Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • decadurabolin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Se lucreza la legea noua, eu unu spun ca sumele vor fi mai mici, e nevoie de bani nu de blocaje economice.
Skip ads

  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
dupa parerea mea nicodata nu vom scapa de taxa auto ...singurul lucru care se va intampla e probabil ca se va ajunge la o suma mica de platit pt orice masina ...binenteles cei care au motoare peste 2.5 vor fi cei care vor plati mai mult cum e si in BG....dar pana atunci cine stie cati ani vor mai trece pt bietul roman care majoritatea este mai sarac si nu isi permite o masina mai noua de euro2 care la motor de 1.6 tre sa plateasca o taxa de 1200 de euro care probabil e mai mult decat valoreaza masina lui...
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
ei nu pot face ce vor! ei sant pusi acolo sa faca legi dupa ce se sfatuiesc cu romanii care iau votat! este rusinos pentru ceata de avocati care au castigat procese pe tema acestei taxe ca nu fac petitie de strangere de semnaturi pentru distrugerea acestei legi in parlament! daca nu vor ,avem exemplul egiptului,siriei,greciei! cu sarutmana nu se rezolva nimic!
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Taxa de prima inmatriculare auto va fi inlocuita cu un "timbru de mediu" pentru care proprietarii de vehicule vechi si poluante vor plati mai multTaxa de prima inmatriculare auto ramane inca in vigoare si nu a fost inlocuita deocamdata cu timbrul de mediu, in reuniunea de vineri a Cabinetului fiind discutata doar o informare pe aceasta tema.
Premierul Victor Ponta a anuntat anterior ca taxa de prima inmatriculare auto va fi inlocuita cu un "timbru de mediu" pentru care proprietarii de vehicule vechi si poluante vor plati mai mult, iar detinatorii de vehicule noi vor plati mai putin sau chiar deloc in cazul masinilor hibride electrice.

El a precizat ca plata pentru acest timbru de mediu va fi calculata in functie de emisia de noxe si capacitatea cilindrica a vehiculului.

Taxa de prima vanzare auto, suspendata de fostul Guvern doar pana la inceputul acestui an, este din nou obligatorie incepand cu 1 ianuarie.

Detinatorii de vehicule noi vor plati mai putin sau chiar deloc in cazul masinilor hibride electrice, a anuntat premierul Victor Ponta.

El a precizat, in sedinta de vineri, ca plata pentru acest timbru de mediu va fi calculata in functie de emisia de noxe si capacitatea cilindrica a vehiculului.

Taxa de prima vanzare auto, suspendata de fostul Guvern doar pana la inceputul acestui an, este din nou obligatorie incepand cu 1 ianuarie, Executivul urmand insa sa analizeze aceasta situatie.

Premierul Victor Ponta a asigurat, in luna decembrie, ca Guvernul va reglementa situatia taxei auto in prima sedinta din 2013, precizand atunci ca taxa de prima inmatriculare va fi inlocuita cu o taxa de mediu raportata mult mai strict la gradul de poluare al unui vehicul.

Taxa de prima vanzare auto, introdusa de Guvernul Boc la sfarsitul anului 2011, trebuia perceputa cu ocazia primei transcrieri a dreptului de proprietate in Romania asupra unui autovehicul rulat si pentru care nu a fost achitata taxa de poluare.

In ianuarie 2012, pe fondul protestelor organizate atunci in Bucuresti si alte orase ale tarii in care una dintre revendicarile formulate viza eliminarea taxei auto, coalitia guvernamentala PDL-UDMR a decis sa suspende pentru un an, pana la 1 ianuarie 2013, taxa de prima vanzare, cu explicatia ca proprietarii de masini vechi trebuie sa beneficieze de timp suplimentar pentru a vinde autovehiculele.

In luna octombrie, premierul Victor Ponta a anuntat ca sistemul de taxare a proprietarilor de autovehicule va fi modificat incepand cu anul viitor, prin inlocuirea actualei taxe de prima inmatriculare cu o taxa de mediu, calculata in functie de nivelul de poluare, dar care sa nu fie mai mare decat pretul autoturismului.

El a precizat atunci ca un grup de lucru format la nivelul ministerelor Finantelor si Mediului analizeaza in prezent variantele pentru noul sistem de taxare, care sa incurajeze achizitionarea masinilor noi si nepoluante, si ca va fi solicitat acordul Comisiei Europene astfel incat noua taxa care sa fie introdusa de la 1 ianuarie 2013.

Saptamana trecuta, la audierile din Parlament pentru validarea in postul de ministru al Mediului, Rovana Plumb a spus ca taxa auto este o problema sensibila asupra careia se vor aduce precizari noi dupa finalizarea bugetului, ea sustinand ca aceasta sa fie o taxa de mediu, stabilita in functie de nivelul de poluare.


Sursa: http://stirileprotv.ro/stir...esc-mai-mult.html
Skip ads

  • decadurabolin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Ca un exemplu, la un motor euro 2, capacitate 1.6, taxa se vrea a fi cam 500 de euro.
  • asigurari_auto

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2012

  • Mesaj Privat
cu atatea taxe o sa ramanem sa nu ne mai schimbam masinile prea curand...
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
ioioi pa i domnie daca va fi doar 500 de euro la 1.6 euro 2 Smile)
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Sa nu fie 500 Euro pe an pentru o masina 1.6 si Euro 2...ca eu din ce-am inteles, noua taxa se vrea sa fie un fel de "taxa/timbru de mediu"...adica, ceva care se plateste in functie de cat polueaza masina...deci...tot ce-i posibil sa nu mai platim "taxa de prima inmatriculare" mii de euro dar...sa platim anual un fel de impozit care sa reflecte cat de poluanta este masina...astept si eu cu nerabdare ce vor decide guvernantii...
Skip ads

  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
orice taxa daca nu e raportata la salariul minim pe economie e ilegala!
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Pai...or sa o raporteze pe asta 'timbru de mediu" la salariul minim pe economie si va trebui sa o platesti si tu si eu si toata lumea...nu inteleg care-i problema...
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
nu ai inteles ce inseamna asta prietene! e normal sa platim taxa de poluare numai daca platesc toate masinile care sant inmatriculate si merg in romania! toate! nu numai cele care se inmatriculeaza acum in romania!si sa nu se faca calcul asa aiurea ca sa se faca bani pentru borduri si garduri de fier care sa imprejmuiasca garduri vii,numai pentru a taxa! taxa trebuie sa fie taxa nu pedeapsa ca mi-am luat masina! trebuie sa fie calculata asa incat sa fie accesibila si sa nu fie nevoie sa se gaseasca varii variante pentru ocolirea ei! daca toti ne-am duce sa platim taxe de inmatriculare in bulgaria ca le au mai mici ce dracu mai da legi de inmatriculare cu taxa mare in romania!? mergem toti si le inmatriculam la bulgari!
  • mihaiadrian

  • Mesaje scrise: 632
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
500 euro la euro 2 mi se pare prea optimist Sigur nu mai e vreun zero pe acolo?

Legat de taxa...pai cand nu o sa mai fie masini de tonaj mare care cand trec pe strada se face un nor cu fum ce persista 5 minute atunci o sa zic si eu ca poluatorul plateste.
Skip ads

  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
totusi daca stai sa te gandesti ca va fi 500 pt o masina euro 2 de 1.6 /pe an e cam mult zic prea mult ...va dati seama ca acest timbru de mediu sa zicem platit 3 ani la rand adica 1500 de euro e o suma pt care probabil ai luat respectiva masina nu ajunge faptul ca mai platesti si impozit dupa ea , numai zic de asigurare care s-a scumpit si ea ...nu ajunge faptul ca o masina se devalorizeaza odata la 3 luni in unele cazuri chiar mai rapid mai tre sa dai si 500 de euro pe an dupa ea Wink))+impozit si asigurare+ca benzina/motorina e aproape 6 lei litrul Wink) ...e prea de tot..daca stau sa ma gandesc nu-mi dau seama cum naiba imi permit sa detin o masina...
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
mihaiadrian a scris:500 euro la euro 2 mi se pare prea optimist Sigur nu mai e vreun zero pe acolo?

Legat de taxa...pai cand nu o sa mai fie masini de tonaj mare care cand trec pe strada se face un nor cu fum ce persista 5 minute atunci o sa zic si eu ca poluatorul plateste.
corect
chiar daca sunt cu nasul infundat, ieri seara cand plecam de la munca am stat in spatele unui ARO...
la un moment dat nu stiam de ce ma ustura nasul...
era un mic norisor de fum de la acea troaca..

eu as face in felul urmator:
inmatricularea masinii sa fie maxim 100 de euro indiferent de masina
daca masina e mai veche de 15 ani (de exemplu) ITP sa se faca anual iar daca depaseste 25 sa se faca la 6 luni (sa fim seriosi, o masina de 25 de ani e un cotet ambulant, cu unele exceptii)
impozit in functie de normele de poluare + capacitate cilindrica (cu cat scade norma de poluare si creste capacitatea cilindrica sa creasca si impozitul). nu mi se pare corect cau eu sai mihaiadrian care avem masini euro 4 sa platim acelasi impozit sau chiar mai mare decat un golf 3 care are motor de 1.6 si norma de poluare euro2 care iti impute masina cand stai in spatele lui... ar trebui sa fie o diferenta de bani intre a lui mihai si a celui cu golf-ul 2 in asa fel incat sas se poata planta 50 de pomi in oras anual.

acelasi lucru sa fie valabil si pentru masinile inmatriculate in alte tari, sa se impuna o taxa de poluare daca masina sta mai mult de 4 saptamani (de exemplu) in tara (sa mai dispara texanii de prin romania ca m-am saturat de ei)
2-3-4 saptamani poti zice ca vii in concediu si iti vizitezi rudele daca stai in afara romaniei.
insa ce trece de 4 saptamani deja locuiesti aici...
  • alin.viorel

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2012

  • Mesaj Privat
jgyprime nu crezi ca toatã lumea ar dori sã. aibã maºini euro 5, dar trãim în ROMÂNIA ºi nu avem salarii de inginer . nu toþi furã, sunt persoane care fac naveta câte 30 40km pentru un salariu de mizerie de abia reuºesc sã îºi întreþinã familia crezi ca acei oameni nu ar dori maºini hibrid sau euro 5. Înainte de aþi da au pãrerea gândeºte te ca trãim în România .
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
cand e vorba sa plateasca altii si nu noi vrem ca aia sa lase si haina de pe ei! orice taxa e ilegala! cumperi ce masina vrei in functie de ce bani ai! nu trebuie sa platesc mai mult pentru ca am motor de 4000 si altul are motor de 1000 ! pretul de achizitie e diferit! taxa in romania are rol de pedeapsa nu de taxare a unei proprietati! cea mai mare taxa ar trebui sa fie undeva la 2-3 milioane pe an ,indiferent de capacitate,pentru non euro! dezvoltarea parcului de masini face ca implicit piata combustibililor si productiilor anexe sa creasca si implicit statul castiga! bugetul de stat are cea mai mare acoperire din domeniul petrolier si al detinatorilor de masini! tot ce se face in tara se face pe spatele proprietarilor de masini! noi platim cele mai mari sume la buget! in fiecare zi taxa la motorina,taxa la benzina,taxa la piese de schimb,taxa la poluare ,taxe si taxe! daca mergem s platim taxe e bine,ca au alesii de unde sa fure!
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 495
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Astept si eu cu interes noua varianta a taxei, deoarece aveam in plan sa-mi iau o masina mai mare din simplul motiv ca s-a marit considerabil familia Smile.
Nu-mi permit o masina noua din pacate, cel putin nu un Insignia cum visez de ceva vreme, asa ca m-as orienta catre o Vectra C sau o Zafira B, dar astept sa vad ce surpriza ne face Victor Tonta...pardon Ponta.
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
alexhaiducu a scris:cand e vorba sa plateasca altii si nu noi vrem ca aia sa lase si haina de pe ei! orice taxa e ilegala! cumperi ce masina vrei in functie de ce bani ai! nu trebuie sa platesc mai mult pentru ca am motor de 4000 si altul are motor de 1000 ! pretul de achizitie e diferit! taxa in romania are rol de pedeapsa nu de taxare a unei proprietati! cea mai mare taxa ar trebui sa fie undeva la 2-3 milioane pe an ,indiferent de capacitate,pentru non euro! !

...acum..eu iti inteleg supararea pe taxele astea care te cam lasa fara obiectul activitati, sincer si pe mine ma afecteaza insa nu sunt de acord cu tine absolut deloc...pe principiul descris de tine cu taxa aia de 200-300 ron Romania, gratie unor "investitori" sau mai cunoscut samsari, va devenii in foarte scurt timp ce este acum Bulgaria, cel mai mare cimitir de masini din Europa sau ce era tot Romania pe la inceputul anilor '90 cand pentru tot romanul mers la facut diverse prin Germania ii era mai avantajos sa-si cumpere o rabla de acolo dupa 2-3 luni de "munca" cu 100-200 de marci si sa vina acasa cu ea unde o revindea la cei care abia asteptau sa aibe si ei masina straina, decat sa-si cumpare bilet de autocar...Poate ca este timpul sa invatam si noi romanii ca masina costa, taxe, impozite, carburant, asigurari, loc de parcare, etc...si ca salariile din Romania nu sunt ca prin alte tari....Toata lumea vrea masina, de preferat sh cu motor mare si dupa aia toti se apuca si deschid topice pe diverse forumuri cu cat consuma masina cu x motor si ca ce naspa ca se scumpesc carburantii si cresc asigurarile...etc. Acum 20 de ani era o singura masina, Dacia 1300, si nu murea nimeni ca nu mergea la servici cu masina sau nu aveau cu ce sa mearga la munte sau la mare...mai foloseau oamenii si transportul in comun sau mersul pe jos sau bicicleta...care avea. Acvum, toti s-au emancipat...fac credite la banci sa-si ia sh cu km reali si carte service carate de samsari de pe cine stie unde ca..de...trebuie sa mearga la servici si acolo nu se poate cu autobuzul sau trebuie sa se dea mare la semafor ca are masina cu 200 CP si apoi ...cand nu-l vede nimeni...intra pe forum si incepe sa injure ca masina lui s-a stricat si costa scump piesele, ca benzina costa si aia...ca guvernantii...ca n-are bani de rata la apartament ca trebuie sa cumpere cauciucuri de iarna sau i-au picat injectoarele si turbina la sh...etc...Deci...masina o fi ea o necesitate in zilele noastre insa...doar pentru cei care intradevar si-o permit...pentru restul...sunt solutii alternative la masina personala pentru care n-are suficienti bani.
  • mihaiadrian

  • Mesaje scrise: 632
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Ce sa ii faci daca nu avem putere de cumparare....

Eu zic ca euro 2 e parfum si nepoluant pe langa un camion din anii 80 care inca circula pe drumuri , prin oras ( atentie, deci prin oras ), nici macar nu au bunul simt sa stea cu el prin afara...

Pai una e cand trece un camion din ala si se face numai fum si una e cand sunt 500 de masini euro 2 care merg bara la bara si poti sa mergi si tu pe langa ele fara sa iti faci gaura in plamani.

Si oricum aia cu poluatorul plateste e gluma. Pai se tot scrie ca se vrea sa se construiasca 2 centrale termice pe carbune de 1600Mw la Galati si Braila si nu vor fi asa multi oameni angajati ca sunt automate. Pai cat o sa plateasca un astfel de poluator ? Probabil mai nimic, ca o sa fie in zona libera.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
alin.viorel a scris:jgyprime nu crezi ca toatã lumea ar dori sã. aibã maºini euro 5, dar trãim în ROMÂNIA ºi nu avem salarii de inginer . nu toþi furã, sunt persoane care fac naveta câte 30 40km pentru un salariu de mizerie de abia reuºesc sã îºi întreþinã familia crezi ca acei oameni nu ar dori maºini hibrid sau euro 5. Înainte de aþi da au pãrerea gândeºte te ca trãim în România .
pai si cine ii tine cu salariile de mizerie si sa faca naveta?
sincer sa-ti zic locuri de munca sunt o gramada dar romanul mai bine sta la bodega pe ajutor social decat sa se injoseasca si sa se angajeze zugrav la o firma oarecare si sa adune vechime...

alexhaiducu a scris:tot ce se face in tara se face pe spatele proprietarilor de masini! noi platim cele mai mari sume la buget! in fiecare zi taxa la motorina,taxa la benzina,taxa la piese de schimb,taxa la poluare ,taxe si taxe! daca mergem s platim taxe e bine,ca au alesii de unde sa fure!
pai asa e peste tot... de ce crezi ca vand nemtii masinile mai vechi la pret de nimic... pentru ca taxele la masinile mai vechi cresc odata cu vechimea masinii...
le convine mai mult sa cumpere masina noua decat sa o tina pe cea veche care sa fim seriosi... oricat ar fi germania de germanie masinile de 10-15 ani incep sa aiba uzuri...

FBogdan a scris:Astept si eu cu interes noua varianta a taxei, deoarece aveam in plan sa-mi iau o masina mai mare din simplul motiv ca s-a marit considerabil familia Smile.
Nu-mi permit o masina noua din pacate, cel putin nu un Insignia cum visez de ceva vreme, asa ca m-as orienta catre o Vectra C sau o Zafira B, dar astept sa vad ce surpriza ne face Victor Tonta...pardon Ponta.

sper sa-ti cumperi cat mai repede opelul dorit si sa-l prezinti aici pe forum...

sorindf2000 a scris:...acum..eu iti inteleg supararea pe taxele astea care te cam lasa fara obiectul activitati, sincer si pe mine ma afecteaza insa nu sunt de acord cu tine absolut deloc...pe principiul descris de tine cu taxa aia de 200-300 ron Romania, gratie unor "investitori" sau mai cunoscut samsari, va devenii in foarte scurt timp ce este acum Bulgaria, cel mai mare cimitir de masini din Europa sau ce era tot Romania pe la inceputul anilor '90 cand pentru tot romanul mers la facut diverse prin Germania ii era mai avantajos sa-si cumpere o rabla de acolo dupa 2-3 luni de "munca" cu 100-200 de marci si sa vina acasa cu ea unde o revindea la cei care abia asteptau sa aibe si ei masina straina, decat sa-si cumpare bilet de autocar...Poate ca este timpul sa invatam si noi romanii ca masina costa, taxe, impozite, carburant, asigurari, loc de parcare, etc...si ca salariile din Romania nu sunt ca prin alte tari....Toata lumea vrea masina, de preferat sh cu motor mare si dupa aia toti se apuca si deschid topice pe diverse forumuri cu cat consuma masina cu x motor si ca ce naspa ca se scumpesc carburantii si cresc asigurarile...etc. Acum 20 de ani era o singura masina, Dacia 1300, si nu murea nimeni ca nu mergea la servici cu masina sau nu aveau cu ce sa mearga la munte sau la mare...mai foloseau oamenii si transportul in comun sau mersul pe jos sau bicicleta...care avea. Acvum, toti s-au emancipat...fac credite la banci sa-si ia sh cu km reali si carte service carate de samsari de pe cine stie unde ca..de...trebuie sa mearga la servici si acolo nu se poate cu autobuzul sau trebuie sa se dea mare la semafor ca are masina cu 200 CP si apoi ...cand nu-l vede nimeni...intra pe forum si incepe sa injure ca masina lui s-a stricat si costa scump piesele, ca benzina costa si aia...ca guvernantii...ca n-are bani de rata la apartament ca trebuie sa cumpere cauciucuri de iarna sau i-au picat injectoarele si turbina la sh...etc...Deci...masina o fi ea o necesitate in zilele noastre insa...doar pentru cei care intradevar si-o permit...pentru restul...sunt solutii alternative la masina personala pentru care n-are suficienti bani.
foarte bine punctat

mihaiadrian a scris:Ce sa ii faci daca nu avem putere de cumparare....

nu cumparam si folosim mijloacele de transport in comun... scapam de taxe, asigurari, accidente si multe altele... ce e drept "scapam" si de unele proprietati...
mihaiadrian a scris:Eu zic ca euro 2 e parfum si nepoluant pe langa un camion din anii 80 care inca circula pe drumuri , prin oras ( atentie, deci prin oras ), nici macar nu au bunul simt sa stea cu el prin afara...

Pai una e cand trece un camion din ala si se face numai fum si una e cand sunt 500 de masini euro 2 care merg bara la bara si poti sa mergi si tu pe langa ele fara sa iti faci gaura in plamani.

la camioanele alea si la aro-ul pomenit de mine le-as pune taxe anuale sa-i fortez sa le duca direct la fier vechi ca altceva nu mai sunt acele chestii...
mihaiadrian a scris:Si oricum aia cu poluatorul plateste e gluma. Pai se tot scrie ca se vrea sa se construiasca 2 centrale termice pe carbune de 1600Mw la Galati si Braila si nu vor fi asa multi oameni angajati ca sunt automate. Pai cat o sa plateasca un astfel de poluator ? Probabil mai nimic, ca o sa fie in zona libera.
ideea e sa se inceapa de undeva
daca se incepe de la autoturisme eu imi pun speranta sa se continue si cu alti mari poluatori
si mai e o problema... nu stiu daca ai simtit vreodata seara (in general vara cand e cald) in zonele intens circulate mirosul de gaze arse de la esapamente...
marii poluatori fiind in afara localitatilor te afecteaza mult mai putin decat un ARO care trece la 2 metri de tine...
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR