Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Calitatea GPL-ului e indoielnica in Romania . Imi sustin afirmatiile , dand exemplu ca e o gramada de f@tere cand schimbi pompa de la care alimentezi . Azi am pus de la Shell , maine de la Butan Gas , poimaine de la Bulrom si saptamana urmatoare trebuie sa reglez instalatia .. Asta din propire experienta ca am avut GPL

Apoi , faptul ca masina pierde 10% e o utopie ... poate cu GPl bun . Dar ajungi intr-o parte a tarii asteia de rahat , in care pui un GPL no name , din ala de mai baga oamenii si in butelie Laughing . Si apoi observi ca de-abia urca panta masina .

Eu la Vectra as merge pe 1.8 ( 140 CP ) . Sau pe 2.2 , apoi pe 1.8 (125 de CP ) . In ordinea asta . Ultimele doua nu se mai fac , iar intre ele l-as prefera pe ala cu transmisia pe lant , daca nu ma insel .

La kilometrii astia parcursi zilnic , mi-as lua dti sau cdti . Vezi pe undeva pe forum ca am facut eu un calcul , cu consmabile & stuff , intre benzina si motorina , raportat la nr. de km parcursi anual si perioada de exploatare a agregatului .

Inchei prin OT , neantelegand de ce va certati intre voi de viteza maxima si ajuns acasa teferi . Fiecare depaseste , in fucntie de "muschii" pe care ii are agregatul pe care-l conduce . fara a juena ceilalti participanti , fara a da flash-uri si asa mai departe . Totul e sa nu fiti nesimtiti in trafic ( depasit coloane din masini albe cu nr. WST ) sau batuti in cap ( sa va bagati cu 1.4 "chipuit" Laughing in depasiri in care nu te ajuta nici turbo benzina )
Skip ads

  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
La cati km vei face parerea mea este ca nici nu se pune problema sa mergi pe benzina, deci ai doua solutii:
1. motor pe benzina, convertit la GPL
2. diesel

Dupa cate am vazut varianta preferata de tine este prima (ca si de mine de altfel, dar nu discutam asta aici).

Sfatul meu este sa iti iei motorul Z22SE deoarece:
- este mai puternic. Masina este grea (1450 kg masa proprie) iar daca vei merge si cu pasageri + bagaje ai nevoie de puterea asta suplimentara
- la viteze mari consuma la fel sau chiar mai putin decat cel de 1.8
- costurile de intretinere sunt mai mici (are distributia pe lant)
- este mai fiabil. La 150 km pe zi, vei face peste 50k pe an si deci ai nevoie de un motor fiabil altfel vei schimba masina in fiecare an.

Eu sunt posesor de Vectra C cu Z22SE, fac mult mai putini km decat tine (aprox 20k pe an) si parerea mea este ca e alegerea ideala ca si raport pret/performante,confort, calitate

PS: si eu sunt in curs de a-i monta oo instalatie de GPL
  • lifes69

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Tabac a scris:
lifes69 a scris:
Daca plec din bucuresti la constanta consumul nu scade sun 10.02-10,01
In concluzie -vectra C si in general benzinarele sug de te ia durerea de inima.
o ZI BUNA SI NUMAI BINE


De ce iti consuma asa mult frate a ta, are motorul nou, e strans? Mi se pare cam mult pt un 1.8, eu am un consum mult mai rezonabil la motorul meu de 2,2 147CP...cel putin consumul din afara orasului e la 7,5% daca merg la 130-150km/h


Da motorul este nou si cred ca este si prea strans. Din ceea ce am citit se pare ca intradevar am o problema in ceea ce priveste consumul. Spre exemplu am fost plecat la Arad via Resita si dupa ce am trecut de resita si m-am apropiat de Timisoara BC imi arata ca mai am benzina doar pentru 50 KM. Trage si tu o concluzie mai ales ca diferenta de cp este de doar 7.
  • cpt.gabriel

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Daca nu te afecteaza prea tare niste costuri in plus la asigurari , taxe s.a ia-ti motorul de 2,2, la drum lung este clar mai confortabil. Pune si gpl pe el ca nu regreti investitia, dar orienteaza-te la o instalatie gpl cu injectie secventiala ( chiar pt. motoarele cu injectie multipunct sint doua tipuri de instalatii gpl unele au un vaporizator care se monteaza dupa debitmetru altele au injectoare de gaz pe fiecare cilindru. Primele sint mai ieftine, consuma mai mult gaz si uneori iti pot da rateuri din te miri ce cauze , ultimele sint mai scumpe dar nu simti diferenta de mers intre benzina si gpl) . 2 ani am parcurs zilnic distanta Buc - Ploiesti cu o Vectra A C20 NE cu gpl secvential Landi Renzo ~ 200.000 km . Am vindut masina la ~ 300.000 km la bord fara nici un fel de probleme. Singurul lucru pe care l-am observat legat de gpl (probabil) era faptul ca se infundau injectoarele de benzina si trebuia sa le curat cam la 70000 km.
Bafta!
Skip ads

  • gg26

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
multumesc pt sfaturi;oricum deja 2.2 e al meu.am facut deja 3000km;sunt f multumit de ea.
in schimb am ramas profund dezamagit sa constat cum mergea masina cu benzina din germania si cum merge cu cea din romania .
diesel nu a intrat niciodata in discutiile mele pt ca motoarele opel sunt zgomotoase in primul rand si nu agreez motoarele pe motorina.
o sa-i pun gaz fara discutii .
nu este prima mea masina cu gaz;am mai avut pe o dacie nova si credeti-ma ca mergea mult mai bine pe gaz decat pe benzina .
consumul eu cred ca este excelent :
1 zi am mers in germania cu o medie de 100km/h-7.2 l
a 2 a zi am mai ridicat stacheta 120km/h-7.8-8 l
a 3 zi am mers cu o medie de 145-150 km/h - 9.5-10 l
nu am activat calculatorul de bord ,iar consumul l-am facut in functie de km facuti de la plinul de benzina.
acum astept sa fac si consumul urban .
despre calitatea gpl-ului de la noi nu stiu ce sa zic ,pt ca nu am folosit decat din romania, dar calitatea banzinei am simtit-o pe masina mea .
despre viteza nu mai vreau sa vb pt ca probabil vom devia din nou de la subiect .fiecare sa mearga cu cat vrea dar fara sa puna in pericol pe ceilalti participanti la trafic, sau sa incurce .La noi nu cred ca viteza este problema ci faptul ca nu suntem deloc civilizati in trafic.poate daca lumea ar merge fluid eu nu as mai fi nevoit s amerg cu viteza aia.
drum intins si fara evenimente
inca nu am reusit sa fac poze,iar acu ploua ,dar o sa le postez cat pot de repede
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
asteptam pozele ! poate faci o prezentare la "ai un opel? sa-l vedem!"
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
gg26 a scris:
1 zi am mers in germania cu o medie de 100km/h-7.2 l
a 2 a zi am mai ridicat stacheta 120km/h-7.8-8 l
a 3 zi am mers cu o medie de 145-150 km/h - 9.5-10 l
nu am activat calculatorul de bord ,iar consumul l-am facut in functie de km facuti de la plinul de benzina.

Ma indoiesc ca ai putut determina viteza medie fara BC!
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Sa il folosesti cu cat mai putine peripetii.
In legatura cu viteza as vrea sa il cunosc pe soferul care scoate media de 145-150.

Iar computerul de bord, cel putin la masina mea nu se poate dezactiva sau activa. Eventual poti sa il resetezi inainte de o calatorie ca sa vezi datele (viteza media, consum, distanta etc) legate de acea calatorie...poate asta vroiai sa spui.
Skip ads

  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
gg26 a scris:am facut deja 3000km
a 3 zi am mers cu o medie de 145-150 km/h - 9.5-10 l

Consumul nu se face pe portiuni mici,iar ca sa ai MEDIA de 145-150km/h...hmmmm Smile)) nici macar la 200km parcursi nu ai media asta
Si revenim,eu am o Vectra C 1800cmc si 122 Cp,media pe autostrada este in jur de 6,2 - 6,5 si la mers combinat 7,9

te rog sa eidtezi mesajul daca ai ceva de adaugat, folosind butonul MODIFICA
maiandrei

  • gg26

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
acu nu bag mana in foc ca eu oi fi apreciat corect viteza medie,dar,daca am trecut Ungaria mergand constant cu 160,si am trecut si prin Budapesta unde am mers 20 min bara la bara ,cam care credeti ca este viteza medie?
Daca ma uitam si la ceas, atunci puteam spune ca am facut o calculatie exacta, dar asa am aproximat .
Este vb de mers doar pe autostrazi, consumul l-am facut de cand am plecat din Germania, iar la fiecare plin am recalculat consumul.
Eu unul nu cunosc distanta optima pe care o stiti voi, pt a aface consumul,iar 3000km nu cred ca sunt asa putini km.
  • gg26

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
in sfarsit am reusit sa fac cateva foto la masina

















  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Superb interiorul,sa o stapanesti sanatos,multi km,dar mai usor ku viteza Razz
numai bine
Skip ads

  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
@gg26: S-o stapanesti sanatos. Deci cat iti mananca in oras?
  • vtodan

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Si a mea arata la fel ca si culoarea exterioara.
Sa o folosesti sanatos !
  • Vectra GTS1.8

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
foarte bine ai facut ca ai luat 2.2 benzina. eu am vectra gts 1.8 122 cp si nu prea sunt multumit de ea , m-am grabit cand am luat-o fiind vrajit de aspectul de GTS si acum regret. sa o stapanesti cu grija
  • gg26

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
pe scurt : 13% oras -8.5 exterior
asta e consumul pe care il am eu;inca nu am activat BC,dar am calculat in functie de km facuti si cati l de benzina au intrat pana la plin.
week asta am fost intr-o drumetie si a condus un prieten de al meu;a scos 6.3% dar a mers cu 80-90,rar ,in depasiri 100
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Las ca benzina e ieftina, a ajuns la 31000 litru. La un pret de motorina de 37000, consumul de 13% benzina e echivalent cu un consum de 10.5% motorina, cam cat consuma Vectra 1.9CDTI 150CP in oras. Altfel, multumit de cum trage? Ii mai pui GPL?
  • robertgf

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu o Vectra C cu motor Z22SE (deci pe benzina) si consuma cam mult. Nu-mi pare rau de alegerea facuta, ma asteptam.

In plus, a mea mai are si cutie de viteze automata.

Concret, consumul minim pe care l-am scos e de 7 l/100Km cu viteza constanta de 90-100 Km/h. Dar asta e un ideal, in oras se duce la 16 l/100Km si intre orase la peste 8 l/100 Km.

Trebuie tinut seama ca traficul in orasele romanesti e mai mult o taraire decat circulatie propriu-zisa (maxim 30 Km/h), mai ales ca masina e mai mare si mai greu de strecurat. Cred ca in oras ar trebui calculat ca la elicoptere, in litri pe ora.

Apropo, voua cat va ia la relanti? Mie imi arata 1,2 l/ora cu motorul incalzit.

Cand am luat-o pe asta din Germania, mai intai am testat o Vectra C cu motor de 1.8. Si ... surpriza: zgomotoasa ! Dealer-ul ma imbarliga ca asa sunt motoarele astea de 1,8 l, mai putin rafinate. Nu stiu daca e asa.
In plus, ambreiajul era tare ca la o Dacie veche. Intrucat avea carlig de remorcare am zis ca i-au distrus ambreiajul si am preferat sa iau (din alta parte) pe cea cu motor de 2.2 l cu cutie automata.

Ca impresii: cutia automata e foarte comoda, in special in oras.
Motorul este silentios, are reprize bunicele. E drept ca la depasiri are o mica ezitare (pana se hotaraste cutia automata sa dea in treapta inferioara) dar in cateva secunde o simti cum zboara (are totusi 144 CP).
Este total nerecomandat sa te uiti la consumul instantaneu cand o accelerezi la maxim, poti face atac de inima (bate spre 40l/100Km).

Pana acum am facut mai putin de 4000 Km cu ea si nu au fost probleme. Masina are mai putin de 80.000 Km.

Ce avantaje vad eu la motorul cel mare (2.2): bloc motor din aluminiu, distributia e pe lant, mai multa putere pentru o masina destul de grea (aproape 1,5 tone goala). Si e pe benzina, adica silentioasa si fara vibratii Twisted Evil
  • miron catalin

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2008

  • Mesaj Privat
bravo,sa o stapanesti sanatos si cat mai multi km fara incidente.ai facut o alegere buna.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Bre miroane, ai doar doua posturi! Intr-unul scrii ca nu te pricepi la masini, nici macar la masina proprie, iar in celalalt feliciti un user ca a ales o masina buna. Ceva nu prea se pupa aici. Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR