Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
sa nu uitam cum sta in curbe un H sau un G si cum sta un logan...
sa nu ujitam de cutia de viteze de la logan atat de prost etajata incat la deal un logan 1.6 90 cp nu se tine de un astra 1.4 ?
sa fim seriosi. un prieten a ramas cu loganu in pana pt ca la 15.000 s-a stricat ambreiajul ...
sa nu uitam de rugina, de problemele la directie.
nu ca opelul ar fi ideale, nici pe departe, urmatoarea mea masina o sa fie un Accord tocmai pt ca Vectra sufera de unbele lucruri.
Dar diferenta de pret intre Logan si G ( classic II) este pe deplin meritata.
Scurt si clar!
Skip ads

  • Bogeyman

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca nu prea ne intelegem. Loganul e foarte bun la pretul la care il cumperi. Isi ia cineva Logan ca sa bage liniute, curbe luate la limita, sau pentru cutia etajata pentru curse? Cum a mers prietenul tau cu Loganul de i-a stricat ambreiajul la 15k? I-a dat cumva in gura, cu scart la fiecare plecare de pe loc? Si Opelul sufera de multe, foarte multe bube pe care inginerii germani nu si-au miscat neuronii sa le corecteze. Logan e o masina corecta la ce ofera. Just my two cents...
  • ombly

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2008

  • Mesaj Privat
@Bogeyman cand ti-ai luat vectra nu aveai posibilitatea sa iti iei si logan cu banii dati pe vectra?
Dar totusi ai preferat o masina mai robusta mai sportiva mai frumoasa per total mai buna dar cu un pic de risc asumat fiind o masina sh
Crezi ca ai facut o alegere buna sau rea in comparatie cu un logan nou?
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Daca mai cautati subiecte deschide de romeo ve-ti gasi unul in care se trateaza Prestige-ul 1.6 16 valve de la Dacia vs. Astra 1.4. Cati dintre voi au citit toate paginile? Cati dintre voi stii de topicul ala?
Eh, voi iubitorii de Dacia, cititi acolo argumente pro si contra si dupa daca inca mai considerati ca Loganul e masina buna, vindeti-va Opelul si luati-va Dacia! Pe mine nu ma deranjeaza un Logan in plus pe strazi, ba chiar din contra, numai asa pot sa castig si eu o paine.

Raman consternat cand cineva afirma "La banii aia ii buna masina". Fratilor, traim in Romania, eu sunt satul sa isi bata tot producatorul joc de consumator... eu 8000 euro nu ii fac in 3-4 luni (ca neamtu') ca sa zic las ca e buna, ca oricum e ieftina. La 8000 euro am pretentii ca doar cumpar masina noua, platesc fiecare dotare, la dracu platesc pana si vopseaua, cum sa nu am pretentii? Si daca e masina atunci E OBLIGATORIU sa faca fata si la liniute (in limita cilindreei si cp), si la mers pensionaresc...

Suntem prea saraci sa cumparam lucruri ieftine!

Ati observat vreodata cat e de surprins cate un posesor/utilizator de Logan, ca, masina lui care e inca in garantie, s-a stricat? Nu zic, sunt si masini care merg bine mersi de 3 ani, asa cum zicea si un coleg pe aici, DAR nu e valabil general. Eu daca ma duc sa cumpar Dacia, nu stiu care merge si care nu, nu fac trageri la sorti. De aici supararea mea pe producatorul Dacia sau pe muncitorii de la Mioveni care nu au chef de lucru... De asta nu voi cumpara niciodata Dacia (indiferent ce model) pentru ca nu am incredere si pentru ca am vazut multe, prea multe minusuri la toata gama Dacia -apropo, mama ce gama larga are Dacia...

La partea de design, calitate a materialelor, siguranta cred ca Loganul nu a batut nici o marca de masina. Nu zic ca Opelul e de 5 stele dar trece de nasul Daciei cu mult.

Cumparati-va Dacii daca va plac asa de mult, dar nu uitati ca aici e un forum dedicat iubitorilor de Opel. Nu incercati sa comparati Opel cu Dacia... pur si simplu reprezinta lipsa de respect!

Romeo, ultima fraza are drept target persoana ta, in mod special!
Skip ads

  • Bogeyman

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Mie nu-mi pare in nici un caz rau ca mi-am luat Opel cand puteam sa-mi cumpar Logan nou, sa zicem. Masina si-a facut si isi face in continuare treaba. Nu am Logan si nici nu cred c-o sa-mi cumpar vreodata. Dar nici nu pot fi de acord cu unii care cand aud de masina asta fac urticarie si numai ca nu-i scuipa pe cei care au aceasta marca. Eu cu oameni care aduc argumente de genul "aia nu-i masina ca nu-mi place mie" sau "prin comparatie cu marca X (care costa si cateva mii bune de euro in plus), marca Y e zero barat" nu vreau sa am polemici. Fiecare isi cumpara ce poate si ce crede el ca e mai bun sau i se potriveste.
  • romeodr

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
...in primul rind ca nu am deschis eu,acest topic (vlad90)!.la fel ca si in cel cu vs .,unde v-ati inflamat toti !...acesta este un topic unde se exprima parerile despre ,,phase deux,,!..eu mi-am exprimat-o ,concret,cumparind deja aceasta masina!saptamina viitoare cred ca o sa-mi si soseasca ! iar atunci am sa vin si cu poze,daca este nevoie,pentru a demonstra ceea ce este evident,pentru toata lumea....phase deux,este un mare pas inainte !..numai,daca ai lua in considerare garantia standard de 3 ani,si intervalul dintre revizii,de 20.000 km ! si tot ar fi indeajuns !....tu personal,vad ca ai un model de Opel.mai vechi, o Astra F !iti inteleg frustrarea !..am mai spus,in 1992,eu aveam un superb Opel Senator,3.0i,190 cp,an fabr 1986,cu 75.000 km bord,cind l-am luat din Germania !...asta nu inseamna ca acum in 2008,Dacia,nu face masini bune!..Dacia Logan ,este momentan cea mai fiabila masina ,raportat,la pretul de achizitie,dotari,revinzare ,intretinere,confort,consum de carburant,ETC.!
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
romeodr a scris:...tu personal,vad ca ai un model de Opel.mai vechi, o Astra F !!!iti inteleg frustrarea !!!


Ca sa vezi cat de atent ai fost cu interlocutorii tai pana acum... sunt mandru de masina mea si deaia e si-n semnatura scrisa cu rosu sa o vada Loganistii ca tine. Twisted Evil

Laughing Nu sunt frustrat, intamplarea face ca eu consider Astra F superior Loganului. Sta mai bine pe drum, are un design mult mai placut atat in interior cat si in exterior si chiar daca modelul meu nu e echipat cu prea multe, cred ca (nu cred, SUNT SIGUR) in 1995 Opel avea ca echipare 80% din aceleasi echipari care la Dacia au aparut abia 10 (ZECE) ani mai tarziu. Restul de 20% consider ca sunt tehnologii de genul AFU la Dacia care este frectie la piciorul de lemn.
Aici trag o linie si iti spun ca un Opel de frustrat -> mai vechi de circa 10-12 ani, tot e mai superior Loganului, Sandero-ului si cei mai vrei tu...

Ca urmare (desi aspir la o masina mai noua, fabricatie dupa 2000 care nu o sa fie Opel) ma gandesc sa imi cumpar si o alta Astra F, cu cateva dotari in plus fata de a mea pentru simplu fapt ca imi place F-ul.

In fine, tu nu ai cum sa intelegi asta, pentru tine vantul schimbarii bate azi din dreapta si maine din stanga, iar ca idei esti exact la un PSD-ist batrand care considera ca Iliescu e cel mai bun lucru care i s-a intamplat romaniei din '90 incoace! Tot mai bine era pe vremea lui Ceausescu, nu-i asa? ...macar pe vremea aia erai respectat, acum esti contrazis de frustrati! Laughing

Ca si curiozitate pentru mine, ce cauti tu pe forumul de Opel, nu ma intererseaza celelalte forumuri pe care activezi? Adica chiar daca ai fost posesor de Opel, nu prea ai Opelul @ hart. Si de aici curiozitatea mea: de ce mai postezi aici, pe ClubOpel.com?

P.S.
Daca voiam Logan, imi cumparam de mult unul, ma costa 1000-1500 euro sa il cumpar (si asta cu motor diesel + AC si alte alea alea) si inca vreo 3000 sa il repar si il conduceam cu un aer superior prin Brasov... nici dracu' nu stia ca masina aia a fost dauna totala iar acum "miezu" face legea ca el conduce un Logan. Sunt vreo 5 bucati tot timpul care astepta sa fie cumparate...
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
observ ca se inflameaza spiritele si pe acest topic,gratie domnului Romeo.
@ovidiutm nu are rost,crede-ma nu ai cui sa ii explici.


bafta multa!
on topic:nu imi place nici faza 2 de la logan.se vede lucratura tipic mioritica!
sau s-au schimbat mentalitatile de acum jumatate de an?
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:observ ca se inflameaza spiritele...
nu are rost,crede-ma nu ai cui sa ii explici.


Da, ai dreptate... o sa incerc sa ma abtin, oricum am spus destule... cine e fan Logan sa isi cumpere Logan. PUNCT.
  • romeodr

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ovidiutm !vad ca ,incerci din nou,sa transformi,o discutie relativ corecta ,despre ,o pasiune comuna,autoturismele,intr-o reactie de tip fundamentalist-infantil !...nu inteleg de ce te deranjeaza atit de mult prezenta mea pe acest forum?..traim intr-o tara libera,suntem in UE..!..NU EU AM DESCHIS TOPICURI,DESPRE LOGAN,PE ACEST SITE!...indiferent ce argumente ai aduce,realitatea,sau sa ma exprim mai plastic..,,viata bate filmul,,..realitatea,este ca in 3,5 ani decind a aparut modelul Logan,s-au vindut,in toata lumea peste 1.000.000 de exemplare !...PHASE DEUX..este un mare pas inainte ! si vor urma si altii mult mai spectaculosi !asta nu inseamna ca tu personal,nu poti merge ,inca multi ani de acum inainte,cu F-ul tau,sentimental vorbind,de care cred ca te-ai atasat !...iti pun o intrebare!...de ce crezi ca OPEL,care in 2004,a intrerupt productia modelului G,in vest....a continuat sa-l produca in Polonia,sub numele de classic?...parerea mea este ca au pierdut ,,cursa,,!..c'est la vie! Wink !
  • romeodr

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
apropo de ce ai scris mai sus...daca vroiam,imi cumparam un OPEL VECTRA,2.0 dti,an fabricatie 2005,75.000 km,cumparat de la reprezentanta ,din tara,inmatriculat,unic proprietar,toate dotarile de bun simt,...cu 9.500..10.000 euro!...dar am preferat Logan !...avea Pitis o vorba,, nu conteaza cit de lung ai parul,important e cit,si cum gindesti..!
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
romeo mai lasa-ne cu loganu' tau cu AFU pe el....topicul e despre noul design al "golanului". mai lasa-ne cu fiabilitatea si cu performantele cazanului (sa fim realisti: nu poti sa compari Dacia cu Opel)
am intrat si eu pe forum la loganisti si am ramas trasnit ce masina buna e loganu' : e mai bun ca un mercedes la mana a doua sau ca un opel cu 100 tkm in bord
P.S. : esti pe forum OPEL! Wink
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
io ajtept pagina 20....

romeo tata, ai 200 de mesaje. Din astea (nu stau sa numar ca nu merita) cam 80-90% sint pe topicuri de ridicat in slavi dacia. Desi s-au adus argumente pertinente in respectivele topicuri tu continui sa agiti spiritele.
Nu te superi ca te intreb, n-ai altceva mai bun de facut decit sa postezi pe forumu' asta?
Care e contributia ta REALA adusa comunitatii Opel? Ceva rezolvari ale mai-multelor-probleme-pe-care-le-are-opel-in-comparatie-cu-nemaipomenita-dacia?
Te rugam frumos, bucura-te de noua ta achizitie in liniste si nu pe forumul asta
  • Paraschiv Sorin

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2010 A20DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2007

  • Mesaj Privat
romeodr a scris:repet,..parerea mea ,este ca arata ff bine,dovada,in data de 2.07.2008 ,am comandat,si platit avansul,pentru un Laureate 1.4 mpi,phase deux!...8795 euro,FULL+extensie garantie 2 ani,in total 5 (CINCI) ani garantie......!..si cind te gindesti,ca eram atit de aproape sa imi iau un Opel !..dar a facut Dacia mutarea asta ff ingenioasa! fiabila si robusta...la fel ca masina !

Dupa parerea mea ai luat o mare tzeapa. Cu banii astia iti luai un opel chiar fff bun.
Eu nu as da opelul meu din 2001 pe un logan nou. Diferenta mare de confort, pozitie la volan, aliura pe sosea, etc. Si unde mai pui ca, cu aprox 9000 euro iti luai un opel mai nou ca al meu.
Asta e parerea mea.
Oricum sa o stapanesti sanatos!
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
romeodr a scris:realitatea,este ca in 3,5 ani decind a aparut modelul Logan,s-au vindut,in toata lumea peste 1.000.000 de exemplare !...

bwahahaha asta e cea mai tare poama scoasa de tine azi. Adevarul e ca toate mesajele tale sunt niste poame. Te rog sa ne spui de unde te'ai informat cand ai scris mesajul de mai sus. Am subliniat pt. ca te'am mai intrebat ceva pe alt topic dar te'ai facut ca nu vezi. Rolling Eyes

LE: acuma am vazut aia cu revizia la logan 75 de euro. Shocked
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Am sosit Phase Deux-urile si pe la mine...

Prima impresie: interior identic cu cel al Sandero-ului, doamne fereste sa investeasca intr-un interior diferit...



Sa analizam putin spatele:


Ornamentul cromat parca e influentat de Astra G Bertone, si daca ma gandesc seamana si cu cel de Vectra C, la Astra H e usor in V.

Bineinteles, specific Dacia, nu toate masinile dispun de aceasta "dotare":


Poate mi se pare numai mie dar partea de sus a stopurilor, unghiul de inclinatie si imbinarea cu portbagajul, ma duce cu gandul la Vectra...



Normal, si capacele pentru cui sunt facute mari, sa se vada din avion!

Ok, trecem la partea frontala:
-influente de Sandero la grila
-influente de Logan la faruri si contur proiectoare
-ornament execrabil de lat
= proasta combinatie


Si din nou va atrag atentia la inca o idee furata -zic eu- de pe Astra H... nervurile sau ornamentul de pe bara, in locul proiectoarelor la modelul fara proiectoare:



Trecem la partea laterala:

SURPRIZA: nimic schimbat.

In continuare, motorizarea:

SURPRIZA DIN NOU: nimic schimbat.

Un mic test-drive... cred ca nu are rost sa va mai spun parerea mea...

Concluzie:
A evoluat mult de la modelul precedent (rog a se citi ironia)!


  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
o mica adaugare la concluziile tale
ai ratat oglinzile in culoarea caroseriei Laughing
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Te inseli, oglinzile sunt in culoarea caroseriei si o alta forma fata de Loganul clasic, la varianta Prestige 1.6 16v de la... ai ghicit, modelul vechi. Deci nici o schimbare aici.
  • romeodr

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
multumesc ovidiutm ! m-ai luminat !acum inteleg eu de ce mi-a placut,acest model....pentru ca seamana cu OPEL,..in varii variante !...hai ,nu mai fiti circotasi !..este ok ,masina !...hai ca nu mai intru pe acest forum...aceasta este ultima ,data!..multa bafta la toti !
  • vyktor1980

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
hai frate... va rog eu, inchideti si stergeti topicul acesta.. dacia nu are ce cauta aici. fara suparare....
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Chestionar

Logan Phase Deux
Mai estetic 77%
Mai urat 22%
86 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR