Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
se specifica ca masina are xenoane numai daca au fost puse de catre propietar si au fost OMOLOGATE la rar! ledurile de la semnal sant ilegale! in europa semnalul e obligatoriu de culoare galbena! sper sa se aprobe noul cod rutier sa ramana cati mai putini smecheri de 2 lei la volan!
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,464
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Alex, unde se specifica asta cu omologatul?
  • alex.panciu

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
alexhaiducu a scris:se specifica ca masina are xenoane numai daca au fost puse de catre propietar si au fost OMOLOGATE la rar! ledurile de la semnal sant ilegale! in europa semnalul e obligatoriu de culoare galbena! sper sa se aprobe noul cod rutier sa ramana cati mai putini smecheri de 2 lei la volan!


adica daca eu imi cumpar acum o masina de exemplu....astra j si are faruri cu halogen...eu ii montez alte faruri,dar cu xenon si led ORIGINALE....sunt obligat sa ma duc la RAR sa le fac omologare?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,464
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu, nu.
Insa trebuie ca montajul sa se faca intr-un service autorizat, ca sa fie treaba legala.
Poate totusi colegul alexhaiducu stie ceva, legat de povestea cu omologarea. De aia am si cerut lamuriri
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Je, absolut orice modificari facute la masina legata de siguranta in trafic (lumini, motorizare, frane, jante de alte marimi, etc) se face in service-uri autorizte RAR si cu piese de origine sau aftermarket care la randul lor trebuie sa fie autorizate de RAR.
Dupa montare, cu hartia de la service se merge la RAR, se fac verificarile de rigoare si se specifica modificarea in cartea de identitate si certificatul de inmatriculare. Numai asa poti circula legal.
Singura diferenta este la aplicarea foliilor. Foliile trebuiesc sa aiba autorizarea RAR (se pune un timbru pe folie), trebuiesc montate intr-un atelier autorizat de RAR si la final proprietarului I se inmaneaza un certificat de conformitate.
Fiecare atelier care monteaza folii are o cota de masini alocata de RAR lunar sau anual si atelierul la randul sau plateste o taxa la RAR pentru fiecare cerificat de conformitate eliberat.
  • alex.panciu

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
aceste lucruri le stiu...dar nu am primit raspunsul la intreabarea mea.....daca montez pe o masina care are din fabrica faruri cu halogen,faruri originale fara nici o modificare,dar cu xenon/bixenon....trebuie sa ma duc la RAR sa le fac omologhez?
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
forbidden27 a adus lamuriri perfect la obiect! orice modificare care e detectabila de catre inspectie tehnica periodica ulterioara sau sau de catre politist ,ca sa fie ok trebui musai sa aibe omologare rar! asta nu se acorda asa venit ai si primit! sant niste chestii de care se tine cont!
  • alex.panciu

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
bun eu tot nu am inteles....poate sunt eu batut in cap?
deci trebuie sa ma duc la RAR sa le omologhez?
da sau nu?
  • alex.panciu

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
bun....eu tot nu am inteles....poate sunt eu batut in cap?
deci trebuie sa ma duc la RAR sa le omologhez?
da sau nu?
  • alex.panciu

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
imi cer scuze ca am postat de doua ori a fost o problema a site-ului....imi dadea eroare si nu arata postul...
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR