Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • permanentmark

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2007

  • Mesaj Privat
gabrield a scris:dar de unde stie hotul ca masina e marcata ?
Doar dupa abtibilde ?

As vrea si eu sa cumpar citeva abtibilde...


Nu numai din actibil stie hotul ca e masina marcata, pe geamuri masjaul se vede cu ochiul liber.
Cool actibild primesti numai daca marchez masina, actibildul nu se poate cumpara, numai de la Permanentmark impreuna cu setul de marcare. Merita sa marchez masina ta pentru ca statisticiile au demonstrat ca masinile marcate nu le fura. Marcajul nu se poate indeparta numai prin distrugirea suprafetei totale.
Skip ads

  • permanentmark

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2007

  • Mesaj Privat
ovidiucro a scris:gabrield - Sau poate-ti comanzi la o firma de autocolante Smile)

Referitor la "piesele valoroase care se fura acum de catre bandele organizate" :
Pun un drogat sa-ti fure farul sau oglinda (marcate, vizibil la UV), de la masina ta, ii dau 200 RON pe ele, le montez la Vectra mea si ma plimb.
Tu ce faci ? Care-i miscarea urmatoare ?



Marcajul de exemplu pe stopuri de vede cu ochiul liber, la lumina UV se vede numai elementele laciute si vopsite, restul de vede cu ochiul liber.
Deobicei hotii fura masina la comanda. Sistemul PERMANENTMARK® foloseºte un cod format din ultimele 13 caractere, care este garantat unic. Numãrul ºasiului se completezã cu codul þãrii (RO) împotriva posibilitatii de valorificare a masinii furate în strãinãtate.
  • permanentmark

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2007

  • Mesaj Privat
ovidiucro a scris:gabrield - Sau poate-ti comanzi la o firma de autocolante Smile)

Referitor la "piesele valoroase care se fura acum de catre bandele organizate" :
Pun un drogat sa-ti fure farul sau oglinda (marcate, vizibil la UV), de la masina ta, ii dau 200 RON pe ele, le montez la Vectra mea si ma plimb.
Tu ce faci ? Care-i miscarea urmatoare ?



Pe gemauri marcajul se vede cu ochiul liber. NUmai pe elemente laciute si vopsite se vede doar la lumina UV, restul se vede cu ochiul liber.
Permanentmark pentru marcaje folosete numarul sasiului al masini cu indicativul RO, si daca te duci la verificare techina, la RAR acolo se observa ca ai ceva elemte furate si marcate cu un numar sasiului care nu este a ta. Daca furi o masina marcate sau un element al masini risti ca vei fi descoperit, pentru si la verificare RAR de foloseste lampa UV.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
ce se intampla cu masinile marcate care pentru un motiv sau altul nu mai prezinta interes pentru proprietar sa le mai mentina in circulatie? Vor ajunge cumva la dezmembrari iar diferite elemente de caroserie vor ajunge pe alte masini?
Sunt atatea exemple de capote care se cumpara la culoare pentru a nu mai fi vopsite. Si atunci, dupa ce ti-ai reparat masina cu astfel de componente, nu te mai poti duce la rar?
Cu cat vor fi mai multe masini marcate cu atat mai mare va fi posibilitatea de a vedea masini cu mai multe numere de identificare.
Skip ads

  • permanentmark

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2007

  • Mesaj Privat
All Bandi a scris:ce se intampla cu masinile marcate care pentru un motiv sau altul nu mai prezinta interes pentru proprietar sa le mai mentina in circulatie? Vor ajunge cumva la dezmembrari iar diferite elemente de caroserie vor ajunge pe alte masini?
Sunt atatea exemple de capote care se cumpara la culoare pentru a nu mai fi vopsite. Si atunci, dupa ce ti-ai reparat masina cu astfel de componente, nu te mai poti duce la rar?
Cu cat vor fi mai multe masini marcate cu atat mai mare va fi posibilitatea de a vedea masini cu mai multe numere de identificare.




Marcajul nu dispare dupa revoprire, au fost demonstrat in Ungaria. Marcajul nu dispare nici dupa revopsirea a treia, voprirea s-a facut asa cum trebuie, dar dupa 3 zile marcajul au iesit peste vopsea.
Prin cresterea masiniiilor marcate nu creste numarul masiniilor cu multe numere de indentificare, asta nu este adevarat. O masina are un singur numere de inregistrare, si o masina se marcheaza numai o singura data. In cazul spargerii geamurilor sau schimbarea unui element aveti posibilitatea de 4 marcari garantiale. Inainte de a marca masina de verifica ca numarul de inregistreaza pe sabloane corespunde intradevar cu numere de inregistare al masinii trecute pe motor sau nu stiu pe unde.
Deci o masina are o singura numere de inregistrare care este trecuta intr-o baze de date.
Se poate marca masiniile dupa varsta 1980, pentru ca au vopsea si lac diferit de masiniile mai veche.
Question
alte intrebari? Arrow
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Marcajul este si asta o metoda de a arunca bani pe fereastra atata timp cat nu intereseaza pe nimeni provenienta pieselor SH cumparate. Pretul primeaza! Autoritatile nu-s interesate ca e valoarea mica a bunului furat. Deci unde e avantajul?

Din cauza ca masinile noastre a majoritatii membrilor nu sunt de lux, pentru hoti(gainari) e interesant sa fure parti sau ornamente din acestea. Vina cea mai mare o poarta acela care cumpara astfel de piese cu provenienta dubioasa. Eu aveam un Opel Omega care avea cel mai imbecil sistem de oglinzi laterale posibil care a trebuit sa-l nituiesc pentru a nu mai fi furat. Atunci cand a venit tiganul la mine sa mi le vanda am refuzat si l-am bagat in aia a masii... Dar la cultura noastra nationala nu cred ca e posibil sa se schimbe ceva.

Despte furt total nu pot sa zic decat ca as fi fericit sa o fure cu totul. La faza asta sunt cel mai castigat. Toti mafiotii de asiguratori sunt interesati sa o supra evalueze stiind ca nu o fura nimeni fiind o masina banala.Am avut oferta de CASCO in care masina era evaluata cu 8000 euro peste cat facea. Va dati seama ca la respectivul asigurator i-am facut o contra oferta ca i-o vand prioritar cu un rabat de 8000 euro?!?!( e vorba de ASIBAN) Astfel acestia calculeaza cat mai mari primele de asigurare, adica castigul lor. Si chiar daca ai o oglinda furata sau ornament ei tot castiga. De ce se fura cel mai mult ordinara Dacie? Pentru ca acei potentiali clienti care se preteaza sa cumpere sunt cei cu nivel de cultura/ venit redus.
  • George Pelesca

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Referitor la drogaþii care sparg maºini ºi furã ce le picã în mânã, ne ajutã ºi emisiunile de la TV în care unii dintre ei sunt prinºi ºi povestesc modul lor de operare. De exemplu drogaþii ãºtia (pentru cã majoritatea chiar sunt drogaþi) sparg maºinile din care vãd cã au ce fura. Sistemul de alarmã cel mai performant nu îi streseazã deloc pentru cã sparg geamul cu o piatrã , furã ºi fug. Singurul mod de a-i prinde este sã te nimereºti pe lângã maºinã tu sau un cetãþean cu spirit civic. ªi sã ºtiþi cã nu numai la noi se procedeazã aºa doar cã în alte þãri mai civilizate funcþioneazã mai bine acest spirit civic (omul nu cumpãrã de la hoþi ci se duce ºi spune la poliþie despre oferta ce i-a fost fãcutã). Iar dacã ne referim la ce face poliþia pentru a ne recupera bunurile, eu mã gândesc logic cã dacã drogatu' îþi furã casetufonul ºi nu e prins pe loc, sunt slabe ºanse de a-l prinde ºi cel mai important de a-l dovedi[u] pentru cã fãrã dovezi concrete niciun procuror nu începe urmãrirea penalã împotriva nimãnui. Dacã nu s-au putut lua amprente (din foarte multe cauze posibile, chiar ºi siliconul folosit pentru strãlucirea bordului) sau dacã amprentele ridicate nu figureazã în baza de date a poliþiei ( în cazul ãsta este posibil ca dupã ceva timp amprentele vreunui boschetar amprentat ulterior sã se potriveascã cu cele ridicate de pe maºinã) ai de aºteptat sau chiar poþi sã spui "amin".
Altceva foarte important: chiar dacã hoþul a fost dovedit, procurorul îl scoate de sub urmãrirea penalã ºi îi dã în cel mai bun caz o amendã de maxim 10 mil cu toate cã are zeci de furturi la activ. (cunosc cazuri concrete).

Concluzie: 1. Legislaþia e de vinã. Cel puþin atâta timp cât parlamentarii sunt cântãreþi sau ajung acolo fãrã voia noastrã.
2. Nu lãsaþi nimic în maºinã care ar putea sã stârneascã interesul hoþilor.Trebuie sã învãþãm ºi noi sã ne protejãm reciproc decât sã dãm ulterior vina pe poliþie cã nu-ºi face treaba. Hoþi ºi derbedei au existat ºi or sã existe pe veci. Important e ce facem noi în aceastã privinþã.
3. Dacã þi se oferã un chilipir ºi ai bãnuieli cã e furat, nu cumpãra ci du-te la poliþie sã-l amprenteze pe individ, poate aºa alt cetãþean îºi va recupera paguba.
4. Pentru ca un hoþ (chiar ºtiut) sã ia mãcar o amendã administrativã trebuie sã existe probe incontestabile împotriva lui pentru cã altfel s-ar comite un abuz iar dacã hoþul mai e ºi þigan, ne sare în cap toatã media în frunte cu Mãdãlin Voicu ºi ne întreabã ce facem cu "drepturile lu' om".
Aºadar Take care yourself.
  • permanentmark

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salutari

Mi se pare bine cea ce am citit pe forumul asta. Intr'adevar de furtul din auto nu te protejeaza absolut nimic, singura solutie este sa nu las nimic (la vedere) in masina. Pot sa ai cel mai sofisticat alarma, hotul tot iti sparge geamul si fuge cu borseta, geanta etc.
Permanentmark (www.permanentmark.ro) te protejeaza doar de furtul total al masinii.
Iata cateva argumente eu de ce am marcat masina (pe langa faptul ca suntem si distribuitori nationali, inca sunt in cautare de noi locuri de marcare cei interesati sa ma caute Smile )
1. Furtul de auto este in crestere, 2007 este primul an cand raportul intre masini autohtone si straine sa schimbat (cei care nu cred sa verifice www.politiaromana.ro )
2. Chiar daca am Casco sunt anumite situatii in care nu eu ca si proprietar (utilizator) primesc banii, sau chiar nu primesc de loc. Iata cateva exemple
- masina este pe liesing, firma de lizing primeste banii ci nu eu\
- franciza la furt cat este? De obicei la furt, mai ales la masini mai batrene se percepe o franciza de 20-30 %
- sunt situatii in care furtul este acoperit de anumiti persoane din cadrul politiei, nu se va termina ancheta niciodata, proprietarul poate astepta banii pana in veci, si dupa 2 ani societatea asigurare nu mai are nici o obligatie (au fost cazuri concrete)
- furtul unei auto este foarte simpla, de multe ori am zis ca producatorii auto nu au nici un interes, isi bat joc de proprietari la capitolul de protectie contra furt.
Suntem la forum Opel, eu nu am Opel dar scoateti cheile din buzunare si uitati-va pe cheia ce scrie 4XX,XX MHz.
Cu stima Poti Csaba - director adjunct poti.csaba@permanentmark.ro
Astept intrebari pe email dar si pe forum.
Skip ads

  • sidors
  • **
  • 64 mesaje
  • din 29 Jul 2006
  • Astra 2006 Z17DTL, adika 1.7 CDTI
  • Alta tara
  • sidors

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL, adika 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
libra a scris:Sfatul meu pt. mctoto:
Hotii astia din auto sunt niste gainari. Din cand in cand, politia mai prinde din ei.
O posibila solutie e sa mergi regulat la sectia de politie la care ai reclamat furtul si sa-i tot intrebi de baietii rai.
In momentul in care au prins pe cineva si au recuperat din marfa furata de el, o sa te puna in fata obiectelor recuperate.
Ei, in momentul ala, te juri ca cel mai frumos aparat din camera e al tau, baietii ti-l dau si tu te duci cu el acasa.

Asta e recomandarea primita de la cineva din Oradea.
De ce: Nu toata lumea care a fost victima unui furt face reclamatie la politie. Din cei care au facut reclamatie, foarte putini mai spera sa recupereze bunurile furate. In momentul in care au recuperat ceva, politistii trebuie sa "se descarce de gestiune". Restituirea bunurilor catre proprietari "da bine" in rapoartele lor de activitate. Acuma, daca tu primesti inapoi exact aparatul tau, numai tu stii. Nici macar hotul nu mai stie care aparat a fost furat din care masina. Toata problema este ca baietii buni sa recupereze cat mai repede si cat mai multe aparate de la baietii rai.

Interesant sfat: cel furat ajunge hot Smile
Poate ne trezim si noi putin si invatam ce e respectul.
  • sidors
  • **
  • 64 mesaje
  • din 29 Jul 2006
  • Astra 2006 Z17DTL, adika 1.7 CDTI
  • Alta tara
  • sidors

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL, adika 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Si eu am fost furat de doua ori:
Prima oara m-am trezit fara oglinda stanga la masina (a fost smulsa cu tot cu suport). Autorul, un tanar fara domiciliu de 22 de ani, a simtit nevoia unei oglinzi in casa din canal. A fost prins de politia la 30 de minute in urma unui control de rutina (omul mergea dimineata la 4.00 cu un obiect voluminos ascuns in geaca).
Evident ca nu am avut ce sa mai fac cu oglinda: in doua zile totul s-a reparat (Casco)

A doua oara m-am trezit dimineata cu geamul spart, interiorul ravasit(eveniment produs in Belgia): am facut greseala sa las suportul de la GPS in parbriz (GPS-ul era in cotiera). Am ramas fara GSP si atat. S-a reparat geamul din nou pe Casco.

De hoti nu vom scapa niciodata. De asta platim asigurari Casco pentru ca altii sa preia stresul si costurile.
Ce am invata din aceste istorii neplacute?
1. cotiera la masina este tot timpul deschisa si goala
2. absolut nimic nu ramane in masina la vedere (nici macar o sacosa goala, o sapca sau un pachet de gume) ... niciodata nu se stie ce nevoie are hotul si mai bine sa nu-i dam idei
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
sidors a scris: De asta platim asigurari Casco pentru ca altii sa preia stresul si costurile.

Din pacate, o parte (daca nu mai mult) din costuri le preluam tot noi, prin prima de asigurare marita, in anul urmator.
  • sam_mntn

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Bine e sa stai la casa cu curte, cum stau acum, sau la casa intr-un cartier linistit, stateam inainte pe str cantacuzino, in sector 1, zona aviatorilor (bucuresti), unde 3 zile a stat in fata casei mele o skoda octavia cu geamul deschis, a doua zi cand am vazut ca masina era tot acolo am dat telefon la politie, sa nu ii ia omului pana la urma ceva, avea cass cu fata detasabila, intre scaune un portofel, suport telefon + suport gps. Politia a venit a doua zi, s-a uitat, a luat nr de inmatriculare, si a plecat mai departe fara sa faca nimic, dupa aia masina a mai stat o zi pana a venit omul sa o ia( deci 3 zile) In acest timp nimic nu a fost luat. La bloc sunt si siguri pe ei, pentru ca stiu ca pana vii tu de la etajul 8... ei mai sparg 2-3 masini.
Skip ads

  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Eu las tot timpul torpedoul deschis, sa vada desteptii ca nu au ce sa imi fure, am un servici care ma tine treaz toata noaptea (lucrez de acasa) si cu toate ca stau la etajul 4 si masina sub geam baietii veseli chiar nu au ce sa imi fure pana cobor eu la ei, eventual imi pot face doar un rau spargandu-mi un geam ceva si sa o ia la fuga ca niste minunati Smile, in caz de ceva iau salapii-n` piceoare, tzava-n` mana, cainele (45kg) la inaintare, ganditi-va ca si daca ii prindeti in fapt ei sunt periculosi...(oricum doza dvs de nervi+adrenalina ar trebui sa actioneze ca o "armura invulnerabila" Smile )

p.s. tin minte ca existau ceva alarme cu gaze lacrimogene care se detoneaza in interiorul masinii... ce frumos ar fi sa ai si un declansator manual in telecomanda pe langa cel automat cu senzori de miscare la interior, ei ? ce ziceti?
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Asta cu alarma cu gaze e bună. Mai ales în cazul alertelor false.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR