Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • IceBox

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Ceva de genul am patit si eu. Brasov, Bartolomeu (pentru cei care stiu zona Smile ). Am fost la peco Petrom de acolo si mi-am spalat masina (5lei exterior...fain tare). Ies din peco si ma indrept spre un sens giratoriu ( ca sa intorc linistit). Bineinteles "cedeaza trecerea". Stau si astept. La un moment prima banda libera (venea un tir dar aveam timp sa intru). pe a 2-a banda unu cu o dubitza. Eu ii dau jar sa intru inainte sa vina tirul peste mine. Carosabil ud...cauciucuri de vara ...clar derapaj ...era sa intru in ala de pe banda 2. El ma vede..trage dreapta..eu trag stanga si mai mult, reusesc sa il evit. Probabil m-a injurat un pic (meritam ce e drept Very Happy ). Ok..toate bune si frumoase pana acum; am scapat.

Patesc si a doua oara in acelasi loc. De data asta nu mai spal masina...doar am pus gaz in ea. Carosabil uscat...vreo 10 grade afara (deci nici urma de polei sau ceva de genul). Acelasi semn de cedeaza trecerea. De data asta am timp linistit...nu vine nimic. Ma bag usor (nu ma grabesc nicaieri)...cand simt ca imi fuge curul ca dracu. De data asta am cauciuri de iarna(intre timp le-am schimbat).

Deci: cauciucuri noi noutze...nu au nici 500 km, carosabil uscat, condus calm si relaxat si derapam .

Acum sunt total confuz si foarte hotarat sa evit sa mai intru in sensul ala.

Concluzia: Nu cred ca spalatoria ta are vreo vina; probabil ingerul tau pazitor a fost la o cafea, sau cum zicea si unul din colegii de mai sus te-a salvat de ceva mai grav.

Drive safely and:
Never drive faster than your guardian angel can fly.
Skip ads

  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Anvelope Pirelli P zero nero , dimensiuni 235/40/zr18 , respectiv 285/40/zr18 . Anvelopele au aproximativ 5000 de km . Temperatura de afara se situa in jurul valorii de 7 grade celsius .
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
citesc si ma crucesc!stiti passatul argintiu care a sarit un parapet pe la Posada dupa craciun parca? a fost dat la stiri.am vorbit cu un apropiat al soferului si stupoare masina din punct de vedere tehnic era impecabila cu cauciucuri de iarna bune a derapat in curba la viteza de 50 km la ora iar dacia papuc din fata a circulat fara probleme.noi vorbim de cauciucuri cu pretentii evoluate tehnic si care..............imi aduc aminte de cauciucurile de pe prima mea dacie berlina cu care goneam ca nebunul,cauciucuri Victoria fabricate in Romania la Danubiana si care pe spate le aveam cusute cu ata pe unde erau crapate rau iar cele de pe fata tocite rau si unul cu sarmele pe afara! si nu am avut nici macar sentimentul ca pot sa derapez pe asfalt uscat! am derapat si redresat pe ghiata si zapada fara probleme la aceiasi viteza cu dacia iar cu opelul am distrus garduri si pomi pe uscat! promit multa cafea ingerului meu pazitor! bafta la toata lumea si atentie!
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nici nu sti ce aderenta iti dadeau sarmele alea Very Happy .
E adevarat, acum trebuie sa avem cauciucuri specializate pt. fiecare situatie: de vara, de iarna,de toamna, de uscat, de ploaie, de zapada, de gheata, de polei etc. ca nici nu stiu ce sa mai aleg. Ar trebui sa le iau pe toate Nu!.
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Si sa ai mai multe in acelasi timp pe masina. Razz
Am patit si eu ceva asemanator cu BAZGANM alaltaieri seara. Am iesit de la serviciu si am vazut ca sunt -0,50 dupa 3 saptamani de temperaturi intre -7 si -12. Cum aveam masina plina de sare, am decis ca este vremea sa o spal. Totul in regula pana am plecat de la spalatorie. Dupa 150-200 metrii, trebuia sa intru in giratoriu. Am scos din viteza (era a II-a), am pus piciorul pe frana, am apasat ca pentru o franare obisnuita si masina nu a reactionat in nici un fel: se apropaia de intersectie fara sa-si modifice viteza. Am apasat violent si dupa catva metrii, a franat brusc intrand pentru un moment abs-ul dupa care s-au bocat rotile. Intrucat am mers aproape 10 metrii am intrat in giratoriu si doar norocul a facut sa nu vina nici o masina pe banda exterioara a acestuia.
Dupa cum a reactionat pedala, explicatia fenomenului ar putea fi inghetarea etrierilor fata sau ghiata pe discuri.
  • body_18_is

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Prin toamna (octombrie parca) am mers si am spalat masina . Dupa ce am iesit de la spalatorie , cam la vreo 300 m am incercat sa franez fara sa bruschez si a intrat ABS -ul . Am mai incercat de cateva ori si la fel ...oricat de slab apasam pedala de frana intra ABS -ul . Initial am crezut ca a picat ceva la sistemul ABS , dar dupa vreo 2-3 Km si-a revenit. Tind sa cred ca problema era de la solutia cu care a fost spalata masina.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Poate ca in loc de silicon au dat cu ceara pe rotii. Twisted Evil
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ar putea fi o explicatie in cazul celor care au derapat. La mine sigur a fost gheata pentru ca abs-ul a intrat doar dupa franarea violenta.
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Sa va povestesc ceva:
Acum 3 seri cautam loc de parcare in jurul blocului nu eram cu opel-ul eram cu skoda de la servici,eram in treapta a doua cand am intrat intr-un viraj la dreapta si am accelerat-o exact in curba aveam 35km/h,(masina e diesel SDI deci demaraj mai putin) pe jos era mazga si am facut un drift de vreo 7m dupa care am redresat-o.In momentul in care a prins aderenta pe sosea cred ca mai aveam 25 km/h si totusi s-a indreptat destul de violent.Daca aveam 60km/h si experienta de loc o rasturnam sigur.Cauciucurile sunt de iarna.
Conteaza foarte mult momentul in care faci anumite manevre.Pe mine nu ma mira chiar asa mult ce sa intamplat cu colegul nostru se mai intampla asta e sanatosi sa fim Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR