Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
10 litri in Bucuresti, stii cat ia un 1.6 ? 13-14 litri in bucuresti trafic de cosmar

PS motorina de 3 roni/l Razz

Traiasca diesel
Skip ads

  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
ca de obicei dupa vreo 25 de posturi incepem sa o dam in barci.de ce nu va mutati pe topicul benzina vs motorina?parerea mea ca titlul subiectului e destul de explicit
"MaÅŸinile non-euro interzise".
sau toata lumea a terminat tot ce a avut de spus legat de subiect? Embarassed
  • ady_marinescu

  • Mesaje scrise: 208
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
se mai aude ceva de asa-zisa propunere de retragere a masinilor non-euro?
  • opelar

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2009

  • Mesaj Privat
statu ar trebui sa dea ceva celor cu masini non-euro nu sa le ia cu japca.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Masinile non-euro sunt din ce in ce mai putine si nu isi mai bat capul cu ele. Atacul lor tare cred ca se va muta pe cele euro2 dar mascat cu taxe si impozite mari ca asa e legislatia in UE tra la la poluatorul plateste...
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
oricum la momentul de fata un Euro 2 plateste taxa de poluare (la prima inmatriculare in RO) mai mica decat unul cu Euro3 ... ca asa stiu romanii sa faca calcule ...
ex. "live" : un amic cu Tigra din `96 (E2) taxa ~850E ... eu Astra `99 (E3) - 1260E ...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Tu vorbesti de taxa de prima inmatriculare.
Ei or sa mareasca impozitul anual in care va intra si o formula de calcul dupa noxe, la asta ma refer.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
pai acolo voiam sa ajung si eu Very Happy adica daca au reusit performanta de a calcula ca un E3 polueaza mai mult ca un E2, deci trebuie sa plateasca mai mult ... nu cred ca la impozit o sa gaseasca alta formula de calcul ... corecta macar din punctul de vedere "cat poluezi atat platesti" ...
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Cipiotul a scris:pai acolo voiam sa ajung si eu Very Happy adica daca au reusit performanta de a calcula ca un E3 polueaza mai mult ca un E2, deci trebuie sa plateasca mai mult ... ...


uite un exemplu

Logan 1.4 benzina euro 4 emisii CO2 166g/km
Astra 1.7dti euro 3 emisii CO2 130g/km

deci eu cu motor euro 3 poluez mai putin ca ala euro 4 (vorbind strict de g de CO2, despre restul "gazelor" nu am gasit informatii, oricum daca se pune impozit pe poluare am inteles ca numai g de co2 se vor lua in considerare
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
opelar a scris:statu ar trebui sa dea ceva celor cu masini non-euro nu sa le ia cu japca.

da ar trebui sa le dea macar o bicileta sa umplem tara cu ele, ca uni au si uitat cum e sa mergi pe bicileta, si le creste burta mare. Asa Bucurestiul se va numii "micul Beijing". Laughing Scuze, dar nu m-am putut abtine.Ce sa mai dea statu' ,dupa ce ca pretul la o rabla de asta e comparabil cu o bicicleta mai rasarita, si poluarea unei rable pe sosele e maxima la toate capitolele ( fonica, vizuala si noxe), sa le dea , da , dreptul de a le duce la casat, si simplificarea procedurilor de radiere in asfel de cazuri.
  • cogi

  • Mesaje scrise: 662
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1981
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
am vazut passat dupa 2000 care scotea fum ca tractorul iar daca ala e euro 3 sau 4 io tat ma tai asa ca orice masina care depaseste un nr de kilometri cu o intretinere precara sau inexistente fara a se schimba consumabilele tot non euro e. Cumnatul meu in Germania a fost avertizat de mecanic ca tre sa schimbe catalizatorul care pe original e vreo 350euro + manopera ca altfel o degadeaza la verificare la noi daca scriu cu pixu euro 4 asa moare asa ca hai sa ne luam de aia care nu au nimic sa-i bagam ori in credite pe viata ori in autobuze care polueaza cat tot neamu Embarassed
  • pepenas

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2009

  • Mesaj Privat
va invat eu schema , va puneti GPL pe masina e EURO 2 Smile am pe masina lu tata GPL si abia de curand am aflat ca e considerat euro 2 , si am un prieten cu o frantzuzoaica ( dacie 1974 ) si omu are GPL pe ea , deci il doare la bascaaaa , statul ne fenteaza , noi il fentam , si asa ne ducem unul pe altul pana la adanci batranetzi , de pana si copii nostri or sa se nasca cu "scheme" deastea in subconstient
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR