Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Daca ne referim la Traian Basescu pot spune ca este un presedinte Putin cum de mult Romania nu a avut, cel putin de la Dej pana in prezent... Referitor la "mascarada politica" de care avem parte cred ca sunt oameni calificati si mult mai bine platiti ca multi dintre noi ca sa judece situatia, asa cum a scris cineva pe forum mai bine sa bem o bere nu? Very Happy
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
popescu iulian a scris:Se pare ca am fost inteles gresit, chiar nu-i tin partea lui Basescu, dar modalitatea m-a lasat cu o scarba in suflet. As prefera alegeri anticipate si la presidentie si in parlament, si atunci chiar ca as vota cum a spus un coleg cu capul si cu sange rece. Nu isi va da Basescu demisia asa ca ne vedem la referendum. Din pacate.


Pai tocmai asta este ca modalitatea a fost una democratica si constitutionala ... Si app de individul asta ca nu vreau sa-i mai pronunt numele , cred ca e cazul sa asculte expresia aia " cand doi iti spun ca esti beat du-te la culcare " ... Aseara a infierat cei 322 de parlamentari ... Adica el n-are nimic cu Parlamentul Romaniei ci cu cei 322 ... Pai la un calcul simplu mai raman 107 parlamentari care sunt PD + PLD ... Restul de 322 e toata opozitia ... Nu vedeti ca nu-i intreg la minte ?
Omul eare veleitati reale de dictator ...
In plus a zis ca el a vrut sa faca reforme si n-a fost lasat , a vrut sa faca sanatatea accesibila tuturor si n-a fost lasat , etc,etc,etc...
Pai mai frate ai fost min...transporturilor in doua mandate ( 91 si 96 - 00) si ce avem : 200 de km de autostrada in toata Romania ... Din care jumate ( Buc-Pitesti ) reparata in timpul mandatului tau la transporturi si picata in termenul de garantie...Ce a facut notabil acest individ in viata lui politica-administrativa sa-i mai acorde cineva increderea ? Nimic... Numai scandaluri , talk show-uri , declaratii de presa incendiare , aruncat cu anatema in ceilalti ... De treaba cand o sa se apuce ?
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Sa presupunem ca 50%+1 din cetatenii inscrisi pe listele electorale voteza "NU" suspendarii presedintelui Romaniei (nu conteaza persoana), un scenariu de altfel destul de probabil. Intrebarea mea, ca cetatean al acestei tari, este: nu cumva parlamentul este total desincronizat fata de popor? Nu cumva ar trebui sa se organizeze automat alegeri anticipate, intrucat parlamentul a emis o hotarare care este impotriva a ceea ce vrea poporul? Nu cumva la orice lege emisa de parlament voi avea dreptul sa gandesc ca nu este ceea ce vrea un popor intreg? Da, putem spune ca poporul este prost si nu stie ce vrea si poate avem nevoie de parlament sa hotarasca pentru popor. In acest caz, nu comva vorbim de dictatura, fie ea si parlamentara?


Ultima modificare facuta de dodo_13 la Lun 23 Apr, 2007 9:57 am
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
off-topic: pana la urma ar trebui sa avem si alegeri parlamentare uninominale. Adica sa votam omul, nu partidul...
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Sa presupunem ca 50%+1 din cetatenii inscrisi pe listele electorale voteza "NU" suspendarii presedintelui Romaniei (nu conteaza persoana), un scenariu de altfel destul de probabil. Intrebarea mea, ca cetatean al acestei tari, este: nu cumva parlamentul este total desincronizat fata de popor? Nu cumva ar trebui sa se organizeze automat alegeri anticipate, intrucat parlamentul a emis o hotarare care este inpotriva a ceea ce vrea poporul? Nu cumva la orice lege emisa de parlament voi avea dreptul sa gandesc ca nu este ceea ce vrea un popor intreg? Da, putem spune ca poporul este prost si nu stie ce vrea si poate avem nevoie de parlament sa hotarasca pentru popor. In acest caz, nu comva vorbim de dictatura, fie ea si parlamentara?


Parlamentul nu este desincronizat fata de popor . De ce ?
Pai comunistii si-au asigurat capital electoral prin lozinca " sa dam puterea cetatenilor . Muncitorimii " . Prin aceste principii au dizolvat parlamentul , au infiintat Marea Adunare Nationala care nu avea nici un fel de prerogative legislative . In Marea Adunare Nationala erau reprezxentanti din popor , numiti deputati , insa nu aveau prerogativele unui parlament .
In aceste conditii , Parlamentul nu a suspendat presedintele pt motivul ca nu mai e iubit de popor , nu mai e in top popularitate . Parlamentul nu este desincronizat fata de popor si nu s-a gandit la ce vrea poporul .
Parlamentul este GARANTUL CONSTITUTIEI . Parlamentul garanteaza de faptul ca presedintele si guvernul respecta LEGEA FUNDAMENTALA A TARII . In cazul in care nu o respecta , Parlamentul poate lua decizia de sanctionare a presedintelui . pt ca nimeni nu este mai presus de Constitutia unei tari !
In aceste conditii nu vorbim de dictatura parlamentara , ci de republica parlamentara . Nu exista dictatura parlamentara! Nici chiar pe vremea comunistilor nu era parlamentara , ci dictatura era a partidului unic .
In plus , procentul stabilit de suspendare a presedintelui , exclude dictatura uinui partid . daca Basescu era suspendat cu 100 de voturi din 420 , atunci era o problema . dar el a fost suspendat de reprezentantii tutror formatiunilor politice din Romania , exceptie PD si PLD , adica cu 322 din 420 .
Atunci nu credeti ca e cazul sa se duca la culcare ?
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Totul suna ok, dar exista o singura hiba: curtea constitutionala nu a confirmat abaterile constitutionale. De fapt, nici nu cred ca am auzit vreodata la televizor sau in presa EFECTIV de ce a fost suspendat presedintele de catre parlament ci doar ca a fost suspendat. Intrebarea mea ramane, indiferent daca parlamentul este sau nu garantul constitutiei: ce drept are sa mai functioneze in formula actuala daca eu, ca cetatean roman, ii infirm deciziile, deci nu am incredere in acest organism?
  • varza

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
nu conteaza de cine sau de cati a fost suspendat si nici apartenenta lor politica ci motivul pentru care l-au suspendat. batalia este foarte mare si ei l-au suspendat pentru ca altfel erau obligati sa organizeze referendum pentru modificarea legii electorale si introducerea votului uninominal. (P.S. au depasit cu o luna de zile termenul legal in care trebuiau sa demareze acest lucru tocmai ca basescu sa poata fi suspendat ca sa nu mai poata demara referendumul pentru votul uninominal.)
Mi se pare ca am ajuns de rasul lumii in momentul in care am dat jos (in pofida avertizarilor venite de la comisia UE) pe ministrul justitiei, ministrul de externe si pe cel al internelor (cei mai poerformanti ministrii ever din oricare guvern post decembrist) doar pentru faptul ca nu au facut intotdeauna ce a vrut Tariceanu si pentru ca l-au bagat la apa pe Patriciu (nu am mai vazut in nici o tara ca un om care ar trebui sa fie in puscarie sa faca declaratii la televizor ca ii va veni de hac presedintelui si ministrului justitiei pentru ca se iau de el cu orice pret - este inadmisibil ca Patriciu sa pompeze bani in stanga si in dreapta si parlamentarii sa stea drepti). Deasemenea prim comunistul tarii FELIX are culmea tupeului sa ii faca pe altii comunisti si rusofili (asta e ca in bancul ala hotul striga hotii). Cum poti sa lasi atata influenta negativa in mana unor comunisti nesimtiti care nici macar nu prindeau parlamentul daca nu schimbau si barca la fiecare alegeri. RUSINE!
  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Offtopic si nu prea Laughing :

Incepand de azi, este permisa consumarea unor cantitati moderate de vodca la volan, conform unui decret emis de presedintele interimar, Vodcaroiu.


Mr. Green
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Totul suna ok, dar exista o singura hiba: curtea constitutionala nu a confirmat abaterile constitutionale. De fapt, nici nu cred ca am auzit vreodata la televizor sau in presa EFECTIV de ce a fost suspendat presedintele de catre parlament ci doar ca a fost suspendat. Intrebarea mea ramane, indiferent daca parlamentul este sau nu garantul constitutiei: ce drept are sa mai functioneze in formula actuala daca eu, ca cetatean roman, ii infirm deciziile, deci nu am incredere in acest organism?


Motivele pt care a fost suspendat , erau usor de ghicit , daca te uitai la declaratiile presedintelui din ultimul an . Nu mai vorbesc de implicarile repetate ale sri-ului in chestiunile interne ale tarii de catre pressedinte . Si asta se va vedea clar in scandalul legat de verificarea judecatorilor de la Curtea Constituitonala .
Daca tu ca cetatean nu mai ai incredere in Prlament ai libertatea totala de a pune stampila de vot pe altcineva peste 2 ani.
Cat despre curtea constituitonala , decizia ei este consultativa si sa ne aducem aminte de decizia ei cum ca basescu nu a incalcat grav constituita . Ci numai putin asa Laughing . Chiar si basescu s-a enervat atunci si a zis ca nu exista grav sau mai putin sau mai moderat . Ci e clar faptul ca a incalcat-o . Curtea n-ar fi vrut sa supere nici pe aia , dar nici pe astilalti ca aveau acces la dosarele lor de securisti .

@varza - In cazul lui Patriciu nu hotarasti tu daca ar trebui sa fie in puscarie sau in Insulele Maldive . Folosind expresii de genul ar trebui , denota faptul ca esti patimas . Dar Sechelariu unde ar trebui sa fie ? Dar Nastase ? dar Basescu ? Dar Hrebenciuc ?
Pana una alta sa lasam justitia sa hotarasca unde ar trebui sa fie cetatenii de mai sus . Ahh, ca nu esti de acord ca deciziile justitiei , asta e altceva . S-ar putea deschide un topic separat pt asta .Este inadmisibil ca Patriciu sa pompeze bani ? Dar este admisibil ca Patriciu sa aiba 10.000 de angajati numai in Dobrogea ? Care munjcesc undeva ? Mi-aduc aminte de o declaratie a lui patriciu , cum ca el daca ar vrea sa faca o gramada de bani cu profit mic ar taia Rompetrolul si ar vinde restul , ar pune lacatyul pe fabrica , ar creste somajul in Dobrogea uluitor , si-ar lua banii si ar fi cel mai bogat roman . Te-ai gandit ce mafie este in afacerile cu petrol ?
Exemplul 1 - In Romania , toata exploatarea cu sondele si resursele naturale , cu statiile , cu depozitele din toata tara s-au vandut OMV . In momentul asta nimic nu mai este al nostru . OMV face preturile cum vrea si ne ofera produsele care le doreste .
Exemplul 2 - In Rusia , exista mentalitatea cum ca ce-i sub pamant e al poporului . Si s-a concesionat toata exploatarea cater Lukoil . S-a concesionat , nu vandut . Ce inseamna asta ? Inseamna ca pretul la pompa a unui litru de fara plumb este 15.000 lei vechi . Inseamna ca Lukoil plateste anual catre stat redevente . Asta inseamna o masura in interesul poporului . Insa in Romania , la cat de fomisti suntem , mafia foarte mare din acest domeniu a ales sa nu faca nimic pt popor . Asa ca nu te mai crampona cu Patrciciu pt ca " adevarul e dincolo de cunoasterea noastra " .
Ce vad eu , de la Buzau prin intermediul mass media , este ca Patriciu in loc sa taie fabrica la fier vechi cum au procedat toti marii oameni de afaceri in Romania , a preferat sa incerce sa o faca concurenta pe aceasta piata si sa dea de mancare unor angajati decat sa-i trimita acasa si sa-si scoata banii .

Tot @varza - felix e comunist , nu ?
Pai hai sa vedem - Bogdan Olteanu face parte dintr-o familie de demnitari comunisti .
Nastase e ginerele unui mare demnitar comunist
Petre Roman e fiul unui demnitar comunist
Iliescu nu mai comentez
Basescu a fost numit comandantul flotei civile , in octombrie 89 , prin decret semnat personal de elena ceausescu .O fi fost comunist ? S-o fi facut vreo verificare de catre securitate asupra personei numite de manuta elenei ceausescu comandant ? Atunci ..suntem o tara de comunisti . Adica vin ai nostri pleaca ai nostri !
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Sper ca nu o sa ma intalnesc cu boul ala in Maldive (plec joi...) Twisted Evil
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Sper ca nu o sa ma intalnesc cu boul ala in Maldive (plec joi...) Twisted Evil


Chiar ma intrebam : Cat o sa mai dureze pana vine sorin cu un comentariu acid ? Laughing
Nu ca el nu mai pleaca in Maldive . Cica e prea ieftin si nu e de valoarea lui Cool . Cica se duce la monte carlo cu tiriac Laughing
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
bertone a scris:

Motivele pt care a fost suspendat , erau usor de ghicit , daca te uitai la declaratiile presedintelui din ultimul an . Nu mai vorbesc de implicarile repetate ale sri-ului in chestiunile interne ale tarii de catre pressedinte . Si asta se va vedea clar in scandalul legat de verificarea judecatorilor de la Curtea Constituitonala .


Eu nu trebuie sa ghicesc care sunt motivele ci trebuie sa imi fie transmise cat mai clar posibil de catre parlament. Evident, asta nu s-a intamplat. Oricum, ma deranjeaza ca parlamentul are prea multa putere si ca poate tine presedintele suspendat 2 ani de acum incolo, chiar daca poporul nu este de acord cu asta. Si toate astea fara sa poata fi tras la raspundere decat peste vreo 2 ani, cand am sa ma duc din nou la vot.

Dar daca e sa vorbim de persoane si fapte, atunci as putea spune ca parlamentul se dovedeste deja pe langa. Cel putin asa rezulta din sondajele recente: 55% din alegatori s-ar duce la vot iar 65% ar vota impotriva suspendarii. Probabil ceilalti 45% sunt plictisiti de Romania sau sunt plecati la munca in alte tari.

Cat despre Patriciu? E un afacerist care ameninta siguranta statului prin puterea de care dispune. Cele 10 000 de locuri de munca sunt praf in ochi, oamenii aia ii aduc de mii de ori mai multi bani decat le aduce Patriciu lor. Si, ca nota in general, nu simt ca datorez ceva lui Patriciu, Becali sau mai stiu eu cui afacerist care, vezi Doamne, imi fac un bine prin faptul ca exista si ofera locuri de munca. Asta e mentalitate de sclav, in vest angajatul este cel mai de bun pret al unei companii iar patronul ii este recunoscator ca lucreaza pentru el si nu invers.


Ultima modificare facuta de dodo_13 la Lun 23 Apr, 2007 11:27 am, modificat de 3 ori in total
Skip ads

  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Eu nu sunt cu politica, dar ultimul an mi se pare jenant pe plan politic. Dupa cum zicea cineva pe un forum al unui ziar "oricum o sa se fure intotdeauna, da macar sa se fure in liniste". Ceea ce se intampla in Romania e un dezastru total si totul mi se pare penibil. Intr-un final chestiile cu care suntem in interactiune sunt varza. Benzina e la pretu cu care e in Austria. Drumurile sunt jalnice. Preturile sunt mari. SI totusi noi traim in orase mari. Ce sa zic de taranu care nici nu are apa curenta. Noroc ca e paine ieftina si e apa destula, ca sa se umfle drojdia in stomacul romanilor. Eu voi vota contra lu` Basescu.
@Dodo nu mai compara tot cu vestu, ca nu suntem in nici un vest. In RO toti fura, inevitabil! Ca exemplu simplu, in 98 s-a facut un drum principal in TM de la zero, de o firma italiana, de vreo 2 km ( BCR->Unic pt cunoscatori), si dupa 10 ani drumul este extraordinar. Alte drumuri facut in iarna de firme romanesti sunt varza dupa 5 luni. Deci ca e PNL, PSD, PD, UDMR.... sincer si cu mana pe inima spun ca e ACELASI LUCRU.
Mai bine se importa niste conducatori. Atunci probabil va fi bine.


Ultima modificare facuta de Cristi_C la Lun 23 Apr, 2007 11:43 am, modificat de 3 ori in total
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Imi pare rau ca compar cu vestul, dar pur si simplu refuz sa multumesc si sa ma inclin in fata unor smecheri care au reusit incorect in viata, pe banii mei.

Si ca sa fie clar: eu nu voi vota pentru Basescu ci impotriva deciziei parlamentului.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Eu nu trebuie sa ghicesc care sunt motivele ci trebuie sa imi fie transmise cat mai clar posibil de catre parlament. Evident, asta nu s-a intamplat. Oricum, ma deranjeaza ca parlamentul are prea multa putere si ca poate tine presedintele suspendat 2 ani de acum incolo, chiar daca poporul nu este de acord cu asta. Si toate astea fara sa poata fi tras la raspundere decat peste vreo 2 ani, cand am sa ma duc din nou la vot.

Dar daca e sa vorbim de persoane si fapte, atunci as putea spune ca parlamentul se dovedeste deja pe langa. Cel putin asa rezulta din sondajele recente: 55% din alegatori s-ar duce la vot iar 65% ar vota impotriva suspendarii. Probabil ceilalti 45% sunt plictisiti de Romania sau sunt plecati la munca in alte tari.

Cat despre Patriciu? E un afacerist care ameninta siguranta statului prin puterea de care dispune. Cele 10 000 de locuri de munca sunt praf in ochi, oamenii aia ii aduc de mii de ori mai multi bani decat le aduce Patriciu lor. Si, ca nota in general, nu simt ca datorez ceva lui Patriciu, Becali sau mai stiu eu cui afacerist care, vezi Doamne, imi fac un bine prin faptul ca exista si ofera locuri de munca. Asta e mentalitate de sclav, in vest angajatul este cel mai de bun pret al unei companii iar patronul ii este recunoscator ca lucreaza pentru el si nu invers.


Pai tu ai o problema contra sistemului . In acest caz am inteles ca mai sunt 1.000.000 de monarhisti in Romania . fa ceva , lupta-te pt o organizare statala care sa te reprezinte . E clar ca republica parlamentara nu te reprezinta !
Nu e vforba de a simti ca-i datorez ceva lui Patriciu. Eu unul ii datorez stima pt ca a reusit .

Mentalitatea mea de sclav s-a format imediat dupa 90 .
Cand directorii fabricilor impreuna cu institutiile statului responsabile cu privatizarea cat mai profitabila a vechilor mastodonti au avut mentalitate occidentala , de vest .
Ei bine , vesticii astia nemaipomeniti s-au gandit sa dea toate fabricile construite dinainte , pe 2 lei , la diversi afaceristi trasnformati peste noapte din muncitori necalificati in traseisti si vanzatori de rulmenti in Turcia .
Astfel s-au privatizat fabrici de cateva hectare , unor astfel de afaceristi locali , care s-au rotunjit ca vor investi in ele , ca vor tine oamenii , ca vor face performanta . Nu s-a tinut cont de companii internationale cu traditie in domeniu , cu contracte in domeniu , care sa implementeze modernizarea acestor fabrici . Nu tata , i s-a dat lu' nea caisa afacerist local ca asta dadea mai multi bani spaga vesticilor . Ailalti , nu cunosteau si nu acceptau acest termen . Si unde s-a ajuns ? sa vedem cateva exemple de la Buzau :
- fabrica de geamuri . cateva hectare , te plimbi cu masina printre sectii , principalul furnizor pt Dacia si Oltcit inainte. ce a ajuns acum ? Au taiat-o baietii , si-au scos banii cat au platit-o initial . Au inchiriat ce se mai putea inchiria , au dat afara 3.000 de oameni si acu' stau linistiti cu profit in buzunar , fara activitate , din chirii .
- institutul de legume fructe - imens , cu 1000 de angajati , cu sectii incalzite , modernizate , hale care la nivelul anului 90 erau destul de avansate . A venit un vestic care defapt e afacerist local , a taiat pana si conducftele de antigel si le-a dat la fier vechi , a tras un var la hale si le-a inchiriat . Oamenii ? dati afara . Productie ? Niet . ca doar are mentalitate de vestic.

Aproape toata zona industruiala din Buzau e in aceasta situatie . Care a avut noroc de un director bun , cu mentalitate de sclav , care sa umble in germania dupa investitotri acu' merge . Are si angajati , mai multi decat pe vremea lui ceausescu , are si performanta si e si la standarde europene . Insa acolo s-au investit bani . Asta n-am inteles noi , ca pt a avea un viitor trebuie sa pierzi ceva bani , nu numai sa distrugi si sa dai totul la fier vechi .
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Bine bine,

bertone toata Romania este asa. Ideea de baza e vom putea noi sa facem ceva pt tara asta, sau stam pe forumuri si dam "reply" la 5 min. Dodo zice contra parlament, tu zici contra Basescu, eu zic contra Basesc. Dar vedeti, in timp ce toti s-au imbogatit, noi am ajuns sa ne multumim cu o viata SEMI-SEMI-DECENTA. Strangi 3 luni bani sa iti iei un PDA cu GPS. Asta (repet) nu punem oamenii de la sat, care si aia sunt multi, care lucra 1 an sa isi cumpere un costum nou sa mearga la biserica duminica. Cred ca tot la Kongo ajungem!
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
bertone a scris:Nu e vorba de a simti ca-i datorez ceva lui Patriciu. Eu unul ii datorez stima pt ca a reusit .


Patriciu a reusit din banii tai si ai mei, bani proveniti din impozitul pe salariile noastre. Cum naiba sa am stima pentru cineva care ma fura? Si apoi, nu vestul ne-a furat ci cativa smecheri de-ai lor care au venit si s-au inteles cu cativa de-ai nostri. Problema e ca smecherii lor sunt niste mici lichele pe care nu le baga nimeni in seama acolo, pe cand smecherii nostri sunt salvatorii neamului. Si imi cer scuze ca te-am numit, indirect, sclav, dar adevarul e ca in primul rand ar trebui sa ne schimbam noi, cei de jos, nu conducatorii nostri care sunt niste lichele. Sintagma "pestele de la cap se impute" e depasita si putem astepta o mie de ani sa inceapa de sus schimbarea, ca asteptam degeaba.

Cat despre monarhie, sunt monarhist, dar nu este o solutie. Un rege ar fi doar o imagine iar lichelele afaceriste ar face acelasi lucru ca si acum: ar folosi puterea in interes personal. Noua ne trebuie o alta mentalitate si o alta constituie.

P.S. Cateodata il inteleg pe sorin666, intuiesc ce a simtit cand a fost nevoit sa-si paraseasca tara din cauza sistemului. Asta ar explica si aciditatea lui continua si modul in care se uita de sus la noi. Poate are dreptate si chiar suntem jos, prin ceea ce gandim.


Ultima modificare facuta de dodo_13 la Lun 23 Apr, 2007 12:10 pm
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
motivul pentru care voi vota impotriva suspendarii: prefer 2 gasti de hoti care sa se certe intre ele in locul a 2 gasti de hoti care sa se inteleaga la furat.
adica nu putem spune cu siguranta daca vreuna dintre cele 2 gasti politice care s-au format este de partea adevarului, asa ca presupunem a fi real raul cel mai mare: ambele gasti politice fura => certandu-se intre ele vor fura mai putin.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ce te astepti de la muncitorul din fabrica , care pe vremea lui ceausescu se ducea la mare , iar acu' nu-si permite intretinerea ? Sa aiba mentalitate de vestic ? Nu! Ci de scalv , automat . Spune Doamna ajuta daca are un post . Iar tu care muncesti in Bucuresti , unde au venit investitii straine , e normal sa ai alta mentalitate decat muncitorul din Bzuau disponibilizat de vesticii directori care au facut contracte neperformante pe fabrica si au ajuns in final s-o vanda cu datoriile sterse pe nimic , tot unor vestici dar mai autohtoni . Pe care nu-i duice capul la altceva decat s-o inchirieze .

Am vrut sa exprim faptul ca problemele reale in Romania sunt acolo jos la aia care-i multumesc lui Patriciu ca n-a venit cu firma de sudori care taie in plasma si n-a suit toata fabrica in vagoane si la export cu ea ! Pt ca asta-i regula in Romania ! Nu patronii care multumesc angajatului .
M-a intrebat unul ca cica sa ia un avocat o data pe luna pt 700 de lei sa-l consilieze , o ora-doua ?
Si i-am zis , ca daca e prost sa faca asa , daca nu sa ia un jurist iesit de pe bancile facultatii , care e somer , sa-i dea minim pe economie , sa-l puna pe un scaun 8 ore si il mai trimite sa-i faca si ceva comisioane . Pt ca asta ne-au invatat conducatorii nostri din 90 pana incoace .

Va dau un sfat , pe care l-am mai scris pe pagina anterioara : nu va mai pis..ti contra vantului (sistemului ) ca va stropiti , iar vestici aia care va sunt sefi o sa va dea un picior in c.r cu pretentii din astea . Pt ca noi i-am invatat sitematic din 90 incoace cum sa ne tratezae . Iar la asta participa toti conducatorii care i-a avut Romania , nu numai Basescu . Base a facut sa accepte o stare de fapt si s-o incurajeze .

La nivel strict legal si constituitonal , eu voi vota pt suspendare , poate-l mai linisteste lucrul asta ca prea se erijase in salvatorul neamului , mai presus de orice lege in tara asta . Omul bea si conducea , certa pe toata lumea , ii fu..ea pe rusi si chinezi neavand un minimum de cunostinte diplomatice . bai nu se poate , aici nu e piata obor ! Mai bine il chemam pe Adrian minune consilier prezidential si am facut kktul praf !
Dar sper ca si pt basescu orice picior in fund sa fie unul inainte si sa-si dea seama ca a gresit cu atitudinea asta cand s-a gandit ca asa trebuie sa arate institutia prezidentiala . Din nou , va precizez , ca eu l-am votat . Asta este .
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Este evident ca folosim cuvantul "vestic" in mod diferit. Eu vorbesc de majoritatea lor, tu vorbesti de cativa smecheri care si-au gasit pereche in Romania.

Cat despre ce a facut presedintele pentru Romania, parlamentul nu a facut mai mult decat Basescu, chiar daca guvernul si Parlamentul sunt cei care trebuiau sa faca intradevar ceva si nu Basescu, el neavand parghiile necesare. Atunci sa dam jos si parlamentul, pentru ce sa-l mai tinem doi ani? Sau sa-l tinem si pe presedinte doi ani, ca doar nu e mai vinovat decat presedintele pentru situatia econimica actuala. Si apoi, unde s-a mai auzit ca intr-un conflict premier-presedinte, sa fie dat afara presedintele? Intr-o tara normala, chiar daca premierul are dreptate si presedintele nu are, tot premierul isi da demisia.

Cat despre cat de potrivit e Basescu ca presedinte, vreau sa pun in balanta circul zilnic din parlament, de care va spun cu mana pe inima: mi-e greata! Injuraturi, caricaturi, scobit in nas, masini noi, masina de servici incredintata consoartei pentru cumparaturi, excursii sponsorizate la diverse evenimente in strainatate, dormit in scaun, votat de doua ori, vot secret cu bille public, votat cu cartela altuia, absenteism, votat avantaje personale, votat in interes de grup, scos de sub acuzare copii cand calca cu masina taticului vreun nevinovat pe strada sau cand se bat in mijlocul orasului pe la discoteci, distrugand proprietati private care nu le apartin, vorbit la telefon in timpu condusului, vorbit la telefon in timpul sedintelor, diurne enorme, citit ziarul in timpul sedintelor,...


Ultima modificare facuta de dodo_13 la Lun 23 Apr, 2007 12:31 pm
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR