Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Gruia

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Majoritatea celor care au postat se vede ca nu detin un loc de parcare "platit" si se mai vehiculeaza si varianta, periculoasa si generatoare de conflict, cum ca intre anumite ore ( 7.00 - 16.00 dupa unii, 8.00 - 22.00 dupa altii) parcarea ar fi a tuturor.
Problema se acutizeaza pe zi ce trece si la ritmul de crestere a parcului auto in cativa ani nu vor mai exista locuri nici pe trotuar nici pe langa nici pe coltul sau cantul strazii, nicaieri. Se contureaza deja o tendinta de a se desfiinta complet pe distante considerabile chiar sensuri de circulatie in cazul in care datorita lucrarilor de asfaltare bordurile au devenit aproape imposibil sau destul de riscant de escaladat pentru a parca jumate pe trotuar, asa ca nu-ti mai ramane decat sa parchezi langa bordura blocand astfel un sens. In consecinta pe portiunile respective de drum se circula aproximativ "la paleta" sau in cazul in care ambii parteneri de trafic sunt caposi se pun "bot-in-bot" si incepe show-ul.
Posed autoturism din '94 si pe vremea aia am ochit un loc langa bordura unde nu deranjam pe nimeni, unde nu parca nimeni. Un loc pe care il ocupam sistematic in asa fel ca ceilalti sa se obisnuiasca cu prezenta masinii si sa "se stie" ca EU parchez acolo. Cel mai neplacut era iarna cand ma trezeam cu noaptea in cap hotarat pe treaba, lopatam constiincios o ora pana la jumatea strazii ca sa pot iesi in siguranta fara sa ucid masina prin nameti, zapada o aruncam peste gard pe spatiul verde si nu in strada sau peste alte masini cum mai fac cate unii si plecam la servici, bucuros ca pot sa o fac utilizand autoturismul din dotare. Surpriza venea insa dupa amiaza cand mai intotdeauna se gasea cate unul care sa se bucure de roadele muncii mele iar eu care transpirasem din greau la 5 dimineata sa nu am unde parca pentru ca nu pe toti ii lovise harnicia si dorinta de a merge la lucru. Ba mai mult sunt numerosi pensionari cu harburi de masini cojite de vreme cu balta de ulei dedesupt care nu-si clintesc masinile cu lunile. Arse de soare si de ploile acide, mancate de sobolani, coapte de vreme respectivele epave ocupa mandre locuri de parcare numai ca e de bonton sa detii unul si "moshulicii" asa s-au obisnuit inca de pe vremea cand pe strada abia daca trecea o masina la cateva minute.
Dupa cativa ani am primit un pont de la un asemenea "moshulica" cum ca alt nene, leat cu el pleaca definitiv la tzara si locul de parcare de pe platforma(asa se cheama in termeni ADPistici) blocului se elibereaza. Zis si facut . M-am dus la ADP cu toate hartiile cerute si am inchiriat cu plata un loc de parcare. Pe autorizatia de inchiriere sunt specificate clar conditiile in care se face aceasta si nu scrie nimic despre ora venirii si ora plecarii. Scrie in schimb ca nu ai voie sa-l subinchiriezi, ca nu ai voie sa bati piroane, T-uri si sa faci lucrari de ingradire. Ca trebuie sa-l pastrezi curat, ca trebuie sa-l eliberezi imediat ce aceasta situatie se impune datorita unor lucrari, interventii pompieri etc. Si ca daca 5 trimestre consecutive nu achiti taxa risti sa-l pierzi.
Skip ads

  • OctavianM

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2006

  • Mesaj Privat
in cazu asta gruia am si eu o intrebare care se aplica in cazul meu:
la mine in parcarea de la bloc e o dacie de dinainte sa ma nasc eu si stimatul proprietar nu a mai miscat-o de acolo de 3 ani. in cazul asta ce pot a fac daca el are platita taxa de inchiriere a spatiului respectiv. Sau in cazul in care un vecin se muta, iar apartamentul vrea sa il inchirieze si ca sa ii creasca pretul "inchiriaza" si locul de parcare.

"inchiriaza" = plateste in continuare locul de parcare desi el nu mai sta acolo
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@OctavianM, cred ca nu ai ce face. In primul caz ar trebui sa chemi primaria sa ridice ruginitura (daca nu mai corespunde) in al doilea, sa demonstrezi ca locul respectiv s-a subinchiriat.
Mi se pare ciudat totusi ca mosul poate sa mai inchirieze locul de parcare, din cate stiam, trebuie sa mergi cu talonul. daca nu a mai miscat-o de 3 ani, nu prea are cum sa mai aiba ITP... deci masina e expirata.
  • OctavianM

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2006

  • Mesaj Privat
acea masina a fost miscata doar in clipa in care au avut loc lucrari la canalizare/alimentare cu apa deoarece in acea parte a parcarii mai tot timpul se sparge cate o teava...ce bine lucreaza concetatenii nostrii de la apa nova sau cum s-or numi.
la faza cu ridicatu ruginiturii nu cred ca o sa se sinchiseasca cei de la primarie deoarece mai este inca o dacie...aia in stare deplorabila care nu a fost miscata de 10 ani din parcare, are numere model vechi "B584458"
sau ceva de genu si are si somatie in parbriz de 1 an si ceva sa o duca la remat...ceea ce nu s-a intamplat...deci..
mi se pare totusi aiurea faptul ca in cazul unei mutari daca proprietarul pastreaza apartamentul are dreptul sa mai inchirieze loc de parcare
Skip ads

  • OctavianM

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2006

  • Mesaj Privat
desi momentan am gasit un loc de parcare destul de bun...in spatele blocului, de fiecare data cand plec la serviciu cu masina sau cand trec pe la ea mai gasesc bucati de paine, chibrite, mucuri de tigari, pliculete de ceai.... si chiar am gasit o data un prezervativ pe parbriz.
ca sa nu mai zic ca o data cand plecam la plimbare cu masina in clipa in care urcam in ea a explodat o bricheta langa piciorul meu.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Ce pacat ca sunt dintre noi care nu au inteles nimic din discutiile de pana acum!?!
E adevarat ca dai niste bani ca sa ai o garantie a unui loc de parcare. Numai ca modul de obtinere si folosinta sunt anormale in condiitile actuale urbane. Repet ca eu cu tine ne spargem capetele, ne vandalizam masinile si culmea mai si platim pentru asta in conditiile in care numai o primarie din cate are Bucurestiul a actionat in sensul respectului pentru cetatean creand locuri de parcare.
Oare nu e evidenta nesimtirea si clientelismul clasei politice care ne conduce? Era nevoie de o campanie de schimbare inutila a bordurilor fata de identificarea posibilitatilor de fluidizare a traficului si creare de locuri de parcare???
Concluzia pe care o trag eu este ca trebuie in nesimtire parcat, blocand trafic si ocupand mai multe locuri de parcare decat necesar, solutie ideala tinand de balcanismul si incultura neamului nostru Ro
Consider topicul inchis pt mine!
  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
vlazduhu a scris:ru.
Cat despre locurile de parcare platite, nu exista asa ceva. Sunt doar unii mai smecheri, care parcheaza pe un loc de atata vreme incat chiar si ei au inceput sa creada sincer ca e al lor.


In Bucuresti nu or fi existind dar in alte orase sunt, de exemplu in Piatra Neamt.
Locurile de parcare rezidentiale platite sunt proprietatea primariei si sunt administrate de o companie a primariei.(SC PARKING SA) ...Pe locuri se incheie contract ( pe 1 an cu posibilitate de prelungire ), se da factura fiscala...se marcheaza locul cu numarul masinii...etc
Daca altul iti ocupa parcarea ai un telefon al societaii de administrare, sunu ,si ei vin si blocheaza ( cu niste blocatoare galbene) masina respectiva.
Pentru contarct sunt necesare talonul masinii si o dovada de "locuire" la adresa respectica...la bloc ma refer...caci akolo e problema.
Daca sunt mai multi solicitanti pentru un loc....se face licitatie.. Razz ( vezi @zafira 2.0 automatic )
Problema e ca nici asa nu sunt locuri suficiente...si trebuie sa iti mai lasi masina aiurea...de cele mai multe ori in strada.
La inceput nu se prea respecta...dar cum sistemul se aplica cam de 4 - 5 ani...deja merge ca pe roate.
Si uite ca in Moldova ..pe care multi o cred foarte necivilizata...problema a inceput sa se rezolve mai civilizat ca in alte locuri cu pretentii...Bucuresti de ex. Very Happy
http://www.parkingpn.ro/despre.shtml
Pentru @gabrield ...uita-te la link-ul indicat si vezi si legea care iti da dreptul sa ceri ca sa nu parcheze nimeni pe locul tau ( si creda-ma ca nu se parcheaza...foarte rare exceptii ) ...pentru ca se blocheaza rotile si ai 50 RON taxa deblocare Twisted Evil .
Si sunt in oras si parcari publice ...cu taxa...si foaret putine fara taxa Evil or Very Mad
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
orinoco,
Aia nu e lege, e o hotarire a consiliului local...

Eu vorbeam de Bucuresti, unde desi platesti, ai dreptul sa revendici doar dupa ora 21...

In timpul zilei, cine vine primul pe locul tau, ala sta legal acolo...
Skip ads

  • Gruia

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2006

  • Mesaj Privat
gabrield a scris:orinoco,
Aia nu e lege, e o hotarire a consiliului local...
Eu vorbeam de Bucuresti, unde desi platesti, ai dreptul sa revendici doar dupa ora 21...
In timpul zilei, cine vine primul pe locul tau, ala sta legal acolo...


Unde scrie asta? Acu se facu' ora '21? Pai asa usor-usor se face '24, 3 noaptea si uite cum nu-ti mai ramane decat sa lasi locul liber definitv pentru ca poate vrea domnu' sau doamna...
Hotararea consiliului local are putere de lege cu aplicabilitate pe raza sectorului administrat.
Daca consiliul local hotareste ca se ridica toate buticurile si garajele amplasate pe domeniul public urmand ca acolo sa se faca loc de joaca sau mai stiu eu ce, ..imediat intra buldozerele in actiune.

Aici vorbeam de parcare adica de un loc special amenajat, marcat corespunzator, numerotat si pentru care platesti administratorului adica ADP o suma. Chestia cu primul venit primul parcat nu tine decat in situatia in care vrei sa declansezi un razboi civil in contextul cresterii continue a parcului auto. Sunt de acord cu acest principiu pentru parcarea paralela cu bordura caz in care tot despre un loc de parcare vorbim si unde se poate aplica acest principiu.
Din 1997 incoace numarul autovehiculelor a crescut de 10 ori in conditiile in care reteaua de strazi si numarul de parcari a ramas acelasi.
Am uitat sa mai amintesc aici de parcarile administrate nu de ADP ci de firmele private unde pentru o suma ceva mai mare ti se asigura parcaj in subteran, paza, acces cu cartela, spalatorie (asta la Bucur si la Universitate) si unde nu se mai aplica acelasi principiu cu de la ora la ora.
Apoi daca parchezi foarte aproape de bloc normal ca gasesti tot felu' de "jucarii" pe ea. E bine sa se evite parcarea sub ferestrele colocatarilor ca poate pierde echipa favorita a vecinului microbist si te trezesti cu un televizor pe post de mutzunace le retrovizoare.
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Hotarirea consiliului local o avea putere de lege, cu conditia sa nu contravina altor legi sau regulamente, altfel se numeste abuz, acea hotarire...

Iar eu stiu ca pentru Bucuresti, ai dreptul de a parca doar intre 21-6...

Unde scrie ?
Suna la Adp din sectorul tau si te convingi singurel...

Daca nu ai timp, poti sa citesti aici :

http://www.primarie6.ro/Int...CatId=4&PID=0
  • Gruia

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2006

  • Mesaj Privat
gabrield a scris:
Daca nu ai timp, poti sa citesti aici :

http://www.primarie6.ro/Int...CatId=4&PID=0


As citi daca nu ar fi sapte-jdemii de intrebari si raspunsuri. Daca ai gasit PUNCTUAL chestia cu "...de la orele 21 si pana la ora..." puteai sa-mi trimiti un link direct nu sa ma pui sa parcurg nustiu cate intrebari.
  • vlazduhu

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Gruia a scris:... am ochit un loc langa bordura unde nu deranjam pe nimeni, unde nu parca nimeni. Un loc pe care il ocupam sistematic in asa fel ca ceilalti sa se obisnuiasca cu prezenta masinii si sa "se stie" ca EU parchez acolo... .


asta e genul de rationament pe care il dispretuiesc, atunci cand respectivul are tupeul sa se supere cand parchezi pe locul asa-zis al lui. Incredibili oameni.
Skip ads

  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Gruia a scris:
gabrield a scris:
Daca nu ai timp, poti sa citesti aici :

http://www.primarie6.ro/Int...CatId=4&PID=0


As citi daca nu ar fi sapte-jdemii de intrebari si raspunsuri. Daca ai gasit PUNCTUAL chestia cu "...de la orele 21 si pana la ora..." puteai sa-mi trimiti un link direct nu sa ma pui sa parcurg nustiu cate intrebari.


Scuze, ceea ce imi ceri tu se numeste consultatie juridica de specialitate si se plateste...
  • Gruia

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2006

  • Mesaj Privat
gabrield a scris:
Scuze, ceea ce imi ceri tu se numeste consultatie juridica de specialitate si se plateste...



Fara suparare nu EU am avansat ideea cu de la ora pana la ora.
Doi: Nu ma aflu in proces cu nimeni (inca) pentru unul din motivele aratate mai sus.
Trei: Atata timp cat politia raspunde in avantajul detinatorului locului de parcare in cazul in care este solicitata pentru eliberarea acestuia inseamna ca exista un temei legal pe baza caruia intervin.
Ultimo: Suntem pe un forum unde pana una-alta ne putem exprima liberi si fara sa ni se ceara plata. Daca nu puteti argumenta afirmatiile facute decat contra cost incercati la rubrica "Bursa: Cine-ca-mai-vinde-sau-mai-cumpara"
  • Gruia

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2006

  • Mesaj Privat
vlazduhu a scris:
Gruia a scris:... am ochit un loc langa bordura unde nu deranjam pe nimeni, unde nu parca nimeni. Un loc pe care il ocupam sistematic in asa fel ca ceilalti sa se obisnuiasca cu prezenta masinii si sa "se stie" ca EU parchez acolo... .


asta e genul de rationament pe care il dispretuiesc, atunci cand respectivul are tupeul sa se supere cand parchezi pe locul asa-zis al lui. Incredibili oameni.


Da dar asta inseamna ca esti de acord cu cel care parca pe locul proaspat curatat de zapada a de 1 m. nu se uda la ghete si nu-i pasa ca (deranjeaza). Cam la asta m-am referit, plus ca discutam de o perioada cand a gasi un loc de parcare nu reprezenta o problema.
Nu am avut, cum zici, TUPEUL sa ma supar DECAT cand altul s-a folosit de munca MEA fara sa-i pese. Dar asta nu e de dispretuit si nu se cheama tupeu.
  • vlazduhu

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2006

  • Mesaj Privat
eh, asta cu zapada am patit-o toti, cred. Asta e, cand nu e un loc AL TAU, nu ai ce sa faci. Deci nu sunt de acord sa parchezi pe un loc dezapezit daca mai ai de ales, insa daca in fata blocului unde stai nu mai e niciun loc liber decat unul dezapezit (de altcineva) asta e, o pui acolo. Daca chiar esti un om ca lumea, mai incerci mai tarziu sa vezi daca s-a eliberat altul si o muti, dar deja cer prea mult. Cate certuri nu au aparut din cauza asa ziselor locuri de parcare revendicate de unii doar pentru ca "ei acolo parcheaza dintotdeauna". In situatia haotica din orase acum cel mai civilizat mi se pare ca fiecare sa parcheze unde gaseste loc, si gata (respectand, fireste, iesirile din garaj, colturile intersectiilor si alte aspecte).
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Incepeti sa va agitati degeaba.
In primul rand, din puct de vedere al cetateanului roman nu sunt de acord "inchiriere" de locuri de parcare pe domeniul public. Prin definitie public inseamna "pentru toti".
Doi, ca cetatean al Timisoarei, care a fost ieri in Bucuresti cu treaba, singurele lucruri care v-ar scapa de aglomeratie INFERNALA ar fi niste parcari si strazi subterane. Altfel, puteti sa va omorati pe locuri de parcare si pe benzi de mers, ca degeaba. Vorba fratelui meu care a fost cu mine "Astia merg pe unde au loc, nu pe unde trebe sau pe unde e legal". La voi in capitala nu ai cum sa mergi normal sau legal. Voi din 1 banda faceti 3, din 2 faceti 6, si apoi mai is 5-6 masini care din 1 banda de contrasens mai fac una de sens.
Trei, ca cetatean al Timisorei care, NU voi plati niciodata TAXA de parcare pe spatiile publice existente dinainte de 1989. Am luat deja 5 amenzi deoarece nu am avut platit locul de parcare, numit "TELPARK" . Am ajuns in justitie si am castigat. Cand vor face parcari delimitate sa le poti vedea, sa nu cauti dupa ele 10 ore, sa le vad ca sunt parcari noi facute pe spatii unde inainte nu era nimic, atunci voi plati. Statul condus de "respectabilul" Traian Basescu si animalele din circul lui, judetele conduse de respectabilele CL-uri vor numai traga bani de pe noi, contribuabilii. Sa nu se inteleaga gresit, nu vad in asta o problema, dar vreau sa vad unde se investesc banii nostri, luati din impozite, diverse taxe si amenzi.
Drumul Timisoara - Bucuresti, in proportie de 50% este deplorabil pentru un stat european. De 10 ani ma plimb pe acest drum, stiu curbele, gropile, denivelarile si va spun, ciudat ca toate sunt la fel, desi singurele care ar trebui sa raman sunt curbele. Dar sa nu mint.. au mai carpit 100-200 m de drum, unde acu 3 luni drumul nostru national era drum forestier.
Si atunci va intreb: va platiti rovignieta? (sau cum se scrie).
Totul pleaca de la clasa politica, la nivel statal si substatal. Degeaba va certati ca e ora 21, 18, 19 sau 3.
Si in final, subscriu si eu cu @zafira: subiect inchis si pt mine.
  • Gruia

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Noroc ca intre timp clima s-a modificat si se pare ca vom tanji dupa zapezile de altadata...
  • Gruia

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@Cristi_C

Pai e corect? Te eliberezi de nemultumire, dupa care consideri subiectul inchis?
Spui: "-voi bucurestenii" de parca am avea vreo vina ca NE-AM NASCUT in orasul asta.
Bucurestiul nu e al meu sau al nostru al bucurestenilor, e al tuturor, chiar si al celor care mai vin cu treburi pe aici (si nu sunt putini aceia).
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Cand am zis treaba cu benzile ma refeream ca NU AVETI CE FACE . Si eu am mers pe liniile de tramvai ieri si am trecut pe rosu. Nu am aratat cu degetul "voi bucurestenii". Sunt prea multe masini pentru aceleasi drumuri. La fel ca si cu parcarile. Si atunci, pt ce sa platit taxa de parcare?
Si nu sunt "nemultumiri", chestiile cu care incepi sa te obisnuiesti devin cotidiene, si intr-un final nepasari, ca si cu femeile. Very Happy
Singura decizie a mea este ca nu mai platesc taxe pentru drumuri. Acu mi-a mai picat si altceva in cap.. ca sa nu mai zic ca benzina pleaca din rafinarie cu 0,8 ron/l si ajunge la noi la statii cu 3,4 ron. 80% din diferenta sunt accize.
Ce sa ii faci, traim in Romania, imi pun mari sperante in anul acesta, in care am intrat in UE, poa sa mai schimba ceva si pe la noi. (mentalitatea sigur nu).
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR