruce. Chiar si in cartea masinii scrie ca se schimba.
Skip ads

  • stanstan

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
La 80.000 sau 6 ani.L-am schimbat si eu si recomand schimb urgent pentru cine nu l-a facut la timp.
  • cristiandvd

  • Mesaje scrise: 383
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Citat

"Daca schimbi uleiul s-ar putea agrava situatia si nu glumesc. Uleiul pe care il ai in cutie acum e uzat si nu mai poate tine presiune ca unul nou, numai ca odata cu uleiul s-au uzat si celelalte componente ale cutiei si aici ma refer mai ales la garnituri de etansare si oring-uri. In momentul in care pui ulei nou presiunea va fi maxima si pot ceda. La o cutie la care nu a fost schimbat uleiul la timp se va inlocui si setul complet de garnituri + filtru la schimbarea de ulei"
  • Turqalien

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2008

  • Mesaj Privat
danbita se poate te rog numarul omului care se pricepe la cutii automate...ca am o banuiala ca a mea cam trebuie schimbata...prezinta majoritatea simptomelor prezentate pe forum + cateva mai ciudate (ex. nu cupleaza a 3-a ) Crying or Very sad
  • Tyby_G

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2009

  • Mesaj Privat
La mine s-a fix rezolvat problema cu socurile date la cald prin schimbarea uleiului , cel care l-au pus cretinii de la reprezentanta acum 2 luni bineinteles ca era altceva decat ce trebuia.
Acum merge mai mult decat ok.
Skip ads

  • nandys

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2010

  • Mesaj Privat
danbita a scris:salutare la toti,
sunt tare fericit dupa ce am rezolvat problema cutiei automate. Problema smuciturilor pe care le aveau se manifestau de la blocul hidraulic, s a distrus din cauza uleiului neschimbat la timp. ATENTIE! uleiul se schimba la 50 60 mii km, nu va mai luati dupa cei d ela reprezentanta. Costurile au fost 1100 euro piesa si 1400 ron manopera. Am intampinat fel si fel de oameni care mi cerau niste preturi exorbitante, 10000 ron, 2000 euro. Lescoteau din burta preturile astea.
Pana la urma am dat de un super baiat, care lucreaza independent, omul e pasionat de automate, il recomand cu cea mai mare placere. A fost fff atent cu mine, ma suna infiecare zi sa ma ontrebe cum se comporta masina, daca merge in parametrii fff buni.
Deci, maisna imi merge fff bine, schimba fara SMUCITURI ,si-a luat kick down-uri destule.. Smile))

Daca vrei contactul baiatului va rog sa ma contactati, stiu prin ce am trecut si abia am gasit un om de incredere.

Toate bune OPELISTILOR!

  • nandys

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Lao a scris:Da-mi pe privat seria caroseriei si-ti voi spune eu exact. Wink


lao se poate sa imi zici si mie ce cutie de viteze am si eu pe masina vectra c 2004 seria este :WOLOZCF6941018666. iti multumesc frumos
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Scuze pentru intarziere. Ai Easytronic.
  • nandys

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Lao a scris:Scuze pentru intarziere. Ai Easytronic.


multumesc frumos dar ma intereseaza si denumirea cutiei de viteze :ex:af 23 ,af 40 .iti multumesc frumos
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Din ce-mi spune mie EPC-ul, ar fi VT-20E.
  • nandys

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Lao a scris:Din ce-mi spune mie EPC-ul, ar fi VT-20E.


ai idee la cutie respectica VT-20E ce ulei ar trebui .ca mie mi sa spus ca ceva de genul DEXRON4 sau FEBI GALBEN ,ce sfat ai putea sa imi dai .multumesc
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Lao..
ln 2004 erau si easytronic?
nu am mai vazut! e primul colegu ?
Nandys...pune o poza cu schimbatorul..
  • nandys

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2010

  • Mesaj Privat
mariani a scris:Lao..
ln 2004 erau si easytronic?
nu am mai vazut! e primul colegu ?
Nandys...pune o poza cu schimbatorul..


maine o sa-i fac o poza si o sa pun ,dar tind sa cred ca este la fel ca celelalte.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR