Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • melculbeat

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1993 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2011

  • Mesaj Privat
cip077 a scris:Salutare tuturor.
Un rulment de spate(de la roata), unde gasesc mai acceptabil ca pret?



as putea incerca sa te ajut, dar ma referesc ca de dracu', fiind vorba de rulmenti. pe motiv ca si eu am fost ars si am ramas in paguba. pentru frontera A exista rulment pentru modelele pina in '94 si rulment pentru modelele de dupa '94. singura diferenta intre ei este de 1,5 mm pe latime. mie mi-a fost adus ala mai lat si la doua saptamini m-am trezit ca pierd uleiul din grup. si a trebuit sa scot alti bani din buzunar pentru ca vinzatorul a zis ca nu e montat in service autorizat. vezi cotele si poate merge cel pe care l-am luat si nu s-a potrivit...ti-l donez.
Skip ads

  • melculbeat

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1993 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Andrei_vl a scris:Intrebarea principala ar fi " cum schimb rulmentu de la puntea spate"...
Sunt al draculi de greu de schimbat...
In rest iti pot recomanda ca rulmenti aftermarket marca SKF...


pentru spate nu gasesti de la skf. au cote aiurea.
cind schimbi rulmentul pe spate, cea mai grea operatie e sa-l dai afara pe cel vechi. daca ai noroc de vreo presa, treaba merge relativ usor. daca nu, ai doua variante: fie bati in el pina la pastele cailor si s-ar putea sa iasa (e o pozitie extrem de dificila), fie pui flexul pe el, dar cu multa atentie ca sa nu tai si din planetara. una peste alta, ai dreptate...sint greu de schimbat.
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Mersi de rãsp. Am încercat asearã sã-l depresez la cald ºi nu am reuºit. Azi încerc la o presã pneumaticã. În paralel am început sã sun prin þarã, poate gãsesc ºi iau sh cu tot cu planetarã. ªi pe urmã sã o repar pe a mea, de rezervã. Andrei am gãsit un B pe la Cãlimãne?ti dar încã nu rãspunde la tel. E prea devreme pentru unii. ªtiþi dacã e diferenþã la rulment/planetarã între anii '99-2004?
  • melculbeat

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1993 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2011

  • Mesaj Privat
nu stiu ce sa zic cu varianta second. rulmentul pe care l-am schimbat nu huruia si nu avea alt simptom de rulment uzat. problema era ca se impuscase simeringul si permitea uleiului din grup sa treaca prin el. nu stiu cum poti verifica etanseitatea la unul second.
Skip ads

  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
cip077 a scris:Mersi de rãsp. Am încercat asearã sã-l depresez la cald ºi nu am reuºit. Azi încerc la o presã pneumaticã. În paralel am început sã sun prin þarã, poate gãsesc ºi iau sh cu tot cu planetarã. ªi pe urmã sã o repar pe a mea, de rezervã. Andrei am gãsit un B pe la Cãlimãne?ti dar încã nu rãspunde la tel. E prea devreme pentru unii. ªtiþi dacã e diferenþã la rulment/planetarã între anii '99-2004?


Este o masina verde cu numere de Anglia si evident volan pe partea dreapta.
Depinde de codu motor banuiesc, dar partea mecanica eu cred ca e aceeasi, nu mai e ca la A cu 3 motorizari diesel si 3 rapoarte diferite...
Problema e ca eu sunt cam prins cu scoala, dar daca vrei pot da o fuga sa " il caut", e la 15km de mine, sa vad ca idee masina si sa iti spun.
Masina aia e la vanzare de mult, de cateva luni bune poate un an... De mers am vazut ca merge bine, nu a stat pe dreapta deloc si proprietaru o foloseste doar prin oras, nu am vazut-o nicioata murdara de noroi sa zici ca o rupe prin padure...
Hai sa ne interesam daca mecanica e aceeasi si dau o fuga la el sau daca vrei sa faci drumu, sa pipai tu masina, dar asta dupa ce ti-as spune eu in prealabil daca merita sau nu, e ok, te pot ajuta cu 2 chestii: sa mergem sa o vedem si sa mergem la un service sa o verificam ( cred ca noi trebe sa facem operatiunea).

P.S. Eu pentru ca aveam joc mare in roti, am schimbat puntea cu totu ( si pentru o foaie de arc rupta si un cablu de frana blocat). Asta ti-as recomanda si tie, si dupa ai timp sa te ocupi de puntea aia veche sa o repari... Mai ales ca stiu ca folosesti masina mult...

P.S.2 Doar raportu final ar trebui sa fie diferit fiind cutie automata...
  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
SKF am mai pus si eu si la motoreta si la fostul megane. sunt f buni la banii pe care ii dai pe ei
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salutare.
Aseara nu am avut net, si azi am fost super ocupat.

Am rezolvat problema de aseara, cu unul sh.
Dar sa le iau pe rand.
De scos rulmentul e nebunie curata, avem la atelier cam de toate, am incalzit bucsa cu autogenul si am batut cu dorn si ciocan de bronz de am mutilat planetara. Singura optiune, polizat cu flexul si apoi fisurat cu o dalta. Si la rulment la fel. Rulmentul nou vine cu aceea bucsa(initial nu am stiut si am incercat sa o scot intreaga), si deci distrugere fara probleme.
Preturi gasite, pe original 600-900 lei, in diverse locatii, si 400 lei Optimal, dar trebuia sa astept si nu mi-a convenit.
Am gasit la Curtea de Ag, la 400 lei, planetara, rulment, fuzeta, deci tot butucul. Am luat Astra si fuga dupa ea.
Inca nu am vazut cum merge, dar plec acum la atelier(e deja montata, ca am vb la tel).
Bafta tuturor.

@mersi Andrei, neavand net am vazut raspunsul tau deabia acum. Mersi oricum.
Pe 16-17 sunt prin zona (Dragasani), poate ne vedem la o cafea, dar vin cu Astra nu cu Fronty.


Ultima modificare facuta de cip077 la Sam 09 Jun, 2012 5:26 pm, modificat de 2 ori in total
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Eu am zis ca e nebunie...
Optimal sa nu iei, fereste-te de ei...
Eu am gasit cu 750lei un rulment, pe original, voiam sa ii schimb pe amandoi dar m-am lasat inainte sa incep...
Skip ads

  • violeta66

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Frontera 2003 2.2 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Opel Frontera - 2,2 - An 2004.
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati, spunandu-mi, daca va puteti da seama, ce fel de senzor este acesta.




Senzor clapeta de recirculare a gazelor? Nu stiu exact daca asa, dar as vrea sa stiu daca as gasi pe undeva de cumparat. A avut cineva probleme cu acest senzor?

Aici am o poza cu senzorul din care s-a rupt o bucatica de plastic si nu mai intra normal in lacasul lui...


  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Daca se poate face o poza locului de unde a fost scos senzoru cred ca ar fi bine, ar ajuta destul de mult.
Mai mult decat atat, Frontera 2.2i sau 2.2dti ?
  • violeta66

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Frontera 2003 2.2 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2011

  • Mesaj Privat
2,2 dti. Maine voi face poza si voi posta si eroarea care apare la diagnoza.

Multumesc.
  • violeta66

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Frontera 2003 2.2 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua.
Am intarziat un pic, dar aceasta este eroarea pe care o da calculatorul.
PO638 - (3) THROTTLE control circuit positive deviation

Daca stie cineva de la ce este aceasta eroare, ce nu functioneaza bine?

Va multumesc.
Skip ads

  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Si eu am aceiasi eroare. Senzorul e greu de gasit pe sh, si nou nici nu m-am interesat de el.
Doar la motoarele de dupa 2003 am inteles ca e cu senzor dintracesta.
Anuleaza vacumul care comanda clapeta si o sa stea pe deschis. La mine merge asa de un an.
Pentru detalii suna-ma cand esti langa masina si-ti spun unde sa umbli.

@ Very Happy Evil or Very Mad


Ultima modificare facuta de cip077 la Sam 23 Jun, 2012 7:30 pm
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Eroarea, dupa cum spune si descrierea, se refera la pedala de acceleratie. Frontera B din cate stiu are acceleratie cu potentiometru electronic, nu acceleratie pe cablu.
Nu e neaparat sa fie de vina acel potentionetru, poate fi de vina EGRu ( in cazu de fata intr-adevar acel senzor poate fi de la EGR).
Trebuie verificat si vacuumul de la EGR care poate sa nu fie " etans".
Senzoru cu pricina se poate cauta pe internet sau la dezmembrari. ( la reprezentanta Opel sigur va fi scump!)
E greu sa il gasesti asa deci ar trebui cautat dupa cod, cod care ar trebui sa fie stantat/ scris pe el...

P.S. Se pare ca CIP a fost mai rapid cu cateva secunde Laughing

P.S.2 Alte info: http://fronteratech.freefor...p?f=25&t=4152
  • violeta66

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Frontera 2003 2.2 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru raspuns.
Daca voi avea noutati in ceea ce priveste aceasta eroare, voi reveni si pentru Cip, care are aceeasi problema.
  • bodys
  • Suspendat
  • 1 mesaje
  • din 05 Jun 2012
  • Frontera 1993
  • Bucuresti
  • bodys

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2012

  • Mesaj Privat
cenzurat. Pentru anunturi comerciale avem sectiune dedicata
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Bine ai venit pe la noi Bodys... Wink...
  • neculai codrin

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Frontera 1997 x22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2011

  • Mesaj Privat
mar interesa sa stiu ce jante ai pe ia pune si niste poze daca vrei
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Are cineva 2 jante de tabla,de Frontera,pe 16,care sa-l enerveze..?
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am eu, dar mai intai trebuie sa fac rost de doua de aliaj ...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR