Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • MadCow

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z20LEH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2004

  • Mesaj Privat
si eu am chipuit-o....va recomand.... se simte ca are putere in sfarsit Wink
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Si care dintre voi aveti BC, cum e consumul fata de inainte? in afara, in oras, pe ansamblu?
  • MadCow

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z20LEH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2004

  • Mesaj Privat
nu am BC dar nu mi se pare ca ar fi crescut deloc. as spune mai degraba ca a ramas acelasi consum desi merg mai tare cu ea decat inainte.
  • dany-turbo

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
ptr chip...adica soft ...ca nu mai schimba nimeni chipul masinii ca nu are rost pot sa te indrum acolo unde l-am montat eu...daca imi spui ce motor ai si cati cai de fabrica iti spun exact si cuplul pe care il primesti si caii...nu iti strica nimik ...dureaza 5 minute softul ....se pastreaza si softul vechi asa ca atunci cand nu mai vrei chip poti sa revii la softul de fabrica fara probleme.....nu se strica nimik , nici turbo nici ambreiaj nici nimik...cred ca iti da in jur de 30 de cai si 70n/m
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Voi cam ce kilometraj aveti la bord? Cati km aveti cu turbina?

Motorul meu e cel din semnatura, 101 cai din fabrica, dupa 5 ani nu stiu cati o mai avea, n-am fost cu ea la nici un test
  • bogdan_d

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bistrita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2005

  • Mesaj Privat
sincer io nu v-as recomanda sub nici o forma powerboxurile. astea au fost acum catva ani cam 5 . Remaparea e cea mai buna solutie si nu uzeaza motorul. ideea e ca se schimba niste parametri la calculatorul de injectie. si astfel injectoarele alea imping altfel motorina/benzina. asta e toata filozofia. de consumat nu consuma mai mult. asta va asigur.
PS: in curand o sa fac si eu remapari daca va intereseaza insa nu pt toate tipurile de opel. cam sapt viitoare cred ca ii dau drumu. preturile sunt sumb pretul pietei. pot face si factura. DEci cei care stati ina rdeal si va intereseaza. lasati un mesaj pe forum si va contactez eu cand ii treaba buna. PS: reducere pt membrii clubului.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
@bogdan_d - Cine vorbea de powerbox? Asteptam raspunsuri in topicul deschis de tine la publicitate. Aici se dezbat altele, daca ne poti ajuta esti binevenit.

@gabib - 144.000 km, toti cu aceeasi turbina. Motorul este foarte vioi, nu face nici un fel de nazuri, dar cam papa ulei. Voinea mi-a recomandat remaparea de 125CP si cred ca in primavara asta voi apela la servicile lui

@Clawoodiu - cand ne onorezi cu prezenta ta la o intalnire ClubOpel?

@ionutptrsc - da-ne mai multe detalii despre remap - la cine, ce putere, ce cuplu ai acum, cum se simte masina, cum consuma?
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Cam toti mi l-au recomandat si mie pe Voinea, dar mie mi-e frica in continuare de turbina... Voinea cam cat cere pe o remapare la Y20DTH? O face diferenta ca e Astra sau Vectra?

maiandrei: zici ca-ti papa ulei? cam cat la 10000 km sa zicem (banuiesc ca la intervalul asta faci schimbu')?
Skip ads

  • bogdan_d

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bistrita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2005

  • Mesaj Privat
nu stiu cat ia pt o remapare. Eu iau 200 pt astra G.
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
si la cat se ajunge de la 101 Cp si 230 Nm Question
  • bogdan_d

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bistrita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2005

  • Mesaj Privat
pai undeva la 130 - 140 de cai .
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
bogdan_d a scris:nu stiu cat ia pt o remapare. Eu iau 200 pt astra G.


Mda, dar nu esti de prin zona, ma refer la Bucuresti...
Ai si posibilitate de Dyno sau ceva prin care sa-mi masori puterea inainte si dupa?
Skip ads

  • bogdan_d

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bistrita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Nu am din pacate asa ceva. Ai dreptate eu sunt din bistrita. .. Daca erai macar de prin zona Cluj, Mures, , etc.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai atunci lamureste-ma si pe mine cum convingi clientul ca i-ai facut ceva "in plus" la masina?
  • bogdan_d

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bistrita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2005

  • Mesaj Privat
pai in primul rand se vede adica se simte puterea motorului inainte si dupa. oricum 30 de cai ii o diferenta destul de mare. Eu pot sa demonstrez si intr-un service cu astfel de aparatira. Nu am astfel de aparate pt ca sunt prea scumpe. Stiu un service care are dinamometru si o putem testa acolo. Defapt bine ca mi-ai dat ideea si poatte fac un contract cu cei de acolo. Laughing ms.
  • vmadmin

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Vreau sa imi fac si eu chiptuning la Astra G Y20DTH: am inteles ca nu are repercursiuni negative asupra motorului, ok, dar ce se intampla cu restul masinii? Restul pieselor de pe ea nu au fost proiectate pentru plusul asta de 25% la putere. Ce se intampla cu suspensuiile? Bucsaraia? Toate imbinarile? Oare nu incep sa cedeze dupa un timp?
  • Alexander

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Timisoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Ideea e ca tu accelerezi mai bine cu tuning-ul, nu dai in gropi cu el! Mi-am facut OBdD tuning pe Audi-ul meu de peste 1 an si n-am nici cea mai mica problema, ce mi-as dori ar fi niste frane mai bune Crying or Very sad
  • vmadmin

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2006

  • Mesaj Privat
exact asta e problema.. franele sunt solicitate mai mult... suspensiile si ele de asemenea la plecare si franare. nu e nevoie de gropi ca sa soliciti suspensiile. In veste suspensiile se uzeaza doar plecari si franarii, mult mai incet dar sigur Very Happy
  • Alexander

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Timisoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Stii si tu chestia aia ca tot ce e bun sau e imoral sau ingrasa....asa si cu chiptuning-ul, nu le poti avea chiar pe toate si pe bani putini. Pana acum, doar la o singura masina, dupa ce i-am facut OBD tuning, am schimbat discurile+placutele de frana si ambreiajul cu varianta sport. Anyway, din ce am vazut din experienta proprie (atat masina mea cat si a asociatului meu au tuning) uzura placutelor de frana se incadreaza in normal, iar suspensiile pana acum n-au avut de suferit. Oricum, eu spun ca asta depinde si de stilul de condus al fiecaruia.
  • alex82

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2012 2.0 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2006

  • Mesaj Privat
pana la urma ce e mai bun power box sau un chip la motor sau remapare ca am un opel vectra de 125 de cp si vreau sa ii cresc si eu cp si as vrea si niste oferte sau siteuri daca stiti
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR