Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • romeodr

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Diferenta celor 3.000euro,este data de ceea ce spuneam in primele rinduri.....si anume ca DOMNIA si PROSTIA,se platesc foarte bine,si aici la noi,si in Polonia,unde este facut celebrul ASTRA,si oriunde aiurea in lume Very Happy ,apropo,in 1992,aveam un OPEL Senator,3,0cm,200cp,1986 an fab.full,pentru vremurile acelea.....am fost in primul fan club Opel......dar adevarul,trebuie respectat,mai ales cind este evident,ca in cazul de fata,Logan Prestige versus Opel Astra Clasic 2 Exclamation
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Nu confunda asamblat cu fabricat! Si Loganul e facut in Franta? Nuuu? De ce, ca e "Made by Renault"? Asa scrie pe toate, nu?
Si inca ceva, de Astra G (fara Classic) ai auzit?
  • romeodr

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ovidiutm a scris:Nu confunda asamblat cu fabricat! Si Loganul e facut in Franta? Nuuu? De ce, ca e "Made by Renault"? Asa scrie pe toate, nu?
Si inca ceva, de Astra G (fara Classic) ai auzit?
nemtii,au o vorba,si nu de acum,de mult de tot din 1982 cind mergeam eu prin Germania,si anume:eine popel,eine Opel,eine lord,eine Ford Exclamation am spus ca am fost in primul fan club OPEL! apropo,am avut in 1994,un KADETT 1,8i,cu catalizator,lucrul rar pe vremea aceea,super masina,modelul sedan!imi plac masinile OPEL,cu ele a facut Germania al doilea razboi mondial,rusii,au furat toata fabrica si au amsamblat-o in caucaz,si au scos celebrele Moskvici.....dar ramin la parerea ca ASTRA clasic 2,nu este mai bun ca Logan Prestige !!!
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Tot nu m-ai lamurit! Esti fan Opel dar consideri ca ABS-ul, jante de Al, 105 hp, 16v si alte cateva chestii care mi se par normale la o masina fac Loganul mai fiabil?...decat Opel-ul?...ala asamblat in Polonia? ...totusi, sa nu glumim! De ce ar fi Loganul, a pus mama mai mult suflet la 1.6 16v? Ce dotari are Loganul si nu le are Astra?
Si romanii au o vorba: "Iar s-a stricat Dacia..."
Skip ads

  • ombly

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2008

  • Mesaj Privat
nu pot decat sa rad la cele spuse de romeodr referitor la logan:) Smile asa ca fapt divers cumva ai vreun logan din ala chel la 1.4 si acum faci propaganda varfului de gama?Smile
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
@ombly
nu recunosti postul?
romeodr a scris:sal,sunt nou,eu am un Logan 1,4 mpi ABSplus,luat anul trecut,al doilea Logan,luat de nou,sunt ff multumit de masina,am 15.000km cu ea,si este ok,am fost asta vara pina in franta cu ea,fara probleme, Very Happy la 7200euro noua face toti banii Exclamation ideea este alta,vreau sa imi cumpar un Opel Astra CARAVAN 1,4 ,de fapt vreau sa imi cumpar un BREAK,oscilez intre opel caravan si logan mcv,la aceiasi bani,adica 12500euro,pot sa imi cumpar un CARAVAN 1,4 benzina,sau un Logan MCV 1,5 CDTI 85 CP si imi mai ramin si cam 1000euro Question voi ce ziceti?


Logan MCV CDTI ? Parca stiam ca este dCi si dCi sau tot eu ma insel? Vezi ca este si GPL!
  • ombly

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2008

  • Mesaj Privat
are dacia la motorizari............pe sarma pe litza..depinde de model acum Smile acuma serios fiind motorul de 1,4 mpi e ok dar pe SOLENZA care e mai usoara cu vreo 200-300 kg parca eu am avut solenza a fost ok la pretul de 6000 noua full insa la 30.000 la cat am dat-o se ciupise catalizatoru Mad in rest mari probleme nu am avut cu ea si masina aia chiar era "fasneatza" spre deosebire de logan la 1,4 care te rogi de el cu ceru si pamantu sa faci si tu o depasire si la solenza se intampla asta dar doar cand dadeai drumu la a.c nu vreau sa-mi imaginez cum merge loganu la 1.4 cu a.c dat drumu Smile
  • romeodr

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Very Happy ,primele masini,dupa revolutie,in proprietate personala,au fost OPEL!imi plac masinile Opel,cineva din familie,a avut un astra 1,8 cutie automata,din anul 2000 pina in 2005,cind si-a luat un vw golf 4,si in toti acesti ani,NU a reparat NUMIC,la masinuta aceea,atita doar ca avea un consum de 15 in oras!era an fab 1994!este evident ca acum sunt posesorul unui Logan 1,4 mpi,ABSplus,si cu AFU(asistare la frinare de urgenta)asistare pe care ASTRA,nu o are!..ideea este alta,sunt la a 15(cinsprezecea)masina in posesie personala,am avut diferite modele in timp si diferite marci,nu pot sa zic ca ma pricep la masini,dar oricum am mers cu destule,si ma enerveaza,cind anumite persoane,asa cu un aer timp,pun etichete,pe diferite brand-uri,in speta LOGANUL!Este ca si cum te-ar prinde nevasta cu alta tipa,si si ar spune,ca respectiva este curva,jegoasa,etc,cind aia poate fi o femeie ff ok,chiar peste ia,nu Very Happy ,asa si cu Loganul,va spun eu,este o masina super ok,!asta nu inseamna ca trebuie sa o cumparati,sau,ca eu nu pot,si chiar VREAU,sa imi iau un Opel Caravan 1,4pe benzina.Iar cind o sa-l cumpar,nu o sa spun ca Loganul este o caruta!
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
romeodr a scris:
dodo_13 a scris:Nu cred ca se va obosi sa-ti raspunda cineva la intrebarea asta. In primul rand ca s-a mai discutat Logan vs. Astra Classic II. In al doilea rand, nu suporta comparatia: Logan, prin comfort, stabilitate si siguranta se compara cel mult cu Agila.
Shocked ignoranta,rautate,se spune ca in viata ,cel mai bine,se platesc doua lucruri:prostia,si domnia. Opel,masina saracului,in atit de mult laudata Germanie,voi o dati,ca etalon al calitatii :: V-a spun ca un Logan Prestige,1.6 16 valve,cu toate dotarile,minus(-)3000euro , nu poti sa il compari cu un Astra,fara a se vedea clar avantajul in favoarea Loganului.Si apropo,prin confort,stabilitate,siguranta,FIABILITATE,loganul se compara cu orice masina din clasa ei Exclamation nu se compara cu fitele din capul unora.Logan Prestige 1,6 16 valve:computer de bord,ABS+AFU,proiectoare de ceata,oglinzi electrice ,radio CD,cu MP3,volan imbracat in piele,schimbator in piele,aer conditionat,scaun cu reglaj lombar,jante aluminiu,etc.,77kw,105cp,148cuplu,7,1-9,2-5,9consum,170vit max constructor , IN clasamentul celor mai fiabile 20 de marci de autoturisme,facut de revista AUTO PLUS,in Franta,Dacia Logan a iesit pe primul loc Question : in 2007!!!


Sunt convins ca PROSTIA e de partea celor care considera Loganul o masina peste Astra Classic 2. Eu am avut AstraG si inca caravan si daca faceam o revenire brusca dintr-o depasire la 130 la ora nu exista riscul rasturnarii asa cum exista la Logan. La stabilitate Loganul nici nu suporta comparatie cu Astra, e pana si sub Solenza. Calitate? Unde s-a mai auzit Astra rechemata pentru posibile probleme la vopsea din cauza unei suduri de rahat? Confort? Eu cred ca nu te-ai urcat intr-o Astra de vreme ce debitezi tampenii din astea. Loganul e de o plasticareala jalnica, au pus cel mai ieftin plastic pe care l-am vazut la o masina. Siguranta? Loganul abia prinde 3 stele pricajite la euroncap, pe cand Astra are destule puncte peste 4. AFU? Macar stii ce inseamna asta? Se aprind rahaturile alea de avarii cand iti intra ABS-ul pentru un timp mai lung. Problema stii care e? Ca la ce cauciucuri de rahat vin pe Logan, chiar ai nevoie de asa ceva. Cu Dunlop-ul de pe Astra vei avea mult mai putin nevoie de ABS decat cu rahaturile de Kormoran de pe Logan (asta ca sa nu mentionez de pateticele Matador).

Iar despre DOMNIE, sa fim noi sanatosi. Nu am vazut propietari mai mandri de minunea lor tehnologica decat cei de Logan. Claxoneaza si dau flashuri la toti "sarantocii" cu Dacii 1300, vezi doamne, au urcat scara ierarhica si acum pot da si ei cu flit la altii cum au vazut ca fac cei cu BMW si Mercedes.

Iar despre vorba nemteasca, sa fii tu sanatos, ca au mai trecut vreo 4 generatii de ingineri pe la Opel de cand ai auzit-o tu. Intre timp Opel a luat premiul AutoBid pentru cea mai fiabila marca auto din Germania prin 2006 daca nu ma insel, iar in Europa anului 2007 Opel are doar 50.000 unitati la vanzari in minus fata de VW cu ~1.000.000. Renault a ajuns pe locul 3 de unde acum cativa ani se lauda cu cele mai multe modele vandute in Europa.

Cat despre clasamentele facute de nu stiu ce revista franceza, poti sa te stergi la fund cu ele. Dacia Logan pe primul loc? Cat de stupid poti sa fii ca sa crezi asa ceva? Toata clasamentele din lume, inclusiv cele germane, dau ca castigatoare Honda Accord si tu vii cu gogoritze din astea.

Daca ai dat si tu niste date despre o motorizare crezi ca ne impresionezi? Un motor Renault pot sa pui si pe Trabant, asta nu inseamna ca ai sa faci din rahat bici si o sa mai si pocneasca.

Du-te domle acasa si nu mai insulta lumea degeaba. Nu m-ai crescut tu, nu ma cunosti si nici nu cred ca o sa fim vreodata amici, asa ca nu iti lua libertatea de a ma considera PROST. DOMN sunt, dar nu am nevoie de tine ca sa mi se aminteasca.
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
@romeodr
Nu sunt, nu am fost si nu voi fi posesor de Dacie. La viata mea am avut la discretie diferite modele de Dacii, fie masini ale prietenilor fie de cele mai multe ori masini de firma. Parerea mea e ca Dacia nu a ajuns la nasul Opel-ului... inca! Si cu o urma de indoiala cred ca nu o sa ajunga niciodata pentru simplu fapt ca managementul celor de la Dacia e "daca e ieftina, se va vinde!".

Ca sa intelegi ca nu te iau cu aer de atotstiutor doar asa, te anunt ca lucrez la Dacia Asistenta (ma ocup cu predilectie de concernul Dacia-Renault-Nissan dar nu numai, pentru ca raspund la apel la orice marca) si crede-ma am de lucru pana peste cap, pentru ca:
*Loganul nu e o masina stabila in curbe - deci se cam da peste cap si ajunge sub denumirea stiintifica de "DAUNA TOTALA",
*Loganul nu are fiabilitate - deci sunt multe masini care se strica in perioada de garantie (care e de 18 luni - si televizorul meu are garantie mai mult si nu trebuie sa platesc suplimentar pentru o garantie extinsa de inca 18 luni ca sa beneficiez gratis doar de o tractare, pentru ca daca e vina ta vei plati, daca sunt consumabilele iar vei plati),
*Loganul in cazul unui accident frontal se sparge cam rau, de impact lateral sa te fereasca D-zeu sa vezi ce am vazut eu - deci siguranta relativ redusa,
*Loganul nici nou nu functioneaza bine - tine cont ca imi intra pe mana aproape zilnic masini cuprinse intre 3 si 10 km la bord,
*Loganul are mici defecte (estetice) care ma fac sa ma gandesc ca producatorul isi bate joc de clientela careia ii ofera o masina noua.

si crede-ma ca e suficient sa faci/vezi/simti ce fac eu timp de 3 zile si iti faci impresia negativa vis-a-vis de Logan.


Ultima modificare facuta de ovidiutm la Sam 16 Feb, 2008 4:39 pm
  • romeodr

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:
romeodr a scris:
dodo_13 a scris:Nu cred ca se va obosi sa-ti raspunda cineva la intrebarea asta. In primul rand ca s-a mai discutat Logan vs. Astra Classic II. In al doilea rand, nu suporta comparatia: Logan, prin comfort, stabilitate si siguranta se compara cel mult cu Agila.
Shocked ignoranta,rautate,se spune ca in viata ,cel mai bine,se platesc doua lucruri:prostia,si domnia. Opel,masina saracului,in atit de mult laudata Germanie,voi o dati,ca etalon al calitatii :: V-a spun ca un Logan Prestige,1.6 16 valve,cu toate dotarile,minus(-)3000euro , nu poti sa il compari cu un Astra,fara a se vedea clar avantajul in favoarea Loganului.Si apropo,prin confort,stabilitate,siguranta,FIABILITATE,loganul se compara cu orice masina din clasa ei Exclamation nu se compara cu fitele din capul unora.Logan Prestige 1,6 16 valve:computer de bord,ABS+AFU,proiectoare de ceata,oglinzi electrice ,radio CD,cu MP3,volan imbracat in piele,schimbator in piele,aer conditionat,scaun cu reglaj lombar,jante aluminiu,etc.,77kw,105cp,148cuplu,7,1-9,2-5,9consum,170vit max constructor , IN clasamentul celor mai fiabile 20 de marci de autoturisme,facut de revista AUTO PLUS,in Franta,Dacia Logan a iesit pe primul loc Question : in 2007!!!


Sunt convins ca PROSTIA e de partea celor care considera Loganul o masina peste Astra Classic 2. Eu am avut AstraG si inca caravan si daca faceam o revenire brusca dintr-o depasire la 130 la ora nu exista riscul rasturnarii asa cum exista la Logan. La stabilitate Loganul nici nu suporta comparatie cu Astra, e pana si sub Solenza. Calitate? Unde s-a mai auzit Astra rechemata pentru posibile probleme la vopsea din cauza unei suduri de rahat? Confort? Eu cred ca nu te-ai urcat intr-o Astra de vreme ce debitezi tampenii din astea. Loganul e de o plasticareala jalnica, au pus cel mai ieftin plastic pe care l-am vazut la o masina. Siguranta? Loganul abia prinde 3 stele pricajite la euroncap, pe cand Astra are destule puncte peste 4. AFU? Macar stii ce inseamna asta? Se aprind rahaturile alea de avarii cand iti intra ABS-ul pentru un timp mai lung. Problema stii care e? Ca la ce cauciucuri de rahat vin pe Logan, chiar ai nevoie de asa ceva. Cu Dunlop-ul de pe Astra vei avea mult mai putin nevoie de ABS decat cu rahaturile de Kormoran de pe Logan (asta ca sa nu mentionez de pateticele Matador).

Iar despre DOMNIE, sa fim noi sanatosi. Nu am vazut propietari mai mandri de minunea lor tehnologica decat cei de Logan. Claxoneaza si dau flashuri la toti "sarantocii" cu Dacii 1300, vezi doamne, au urcat scara ierarhica si acum pot da si ei cu flit la altii cum au vazut ca fac cei cu BMW si Mercedes.

Iar despre vorba nemteasca, sa fii tu sanatos, ca au mai trecut vreo 4 generatii de ingineri pe la Opel de cand ai auzit-o tu. Intre timp Opel a luat premiul AutoBid pentru cea mai fiabila marca auto din Germania prin 2006 daca nu ma insel, iar in Europa anului 2007 Opel are doar 50.000 unitati la vanzari in minus fata de VW cu ~1.000.000. Renault a ajuns pe locul 3 de unde acum cativa ani se lauda cu cele mai multe modele vandute in Europa.

Cat despre clasamentele facute de nu stiu ce revista franceza, poti sa te stergi la fund cu ele. Dacia Logan pe primul loc? Cat de stupid poti sa fii ca sa crezi asa ceva? Toata clasamentele din lume, inclusiv cele germane, dau ca castigatoare Honda Accord si tu vii cu gogoritze din astea.

Daca ai dat si tu niste date despre o motorizare crezi ca ne impresionezi? Un motor Renault pot sa pui si pe Trabant, asta nu inseamna ca ai sa faci din rahat bici si o sa mai si pocneasca.

Du-te domle acasa si nu mai insulta lumea degeaba. Nu m-ai crescut tu, nu ma cunosti si nici nu cred ca o sa fim vreodata amici, asa ca nu iti lua libertatea de a ma considera PROST. DOMN sunt, dar nu am nevoie de tine ca sa mi se aminteasca.
De ce te enervezi omule!adevarul,este dureros.dar,nu poate fi ignorat!!sunt doar niste masini,facute in epoca globalizarii,in zone unde salariile sunt mici,vezi si vecina noastra Polonia!!modelul Astra se fabrica de prin 1998,asa ca au avut tot timpul sa-l recheme,si sa rectifice eventualele lipsuri...in timp!si sa sti,ca Loganul ABS plus, are cauciucuri Continental, ,deci te rog!!iar cele gen Prestige,au Micheline!....
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Da, ai dreptate la cauciucuri (si in curand Loganul va avea mp3 Sony standard) dar asta nu o face mai sigura!
Skip ads

  • ombly

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2008

  • Mesaj Privat
romeo apropo de consum Smile ca mi-am adus aminte cam cat consuma loganu tau la 1.4 ia zi sub 9 nu?te asigur eu ca atunci cand iti ia sub 11 dai baeram de scoli juma' de cartier Smile si nu poti sa compar nici loganu cu 20942094029429420 cai putere cu opel astra.....care se fabrica de prin 98-99 si a cumparat-o o galagie de lume si de "proasta" ce e inca continuua sa o fabrice cu toate ca noul model a aparut de prin 2004
  • romeodr

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ovidiutm a scris:@romeodr
Nu sunt, nu am fost si nu voi fi posesor de Dacie. La viata mea am avut la discretie diferite modele de Dacii, fie masini ale prietenilor fie de cele mai multe ori masini de firma. Parerea mea e ca Dacia nu a ajuns la nasul Opel-ului... inca! Si cu o urma de indoiala cred ca nu o sa ajunga niciodata pentru simplu fapt ca managementul celor de la Dacia e "daca e ieftina, se va vinde!".

Ca sa intelegi ca nu te iau cu aer de atotstiutor doar asa, te anunt ca lucrez la Dacia Asistenta (ma ocup cu predilectie de concernul Dacia-Renault-Nissan dar nu numai, pentru ca raspund la apel la orice marca) si crede-ma am de lucru pana peste cap, pentru ca:
*Loganul nu e o masina stabila in curbe - deci se cam da peste cap si ajunge sub denumirea stiintifica de "DAUNA TOTALA",
*Loganul nu are fiabilitate - deci sunt multe masini care se strica in perioada de garantie (care e de 18 luni - si televizorul meu are garantie mai mult si nu trebuie sa platesc suplimentar pentru o garantie extinsa de inca 18 luni ca sa beneficiez gratis doar de o tractare, pentru ca daca e vina ta vei plati, daca sunt consumabilele iar vei plati),
*Loganul in cazul unui accident frontal se sparge cam rau, de impact lateral sa te fereasca D-zeu sa vezi ce am vazut eu - deci siguranta relativ redusa,
*Loganul nici nou nu functioneaza bine - tine cont ca imi intra pe mana aproape zilnic masini cuprinse intre 3 si 10 km la bord,
*Loganul are mici defecte (estetice) care ma fac sa ma gandesc ca producatorul isi bate joc de clientela careia ii ofera o masina noua.

si crede-ma ca e suficient sa faci/vezi/simti ce fac eu timp de 3 zile si iti faci impresia negativa vis-a-vis de Logan.
eu nu lucrez la Dacia,sunt profesor,de ed. fizica si sport,nu le-am cu mecanica,dar pina acum,din 2005,de cind am avut primul Logan,nu am avut nici-o problema!!pe bune,inseamna ca am fost eu ff norocos???eu si miile de taximetristi,care freaca zilnic Loganele??nu vreau sa intru in discutii,contradictorii,oricum,am intrat pe acest site,pentru ca vreau,sa imi cumpar,un Opel,dar vreau acest lucru,nu pentru ca Loganul,este o masina proasta,din alte considerente,am nevoie de mai mult spatiu,dar nu chiar atit de mult cit intr-un MCV,si ma deranjeaza ca trebuie sa plaresc mai multi bani,la aceeasi calitate,trebuie sa platesc brand-ul,dar nu ma deranjeaza,un Opel este un Opel nu???
  • romeodr

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ombly a scris:romeo apropo de consum Smile ca mi-am adus aminte cam cat consuma loganu tau la 1.4 ia zi sub 9 nu?te asigur eu ca atunci cand iti ia sub 11 dai baeram de scoli juma' de cartier Smile si nu poti sa compar nici loganu cu 20942094029429420 cai putere cu opel astra.....care se fabrica de prin 98-99 si a cumparat-o o galagie de lume si de "proasta" ce e inca continuua sa o fabrice cu toate ca noul model a aparut de prin 2004
sti cit consuma,fa si tu un calcul,asta vara,de la Brasov,unde am facut plinul,pina la Oradea,unde l-am facut iarasi,au intrat 22litri de benzina......calculeaza,sunt aproximativ,440km,trei persoane in masina,bagaje la greu,mers normal,adica legal,90,120,!!!50,in localitati!!acum pe frigul acesta am un mixt de 7,si tinind cont ca zilnic trebuie sa intru cu ea in curte,cu manevrele de rigoare la intrarea in garaj,cu timpul cu motorul pornit pina dechid usa garajului.......
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
intotdeauna a fost asa, vrei spatiu mai mult -> platesti mai mult, vrei brand-> platesti mai mult, vrei siguranta mai mare-> platesti mai mult. Logic, nu?

Taximetristii pe care tu ii vezi, baga masinile in service foarte des, sunt cei mai fideli clienti tocmai pentru ca,in cele mai multe cazuri, nu sunt masinile lor ci ale firmei, iar firma are altele in standby pe care le scoate din parc/service pentru ca nu isi permite sa piarda bani. Per total le iese bine cheltuiala pentru ca Logan-ul e ieftin comparativ cu alte marci. Am si eu o cunostinta de care colegii lui taximetristi fac misto saptamanal prin statie pentru ca, dragul lor coleg cu indicativul 32 ba loveste masina ba i se strica, si colegii intreaba dispecerul ce indicativ are saptamana asta indicatiivul 32? Very Happy
Faptul ca masina ta nu a avut probleme - inca - se datoreaza partial norocului si partial felului cum o conduci/intretii!
Si cum e vorba lui Base "Iarna nu-i ca vara" o sa spun si eu Dacia nu-i ca Opel-ul sau cum spui tu OPEL E OPEL!
  • ombly

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2008

  • Mesaj Privat
romeo permite-mi sa nu te cred cu consumu ,mie solenza imi lua 9 % la mers linistit si afara intr-adevar o ingenuncheam mers 140-150 si la fel 8-9 % este un motor foarte reusit nimic de comentat la adresa lui numai ca este prea mic pentru gabaritul loganului si de aici si un consum ridicat
  • VLAD90

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2007

  • Mesaj Privat
sti cit consuma,fa si tu un calcul,asta vara,de la Brasov,unde am facut plinul,pina la Oradea,unde l-am facut iarasi,au intrat 22litri de benzina......calculeaza,sunt aproximativ,440km,trei persoane in masina,bagaje la greu,mers normal,adica legal,90,120,!50,in localitati!acum pe frigul acesta am un mixt de 7,si tinind cont ca zilnic trebuie sa intru cu ea in curte,cu manevrele de rigoare la intrarea in garaj,cu timpul cu motorul pornit pina dechid usa garajului......

Acum fara suparare nu se compara masinile , classic e cu mult superioara loganului ca si calitate si comfort, dacia nici nu au auzit de galvanizare, iar consumul asta nu stiu cum l-ai scos cred ca te-a dus cineva pe platforma si ai consumat 22 l ca era gaurit rezervorul si a picurat pe drum Twisted Evil
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Laughing Laughing vai @VLAD90, ce rau esti...
  • ombly

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2008

  • Mesaj Privat
romeo iar ma faci sa rad fiecare dintre noi parcheaza masina Smile cu 1 manevra in plus sau in minus si da pot sa spun ca mai convins din cauza ca vecinul pune masina un pic mai in fatza si trebuie sa ma chinui eu din 3 miscari 1.6-le meu consuma 10-11% il dau in judecata si ii cer despagubiri morale(pt nervii produsi) materiale(pt sutele de kilograme arse aiurea)
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR