Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Stii cateva modele anume cu tasta dedicata pentru fiecare SIM?
Skip ads

  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
acum folosesc un Allview S2 GULD care are asa ceva insa e cam slabut la capitolele camera foto si navigare pe internet. Sigur mai sunt si altele dar nu stiu. Eu am descoperit la modelul Samsung C3222 ca nu are tasta dedicata pentru fiecare sim sau cel putin sa te intrebe de pe care sim vrei sa efectuezi apelul.
  • marian1523

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2012

  • Mesaj Privat
EL-GABRY a scris:Stii cateva modele anume cu tasta dedicata pentru fiecare SIM?


incearca http://eurodualsim.ro/ eu am luat de la ei in februarie si sunt multumit. are si internet prin wifi, te tine bateria si mai ales este ieftin. pana acum n-am avut nici o problema si nu cred ca voi avea, oricum am garantie si suport tehnic.
  • Band1T

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
eu folosesc de 1 an, un telefon dualsim LG GX200....
sunt foarte multumit de el....
Skip ads

  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Firma unde lucrez e in stadiu de schimbare a operatorului de telefonie mobila, din portocaliu in verde. Avem un anumit buget din care trebuie sa luam cateva telefoane, buget dat de verzi. Eu m-am gandit sa imi aleg un Dual Sim, sa scap de caratul a doua telefoane dupa mine. Ce ma sfatuiti sa aleg, ca nici nu stiu la ce sa ma uit la astea? Tot le compar pe gsmarena, dar va cer si voua parerea. Cel de 108.9E + TVA, cred ca o sa trebuiasca sa duc mai multa munca de lamurire ca sa il achizitionam, depinde daca merita cu adevarat.
Astept recomandarile voastre din lista de mai jos.
Multumesc.

1) Nokia 200 - 51.48E + TVA;
2) Huawei G6609 Chat - 52.25E + TVA;
3) Samsung C3222 - 51.48E + TVA;
4) Samsung C3322 - 51.70E + TVA;
5) Samsung C6712 - 77E + TVA;
6) Samsung S6102 Galaxy Y - 108.9E + TVA;
7) Samsung E2625W - 75.9E + TVA;
8 ) LG T510 - 63.8E + TVA;
9) Samsung E1182 - 20.57E + TVA.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
clar samsung de 108 euro.
avantaje: android,gps,camera ok,procesor destul de mare,aplicatii descarcabile gratuit o groaza.te ajut eu cu cele platite.
dezavantaje: bateria nu tine mai mult de 2 zile.eu am galaxi mini si e cam pe acolo.
eventual mai poti pune tu o diferenta.asta daca vrei telefon cat de cat ok.daca vrei doar vorbit ia-l pe cel mai ieftin.
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Marian, m-am uitat la S6102. Camera foto fara blitz dual led sau xenon, e cam degeaba. Adica seara e cam inutila. Nu asta e cel mai important criteriu, mie imi place ca are GPS incorporat de exemplu... sper ca merge cu un IGO.
Cred ca e calificat in finala, sa vad cu cine se mai lupta.
Chiar daca as vrea doar pentru vorbit, nu are sens sa il iau pe cel mai ieftin ca nu dau eu bani din buzunar. As prefera sa iau cel mai bun in raport calitate/pret. Totusi mi s-a sugerat sa nu il iau pe cel mai scump, insa vorba ta... mai pot sari si eu la cap in caz de ceva.
  • rockafella

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Calarasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2012

  • Mesaj Privat
carmen.ioana a scris:Buna...eu mi-am luat un telefon dual sim l 450 ron cu wifi de pe eurodualsim.ro il am de 2 luni si este ok imi merge si-a meritat banii


Si eu am un telefon de la ei si sunt foarte in regula, dar ca majoritatea telefoanelor dualsim in momentul in care esti angajat intr-o convorbire , celalalt sim apare ca si fiind inchis, in rest nu am ce critici sa aduc la adresa telefonului.
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@gabi pt android este ceva mai bun decat igo.da merge si igo, dar este ceva mai ok.navigon se numeste e facut de garmin.e peste igo primo care merge pe android. da lipsa blitului e un dezavantaj dar la banii astia nu le poti avea pe toate.
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
In lista de mai sus am uitat sa pun Motorola EX128 - 77.42E + TVA.
M-am gandit:
Daca imi iau un DUAL SIM, as vrea ca acesta sa exceleze exact la aceasta dotare, nu ma intereseaza celelalte functii! De exemplu, daca vorbesc pe SIM 1 si ma suna cineva pe SIM 2, sa fiu anuntat in difuzor sau altfel, sa pot muta convorbirile, sa las pe cineva in asteptare apoi sa revin, etc. Sa nu ii sune ocupat daca eu vorbesc pe SIM 1 si el ma suna pe SIM 2, etc. Dotari de genul asta, cel mai bun DUAL din cele de mai sus exact la functia asta si eventual sa exceleze la durata bateriei. Din acest punct de vedere, al functie de DUAL, am inteles ca S6102 nu exceleaza, fiind un fel de hibrid.
M-am uitat la filmulete, comentarii, aici.
Cazul doi. Daca nu gasesc un DUAL SIM care sa se comporte exact cum as avea doua telefoane separate, imi iau un telefon standard.
Mai scump, dar macar sa fie ceva de soi. E clar ca aici voi mai interveni si eu financiar. Aici as vrea ca telefonul sa exceleze pe partea de GPS, camera foto si aplicatii. Acum ma uitam la Sony Ericsson Neo V (168.71E + TVA), imi place ce vad. Insa aici oferta este foarte bogata, o sa iau eu o hotarare pana la urma.
Dar la DUAL-uri, am nevoie de sfaturile voastre, nu am mai avut niciodata unul.
Multumesc.
  • Watcher

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Din punctul meu de vedere, cel mai bun dual-sim de pe piata este Samsung C5212. Din pacate, am inteles ca nu se mai fabrica, asa ca daca va tenteaza, trebuie sa va grabiti. Se mai gaseste, razlet, prin cateva magazine.
Este unul din foarte putinele care au ambele SIM-uri active in acelasi timp.
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Samsung C5212 nu e in lista, deci nu il pot lua. Din cele 10 telefoane, care este cel mai bun pe partea de DUAL SIM?
Skip ads

  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
dual sim care sa faca ce vrei tu nu am auzit, adica sa te anunte de pe un sim pe celalalt in timpul convorbirii. Nu da nici macar apel pierdut. Apelantului o sa-i transmita mesajul ca este ocupat sau ca nu poate fi contactat. Asa cum am mai spus-o eu urmaresc la un DualSim sa fie cartelele active in acelasi timp, sa am tasta dedicata pentru fiecare sim (sa poti alege din tasta de pe care sim sa faci apelul fara sa trebuiasca sa activezi cartela) iar daca apelul il faci din agenda si apesi din greseala pe sim 1 iar numele este in agenda inregistrat pe sim 2 sa te intrebe de pe care sim vrei sa faci apelul.
Cred ca ai inteles. Contactele din agenda se vor ordona alfabetic de pe ambele sim-uri iar in dreptul fiecarui nume apare sim-ul pe care este memorat. Daca din greseala apesi tasta dedicata sim-ului 1 pentru a apela un nume memorat pe sim-ul 2 telefonul te intreaba de pe care sim vrei sa faci apelul. Este un lucru bun si benefic pentru buzunar daca ai minute gratuite in retea.
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Citez de pe acel site, parerea unui utilizator de Samsung C5212, ca tot s-a pomenit mai sus:
"...Dupa mai bine de 1 an de utilizare telefonul se comporta excelent, este folosit pe Orange si Cosmote, a fost utilizat si in roaming si functioneaza ireprosabil, a avut parte si de socuri (scapat pe jos) si carcasa este intacta. Daca esti angajat in convorbire pe un sim poti primi apel pe celalalt fara probleme si poti comuta imediat intre ele. La apelare simplu se alege sim-ul pe care doresti sa-l utilizezi, agenda este comuna pentru ambele sim-uri sau se poate seta separat, oricum are f. multe setari si o serie de functii pentru personalizare. Bateria tine 3-7 zile in situatia in care vorbesc 30 - 120 min/zi. Dupa avertizarile de baterie descarcata se mai poate vorbi peste 30 min. in conditii de semnal bun. Este incarcat mereu full (cca. 2 ore) si apoi lasat pana se descarca - pentru sanatatea bateriei
Excelent pentru cei care doresc in primul rand un telefon util si functional fara exceptii (dual sim) si mai putin pregatit pentru alte functii multimedia, jocuri etc...."
In mare, este OK. Unii zic ca astea ar fi dual procesor. Doar ca e model ceva mai vechi si nu mai e in lista verzilor.
Dorin, chiar nu ma pricep la astea, dar nici nu as lua un telefon si sa ma enervez apoi ca pierd multe convorbiri. In timpul programului vorbesc destul de mult pe telefonul de firma, iar daca m-ar suna cineva pe telefonul personal si eu nu as sti, nici macar sa am apel pierdut... nu mi-ar pica tocmai bine.
  • Watcher

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2012

  • Mesaj Privat
EL-GABRY a scris:Samsung C5212 nu e in lista, deci nu il pot lua. Din cele 10 telefoane, care este cel mai bun pe partea de DUAL SIM?
Recomandarea mea este pentru dual-SIM in general, nu neaparat pentru solicitare ta Smile Cat despre cele 10, habar n-am care-i mai bun Smile

dorin-b a scris:dual sim care sa faca ce vrei tu nu am auzit, adica sa te anunte de pe un sim pe celalalt in timpul convorbirii.
Exact asta face Samsung C5212. Are doua procesoare si ambele SIM-uri active in acelasi timp, adica daca in timp ce vorbesti pe SIM-ul de firma te suna cineva pe SIM-ul personal, tie-ti apare pe display ca si cand te-ar suna pe cea de-a doua linie a aceluiasi SIM, iar celui care te suna ii apare ca vorbesti pe cealalta linie. La finalul conversatiei, vei gasi apelul pierdut.
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
nu vreau sa te influentez in vreun fel. In locul tau m-as duce la un dealer de telefoane sau reprezentanta cu lista pe care o ai si testezi la fata locului fiecare telefon, eventual primesti si indicatii live de la magazinul respectiv.
Ca parere personala pot spune ca un telefon DualSim este mult mai practic decat doua telefoane.
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
La urma urmei, Samsung C5212 este destul de ieftin pe piata SH, as putea sa il cumpar separat, multumesc Watcher.
O sa ma gandesc.
Acum rasfoiam internetul si am dat de Nokia 808. E incredibil!
Nu apare in lista, doar il studiam.
Stima.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR