Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Daca e al primei masini, cea neagra, este 2001 curat, chiar posibil 2002 dupa ce faci cartea.
In afara de jante, totul pare original.
Conform anuntului, masina este in Moreni, la 20 km de Targoviste, si este vanduta de un nene care se ocupa cu asa ceva.

In caz ca pici la invoiala cu el, ca parere personala, ar trebui solicitat samsarului sa mergeti impreuna in RAR sa-i faceti cartea de identitate.
Skip ads

  • catavencuadelin

  • Mesaje scrise: 443
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Ce inseamna "a face cartea masinii" - a o traduce in romaneste?
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Adica sa te duci cu samsarul de mana la RAR si sa scoti cartea de identitate. Teoretic, o astfel de masura te asigura ca masina nu este furata si este Euro 4.
  • catavencuadelin

  • Mesaje scrise: 443
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2014

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:http://mercador.ro/oferta/opel-vectra-2001-euro-4-fuull-ID1rWPB.html#b484abd8f9


Numerele la masina asta sunt cumva numere de leasing ?
Exista riscul sa cumperi o masina care este inca in leasing in alta tara si sa te trezesti ca trebuie sa platesti diferenta de bani pentru a o inscrie?
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Sunt numere provizorii pentru export din tarile cu ”apa calda”.
Nu cred sa se accepte leasing la masina de peste 10 ani in alte tari. Poate in RO. Deci riscul asta se elimina.
La masina respectiva exista riscul ca ea sa fie declarata furata dupa ce a ajuns in RO sa spunem sau mai exista riscul ca ea de cand a ajuns in RO sa se fi perindat pe la mai multi samsari si tu sa ai ceva probleme la capitolul inscriere.
Din ce retin, samasarul cred ca a cumparat ceva testere de KM de la mine, deci la parte ”KM reali” nu te baza, insa la capitolul acte banui ca e serios...
  • catavencuadelin

  • Mesaje scrise: 443
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2014

  • Mesaj Privat
In weekend plec la bunici, undeva inspre Urziceni, la intoarcere am hotarat sa fac un ocol prin Ploiesti ca sa o vad. Teoretic ar trebui ca in actul de vanzare-cumparare sa fie trecut ca si cumparator cel care vinde masina in RO. Sau ce fel de acte se intocmesc intre "neamt" si samsar. Afara de talon si cartea masinii (care probabil vor fi in limba germana) ce alte acte trebuie sa mai insoteasca masina? Samsarul roman este proprietar in acte sau "neamtul" ? Ce acte trebuie sa primesc si care este procedura?

Multumesc.
  • catavencuadelin

  • Mesaje scrise: 443
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2014

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Daca e al primei masini, cea neagra, este 2001 curat, chiar posibil 2002 dupa ce faci cartea.
In afara de jante, totul pare original.
Conform anuntului, masina este in Moreni, la 20 km de Targoviste, si este vanduta de un nene care se ocupa cu asa ceva.

In caz ca pici la invoiala cu el, ca parere personala, ar trebui solicitat samsarului sa mergeti impreuna in RAR sa-i faceti cartea de identitate.


Imi pare mie sau "pilotul automat" lipseste din lista de dotari conform decodarii VIN ?
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Irelevant. Ori minte samsarul, ori a fost montat ulterior.
Oricum, anuntul pare corect, fara fraze de genul FULL FULL FULL Very Happy

Sa nu mai scriu in PM. Pare foarte OK masina, cel putin din departare.
Skip ads

  • catavencuadelin

  • Mesaje scrise: 443
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2014

  • Mesaj Privat
catavencuadelin a scris:In weekend plec la bunici, undeva inspre Urziceni, la intoarcere am hotarat sa fac un ocol prin Ploiesti ca sa o vad. Teoretic ar trebui ca in actul de vanzare-cumparare sa fie trecut ca si cumparator cel care vinde masina in RO. Sau ce fel de acte se intocmesc intre "neamt" si samsar. Afara de talon si cartea masinii (care probabil vor fi in limba germana) ce alte acte trebuie sa mai insoteasca masina? Samsarul roman este proprietar in acte sau "neamtul" ? Ce acte trebuie sa primesc si care este procedura?

Multumesc.


Despre acte ce imi puteti spune?
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
carte mica
carte mare
fiscal
bon fiscal( daca este firma)
contract neam-samsar sau ce este el
cam atat imi aduc aminte acum
  • catavencuadelin

  • Mesaje scrise: 443
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Aceste acte sunt intocmite si in limba romana sau sunt actele de provenienta a tarii de origine?
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Germana toate
Skip ads

  • oopsCam

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Si la bugetul pe care il ai, nu e mai bine sa dai o fuga pana in Germania sau Austria? De acolo sigur iti iei ceva bun si mai ieftin. Daca el o a cu 2100 E din 2001, la ea a primit 2 seturi de jante, dar tu primesti 1, sigur masina a fost mult mai ieftina, si in aia 2100E are bagat si drumu si ceva peste sa aiba profit.
Asta este parerea mea. Nu mai iau masini aduse in Ro de nu stiu cine. Mai bine ma duc singurel pana in DE sau AU si imi iau ceva.

Ex: Astra G 2000, 1.6 16v cica Euro 4. De unde... Ca este Euro 2 100%. Ii cer cod motr si zice ca nu stie de unde sa il ia, dar el mai vinde pe acel site inca 3-4 masini. Ii zic sa imi dea VIN si zice ca nu poate ca nu stiu ce...

Ca idee: http://www.mobile.de/ro/mar...ar/189886641.html
  • catavencuadelin

  • Mesaje scrise: 443
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Sunt foarte de acord cu tine, insa pe langa cei 1500 E (sa fim logici) mai adaugam vreo 300 E cheltuieli ptr deplasare + acte. Luam in calcul faptul ca nu cunoastem limba germana si este anevoios sa discutam cu neamtu (fiindca sunt nationalisti precum francezii) , mai punem si faptul ca stim de unde sa cumparam ... riscam sa cumparam din germania de la samsari turci, romani, bulgari , polonezi, albanezi,etc.
Una peste alta se aduna banii, clar isi pune si omul peste ca sa traiasca, dar eu zic ca daca o iau cu 1900 E lui nu-i ramane mai mult de 250 E .
As merge si in germania, dar sa am pe cineva care cunoaste limba, stie unde sa mearga si ce sa cumpere.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Engleza se foloseste nu germana. Eu cad am luat o masina de acolo(si acum de curand) am folosit engleza.
Cheltuielile sunt mai mari:) avionul dus 250e cu taxa aeroport, mai pune ai un tren daca nu te lasa avionul direct i orasul cu pricina. 200 numerele, 350e drumu acasa cu taxe, mai pune si o noapte somn daca nu vrei sa te fortezi se aduna.dar merita. Ce treaba au turci/spanioli etk? Nu te pune nimeni intarguri. Acasa la neam direct sau dealeri. Sanse mai multe de reusite. La final pret mai mare (in cazul masinilor. De 2000-3000e dar ramai cu excursia si sanaele o masina buna mai mari decat cele masluite de jwgosii de la noi...
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Eu am amic caruia i-am aranjat sa cumpere un Jeep din UK. Masina a costat 600 lire, insa drumul + mici distractii din si prin UK inca 3000 euro.
Tehnic, s-a plimbat si distrat, pentru ca probabil aceiasi masina o lua din RO cu 1000-2000 E
  • catavencuadelin

  • Mesaje scrise: 443
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc de sfaturi dar exclus la mine plimbarea in DE, nu detin resursele necesare, timp, bani, cunostinte tehnice despre masini. Sad
  • catavencuadelin

  • Mesaje scrise: 443
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Duminica ajung in Moreni sa vad masina aia, daca este ok o cumpar. Revin cu feedback.
  • catavencuadelin

  • Mesaje scrise: 443
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2014

  • Mesaj Privat
S-a vandut masina ...... asta da ghinion Sad
  • catavencuadelin

  • Mesaje scrise: 443
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Greu, foarte greu cu masinile ... cum a dat soarele cum au sarit preturile in sus. Nu te mai apropii de nimic sub 3000 E , deja ma intreb daca sa mai cumpar sau sa cheltui banii pe alte lucruri Smile)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR