Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • neludedu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
salut. se schimba greu bucsile de la bara stabilizatoare fata la vectra c? merci.
Skip ads

  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
neludedu a scris:salut. se schimba greu bucsile de la bara stabilizatoare fata la vectra c? merci.


Se schimba al naibi de greu..
daca nu ai ceva cunostiinte de mecanica..nu te sfatuiesc sa te lncurci..
e marcat cu rosu pozitia lor..



  • neludedu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
se mai demonteaza si altceva ca sa poti ajunge la ele? cu tubulara am vazut ca nu merge
o sa caut sa cumpar o inelara ,,E "de 12 poate reusesc
  • nydu2007

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: GIURGIU
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Eu de cand am schimbat bratele si am pus alte amortizoare (unele sport) nu am mai avut probleme. Toata chestia e din amortizoare si arcuri !
Skip ads

  • Julian

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2007

  • Mesaj Privat
BigBoss a scris:Cu spary dai numa daca scartie.
In jur de 400 de mii bucsa din cate stiu.


cu ce fel de spray se da la bucsile de la bara stabilizatoare? eu abia le-am schimbat si scartaie in continuare la fiecare limitator de viteza pe asfalt.

merci
  • Julian

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2007

  • Mesaj Privat
BigBoss a scris:Cu spary dai numa daca scartie.
In jur de 400 de mii bucsa din cate stiu.


salut, imi scartie pe fata cand trec peste acei limitatori de viteza (denivelari) si am schimbat bucsile de curand. De la ce ar putea fi? sau dau cu un spray la ele? sau poate fi de la altceva? merci, Julian (vectra c 2004 dti, y20 dth). Oricine a mai patit si a rezolvat sa povesteasca cum, thanks
  • mazen

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Poate cineva sa imi spuna cum a rezolvat problema de stabilitatea?si troncanitul pe spate la denivelari (pocnit + troncanit)?

Am aceleasi probleme cu masina mea Opel Vectra 2004 c 2.2 benzina.

Am schimbat amortizoarele, Bieltele si bucsele bara stabilizatoare, nu s-a schimbat nimic, spatele masinii fuge putin la gropi si la capacele de canalizare + troncane pe partea dreapta spate destul de urat (se simte daca stai pe scaunul dreapta spate cum se loveste fier cu fier, seamna a pocnit).
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Brat "bumerang" pe spate.
Skip ads

  • Julian

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2007

  • Mesaj Privat
mazen a scris:Poate cineva sa imi spuna cum a rezolvat problema de stabilitatea?si troncanitul pe spate la denivelari (pocnit + troncanit)?

Am aceleasi probleme cu masina mea Opel Vectra 2004 c 2.2 benzina.

Am schimbat amortizoarele, Bieltele si bucsele bara stabilizatoare, nu s-a schimbat nimic, spatele masinii fuge putin la gropi si la capacele de canalizare + troncane pe partea dreapta spate destul de urat (se simte daca stai pe scaunul dreapta spate cum se loveste fier cu fier, seamna a pocnit).


aveam si eu acele pocnituri pe spate, am schimbat bratele care se leaga de punte si roata ( 2x300 ron la trami) bafta.
  • krydoo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
problema de stabilitate la vectra c este deja clasica....eu am rezolvat-o prin schimbarea arcurilor opel f moi cu unele mai sport, eibach, care coboara si garda la sol cu ~ 3 cm...arata altfel...se comporta altfel masina...de nerecunoscut.
  • mazen

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Va multumesc pt sfaturile, Am schimbat bratele si s-a rezolvat problema
masina e mai stabila si nu se mai aude nici un zgomot Smile
  • pop cristian

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2008

  • Mesaj Privat
va salut domnilor

vad ca de prin 2007 nimeni nu a scris de problema legata la sarit spatele pe hopuri sau guri de canal
eu am un focus tot cu suspensie independenta si pe spate am aceeasi problema care imi mananca zilele ca nimeni nu stie care ar putea fi problema
am cautat pe net si la fel nimic concludent
eu am schimbat tot pe spate inafara de 2 brate care zic eu ca sunt bune si tot asa face
ma gandeam ca aci la voi sunt mai multi cu aceeasi problema si poate gasesc rezolvarea aci
bafta si multumesc
Skip ads

  • pop cristian

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2008

  • Mesaj Privat
care brate ai schimbat pentru rezolvarea problemei?
  • masty

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2005 1.9 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2009

  • Mesaj Privat
popa daniel a scris:si eu am avut probleme cu rotile din spate.era instabila rau
fugea in toate partile
numai pe zapada.am fost la un service cu baieti care stiu meserie(asta dupa ce am fost pe la 5 service_uri)si ia-m facut geometria.acum merge perfect.faza e ca ,fiind punte fixa(opel corsa 2002)nu se putea regla dupa alti mecanici.dar am rezolvat-o si merge bine. eu zic ca nu strica sa ii faceti geometria.



ma scuzati sunt posesor de vectrac c break 2005.. as vrea daca nu va cer pre mult ce este geometria asta shi cum se face , de und estii ca nu e in ordine ca e ametzita?
am auzit ca masina asta are geometrie dar nu stiu ce este aia...
  • trx23

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Reglat unghiurile suspensiei sau Geometria rotilor Este o operatie prin care diferite unghiuri ale suspensiei sunt reglate in conformitate cu valorile prescrise de fabricant. Este o operatie complicata in primul rand din prisma marjelor de eroare cu care se lucreaza (de ordinul secundelor si / sau zecimilor de milimetru). O reglare incorecta sau o dereglare a unuia sau mai multora unghiuri ale suspensiei conduce la o manevrare imprecisa a automobilului, tocirea rapida a anvelopelor, incapacitatea automobilului de a merge rectiliniu.

Reglarea geometriei rotilor permite pozitionarea acestora respectand paralelismul intre axe si cel cu soseaua. O geometrie corecta a rotilor duce la o tinuta de drum mai buna, previne uzura neregulata a anvelopelor si nu in ultimul rand la o economie de carburant. Va recomandam verificarea periodica a uzurii anvelopelor pentru a putea observa o eventuala anomalie a geometriei.
  • masty

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2005 1.9 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Dar geometria asta nu are de a face cu directia, unghiuriile de fuga ...alea de se fac in generall cand schimbi vreo bieleta , tirant etc ...
unde se face geometria , aia de fac directia fac shi geometria ?
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
masty a scris:aia de fac directia fac shi geometria ?

aia,aia, da sa aiba shi scula. Exclamation
Sunt destul de multe serice-uri care au asa ceva, presupune o rampa specializata, sistem infomatic, ......., etc. Nu orice service de cartier are. Eu am facut la ...... PM..., poate exista si in Valcea
  • masty

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2005 1.9 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2009

  • Mesaj Privat
exista sigur dar acum nu sunt in tara
...in fine in primul shi in priul rand vreau sa schimb bieletele antiruliu pe fata shi spate shi garnituriile de pe bara stabilizatorare....nu stiu daca dau bucsi pentru bascule sau brate astia la reprezentante la opel..as vrea sa le iau originale ...
  • Omega

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
john_shukarul a scris:Salut baieti, am si eu un opel vectra c, 2004, 2.0 dti. Il am de vreo jumate de an,mers in tara, are 125.000 km reali. In ultima perioada am observat, ca daca merg pe drum denivelat, sau cu ceva gropi, si am viteza mai are...70-80-90...etc, masina are o mica tendinta de instabilitate,cam se misca stanga - dreapta de sosea si mai ales in curbe unde soseaua este denivelata, spatele masinii parca sare in urma mea mai spre exterior. Este cam periculos, ca nu o [poti stapani pe sosea la viteza mare si pe drum prost. Pe drum bun masina merge impecabil. Un mecanic mi-a zis ceva pe la bielete antiruliu, altii pe la bucsi,altii amortizoare... Ati mai patit careva asa ceva? O recomandare sa fac o verificare la tinuta de drum la un service in bucuresti....



Noroc, ai schimbat bieletele antirului? Macar verifica-le! Ai fi surprins! Le cumperi cu 60 bucata noi pe ambele.
Te invat sa le si montezi, dai roata jos, demontezi piulita de sus si de jos(de tine in bara stabilizatoare), pui piesa noua, strangi la loc, pui roata, repeti operatiunea si pe partea cealalta. Vezi unde pui cricul sa nu faci vreo bucurie. Bucshile de pe bara stabilizatoare la 125.000 nu ai treaba cu ele, sunt beton.
Mai vezi si cauciucurile in ce stare sunt. Daca sunt uzate peste limita admisa ar mai putea fi o cauza.
Cel mai urat lucru pe care nu ti l-as dori ar fi ca masina sa fi fost avariata grav in spate si reparata.

Tine-ne la curent!
  • trotil2

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salutare.O problema similara am si eu la opel vectra c 2004,gts...la drum intins,cand fac de volan stanga-dreapta,imi fuge de spate...fuge rau de tot,zici ca este barca...am schimbat telescoape...nimic...cele 2 arcuri de pe spate aveau o spira rupta....nimic,barca pe valuri...cei de la service zic ca nu stiu ce are...am facut geometria,nimic...pe elevator nu prezinta nici un joc,in urma verificarilor...

Poate fi de la bratele boumerang?la verificare sunt beton...
Poate fi din bratele mici,acelea de reglaj a geometriei?lafel,la verificare sunt bune..
Daca cineva a mai patit,rog sa imi spuna si mie....Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR