Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • berce

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
cim-ul ma costat cu tot cu programarea lui 1000 ron
tirnaveni - pana la urma exista ceva senzor pe caseta de directie?
Skip ads

  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Nu este nici un senzor pe caseta, iar ceea ce descrii tu ca au facut la Opel nu inseamna nicidecum verificare caseta: buna.
Ca sa fii sigur trebuie s-o dai jos si s-o pui pe-un banc de proba, altfel, s-o inlocuiesti cu una care stii ca-i buna asa cum ai facut cu pompa. As mai zice ca poate fi si vreun fir sau contact imperfect in manunchiul catre pompa sau siguranta ei din tablou (n-o curata, inlocuieste-o!). Astea in cazul in care, cum ai spus, bateria e buna si incarcarea la fel.
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Pai...eu, ce ti-am zis, nu exista nici un senzor care sa faca... nimic...nu mai asculta la toti care cand habar n-au cum sa rezolve un defect, inventeaza cate un senzor...mergi la profesionisti care sa-ti rezolve problema nu sa-ti inlocuiasca piese la intamplare sau care nu stiu cum sa verifice ce-ai pe masina sau care inventeaza piese ca asa suna mai "profesionist"...recomand @trami, am fost si am plecat multumit si de pret si de piesa si de lucrare.
  • XEP
  • Suspendat
  • 204 mesaje
  • din 19 Jun 2012
  • Astra 2005 Z16XEP
  • Buzau
  • XEP

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
sorindf2000 a scris:Senzor care sa faca...ce? Pai, n-are...

S-o crezi tu ca nu are senzor de pozitie volan ... pe Z17DTH s-a montat doar EHPS ,adica servo adaptabila in functie de viteza cu care rotesti volanul sau in functie de viteza ,buton sport etc.
Senzorul pentru pozitie volan care trimite semnal la servodirectie dar si la ESP ...
Skip ads

  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
XEP, intrebarea a fost alta
berce a scris: exista ceva senzor pe caseta de directie?

In alta ordine de idei,
EHPS , NU INSEAMNA servo adaptabila in functie de viteza cu care rotesti volanul sau in functie de viteza ,buton sport etc.
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
De fapt @berce a fost bagat in ceata de catre meseriasi de mare valoare care inventau tot felul de senzori sau motorase pe coloana de directie la Astra H iar unul din astia i-a zis ca e de vina un senzor care :
berce a scris:
Care sa faca legatura intre pompa servo si caseta de directie(cel putin asa am inteles)

dupa aia ai aparut tu care ai ce ai cu ...butonul sport:
XEP a scris:
sorindf2000 a scris:Senzor care sa faca...ce? Pai, n-are...

S-o crezi tu ca nu are senzor de pozitie volan ... pe Z17DTH s-a montat doar EHPS ,adica servo adaptabila in functie de viteza cu care rotesti volanul sau in functie de viteza ,buton sport etc.
Senzorul pentru pozitie volan care trimite semnal la servodirectie dar si la ESP ...

Sti tu ceva, dar nu sti bine si in plus le si amesteci de le faci varza...incearca sa faci diferenta intre Opel Astra H a carei servodirectie este de tipul EHPS adica Electrohydraulic Power Steering/Servo si alte masini cum ar fi, VW cu Progressive Steering, Audi cu Dynamic Steering sau BMW cu Active Steering...etc...etc.
Si apropo...daca nu te pricepi, incearca sa te informezi inainte de a da sfaturi aiurea :
XEP a scris:Cu un simplu Op-com ar trebui sa rezolvi problema.
Faci verificare pe modulul EHPS , te uiti la parametri , la comanda ,turatie motoras pompa,presiune livrata.De fapt inainte de toate eu zic ca problema este de la Steering Wheel Sensor(care e pe CIM apropo... ) , te uiti pe tester in functie de rotirea volanului ce valori da. Problema este ca "ceva" opreste pompa sa faca presiune corespunzatoare rotirii volanului de aici si senzatia de stanga-dreapta.
Alta varianta ar fi sa programezi ECU sa vada ca ai doar Electronic Power Steering , adica servodirectie neasistata in functie de viteza , rotire volan buton sport etc. Foarte posibil ca anuland modulul EHPS problema sa dispara. Trebuie programat in toate modulele masinii chestia asta , altfel bineinteles ca modulele o sa se bata cap in cap si o sa apara erori ciudate

Poate ne zici si noua cum faci tu cu "un simplu OpCom" sa "programezi ECU" de pe Astra H sa vada ca pe masina nu mai exista EHPS ci doar "Electronic Power Steering" adica in viziunea ta de mare programator "servodirectie neasistata in functie de viteza " dupa ce ai terminat cu "programatul" asta, sa ne zici si cum ai sa anulezi "modulul EHPS" si dupa aia cum "programezi" chestia asta in "toate modulele masini" astfel incat ele sa nu se "bata cap in cap" si sa dea "erori ciudate". Eu cred ca astia de la fabrica Opel din Rüsselsheim fac cea mai mare greseala daca nu te angajeaza...trimite si tu CV-ul insotit de o scrisoare de intentie care sa contina pasaje sau chiar integral comentariul tau...asta ultimul,pe care l-am citat eu.

@berce...tine cont de sfatul meu si ia legatura cu @trami, sunt sigur ca problema ta se va rezolva.
  • XEP
  • Suspendat
  • 204 mesaje
  • din 19 Jun 2012
  • Astra 2005 Z16XEP
  • Buzau
  • XEP

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
@sorindf2000 Vezi ca abuzul prea mare de GOOGLE dauneaza ... EHPS este o denumire data de Opel , la fel cu Vw ii zice Progressive Steering nu asta e important.
Si apropo in viziuanea ta de mare nestiutor DA poti sa faci ECU in primul rand sa nu mai vada ca are EHPS , dupa aceea treci mai departe la UEC si REC daca exista.
E o diferenta relativ mare intre EHPS si Electronic Power Steering , in fine ... daca nici butonul sport nu are influenta asupra servodirectie la Astra H eu ma las pagubas ... Smile
La fel si cu ESP-ul ... chiar daca nu exista pe masina poti sa`l activezi ,ti se va aprinde/stinge martorul in bord iar marele artist in GOOGLE (adica tu) va crede ca are ESP pe masina.
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Tu citesti ce scri...sau ai asa chef de cearta si n-ai cu cine? Programeaza tu la masina ta ca ECU sa vada ca nu mai ai EHPS si ca ai doar Electronic Power Steering si dupa aia prezinta-ti masina la rubrica "Ai un Opel, sa-l vedem"
XEP a scris:De fapt inainte de toate eu zic ca problema este de la Steering Wheel Sensor(care e pe CIM apropo... ) , te uiti pe tester in functie de rotirea volanului ce valori da. Problema este ca "ceva" opreste pompa sa faca presiune corespunzatoare rotirii volanului de aici si senzatia de stanga-dreapta.
Alta varianta ar fi sa programezi ECU sa vada ca ai doar Electronic Power Steering , adica servodirectie neasistata in functie de viteza

dupa aia vad ca incerci sa ma lamuresti pe mine altceva
XEP a scris:@sorindf2000 Vezi ca abuzul prea mare de GOOGLE dauneaza ... EHPS este o denumire data de Opel , la fel cu Vw ii zice Progressive Steering nu asta e important.
Si apropo in viziuanea ta de mare nestiutor DA poti sa faci ECU in primul rand sa nu mai vada ca are EHPS , dupa aceea treci mai departe la UEC si REC daca exista.
E o diferenta relativ mare intre EHPS si Electronic Power Steering , in fine ...

Astea sunt citate din ce-ai zis tu, nu eu si nici GOOGLE, eu zic sa incerci sa programezi tu ceva pe la Astra H a ta cu buton sport si ESP, prin ECU...pe unde sti tu... poate in felul asta se va transforma din masina cu EHPS ( care tot n-ai inteles ce inseamna) in masina cu Progressive Steering ca pe VW si care...uite ce zice GOOGLE, pe care tu nu-l citesti ca n-ai timp din cauza programarilor care le faci cu OpCom-ul:
"Progressive Steering – Directia Progresiva, optionala pe noul Golf, are un raport variabil intre miscarea volanului si a rotilor. La manevre de parcare este nevoie de mai putine rotatii ale volanului pentru a vira la maximum, iar pe drumuri virajate soferul simte o relatie mai directa intre volan si roti, nemaifiind nevoie sa vireze foarte mult pentru a se inscrie pe traiectoria dorita."
Acum...ia gandestete tu daca, Astra ta cu buton sport se inscrie la aceasta definitie...daca nu,incercam sa vedem daca nu cumva din prea multa "programare" s-a transformat in masina cu Active Steering de la BMW...doar si asta e doar o denumire data de aia de la BMW servodirectie de pe masinile lor...cam ca EHPS de la Opel...nu asta e important...
In plus de asta era de ajuns sa spui lui @berce unde-i senzorul ala care face legatura intre caseta de directie si pompa servo , la Astra H si de ce senzorul ala ii creaza probleme, ca doar asta a intrebat...poate asa invatam si eu si terminam balciul... si nu mai faceai teoria aia fara cap si coada fara nici o legatura cu se discuta pe aici, cu Steering Wheel Sensor din CIM (si care CIM...ti-a zis ca la schimbat cu 1000 RON la reprezentanta) si cu buton sport si ESP si nu mai trebuia sa ma lamuresti pe mine ca tu sti cu OpCom-ul ca pe mine chiar nu ma intereseaza cunostintele tale in materie de "programare" sau ce poti tu activa asa...la misto cu OpComul...de ex martorul ESP...ca sa cred eu...ca masina are ESP... poate as fii interesat doar sa-mi activezi tot asa...la misto...si mie martorul ala cu centurile de siguranta, ca n-am pe masina din astea si vreu sa pacalesc pe unul ca masina are si daca nu se aprinde martorul ala in bord...nu ma crede clientul ca masina are centuri de siguranta...ce zici, poti? te rog eu mult...

PS tu cunosti semnificatia acestui verb " a programa"? Sau pentru tine ca bifezi sau debifezi optiuni, intr-un anumit program facut de alti, cu ajutorul unei interfete, inseamna ca "faci programare"?
Skip ads

  • berce

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Interesanta discutie mai sus Smile
cei de la reprezentanta Opel au trimis email LA GM cu problema mea , iar cei din urma au raspuns ca ar putea fi problema de la caseta de directie din cauza unor segmenti uzati(daca am inteles eu bine)
Am comandat o caseta de directie reconditionata si sunt curios daca o sa rezolve problema mea atat de veche si de enervanta
  • berce

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Buna

Am rezolvat problema mea cu o caseta directie reconditionata, imi merge perfect in afara ca parca directia e mai greoaie, in rest nu mai am acele smucituri in volan
Oare de ce directie mea este mai greoaie?

Multumesc tuturor de ajutor
  • crissty_06_h

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Salut,

De curand sunt posesorul unui Opel Astra H, Z17DTH, 2004 si am acceasi problema descrisa in acest topic: si in mers si pe loc, cand rotesc de volan (in orice directie) si mentin volanul in acea pozitie, simt cum tinde sa-l traga inapoi. Este foarte deranjant in timpul mersului, in special in sensurile giratorii.

Schimbatul casetei de directie este singura rezolvare sau a remediat altcineva aceasta problema in alt fel?

Multumesc
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
remedierea problemei
se inlocuieste caseta de directie si se inlocuieste si uleiu de servo,se pune ulei recomandat de constructoru masinii
Skip ads

  • OChiutu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2023

  • Mesaj Privat
berce a scris:Buna

Am rezolvat problema mea cu o caseta directie reconditionata, imi merge perfect in afara ca parca directia e mai greoaie, in rest nu mai am acele smucituri in volan
Oare de ce directie mea este mai greoaie?

Multumesc tuturor de ajutor

  • OChiutu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2023

  • Mesaj Privat
Ai schimbat doar caseta sau ai schimbat di pompa servo
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR