Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • faranumeretemporare

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Puii mei...pe brief nu zice nimic ca ar fi vanduta in Romania...absolut nimic...nici numerele rosii nu sunt trecute...sunt trecuti atat: doar cei doi proprietari nemti pe care masina i-a avut in viata ei...ziceti ca trebuia sa scrie numerele rosii? Sau ca e vanduta in Romania? Pai daca nu e trecut nimic ala poate mi-a dat numere rosii expirate, poate le avea el, nu exclud nici asta din moment ce pe brief-ul lui Peshte nu mai e trecut nimic dupa Thomas si Wolfgang...innebunesc...
Skip ads

  • faranumeretemporare

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
OK, gata, am inteles! Merci si o seara frumoasa!
  • eazy_e

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Este clar ca omul a fost pacalit de catre acel samsar drept pe baza nestiintei lui dar asta nu inseamna ca noi cei care mai stim una alta si suntem mai vechi nu trebuie sa ii ajutam ...practic asta inseamna club opel ,un grup de membrii care se ajuta intre ei ..pe aceasta baza a fost construit site-ul pt a fi un mijloc optim de colectare informatii ..de asta am si deschis acest topic ...bineinteles nu incurajez transformarea forumului intr-un chatt si nici incalcarea regulilor de postare ...dar cu totii suntem facuti sa gresim si sa ne ajutam.
Una peste alta eu zic sa lasam moderatorii sa decida cine greseste si fiecare sa incercam sa ne ajutam colegii aflati in nevoie ca nu se tie niciodata ....cand vom avea si noi la randul nostru de sfaturi.
In ceea ce priveste incurajarea fraudei ...nu cred ca a facut nimeni asta .....o fapta ce nu a fost efectuata nu poate fi considerata frauda sau tentativa de frauda , deci tot ce facem aici este sa discutam pe aumite topicuri si ce facem fiecare dintre noi in vita noastra personala ne priveste .
Daca ai fi citit corect tot ce s-a scris mai sus ai fi observat obiectivitatea subictelor expuse si liberul arbitru s-a discutat si despre ce e bine si despre ce e rau ..asa ca depinde doar de cel nevoias de ce va face in continuare.Aceestea fiind spuse pt a nu ne abate deliberat de la subiectul topicului propun aceste discutii obiective incheiate in acest moment.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Nimeni nu a pacalit pe nimeni. Rolling Eyes Nu tot dramatizati atat. Din moment ce te informezi corect nu ai cum sa fii pacalit, dar asta e alta poveste...
@faranumeretemporare ai stampila si numerele rosii trecute in brieful mare? Dar autorizatie de circulatie provizorie? daca raspunsul e "da" atunci pt. masina respectiva s'au emis un set de numere rosii si trebuie sa il cauti pe samsar. daca nu e treaba ta cum te descurci in continuare.
Bafta la inmatriculat opelul proaspat achizitionat! Wink
Skip ads

  • faranumeretemporare

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu, in brieff nu am trecut nici stampila, nici numere rosii.
Repet, tot ce e scris pe brieff sunt numele a doi proprietari nemti.Atat.
Iar de autorizatie pentru circulatie provizorie nici nu am auzit:(
Mi-e teama ca ala sa nu imi fi dat poate chiar niste numere rosii expirate, ramase lui, cine stie cum...
Deci eu am asa: Fahrzeuschein original, cu stampila pe care zice "Auserbetriebstrung am 28 Dec. 2007" (nu stiuce inseamna, mi s-a zis ca atunci a fost radiata). Mentionez ca este taiat cu o dunga cu pixul pe diagonala acest Schein.
Mai am Fahrzeugbrief, in care sunt trecuti cei doi proprietari pe care i-a avut masina, si anume Thomas si Wolfgang. Am inteles ca ar fi trebuie sa scrie in continuare, sub ei, ca masina a fost vanduta in Romania, sau sa fie trecute numerele ei rosii de Timisoara, cu care am cumparat-o.
Am contract intre ultimul proprietar neamt (Wolfgang) si samsar - contractul este in germana, tipizat, toate datele fiind completate de mana, cu pixul, fara serii de buletin - doar numele si adresele amandorura (neamt si samsar).
Si mai am contractul dintre samsar si mine, semnat alaltaieri - mie mi-a dat ala doar partea rosie a contractului, la el ramamand parca cea verde sau neagra.
Asta e tot ce am si zici tu ca imi sunt suficiente? Sper sa fie asa cum spui!
Declaratia o dau maine cum ca am adus-o eu pe platforma, desi nu a fost asa.
  • eazy_e

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2007

  • Mesaj Privat
In cazul in care ai numere rosii provizorii pe masina de romania si nu ai autorizatie de circulatie ..eu cred ca cel mai bine si primul lucru care trebuie sa il faci e sa anunti politia si sa si sa il dai in judecata ca te-a pacalit .Sau sa incerci sa iei legatura cu el sa il intrebi daca a avut numere de la politie si au expirat si ti-a vanduto asa sau daca ..a pus numerele respective la vrajeala ca sa nu ti-o vanda fara
  • faranumeretemporare

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Acum sunt si mai speriat, chiar cand credeam ca ma culc linistit.
Nu stiam nimic despre autorizatia de circulatie, samsarul bineinteles ca nici el nu a zis nimic. Cat despre judecata, nici nu vreau sa ma gandesc cati bani inseamna asta si cata bataie de cap. Bine, nici sa fi dat banii pe masina pentru ca acum sa o vand la dezmembrari nu imi convine.
Va rog sa ma credeti ca m-a apucat tremuratul.
Nu ma pot eu duce sa obtin Autorizatia de circulatie si sa imi dea ALTE numere rosii?
Pentru ca eu suspectez ca numerele mi le-a dat din burta, din moment ce ziceti ca ele trebuiau trecute in brief-ul ala. Probabil am strabatut jumatate de tara in ilegalitate, fara sa stiu.
Deci ideea mea este sa ma duc EU ca si cumparator direct de la neamt, cu contractul pe care il pot face eu de mana, pe foaia aceea tipizata.
Spuneti-mi va rog daca procedez cat de cat corect.
  • eazy_e

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Stai linistit si culcate ...o sa rezolvi problema maine intr-un fel sau altul , cand te drezesti dute direct la un birou acte inmatriculari si vezi ce zic si ei ...si pe urma vezi ce faci ..mergi la rar cu masina sa ti-o verifice si foloseste contractul care il ai cu samsarul ..ca trebuie sa iei in considerare si ca masina ar putea fi adusa furata si atunci nu ar da bine sa fii tu primul care a intrat cu masina in tara .Daca cei de la Rar spun ca e ok ...apoi vezi tu cum faci si cum inmatriculezi masina .Pana la Rar ar trebui sa o sui pe platforma ca risti sa te opreasca pe traseu si atunci te gaseste fara autorizatie.Oricum daca iti fac ei programare pt alta zi atunci ai tot timpul sa te documentezi din surse diferite .
Deci stai linistit ....ai sa rezolvi tot ...dar o sa ai nevoie de informatii ....asa ca culca-te ...ca nu are rost sa dormi stresat in seara asta oricum nu rezolvi nimic...si maine ia-o usor pe traseu si mergi peste tot si culegi info si le pui tu cap la cap cumva.Multa bafta.
Skip ads

  • faranumeretemporare

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Intrebari ar mai fi, dar pentru o Duminica seara, la ora asta deja am stresat prea multa lume. Va multumesc celor care mi-ati raspuns, poate nu ne-am pierdut timpul de pomana si cei care poate mai citesc or sa se gandesca de 2 ori inainte sa faca pasul pe care dinnefericire l-am facut eu.
Maine direct la birou inmatriculari si programare la RAR.
Intr-adevar, nu m-amgandit la faza cu contratul...ca daca e furata si apar eu direct...
Noapte buna, sper ca maine sa nu am vesti mai proaste.
  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salutare all...
Imi pare rau pentru patania ta, faranumeretemporare, ma pun in pozitia ta si imi dau seama ca e putin de speriat toata faza.
Acum insa ma gandesc si la faptul ca o persoana care cauta cu disperare un pret cat mai mic la o masina trebuie sa fie constient ca isi asuma niste riscuri. Aceste riscuri includ ca masina sa fie furata + diverse alte probleme. Da, stiu ca o persoana informata poate sa evite multe neplaceri, DAR cate astfel de persoane stiti? Si la ce varsta, si dupa cate tepe incasate, si dupa cate masini avute in posesie? Ca prim proprietar cred ca sansele de a fi pacalit sunt destul de mari.
Pe partea cu statul, nu sunt de acord cu multe aspecte din Romania (de fapt prea multe chestii put pe aici), dar faptul cu limitarea importului de masini sh cred ca este o idee buna. Ies acum pe strada si vad destule vechituri, masini de 1000 euro care abia se tin pe roti. Da, stiu ca sunt mai bune ca o dacie 1310, dar asta nu inseamna ca e bine. Mi-e teama ca din cauza saraciei (relativ vorbind) in care traim, vom ajunge groapa de gunoi automobilistic a Europei. Si fac o precizare: ma refer aici doar la acele masini cu pret foarte mic, accesibil tuturor.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
m-am interesat si eu (am vb cu un samsar vechi)
partea cu fiscul este perfect adevarata.solutia: daca ai contract in alb e si mai bine.se scrie noul contract de vanzare cumparare intre neamt si tine ca si cumparator si dupa o declari la fisc.
copii datele neamtului din contractul vechi si gata.simplu.scris de mana are avloare, stampila cica nu ar mai fi obligatorie nici la autohaus.

daca statul roman intelege sa isi bata jos de cetatenii care platesc impozit... foarte bine, romanii sunt inventivi.
deja mi-e scarba de tara asta.la nemti dureaza maxim 2 ore sa faci actele la cumpararea unei masini.
la noi dureaza 3 luni.
  • faranumeretemporare

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
multumesc mult dragilor pentru interes, chiar nu ma asteptam sa fie asa multa lume "saritoare".Nu stiu cum de am reusit sa adorm aseara, probabil eram prea obosit.Acum o sa ma duc la o firma care se ocupa cu inmatriculari sa intreb despre chestia cu contractul, daca pot fi trecut direct eu cumparator.Teama mea este sa nu fi declarat-o si boul ala de samsar, situatie in care am fi 2 persoane pe masina.Cel mai bine ar fi ca ala sa nu fi declarat absolut nimic, situatie in care o declar eu,imi fac numere noi,rosii, de Prahova si gata.Asta insemnand ca numerele rosii de Timis pe care mi le-a dat ala sunt expirate sau cine stie de pe unde le avea si ca am circulat in ilegalitate din TM pana in PH. Din moment ce nu e trecut niciun numar provizoriu pe Brief suspectez ca numerele rosii de TM sunt "scoase de el din burta",nedecalarand nimic nicaieri. Eu incerc sa-l mai sun, il intrebpe fatza,fara sa-l trag la raspundere pentru nimic, vreau doar sa stiu ce si cum a facut,si daca a facut ceva la Fisc.
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
stai linistit ca nu declara samsarii masini!
primele numere rosii le obtii fara programare la rar.eu stiu ca se trec in brief.
eu zic totusi sa nu mai scoti decat 2 randuri de numere.
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
eazy_e a scris:Cei care aduc masini din strainatate pt a le vinde in Romania trebuie sa le efectueze RAR de cum au intrat in tara si sa le declare la anministratia de finante locala unde v-a plati un modic impozit de 15 Ron

am declarat ieri o masina la finante si nu mi-a trebuit RAR-ul. impozitul il platesti in momentul cand vinzi masina pentru o saptamana, 3 luni, 6 luni etc(cat timp a fost in posesia ta) si nu este suma fixa.
cel mai important cand cumperi o masina: trebuie sa iei certificatul fiscal de la vanzator, pentru ca altfel nu poti sa inmatriculezi masina.(ca sa nu patiti la fel ca "faranumere" ). dati decat o parte din bani ca sa-l aveti cu ceva la mana si ca sa-si dea si el interesul sa va aduca certificatul fiscal cat mai repede
  • faranumeretemporare

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
intre timp am facut rost de autorizatie provizorie de ciirculatie...numerele rosii erau intr-adevar legale...dar pe numele prietenei luiAstfel am fost la un birou de acteauto...am facut contract intre samsar si pretenal lui...apoi intre mine si ea...urmeaza sa le falsific semnaturile..am vb cu ala si a zis ca e ok...sa fac zece mii de contracte numai sa fie ok...bineinteles ca le-am platit eu...dar 20 ron e nimic cand e vorba de asa ceva.numerele fiind pe numele ei...imi trebuie si certificat fiscal de la ea cum ca n-are datorii...si acum trebuie sa ma rog de ea sa il obtina si sa mi-l dea. o ALTA parte de cacat e ca amcumparat masina din TM..proprietara este pebuletin trecuta in BV,sat Mandra),iar eusunt din Ploiesti.deci trebuie sa o fac sa vinainapoi"acasica" la ea la tara,sa mearga la primarie si sa ceara certificatul,dupa caresa mi-l inmaneze...astfel eu putand sa contiunui cu restul tarasheniei.
intrebarea mea este acum: daca poate o alta persoana obtine acel certificat din satul ei in numele ei, cu ajutorul unui pachet de cafeaam inteles ca teoretic nu,pt ca ea este titularul datoriilor si informatiile sunt confidentiale.
totusi dispun de seria ei de buletin,de CNP si de adresa.iar daca as determina-o sa dea un telefon la primarie sa anunte ca vine o alta persoana...as avea sanse sa ma intorc la ploesti cu acea pretioasa hartie?
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nasoala incurcatura, dar nu dispera, in tara asta se rezolva totul, daca gasesti omul potrivit la locul potrivit...
Partea rea e ca acel CF nu se elibereaza decat daca are toate datoriile achitate la zi, adica imp la casa, teren, amenzi, etc, altfel nu.
Daca ea nu are datorii e posibil sa iei acel CF, dar daca are, atunci ce faci?
  • eazy_e

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Parerea mea e ca ai gresit cand ai bagat-o in ecuatie si pe prietena samsarului ...ce nu puteai sa iei numere provizorii cu contractul dintre tine si el?
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
bine ca e la tara pretena samsarului.aia sunt mai maleabili.(a se citi primitori)
eu zic ca se rezolva mai usor la tara.
  • faranumeretemporare

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Deci singurul lucru care ma tine legat este acel certificat.
Incurcatura cu prietena lui a creat-o tot el, pentru ca din obiective numai de el stiute, a facut un contract de vanzare-cumparare cu ea. De asta numerele rosii,asigurarea si autorizatia de circulatie temporara sunt toate pe numele ei.
Cand m-am dus la biroul de acte doamnele de acolo au spus ca hartia de mana dintre el si mine nu are nicio valoare. Asa ca am facut contract intre el si ea, apoi intre ea si mine. Cu alte cuvinte el vanduse ceva ce nu mai era al lui.
Datorii sper sa nu aiba, dar daca are sunt dispus sa i le si platesc, doar sa nu fie prea mult. Eu sunt dispus sa dau 2-3 milioane, doar sa ma vad rezolvat.
Apropos, e posibil sa aiba datorii chiar pe masina asta? Din moment ce numerele rosii sunt pe numele ei eu asa gandesc. Spuneti-mi daca gresesc.
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
important e cine apare pe factura masinii...daca e el trecut nu ai facut nimic
LE: acum am vazut ca samsarul e trecut pe factura
nu ai rezolvat nimic din pacate...mai bine te duci pana la Timisoara si incerci sa te intelegi cu el cumva.
in situatia de fata el trebuie sa-i dea prietenei CF, iar ea la randul ei sa-ti dea tie


Ultima modificare facuta de Tzepozzz la Mar 25 Nov, 2008 11:24 pm
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR