Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
RedLabel a scris:Sorin ... tu o tot tii cu sarurile imprastiate pe drumuri .... de acord ...dar nu e factorul principal....o masina nu se "toaca" datorita substantelor de pe drumuri ci din multe alte cazuri ...starea drumurilor/ carburantilor/ MENTALITATII oamenilor/ modului in care se fac reviziile/reparatiile.

Pui cumva in balanta mentalitatea+tehnica Italiei/Fr cu mentalitatea+tehnica nemteasca?

*
Da, o pun, francezii nu sunt mai prejos decat nemtii in ceea ce priveste industria, doar ca domeniile de predilectie sunt diferite...
Mitul neamtului nascut cu cheia franceza (de altfel...) in brate nu e realist, majoritatea nu stiu sa umfle o roata la statia de benzina.
Pentru masini "normale" la care oricum, proprietarul "nu isi baga mana", si din aceeasi clasa, intretinerea este absolut echivalenta...
Observi ca am exclus voit si in cunostiinta de cauza masinile "de arab" din FR, dar... Germania e plina de... turci.... Laughing
Iar drumurile... sunt mai bune in FR decat cele din GER (caci mult mai vechi...) doar ca jenant de scumpe... Evil or Very Mad


Ultima modificare facuta de sorin666 la Joi 29 Mai, 2008 7:55 pm
Skip ads

  • deleted-16555

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Sorin ...tu vrei in final sa ne sugerezi ca auto din Fr sunt mai ok decat din De !?
  • deleted-16555

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Ca dupa tine....urmeaza s-o dam probabil si in politica ...
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu, de nici un fel... ceea ce doresc este sa "demolez mitul" german, sper ca lumea sa deschida ochii si sa nu mai ingrase samsarii...
Ar mai fi si piata oandeza, putini vorbesc de ea, "smecherasii" "mei" numai la ea viseaza...
La politica, nu ma bag, cea romaneasca nu ma intereseaza si de altfel, sunt "pe langa", nu mai votez de 15 ani, iar pentru cea FR, nu e poate locul cel mai indicat...


Ultima modificare facuta de sorin666 la Joi 29 Mai, 2008 8:02 pm
Skip ads

  • deleted-16555

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
De acord cu ideea despre piata auto olandeza mai ieftina decat ce germana....dar iar reluam discutiile ca si cu Italia...
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Acuma, interesul meu este relativ limitat, caci stiu de unde sa-mi iau masinile, sunt bilingv in francea si vorbesc germana acceptabil (de la mama...) Wink
Si de 17 ani, bat Europa in lung si in lat...
Din acest punct de vedere, cine vrea sa ma asculte, e dezinteresat si pe gratis...
Poate ca, gandindu-te bine, e mai bine sa mergi pe mana mea" decat sa crezi "mitologia" din RO (fara suparare...) Embarassed
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@red label sarea mananca tabla.asta e sigur.sarea mananca orice.
nici mie nu imi convine piata de sh din romanica,mi-ar conveni daca ar fi masinile mai intretinute nu carpite mioritic.
eu cred ca preturile nu vor scadea cu mai mult de 500-700 de euro la 3000-3500.
adica daca acum cumperi o vectra cu 3000 dupa 1 iulie ai sa o iei cu 2300-2500.
vorbim de aceaiasi stare de intretinere nu ciurucuri.
  • kulea

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
eu cred ca.......
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
sunt de acord cu kulea
RedLabel, daca preturile sunt asa de strigatoare la cer, de ce nu incepi tu sa aduci masini, si sa le dai la un pret decent, sa le strici samsarilor piata?
  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
RedLabel a scris:Rasta ....sunt de acord cu tine...dar sa nu ne indepartam de subiect...


Nici nu am dorit sa ma indepartez de subiect, doar mentionam faptul ca in RO , absolut totul este umflat, exagerat, de cele mai multe ori prea scump si prea prost, romanului ii place sa apara cu orice rahat care a costat de enspe mii de ori mai mult decat face ( cum apare la tv o masina, careia i se anunta lansarea oficiala in nu stiu cate luni, deja o vezi alergand pe strazile mizere din capitala, cum apare nush ce telefon "basit", cum il vezi in magazin si prin manutele unora si altora, ca sa nu mai vb de imobiliare, iar exemple de genul asta sunt cu miile).
Si atata timp cat tin mizeriile astea, atata tmp cat romanul o sa dea bani, de ce nu ar tine preturile umflate?
Nu e prost cine cere, e prost cine da.
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Bogeyman a scris:RedLabel, cred ca octav vorbea la modul general, nu ti se adresa tie.

merci Bogeyman!
deh! varsta! se aprinde cam repede dl. eticheta rosie!..
intr-adevar m-am referit la general...in nici un caz la tine...
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
off: imi cer scuze pt double post...dar sunt un pic vizat si tre. sa reactionez!
draga Red Label,sunt curios cat ai dat pe masina ta sau cat ai cere pe ea?!

vreau un raspuns! indiferent daca o vinzi sau nu!
on: incerc sa fac un clasament al tarilor cu cele mai bune masini, intretinute, calitatea drumurilor etc.rog sa veniti cu sugestii!
locul 1-elvetia
locul 2-austria
locul 3-"tarile de jos"
locul 4-germania
locul 5- franta ,italia
locul 6- spania ,portugalia
locul 7- peninsula scandinava,anglia
locul 8- nu exista
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Ca o observatie... calitatea drumurilor si a benzinei NU este un criteriu, e dificil de conceput asta in RO, dar... asa e... Wink
Daca vrei o comparatie realista, introdu insa si un alt criteriu... venitul mediu din tara respectiva... aceeasi masina e mai scumpa in Luxemburg decat in Portugalia, venitul mediu fiind la jumatate...
In rest, astept si eu... Wink
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
poate nu s-a inteles...am facut un clasament cu tarile de unde este mai bine sa ne cumparam masina...
o masina mai buna si bine intretinuta este o masina mai scumpa....indiferent de calitatea drumurilor si a combustibililor...
dar cum romanul vrea si bun si ieftin....ia ce e mai ieftin si dupa apare la rubrica"probleme tehnice"

poi tocmai de aceea e mai scumpa...luxemburghezul nu prea merge cu masina, o tine de escapade de wk sau concediu ...deci, intr-un interval de timp el face un anumit nr. de km...mult mai putini decat spaniolul....iar cand vine timpul de revizie o face ca la carte....de aici si masina mult mai scumpa....
este normal ca indiferent de unde sau unde ruleaza masina respectiva,faptul ca proprietarul isi permite sa o tina in stare fff buna ca-si permite....bine-inteles ca si profesionalismul mecanicilor de acolo este un criteriu.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu nu sunt de acord cu ordinea, dar... asta e treaba mea, observatia este ca nu trebuie generalizat... numarul de km/an este sensibil egal peste tot, nu vad de unde ai tras concluzia de mai sus, masina (dimensiune, tip, motorizare) se alege peste tot dupa criterii publicate in reviste si pe care si copiii le cunosc. NIMENI nu tine o masina "sa se uite la ea"...
In plus, intretinerea este sensibil egala peste tot (adica, se monteaza piese noi, nu se repara nici un element, de catre oameni de nivel scoala profesionala in ateliere dotate 90% similar). Caracterul national mai "auster" sau mai "zburdalnic" al mecanicului este compensat in cea mai mare parte de catre organizarea muncii sau de lege...
Ma refer la masini "medii" detinute de localnici "tipici" deci exclus epavele cu pret <500E si T>20 ani, cu care merge baba la piata, adolescentul la discoteca, turcul la moschee sau... capsunarul la camp... Idea
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
ba e treaba ta ...ca asta e si ideea..sa vii cu un alt clasament (am scris "rog sugestii")

eu m-am bazat pe urmatorul scenariu:2 masini identice, sa zicem( bmw 645 decapotabil) sunt cumparate de un francez din Nice si de un german din Bockel...francezu il foloseste pt promenada decapotat...neamtul sa posteze pe youtube filmulete cu top speed..... masini sunt intretinute corect,dar nivelul de uzura nu este acelasi.
pot sa dau exemplu masini medii....la fel se poate intampla si cu o astra twintop,vectra c....etc
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
OK, dar sa lasam limuzinele de lux la o parte, piata potentiala pentru astfel de "specimene" fiind deosebit de redusa... eu zic sa luam 3 cazuri... Corsa, Astra si Vectra 2001-2005... Rolling Eyes
Si sa incepem se enumeram avantajele-inconvenientele din fiecare tara, clasamentul se va stabili de la sine... Wink
In al doilea rand, informatia extrasa din YouTube nu e deloc pertinenta... eu m-asi gandi BINE pana sa cumpar masina parvenitului care isi filmeaza top-speedu' pentru a se umfla in pene in fata celor cara ai seamana... Crying or Very sad
  • deleted-16555

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Octav ....masina aia am luat-o din De cu 900E .... cheltuieli de drum 500E + taxa "poluare" 457E ajung pe la 1900E .... avand motorul de 100cp si kitul de GSI (coupe sport) pe ea pretul acesta mi se pare foarte ok, de vandut nu m-am interesat inca pentru ca mai greu gasesti la anul asta acest motor...si oricum nu ma gandesc s-o dau...anul asta...
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Sunt de acord in totalitate cu sorin666
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
RedLabel a scris:Octav ....masina aia am luat-o din De cu 900E .... cheltuieli de drum 500E + taxa "poluare" 457E ajung pe la 1900E .... avand motorul de 100cp si kitul de GSI (coupe sport) pe ea pretul acesta mi se pare foarte ok, de vandut nu m-am interesat inca pentru ca mai greu gasesti la anul asta acest motor...si oricum nu ma gandesc s-o dau...anul asta...

esti sigur ca ai kittul de gsi pe ea?nivelul de echipare SPORT nu e totuna cu cel GSI!gsi s-a fabricat numai cu motoarele
1.8-125cai
2.0-115cai
2.0-150cai.
2.0-136cai
si s-a mai fabricat in africa de sud modelul BOSS cu motorul c20let de 204cai.
jantele care le ai tu pe masina sunt stock(nu de gsi).asa arata o janta de gsi originala!

asa arata un gsi original


Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR