Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
stolniceanulucian a scris:Faci cateva lucruri foarte corect si esti exemplu bun. Bravo.
Insa mai ai cateva de invatat.
a) Trebuie sa prinzi cateva drumuri lungi gen 10-12 ore de condus si cateva situatii cu ceata crancena timp de mai multe ore
b) Trebuie sa conduci mai mult pe timp de iarna. Pana acum ai prins doar 2 ierni si nici astea din cele mai crancene. Atentie la polei mai ales
c) Trebuie sa ai copii. Pana nu ai, nu constientizezi cum ceva facut de tine poate afecta si pe cei care depind total de tine
Nu vreau sa te sperii sau sa sun parintesc dar astfel de situatii mi-au afectat stilul de condus.

Ai un start bun dar trebuie sa fii foarte atent in continuare. Perioada aceasta cand incepi sa te simti mai sigur pe tine este cea mai periculoasa. Exact pe la 20 de ani era sa provoc un accident de toata frumusetea. Drumul era drept fara viraje dar era valurit. Am intrat in depasire si exact in momentul acela dintr-o mica vale apare o Dacie alba. Am franat si am virat si eu si cel de pe contrasens si am evitat milimetric un impact frontal care mai mult ca sigur s-ar fi lasat cu morti.


Nu ma supar niciodata cand primesc sfaturi si cel care mi le da chiar are dreptate. Ceea ce ai spus e adevarat, drumuri foarte lungi nu am facut, cel mai mult am mers 500 km intr-o zi, ierni foarte dure nu am prins dar am prins de doua ori ceata nasoala rau, o data cand am facut primul meu drum afara (Bucuresti-Slanic Prahova-Bucuresti, la dus a fost soare frumos, la intoarcere tot drumul ceata de mergeam cu 40 la ora si vedeam la 5 metri in fata, noroc ca inainte imi pusesem folie galbena pe proiectoare si chiar au facut diferenta Laughing) si o data cand am luat citroen-ul dar deja aveam ceva experienta si nu a fost chiar asa rau.
Ca o gluma, d-asta mi-am luat benzinar, daca ii dau talpa se vede in portofel deci mai bine merg frumos Laughing.

jgyprime a scris:Madalin, depinde ce 1.6si 110 cp compari cu 1.9 si 150 cp.
Daca compari 1.6 tdi e ceva, daca compari z16xe e altceva...


Am facut o comparatie intre 1.6 benzina si 1.9 diesel. Stiu ca la cuplu diesel-ul bate lejer dar eu ma iau dupa timpul pe care il scoate fiecare si viteza (0-100 11s pentru 1.6i si 10.6s pentru 1.9tdi si max 195 km/h 1.6i si 205 1.9tdi). Cu toate astea de la semafor benzinarul pleaca mai repede deci uneori poate fi mai periculos.
  • gabicoman92

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2000 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Pana la urna topicul asta a deviat foarte mult de la subiect si sa ajuns la depasiri si altele.Eu intrebam strict despre signum 150cp daca e bun pentru un incepator sau sa isi ia ceva mai mic.Dar sa deviat mult repet.
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Depinde de incepator, dupa mine daca e bata sa-si ia corsa ca e pacat de signum, daca e bata si ii place viteza sa-si matiz sa scapam repede de el, daca stie si nu e maniac cu viteza signum.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
cred ca mai bine ne ziceai pe ce masina o sa faca scoala de soferi...
daca face pe vreo buburuza o sa-i ia ceva timp sa se obisnuiasca cu gabaritul signum-ului.
  • prooff

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
fiind incepator clar ca o sa dea intr-un gard,stalp,alta masina si o sa strice ceva la ea(ma refer la estetic nu mecanic).

in cazul asta nu e chiar bun signum. gasesti cam greu piesele si sunt destul de scumpe. pentru inceput un logan de 1.5 dci cu 90 cai merge perfect.

ca a 2-a masina dupa ce te calmezi merge minunat un signum.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR