Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • deleted-15207

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ca bine zici
Skip ads

  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Pe strazile patriei noastre avem 3 ramuri mari care provoaca accidentele mortale:
1.accidente datorate calitatii drumului ex: eu, fan NFS cum zicea cineva mai sus Smile merg cu 190 vad la orizont un crater de groapa, dau sa o ocolesc, scap masina de sub control(la viteza aia)dupa 2 secunde reusesc sa redresez(inca am viteza si ma regasesc intr-o pozitie iregulamentara/nefavorabila pe carosabil)sunt obligat sa fac alta manevra sa evit o coleziune cu un participant din trafic, ies in "decor" intre timp masina a ajuns la o viteza de 80 km/h, lovesc lateral intr-o burduhanie de copac dinala de se muleaza masina in juru lui si... gata..Morala: daca tot am reusit sa scap prima data cand am redresat masina,apoi am facut o manevra aproape sinucigasa pentru mine ca sa evit coleziunea cu alta masina,de ce trebuie sa fiu "condamnat" la moarte de catre copac?....
2.vezi ca intra un psihopat cu tiru in depasire si vine pe contrasens, coleziune frontala nu cred ca vrei sa te risti asa ca ce faci? tragi drepta si te rogi la cel de sus sa nu nimeresti intr-un copac
3.orice alte probleme tehnice la masina care in raport cu viteza si gravitatea avariei te catapulteaza in "mama natura".

Deci una peste alta ce e mai bine de facut?Reparat drumuri, mai multe autostrazi sau sa taiem copacii? Care vi se pare cel mai practic si cel mai "posibil" de indeplinit in Romania ? Voi alegeti...
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
punctul 1. rezolvare: renunta la 190 pe drumuri de cacao astfel vei fi nevoit tot mai rar sa redresezi 1.4-le.
punctul 2. rezolvare: din nou o problema de sofer nu de copac, nu facem drumuri sa ne dam ca-n-nfs si sa depasim orice ne sta in fata.
punctul 3. rezolvare: sa nu mai luam masini puscate si batjocorite de pe afara si te asigur ca probleme tehnice care te vor imginge spre copaci vor scadea, sa ne schimbam gumele laun interval regulat cu unele de calitate sa reducem riscul unei explozii.

Punctul 4(de la mine): sa NU taiem copacii.
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
punctul 5 (tot de la mine): le luam permisul la aia cu TIR-urile care si-au cumparat drum.
Ultima oara cand am patit-o: azi! Si tot azi am petrecut cateva minute (vreo 20 doar) intr-o coloana de cativa km din cauza unui TIR rasturnat pe sosea... zic cateva minute pentru ca mi-am luat inima in dinti si am reusit sa trec prin sant si sa-l ocolesc... altii nu au fost asa de norocosi.
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
dannyel87 a scris:ok haide sa iti zic ce am patit eu astazi....veneam de la caransebes la resita...drum drept aveam 120 la ora ....eram cu prietena si mai mult nu merg cand sunt cu ea...vad un nebun cu un X5 ca se baga in depasire...stanga dreapta numai copaci....calc frana ca un nebun intra abs....am zis ca fac infarct pur si simplu stateam neputincios in fata jeepului...dac soferul care era depasit nu frana violent ma lovea frontal....dac nu era copaci nu ezitam sa ies pe aratura...uitate per ansamblu nu este vorba de acest caz...este vorba in general...ca pot muri oameni nevinovati...ce era sa fac dac soferul acela era nebun sa stau in fata lui ...asta e e plina lumea de nebuni...ei trebuie ocoliti dar pentru asta mai ai nevoie si de spatiu unde sai ocolesti


No offence dar daca tot ai avut norocul de drum drept si ala cu X5-ul s-a bagat in depasire imposibila... drumul e suficient de lat astfel incat daca voi franati usor si trageati de volan dreapta ala cu X5-ul trecea printre voi fara probleme (nu era corect din partea lui dar vvoi va asigurati ca iesiti fara probleme din situatie)... daca v-ati pierdut si ati apasat frana pana a intrat abs-ul (in conditii normale de drum)... e partea a doua.

Si, imi pare rau dar, pe drumul ala tu nu ajungeai la copaci...te-ai uitat vreodata cat sunt santurile de adanci... ai vazut vreodata o masina cu santul intre roti pe bucata aia de drum? Cate accidente sunt pe drumul ala saptamanal?
Hai sa spunem si oamenilor despre ce e vorba: Caransebes-Resita e un drum de aprox 38 km printre cele mai bune din zona Caras-severinului, peisajul oferit pe drum e superb dar drumul e sinusuos rau, are chiar 2 zone cu ace de par (ca la formula 1). Si cum omul cand vede drum ca-n palma parca-l vede pe dracu'... da-i!

Nu ai spus pe care drum au murit baietii, din ce cauza... doar ca s-au lovit de copac. In loc de copac putea fi un om, un animal, un alt patricipant la trafic, casa unui om care nu mai are putere sa si-o refaca, un stalp, un indicator, o caruta etc... la naiba, puteam sa fiu eu acolo cu un gratar in fata asteptand sa se rumeneasca micii. Nu pomul e de vina... pomul sta pe loc... deci cel care se afla in miscare pierde prioritatea.

Va dau si o tema de casa: pomii se taie dar ramane ciotul acolo...daca ai ghinionul sa te duci spre locul unde era pomul o sa te lovesti de ciotul ala si o sa incepi sa zbori, mai mult ca sigur rostogolindu-te. Fiecare aveti in judet pomi taiati pe marginea drumului, uitati-va cat de mari raman cioturile alea...

Concluzie... nu doresc taierea pomilor.
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Desi vreau taiere copacilor aici sunt deaocord cu tine, decat sa ramana cioturi... nu stiu ce sa zic....
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Treaba sta cam asa:

- am derapat in Romania in 2005 si am lovit un cap de pod la 130 la ora - NFS;
- am derapat in 2006 pe ploaie in Austria pe autostrada la 160 la ora - am redresat - NFS din nou;
- in 2007 am facut explozie fata stanga la 160 la ora - drum "cu denivelari" (nr groapa) - drumuri varza;
- am zburat in 2008 la 130 la ora in Romania, datorita unei denivelari - NFS sau drum rau?;
- am derapat 2008 din cauza pietrisului de pe drum - drum rau clar;
- am derapat acu 1 zi - din cauza naturii - ploaie - noroc ca aveam doar 50 la ora.

Din punctul meu de vedere, o tragedie se intampla cand mai multi factori ajung la un punct comun. Totul tine de noroc, de legile fizice, si de Cel de sus. Am trecut prin destule incidente, dar am si peste 100 mi km.
Un lucru e clar pt mine, tragediile de la noi din tara se datoreaza in mare parte din lipsa drumurilor. Un factor adiacent este viteza. Altul este pomul, altul este ploaia. Altul este cauciul. Mai este si ESP-ul care e varza pe apa. Un factor important este si un Schumi intr-un Logan. Si cine merge prin tara stie ca e plin de ei. Si o putem tine tot asa.
Solutia nu e taiatul pomilor!
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Foarte frumos Cristi Embarassed am citit cu entuziasm tot reply-ul , respect:)
Raman totusi la taierea copacilor ,daca se poate cu tot cu "ciot", daca nu, cat mai de la radacina!
Cum zice si topicul : sunt niste ucigasi!(cu sau fara alti factori: conditii meteo,gropi,TIR-isti etc) cant esti in viteza si te vezi neputincios cum derapezi catre "decor" TOATA lumea S-AR RUGA sa nu se izbeasca de asa ceva. !!
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
De ce toată lumea segândeşte lasoluţii de moment, aplicabile doar pe unele porţiuni de drum?
KlubbHead a scris:Eu sunt cum ziceti voi: teribilist, tembel, vitezoman, idiot s.a. , imi place sa calc tot timpu pedala (daca stau bine cu benzina) imi place sa merg (daca e drum bun) cu 180+, ma plictisesc daca merg cu 110, daca scap masina de sub control si ma infig intr-un pom si mor(sau poate sunt cu mai multi, ei nevinovati ,si murim toti) e bine nu? merit asta asai? nu am dreptul la a doua sansa nu ?! pedeapsa cu moartea mi se potriveste ! e suficient sa ai 100 si sa mergi linistit cu o mana pe volan si sa faci o explozie, te-ai infipt in copac intr-un unghi mai nasol si esti la revedere, asa.. banal... ce gandire aveti... ce autostrada va trebuie nebunilor? in romania? nici astea care le avem nu sunt la standarduri europene si voi vreti 2-3-4 benzi... Laughing

În localităţi, cumsă fie? Interzisă circulaţia pietonilor pe trotuare, interzis statul la poarta casei, pentru a nu fi loviţi de şoferii ca tine?
Cum găsim drmul după 2-3 ore de ninsoare înainte de a se trezi drumarii? Şi de ce să nu propunem modificarea drumurilor în aşa fel încât să nu aibă curbe sau alte zone periculoase ca să poată câţva să-şi încerce mâna şi maşina?
Mersul cu viteze peste cele legale reprezintă un risc pe care şi-l asumă şoferul iar accidentul nu este o pedeapsă ci o consecinţă.
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
In localitati merg cu 50, nu de alta da tot timpu sunt radare/caini/oameni dubiosi si na.. merg si eu mai incet sa respire motorul si sa evit eventuale neplaceri, daca imi place viteza nu insamna ca sunt si nesimtit.
Cand drumul e inzapezit, avem acele ghidaje reflectorizante pe marginea drumurilor, sunt un fel de stalpuleti daca pot sa ma exprim asa, iar daca stratul de zapada a atins sa zicem 10 cm nu stiu cum si cu ce viteza mai circuli tu pe carosabil cu sau fara pomi "de ghidare" Cool
  • Cipivectra

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 1.6 16 valve
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2008

  • Mesaj Privat
ati vazut cine a semnat petitia? din 76 de semnaturi 30 sunt de sex feminin Question
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
eu credeam ca toate Embarassed
o semnatura, doua semnaturi...
Skip ads

  • pystha

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2006

  • Mesaj Privat
90% din cei care au semnat au varsta de 18-25 ani...probabil NFS-ul pune amprenta mai mult pe categoria asta de varsta
  • georgesand

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Petitia asta ne aduce in fata (ca de obicei, iar si iar si ...) problema existentiala a romanului, "capra vecinului", care, saraca, e vinovata de tot ce ni se-ntampla. Nu soferii sunt vinovati pentru ca nu respecta cele mai elementare reguli de circulatie, ci pomii de pe margine... Oh la la, pe principiul asta ar trebui sa eliminam tot ce ne inconjoara pentru ca, nu-i asa, nimic nu e nepericulos. Si cand te gandesti ca pomii exista pe lumea asta pe cand noi nici nu eram ...
  • dannyel87

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Calibra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2008

  • Mesaj Privat
multumesc celor care imi dau dreptate....haideti sa revin cu date de la accident pentru ca ce sa scris in presa nu este adevarat
1.tipul care conducea nu vorbea la telefon
2. avea permis de conducere ...era nascut in 84 avea permis de 2 ani
3.avea 120 la ora cand ia sarit un caine in fata...a incercat sa il evite si a lovit copacul
3 tineri au murit si nu este cum scrie presa ...stiu aceste date de la baiatul care a scapat ...toti 4 imi erau prieteni....credetima ca am fost la familiile lor si mi s-a facut rau....eu zic ca ne putem lipsi de acesti copaci de pe marginea drumului....

accidentul a fost in felul urmator

au inchiriat masina pentru a merge la timisoara sa se distreze si ei
nu avea decat 120 la ora ...i-a sarit cainele in fata si a luat brusc de volan...cei ce conduc dacia logan stiu ca asta e crima...eu conduc unul de vreun an de zile.....a scapat masina de sub control a derapat s-a intors invers si a lovit copacul....au murit pe loc....acuma familiile vor pune cere o expertiza asupra masinii deaoarece se crede caci franele nu au prins,lucru de care sunt si eu sigur ....tipul de la volan chiar stia sa mearga cu masina si nu era vitezoman...acuma este dreptul vostru dac doriti sa sustineti aceasta cauza sau nu....nu stiu daca putem rezolva ceva cu aceasta petitie dar eu cred ca macar am putea incerca....inca odata multumesc celor care ma sustin
  • dannyel87

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Calibra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2008

  • Mesaj Privat
@ovidiutm ovidiu dac nu stii te rog frumos sa nu vorbesti...drumul dintre csb si resita intradevar este un drum bun....nu avea loc ca cel cu X5 sa treaca printre noi....portiunea de drum pe care zic eu este la iesirea din Paltinis unde chiar este drumul drept iar pe o parte si pe cealalta sunt copaci si nu ai in ce sant sa intru ....decat eventual in copac....nu sunt sofer amator chiar dac am 21 de ani....am 120000 km pana acuma si majoritatea facuti cu masini de peste 3.5 tone deci credema ca stiu ce spun...chiar nu aveam loc toti 3...eu la logan nu am abs....baietii au murit intre gataia si birda...dac nu vrei sa sustii aceasta petitie nu am nimic impotriva ...doar te rog fumos inainte sa spui ceva sa te documentezi...o sa fac poze de drumul despre care vb ...acela spre csb si sa imi zici si mie pe unde incapeau 3 masini

sper sa nu te superi pe mine

STIMA
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
ok, reiau.
pe un drum pe care nu incap 3 masini sa mergi cu peste 100km/h est pur inconstienta.

adica totusi gandeste-te ca un drum de 7 metrii permite ca 3 masini sa incapa.

+ ca deobicei drumul are alaturi de fiecare extremitate cel putin jumate de metru - un metru.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Presa a spus ca au gasit soferul cu telefonul in mana, nu ca vorbea la telefon. Daca butona telefonul la 120 km/h, nu prea cred ca e bine. Nu cred ca iti trebuie prea multa experienta ca sa stii ca nu-i bine sa eviti un caine la 120 km/h. Io cred ca soferuol era orea ocupat cu telefonul, la o viteza nu tocmai mica. Fiind masina inchiriata, cred ca trebuie sa mergi mai incet, cum de altfel trebuie sa mergi cu orice masina pe care nu o cunosti. Dar e vina copacului pentru ca nu i-a spus asta tanarului sofer!
  • zapartanioan86

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2001 ecotec
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
nici un accident de circulatie nu se produce fara incalcarea unei reguli de circulatie.... am citit pe aici si unele lucruri m-au ingrozit... nici nu vreau sa ma gandesc cate se pot intampla pe soselele patriei... si... vinovati sunt copacii, care din cate stiu ei nu se misca, cum spuneam mai sus nu petitii deastea ar trebui semnate... ci o petitie prin care sa atragem atentia si sa-i facem sa intelega pe unii dintre noi ca atunci cand te afli la volan nu-i o joaca, ai in mainile tale viata celor de la tine din masina si viata celorlati participanti la trafic... CONDUSUL NU-I O JOACA! ATENTIE LA VOLAN!
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
dannyel87 a scris:...baietii au murit intre gataia si birda...


Mai documentat de atat nici nu pot sa fiu. Pe sectiunea de drum pe care am si citat-o AU LOC 3 MASINI in situatii extreme. Daca te sperii si tragi de volan brusc, categoric iesi de pe partea carosabila si o sa te opresti in decor. Eu sunt sofer de 10 ani si cred ca am destula experienta, si acum conduc atat auto personal sub 3.5 tone cat si masina de servici care e peste 3.5 tone. In plus drumul Timisoara-Voiteg- Birda-Berzovia-Bocsa-Resita-Caransebes-Lugoj-Timisoara il cunosc ca-n palma... 4 ani la rand am facut de 2 ori pe saptamana drumul asta, ocazional am mai taiat-o pe la Soceni-Farliug-Lugoj sau Berzovia-Vermes-Buzias. Mai mult, si in ziua de azi practic drumuri dese spre/in Resita si merg la accidente cand sunt chemat asa ca stiu ce vorbesc. Cred ca documentatia pica, nu crezi?

vladf a scris:
adica totusi gandeste-te ca un drum de 7 metrii permite ca 3 masini sa incapa.
+ ca deobicei drumul are alaturi de fiecare extremitate cel putin jumate de metru - un metru.


O sa te rog -de dragul discutiei- sa iei o ruleta si sa masori drumul atat pe zona unde au murit baietii cat si pe drumul Resita-Caransebes, garantez ca o sa masori 7 metri.

Imi pare rau de prietenii tai, crede-ma ca intre Birda si Gataia au fost anul asta mai multe accidente mortale, inclusiv un coleg de-al meu a avut un impact frontal (Logan vs. Mercedes Sprinter) in loc. Gataia la podul ala ce e in reparatii... in oricare din situatii, copacii nu erau de vina.

Mi-am facut clara pozitia mea in ceea ce priveste taierea copacilor deci nu ma ascund cand spun ca nu voi semna petitia. Si eu merg cu viteza, si eu mai vorbesc la telefon, si eu am mai condus masini care nu imi erau cunoscute, si mie mi-ai intrat in fata caini/mistreti/vulpi/soferi ce CS care nu au nici o legatura cu condusul unei masini/biciclisti/oameni ce mergeau pe marginea drumului in stare de ebrietate etc, dar consider ca pomii sunt ultima grija in ceea ce privesc obstacolele. Ia sa umblam la atentie, adaptarea vitezei la conditiile de drum si vreme, acomodare masina, viteza de reactie si experienta vine de la sine. Zici ca ai 120000 km in 3 ani... asta inseamna o medie de 833 km pe saptamana. Esti sigur ca esti pregatit pentru orice situatie? Eu am de cel putin 10 ori mai multi km si inca nu pot sa spun ca pot evita orice pericol si - inca o data - copacii nu te incurca cu nimic daca tii cont de alte conditii. Pana la copaci ai gropi, indicatoare, borne, santuri, stalpi si chiar borduri in unele locuri.

Nu m-am suparat pe tine, nu am de ce, tonul tau a fost ok iar eu nu sunt omul care sa caute motive de cearta... dar daca mi le dai, voi riposta - unii de pe aici s-au convins!

Respect si cati mai multi km fara probleme!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR